بلیچینگ دندان

بلیچینگ (سفید کردن دندان) | روشها، مزایا، عوارض، فیلم، عکس،مراقبتها و هزینه 1402

بلیچینگ یا بلیچ دندان جزء تخصص‌ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی می‌باشد، که به واسطه‌ی آن دانه‌های رنگی غیرطبیعی که بر روی دندان‌ها می‌چسبند را رفع خواهد کرد. بلیچینگ دندان قادر است همه‌ی لک‌ها و رنگ‌های به وجود آمده بر روی سطح دندان‌های طبیعی را پاک نماید.

نکته مهمی که درمورد بلیچینگ دندان وجود دارد این است که، ایمپلنت و روکش‌های دندان به وسیله‌ی این راه، سفید نخواهند شد. در این روش درمانی، قطعه‌ای به ساختار دندان‌ها اضافه نخواهد شد و تنها مواد شیمیایی ویژه را برای سفید کردن دندان به کار می‌برند.

اگر دندان های لکه داری دارید و می خواهید آن ها را سفید کنید، می توانید از سه روش ونیر کامپوزیت، لمینیت یا روکش سرامیکی دندان و بلیچینگ دندان استفاده کنید. ساده ترین و بی ریسک ترین روش سفید کردن دندان ها، بلیچینگ است. در بلیچینگ با توجه به نوع جنس و شدت زردی دندان ها، می توان دندان ها را به صورت طبیعی 2 تا 3 درجه روشن تر کرد. اگرچه میزان سفید شدن دندان ها با بلیچینگ به اندازه کامپوزیت و لمینیت نیست؛ اما ممکن است بر اساس نظر پزشک بتوانید با چندین بار مراجعه به دندانپزشک، میزان روشنی دندان های خودتان را افزایش دهید.

به طور کلی، امکان بلیچینگ دندان در منزل و مطب دندانپزشکی وجود دارد که نوع مواد و روش های استفاده شده با هم متفاوت هستند. بهتر است که عمل بلیچینگ دندان ها را با اطمینان خاطر بیشتر در کلینیک های دندانپزشکی و زیبایی انجام دهید. در ادامه این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد بلیچینگ به شما ارائه کنیم تا بتوانید با اطلاعات کامل نزد یک دندانپزشک بروید.

چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

بسیاری از افرادی که برای اقدامات زیبایی به مطب های دندانپزشکی مراجعه می کنند؛ افرادی اند که از بد رنگ شدن دندان های خودشان ناراحت هستند. به طور کلی، رنگدانه های مواد غذایی می توانند باعث تغییر رنگ در دندان ها شوند. در مواردی نیز افراد به دلیل بیماری های ژنتیکی و یا مصرف داروهای خاص، با مشکل تغییر رنگ دندان ها مواجه می شوند.

در اولین قدم برای بلیچینگ دندان ابتدا باید پزشک تشخیص دهد که علت تغییر رنگ دندان ها چیست. این موضوع می تواند تاثیر بسیار زیادی روی موفقیت نهایی این عمل زیبایی داشته باشد؛ چون دندانپزشک بر حسب علت بهترین روش برای سفید کردن دندان ها را تشخیص می دهد. از جمله دلایلی که باعث تغییر رنگ در دندان ها می شوند عبارتند از:

 1. تغییرات ژنتیکی و ارثی
 2. مصرف برخی از انواع آنتی بیوتیک و فلوراید
 3. پوسیده شدن دندان ها
 4. کشیدن سیگار به صورت منظم و روتین
 5. استفاده از نوشیدنی های رنگی به صورت مداوم مانند چای و قهوه
 6. بالا رفتن سن
 7. رعایت نکردن بهداشت مناسب دهان و دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از روش های حرفه ای برای سفید کردن دندان ها است. با این روش می توان لکه های روی دندان و بد رنگی های آن ها را برطرف کرد. بلیچینگ با حداقل ریسک و خطر، دندان های شما را سفید و شفاف می کند. برای انجام این روش زیبایی در دندان ها، دندانپزشک ابتدا عامل تغییر رنگ دندان ها را تشخیص می دهد. سپس بر اساس همان عوامل، ماده اصلی برای سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی، ماده اصلی که جهت سفید کردن دندان های افراد مورد استفاده قرار می گیرد، پراکسید هیدروژن است. پراکسید هیدروژن می تواند باعث شود تا رنگدانه های موجود روی دندان اکسید شوند و از بین بروند. به همین خاطر است که پس از بلیچینگ دندان های شما سفیدتر می شوند. پس از پراکسید هیدروژن فقط بخش بیرونی را تمیز نمی کند، بلکه می تواند به قسمت های زیرین مینای عاج نیز نفوذ کند و رنگ آن ها را روشن تر نماید. بلیچینگ برای دندان با دو روش خانگی و در مطب دندانپزشکی انجام می شود که در ادامه مقاله در مورد آن ها صحبت می کنیم.

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

مزایای بلیچینگ دندان

این روزها بسیاری از مردم روش بلیچینگ دندان را با توجه به مزایا و فواید آن در نظر می گیرند. بلیچینگ دندان می توان مزایای زیادی را به همراه داشته باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • سریع ترین روش برای سفید کردن دندان ها
 • عدم وجود درد و ناراحتی در هنگام بلیچینگ
 • وارد نکردن آسیب به دندان ها
 • هزینه مقرون به صرفه نسبت به سایر روش های سفید کردن دندان ها
 • تقویت اعتماد به نفس با سفید شدن دندان ها
 • زمان درمان کوتاه تر نسبت به سایر روش ها
 • عدم به وجود آمدن حساسیت برای بیماران

معایب بلیچینگ دندان

اگرچه بلیچینگ دندان مزایای زیادی را به همراه دارد. همچنین اگر دندانپزشک به صورت تخصصی این کار را انجام دهد، مشکلی برای فرد ایجاد نمی شود؛ اما با این حال بلیچینگ بدون عیب نیز نیست که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. قرار دادن ژل سفید کننده روی دندان در مطب ها، می تواند باعث ایجاد سوزش شود. این میزان سوزش معمولا بر اساس آستانه درد فرد قابل تحمل است. البته با قرار دادن محافظ لثه می توان تا حد زیادی این سوزش را کنترل کرد.
 2. ممکن است پس از انجام بلیچینگ دندان، دندان های شما کمی نسبت به خوراکی های سرد و گرم حساس شوند که البته این مشکل موقتی است و به مرور زمان از بین می رود.
 3. میزان سفیدی دندان پس از بلیچینگ به اندازه لمینیت و کامپوزیت نیست. بنابراین نباید انتظار دندان های هالیوودی داشته باشید.

از هر 3 نفر، 2 نفر در هنگام فرآیند بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندانی می شوند. به طوری که در اثر قرار گرفتن دندان ها با هوا، مایعات سرد و گرم احساس ناراحتی می کنند که این موضوع موقتی است. با این حال اگر حساسیت از بین نرفت، با دندانپزشک خود مشورت کنید

انواع روش های بلیچینگ برای دندان

دو روش برای بلیچینگ دندان وجود دارند که آن ها را با بلیچینگ در خانه و مطب می شناسیم. با ما همراه باشید تا با جزئیات این دو روش و تفاوت های آن ها آشنا شویم.

بلیچینگ دندان در خانه (Home Bleaching)

بلیچینگ دندان در خانه با کمک بیمار، ولی زیر نظر دندانپزشک انجام می شود. برای این روش لازم است که دندانپزشک از دندان های شما قالب تهیه کند. این قالب برای قرار دادن روی دندان های شما تهیه شده است. ژل بلیچینگ در فاصله میان قالب و دندان های شما قرار می گیرد. این قالب به همراه ژل باید شب ها قبل از خواب روی دندان قرار بگیرد و صبح ها از دهان خارج شود. پس از گذشته چند هفته، کم کم ژل اثربخشی خود را می گذارد.

