دندان مصنوعی ژله ای

همه چیز در رابطه با دندان مصنوعی ژله ای با تکنیک مدرن و به روز

دندان مصنوعی راه حلی مقرون به صرفه و راحت برای افرادی است که از دندان های از دست رفته یا آسیب دیده خود رنج می برند. دندان مصنوعی ژله ای از به روز ترین پروتز های بی دندانی است که به عنوان پروتز دندان ژله ای نیز شناخته می شود. اهمیت دندان مصنوعی در بهبود سلامت دهان و افزایش کیفیت زندگی به خوبی ثابت شده است.

درحالیکه امروزه، استفاده از متریال و تکنیک های جدید دندان مصنوعی به طور مداوم در حال پیشرفت است تا خواسته های بیماران را برآورده کند.

دندانمصنوعی ژله ای، نشان ‌دهنده پیشرفت اخیر در این حوزه است. به ‌طور سنتی، پایه دندان ‌های مصنوعی با استفاده از موادی مانند آکریل ساخته می ‌شوند که می ‌تواند تنظیم آن دشوار باشد.

با این حال، پیشرفت های اخیر در دندان ‌سازی منجر به ایجاد دندان ‌های مصنوعی ژله ‌ای شده است که نسبت به دندان ‌های مصنوعی سنتی نرم‌ تر و راحت ‌تر هستند.

دندان ژله ای چیست؟

یکی از سوالات متداول افراد این است که: دندان مصنوعی ژله ای چیست؟ دندان مصنوعی ژله ای یکی از انواع دندان های مصنوعی است که معمولاً از سیلیکون یا دیگر ترموپلاستیک های نازک ساخته می شوند و تفاوت قابل توجهی با اکریلیک ضخیم تر و سخت تر کروم کبالت که اغلب در پروتزهای سنتی استفاده می شود، دارند.

این امر به نرمی بیشتر دندان مصنوعی ژله ای کمک می کند و باعث می شود انعطاف پذیری آن ها افزایش یابد. از آنجا که پروتزهای ژله ای از مواد نرم تر و راحت تری تشکیل شده است، اغلب افراد در هر سنی آنها را به دندان مصنوعی معمولی ترجیح می دهند.

با این حال، همیشه بهترین کار این است که با متخصص پروتز خود در مورد نوع پروتزهایی که مناسب شما و نیازهای شما می باشند، مشورت کنید.

در این مقاله، با ما همراه باشید تا با دندان مصنوعی ژله ای بیشتر آشنا شویم. در واقع اصطلاح دندان ژله ای به دلیل ماهیت نرم و انعطاف پذیر آن ‌ها به وجود می آید که شبیه بافت ژله ای است. این نوع مواد سازنده دندان پایه سیلیکونی دارد و آسیب های احتمالی به دهان را به حداقل می رساند.

انواع دندان مصنوعی ژله ای

انواع مختلفی از پروتز ژله ای دندان وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد خود را دارند. رایج ترین انواع پروتزهای ژله ای به شرح زیر است:

 1. دندان مصنوعی ژله ای تکه ای: آنها برای جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده اند. معمولاً با استفاده از اتصال های دقیق به دندان های کناری در فضای بی دندانی قرار میگیرند. پروتزهای پارسیل ژله ای راحت تر از پروتزهای پارسیل سنتی هستند که استفاده از آن ها ناراحت کننده و دشوار است.
 2. پروتزهای ژله ای کامل: پروتزهای ژله ای کامل برای جایگزینی تمام دندان های فک بالا یا پایین طراحی شده اند. آنها با استفاده از  چسب یا ایمپلنت های دندانی در جای خود ثابت می شوند. پروتزهای کامل ژلی ای راحت تر از پروتزهای کامل سنتی هستند که می توانند حجیم و غیر طبیعی به نظر می رسند.
 3. پروتزهای ژلی ای بر پایه  ایمپلنت: پروتزهای ژلی ای باقرارگرفتن به روی ایمپلنت برای اتصال به ایمپلنت های دندانی طراحی شده اند که درواقع ریشه های دندان مصنوعی هستند که با جراحی در استخوان فک کاشته می شوند. این نوع پروتز یک تناسب ایمن و پایدار را فراهم می کند که امکان جویدن و توانایی صحبت کردن بهتر را فراهم می کند.