نکته مهمی که باید در مورد بلیچینگ دندان در خانه توجه داشته باشید این است که مواد غیر استاندارد با غلظت زیر 10 درصد، اصلا برای سفید کردن دندان توصیه نمی شوند. چون این مواد می توانند باعث آسیب به لثه ها شوند و مشکلات زیادی را به همراه داشته باشند.

بلیچینگ دندان در مطب (Office Bleaching)

اگر تا به حال فیلم بلیچینگ دندان را دیده باشید، حتما متوجه شده اید که این کار زیر نظر پزشک متخصص انجام می شود. در این روش ابتدا با باز کردن دهان بیمار با ابزار مخصوص، یک سری ژل های مخصوص روی دندان قرار داده می شوند. در مرحله بعدی مواد مخصوص با غلظت بالا روی دندان ها قرار داده خواهند شد.

پس از زدن ژل مخصوص بلیچینگ دندان از یک دستگاه برای تولید اشعه با فرکانس بالا و رنگ آبی استفاده می شود. هدف از این کار فعال کردن ژل بلیچینگ دندان است تا اثربخشی آن سریع تر شود. در اکثر موارد یک جلسه برای سفید کردن دندان ها کافیست؛ ولی در برخی از موارد به دلیل مشکلات خاص دندانی، بهتر است که افراد این کار را در 2 تا 3 جلسه انجام دهند.

چه زمان احتیاج به بلیچینگ دندان خواهیم داشت؟

تجربه نشان می‌دهد که حتی با مسواک زدن هم بعضی مواقع رنگ دندان‌ها، حتی اگر شده به شکل موقتی، تغییر پیدا خواهد کرد. ولی در هر صورت یکی از شیوه‌های پیشگیری از رخ دادن هرگونه تغییر رنگ، مسواک زدن و رعایت نکات بهداشت دهان و دندان می‌باشد.

ما هر روز مواد غذایی مختلفی را وارد دهان خود میکنیم؛ بدون اینکه دقت کنیم چه نقشی بر روی دندان‌ها و مینای آن‌ها دارند. خیلی از این مواد غذایی دارای دانه‌های رنگی می‌باشند که مستقیم بعد از جویده شدن به مینای دندان چسبیده و در طولانی مدت موجب تغییر رنگ دندان‌ها شده و احتیاج به بلیچینگ دندان می‌باشد. بعضی از مولفه‌هایی که در تغییر رنگ دندان ها نقش دارند و می‌توان با بلیچینگ آن ها را رفع کرد شامل موارد زیر است:

مواد غذایی و آشامیدنی‌ها

بعضی از خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به طور طبیعی باعث تغییر رنگ دندان‌ها خواهند شد: نسکافه، نوشابه و … موارد آشکار این نوشیدنی‌ها هستند که با مصرف بیش از اندازه‌ی آنها موجب به وجود آوردن لک‌های عمیق روی سطح دندان خواهند شد.در چین مواقعی نیاز به بلیچینگ دندان خواهید داشت.

کشیدن دخانیات، دلیل احتیاج به بلیچینگ دندان

تنباکو و همه‌ی دخانیاتی از این قبیل دارای دو ماده زیان‌آور و سمی نیکوتین و قطران می‌باشند که مستقیما موجب تغییر رنگ دندان‌ها میشوند و رفع کردن این لکه‌ها تنها با بلیچینگ دندان امکان‌پذیر است.

ارتباط بالا رفتن سن و احتیاج به بلیچ دندان

به مرور زمان و به شکل طبیعی مینای دندان ها خراب می‌شوند و به تدریج بخش زیرین آن که به عاج معروف است خودش را آشکار می‌کند. این بخش تقریبا به رنگ زرد می‌باشد و راه‌های خانگی قادر نیستند به رفع شدن آن کمک کنند و احتیاج به بلیچ دندان در مطب دندان‌پزشکی احساس خواهد شد.