فرق دندان مصنوعی ژله ای با دیگر دندان ها

دندان مصنوعی ژله ای از جهات مختلف با سایر دندان های مصنوعی متفاوت است. یکی از تفاوت های اصلی آنها بافت و انعطاف پذیری آنهاست. دندان‌ های ژله ای نرم تر و انعطاف‌پذیرتر از پروتزهای سنتی هستند، که باعث می‌ شود استفاده از آن ‌ها راحت ‌تر و سازگاری آن ‌ها آسان ‌تر باشد.

تفاوت دیگر متریالی است که برای ساخت دندان های ژله ای استفاده می شود. در حالی که پروتزهای سنتی با استفاده از موادی مانند پرسلن ساخته می شوند، دندان های ژله ای با استفاده از نوع خاصی از مواد سیلیکونی که به داخل قالب تزریق می شود ساخته می شوند. این فرآیند امکان تناسب دقیق تر و راحتی بهتر را فراهم می کند.

در نهایت میشه گفت، دندان مصنوعی ژله ای مزایای متعددی نسبت به انواع دیگر دندان های مصنوعی دارد. آنها مقرون به صرفه تر از ایمپلنت های دندانی هستند که می توانند گران باشند و نیاز به جراحی تهاجمی داشته باشند. همچنین نگهداری آنها نسبت به پروتزهای سنتی ساده تر است که نیاز به تنظیم و تعویض منظم دارند.

بهترین نوع دندان مصنوعی ژله ای

یکی از رایج ترین انواع پروتزهای ژلی ای، پروتزهای ترموپلاستیک هستند. این پروتزها از ماده ای ساخته شده اند که هنگام گرم شدن نرم و در هنگام سرد شدن سفت می شوند. این موضوع باعث می ‌شود که پروتز بر اساس خطوط دهان فرد استفاده کننده شکل داده شود و از تناسب راحت آن اطمینان حاصل شود. پروتزهای ترموپلاستیک نیز نسبتاً سبک و حجم کمتری نسبت به انواع دیگر پروتزها دارند، که آنها را به انتخابی محبوب در میان استفاده کنندگان تبدیل می کند.

نوع دیگری از پروتزهای ژلی ای پروتزهای سیلیکونی هستند. سیلیکون ماده ای نرم و انعطاف پذیر است که بافت طبیعی لثه را تقلید می کند. این نوع مواد برای افرادی که لثه ‌های حساس دارند یا کسانی که به چند عدد دندان مصنوعی نیاز دارند مناسب است، زیرا می ‌توان آن ‌ها را به راحتی برای قرار گرفتن در اطراف دندان ‌های موجود تنظیم کرد. پروتزهای مبتنی بر سیلیکون نیز بادوام و مقاوم در برابر لکه ها و رنگ پذیری هستند.

شما می توانید با مشورت با پزشکان متخصص ما بهترین مارک دندان مصنوعی ژله ای موجود در بازار را تهیه و از کیفیت آن اطمینان حاصل فرمایید.

مزایای دندان مصنوعی ژله ای

استفاده از پروتزهای ژله ای، مزایای مختلف بی شماری دارد. به طور کلی، دندان مصنوعی ژله ای می تواند در کل گزینه ای راحت تر از پروتزهای معمولی باشد، چرا که بهتر با شکل لثه و دندان شما سازگار می شود.این نوع پروتزها معمولاً برای اینکه در لثه قرار بگیرند، نیازی به پایه یا نگهدارنده ندارند و این امر استفاده از آنها را راحت تر می کند و برای کسانی که دارای بی نظمی و ناهنجاری های بی دندانی در شکل دهان خود هستند بسیار مناسب است.

مزایای کلیدی استفاده از پروتزهای ژله ای عبارتند از:

می توانند طبیعی تر به نظر برسند

موادی که در دندان مصنوعی ژله ای استفاده می شود شفاف است و باعث می شود رنگ طبیعی لثه به خوبی نمایان شود.

ساخت سریع تر و راحت تر (سبک تر است)

سرعت ساخت پروتزهای ژله ای بسیار زودتر است ، به این معنی که مجبور نخواهید بود که زمان زیادی تا آماده شدن پروتزها بدون دندان بمانید. بنابراین ، آنها زودتر از دندان مصنوعی معمولی آماده نصب و جایگذاری می شوند.

چنانچه قصد دارید درباره ساخت دندان مصنوعی فوری اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله دندان موقت فوری را مطالعه کنید.

احتمال شکستن آنها کمتر است

پروتزهای ژله ای با پایه های نرم، در مقایسه با سایر انواع پروتزهای سفت تر و شکننده تر، هنگام افتادن از جایی، احتمال این که بشکنندو آسیب ببینند را کمتر می کند.

جویدن غذا با آن ها راحت تر است

مطالعات همچنین نشان داده است که جویدن غذا با پروتز ژله ای در مقایسه با جایگزین های سنتی و سفت ، راحت تر می باشد.

انعطاف پذیری دندان مصنوعی ژله ای به این معنی است که آنها می توانند برای افراد مختلفی از جمله کسانی که ممکن است به مواد خاصی حساسیت داشته باشند و همچنین افرادی که در شکل دهان خود دارای بی نظمی هستند، مناسب باشد.

چنانچه قصد دارید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله نحوه غذا خوردن با دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

معایب دندان مصنوعی ژله ای

پروتزهای ژله ای با وجود مزایای بیشماری که دارند، معایبی نیز دارند. یکی از معایب اصلی پروتزهای ژلی ای این است که نیاز به چکاپ مکرر دارند. به دلیل ماهیت نرم و انعطاف پذیری که دارند، زودتر از پروتزهای سنتی فرسوده می شوند و هر چند سال یک بار نیاز به تعویض دارند.

یکی دیگر از معایب پروتزهای ژلی ای این است که تمیز کردن آنها می تواند چالش برانگیز باشد. برخلاف پروتزهای سنتی که به راحتی با مسواک تمیز می شوند، پروتزهای ژله ای به محصولات تمیز کننده تخصصی نیاز دارند که می تواند هزینه بر باشد.

همچنین اگر چه احتمال شکستن پروتزهای ژله ای در مقایسه با پروتزهای معمولی کمتر است، اما پس از شکسته شدن آنها، قابل ترمیم نیستند و بنابراین شما به جای پرداخت هزینه ترمیم، باید یک دست جدید خریداری کنید.

بنابراین بسیار مهم است که از دندان مصنوعی ژله ای خود بسیار مراقبت کنید، از تجمع باکتری ها جلوگیری کرده و آنها را تا آنجا که ممکن است در وضعیت مناسب نگه دارید، درست مانند دندان های خود.

اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید پیشنهاد میکنم مقاله فرق دندان مصنوعی ژله ای با معمولی را مطالعه کنید.

نحوه تمیز کردن دندان مصنوعی ژله ای

معمول ترین روش تمیز کردن پروتزهای ژله ای مسواک زدن آنها برای از بین بردن هرگونه پلاک یا جرم است.

پس از انجام این کار، دندان مصنوعی باید شسته شود تا هرگونه آلودگی یا باقی مانده محلول تمیز کننده پاک شود. دندانپزشک یا تکنسین دندان مصنوعی شما همیشه باید در مورد نحوه مراقبت از پروتزهای خود به شما توصیه کند.

با این حال استفاده از دندان مصنوعی ژله ای می تواند بسیار مفید باشد، زیرا به بافت دهان آسیب وارد نمی کند و  راحت تر می توان از آن استفاده کرد.

قیمت دندان مصنوعی ژله ای در تهران

قیمت دندان مصنوعی ژلی ای در تهران بسته به عوامل مختلفی از جمله نوع پروتز ژلی ای، برند و کلینیک دندانپزشکی متفاوت است. بنابراین بهتر است با یک متخصص دندانپزشک مشورت کنید تا برآورد دقیقی از قیمت دندان مصنوعی ژله ای در تهران داشته باشید.