احتیاج به بلیچینگ به علت رخ دادن عفونت و آفت دهان

به علت رخ دادن صدمه‌ی ناشی از عفونت‌ها، کیست‌ها و آفت‌های دهان، مینای دندان هم احتمال دارد صدمه ببیند و بخش زیرین خود را آشکار کند.

استفاده بعضی داروها

بعضی از داروهای ضد باکتری و حتی ضد حساسیت‌ها قادر هستند باعث شوند دندان‌ها تغییر رنگ بدهند، که در صورت دیدن تغییر رنگ و اقدام‌های به موقع، می‌توانید از روش بلیچینگ دندان استفاده کنید.

 مواد استفاده شده در بلیچینگ دندان

پروسه بلیچینگ دندان به طور کاملا علمی و عملی می‌باشد که در آن از دو ماده: آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) و کارباماید پراکساید، جهت اکسید کردن دانه‌های رنگی غیر طبیعی که روی سطح دندان‌ها چسبیده هستند، به کار می‌روند.

در حقیقت هیدروژن پراکسید برای بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشکی و تحت نظر پزشک به کار می‌رود؛ ماده کارباماید پراکساید جهت بلیچینگ دندان در خانه کارایی دارد که هر دو مورد باید تحت نظر پزشک و با تجویز وی انجام گیرد.

انجام بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ دندان در مطب امروزه محبوبیت بسیاری دارد. آنچه که این روش را در مطب دندان‌پزشکی پرطرفدار کرده است سفید شدن کافی دندان‌ها در کمترین زمان با ماندگاری بالا است.

این روند اغلب به واسطه‌ی متخصص بلیچینگ، در شرایطی ایمن انجام خواهد گرفت در این روش برای اینکه دندان‌ها را سفید کنند ماده‌های شیمیایی ویژه‌ای مثل آب اکسیژنه با غلظت زیاد را به کار می‌برند.

مقدار زمان مورد احتیاج برای بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشکی بین دو تا سه جلسه و هر جلسه تقریبا یک ساعت زمان می‌برد. در زیر مراحل این روند را بیان می‌کنیم :

مراحل بلیچینگ دندان اغلب به این صورت می‌باشد :

پاکیزگی دندان‌ها و انجام عملیات جرم گیری، اگر دندان‌ها دارای جرم باشند اول باید جرم‌ها رفع و دندان‌ها کاملا پاکیزه شوند.

قرار دادن یک ابزار دندانپزشکی برای باز نگه‌داشتن دهان برای به وجود آمدن دسترسی به همه‌ی سطح‌های دندان.

حفاظت از پوشش لثه به واسطه‌ی مواد ویژه، پوشاندن لثه با این مواد به این علت است که مواد سفیدکننده دندان به لثه صدمه وارد نکنند.

قرار دادن یک ماده سفید کننده دارای آب اکسیژنه بر روی دندان‌ها بین 15 تا 30 دقیقه. در مدتی که ماده سفیدکننده بر روی سطح دندان‌ها قرار دارد، برای اینکه مواد سفیدکننده فعال شوند دستگاه‌های Light Cure یا لیزر را به کار می‌برند.

به این صورت که نور به ماده سفیدکننده می‌تابد و نور هم موجب فعال شدن هیدروژن پراکسید خواهد شد. به همین علت به این روند، بلیچینگ دندان با لیزر نیز گفته می‌شود.

احتمال دارد چند مرتبه احتیاج باشد تا به دندان‌ها مواد سفیدکننده بزنند و هر دفعه 15 الی 30 دقیقه زمان ببرد. بعد از هر بار جذب کردن مواد سفید کننده، مقدار سفیدی دندان‌ها تست خواهد شد تا مشاهده شود آیا دندان‌ها آنطور که خواسته شده، سفید شده‌اند یا نه.

اگر دندان ها بیش از اندازه تیرگی، زردی و تغییر رنگ داشته باشند احتمال