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر قیمت دندان مصنوعی ژله ای تأثیر بگذارد، از جمله:

 • کیفیت مواد: نوع و کیفیت مواد به کار رفته در ساخت دندان مصنوعی می تواند تا حد زیادی بر قیمت آن تاثیر بگذارد. مواد با کیفیت بالاتر مانند سیلیکون درجه پزشکی یا ترموپلاستیک نرم ممکن است هزینه بیشتری نسبت به مواد با کیفیت پایین تر داشته باشند.
 • سفارشی سازی: پروتزهایی که به صورت سفارشی روی دهان فرد نصب می شوند، معمولاً هزینه بیشتری نسبت به گزینه های از پیش ساخته شده یا یک اندازه دارند.
 • فرآیند ساخت: روشی که برای ساخت پروتز استفاده می شود نیز می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اسکن دیجیتال و پرینت سه بعدی ممکن است گران تر از تکنیک های تولید سنتی باشد.
 • نام تجاری: شهرت و محبوبیت یک برند خاص از پروتزهای ژلی ای نیز می تواند بر قیمت آن تأثیر بگذارد.
 • مکان: دستمزد و  تعداد پرسنل سطح درآمد متوسط در منطقه ای که پروتز در آن ساخته و ارائه می شود نیز می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد.
 • ویژگی های اضافی: پروتزهایی که دارای ویژگی های اضافی مانند ضمانت ، زیبایی یا دوام بیشتر هستند نیز ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.

شما می توانید قیمت دندان مصنوعی ژله ای در تهران را با مراجعه به عارف کلینیک و یا با تماس با این کلینیک استعلام بگیرید.[/vc_column_text][vc_column_text]

دندون مصنوعی ژله ای بهتره یا معمولی

وقتی صحبت از مقایسه پروتزهای ژلی با پروتزهای سنتی می شود، ضروری است که معیار های انتخاب و نیاز های استفاده کننده را در نظر بگیرید. برای افرادی که لثه های حساس دارند یا کسانی که با دندان مصنوعی سنتی ناراحتی دارند، دندان مصنوعی ژله ای ممکن است گزینه ایده آلی باشد. پروتزهای ژلی نیز تمایل به ایجاد تناسب بهتر دارند و احتمال لغزش یا جابجایی کمتری دارند.

با این حال، برای افرادی که به ساختار سفت ‌تری نیاز دارند یا کسانی که بیشتر یا تمام دندان ‌های خود را از دست داده‌ اند، دندان مصنوعی سنتی ممکن است گزینه بهتری باشد. پروتزهای سنتی نیز دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به پروتزهای ژلی دارند و به راحتی با مسواک تمیز می شوند.

نحوه ساخت دندان مصنوعی ژله ای

توجه به این نکته مهم است که تکنیک ها و مواد خاص مورد استفاده برای ساخت پایه دندان مصنوعی ژله ای ممکن است بسته به ترجیحات آزمایشگاه دندانپزشکی یا پزشک متفاوت باشد.

لازم به یادآوری است که ایجاد پایه دندان مصنوعی ژله ای نیاز به دقت و تخصص دارد. دندانپزشکان و تکنسین های دندانپزشکی تحت آموزش های مناسب قرار می گیرند و از تجهیزات تخصصی برای اطمینان از بهترین نتیجه برای بیماران استفاده می کنند. مراحل زیر یک نمای کلی ساده از ساخت پروتز ژله ای دندان است و توصیه می شود برای راهنمایی و کمک دقیق با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید:

 1. قالب گیری: ابتدا با استفاده از آلژینات دندانی یا مواد سیلیکونی، از بافت های دهان بیمار برداشت دقیقی انجام می شود. این به عنوان قالبی برای ایجاد پایه دندان مصنوعی عمل می کند.
 2. مدل سنگ: سنگ یا گچ دندان را داخل قالب ریخته و یک مدل سنگی از دهان بیمار ایجاد می شود. از این مدل برای ساخت پایه دندان مصنوعی ژله ای استفاده می شود.
 3. نصب موم: یک لبه مومی را روی مدل سنگی قرار داده تا موقعیت و جهت گیری صحیح دندان های پروتز ایجاد شود. لبه مومی به تعیین زیبایی، بعد عمودی و رابطه مرکزی دندان مصنوعی کمک می کند.
 4. پایه پروتز مومی: یک لایه از موم دندان را روی مدل سنگی مالیده و شکل پایه پروتز مورد نظر تکرار می شود. این مجموعه مومی باید کل قوس دهانی، از جمله برجستگی و تمام خطوط لازم را در بر گیرد.
 5. فلاسکینگ (مفل دندانسازی): پایه پروتز مومی را در فلاسک محکم کرده و اطراف آن سنگ یا گچ دندانی می ریزند. فلاسک دو نیمه ایجاد می کند که مدل سنگ را از موم جدا می کند.
 6. حذف موم: فلاسک را در آب داغ قرار می دهند تا موم کاملا از بین برود. این یک حفره در داخل فلاسک ایجاد می کند که نمایانگر شکل نهایی پایه دندان مصنوعی است.
 7. مواد ژل: یک ماده ژل مناسب برای پایه دندان مصنوعی مانند مواد مبتنی بر سیلیکون و نایلون را متناسب با نظر پزشک و یا دستورالعمل های سازنده انتخاب می کنند و مواد ژل، از جمله کاتالیزور یا شتاب دهنده مورد نیاز را مخلوط می کنند.
 8. تزریق ژل: پس از مخلوط شدن، مواد ژل را به داخل فلاسک تزریق می کنند و حفره باقی مانده از حذف موم را پر می کنند. اطمینان حاصل می کنند که مواد به طور یکنواخت و کامل همه مناطق را پر کرده باشد.
 • پایان: پس از پلیمریزه شدن پایه دندان مصنوعی، آن را با دقت از فلاسک خارج می کنند و سپس برای دستیابی به تناسب، راحتی و زیبایی، آن را پولیش یا به اصطلاح گلیز می دهند.

به طور کلی برای ساخت چنین دندان هایی از ترکیب مواد مصنوعی مختلف استفاده می شود که مهمترین آنها عبارت است از:

 1. پرسلن (متداول ترین نوع مواد برای دندان های پروتزی )
 2. سیلیکون (متداول ترین ماده برای دندان ژله ای)
 3. رزین های اکریلیک (وزن و هزینه کمتری نسبت به بقیه مواد دارد)
 4. کروم کبالت (قابلیت رنگ کردن دارد)

آیا دندان های مصنوعی ژله ای، عملکرد خوبی دارند؟

همانطور که از نام آن پیداست، دندان مصنوعی ژله ای با شکل لثه ها و دندان های شما سازگار شده و به معنای واقعی کلمه هنگام قرار گرفتن در دهان منعطف می شوند.برخلاف دندان مصنوعی های دیگر، این پروتزها معمولاً نیازی به پایه نگهدارنده یا چفت و بست برای محکم ماندن در دهان ندارند. بنابراین ، آنها برای افرادی که با دندان های مصنوعی معمولی و مشکلاتی که ممکن است ایجاد کنند ، دست و پنجه نرم می کنند ، یک گزینه عالی می باشند

برخی از افراد ممکن است مشکلات و بیماری هایی در دهان خود داشته باشند که استفاده از دندان مصنوعی معمولی را مشکل یا غیرممکن می کند. پروتزهای ژله ای می تواند یک راه حل عالی برای این امر باشد، زیرا می تواند با اشکال و خطوط منحصر به فردِ دهان و کام افراد، بسیار بهتر از پروتزهای معمولی سازگار باشد.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا استفاده از پروتزهای ژله ای می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد. دندانپزشک یا تکنسین دندان مصنوعی شما می تواند در مورد نوع پروتزهایی که مناسب شما هستند و همچنین در مورد امکان استفاده از پروتزهای ژله ای با شما صحبت کند.

برای انجام خدمات دندانپزشکی به کجا می توانم مراجعه کنم؟

 کلینیک دندانپزشکی عارف، ارائه دهنده تمامی خدمات زیبایی و درمانی مربوط به دندان می باشد که می توانید هر روزه، از شنبه تا پنج شنبه جهت رزرو نوبت و انجام خدمات به این مرکز دندانپزشکی مراجعه فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 91009614 – 021 حاصل فرمایید.

در صورت جایگذاری دندان مصنوعی ژله ای، آیا کسی متوجه می شود که فرد از این نوع پروتز استفاده می کند؟

بطور کلی نه، طراحی لثه این دندان ها به گونه ای است که بسیار شبیه لثه طبیعی است و این امر سبب می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

دندان مصنوعی ژله ای سبک تر است یا معمولی؟

دندان مصنوعی های ژله ای. این نوع دندان مصنوعی نه تنها سبک است ، بلکه نازک نیز می باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *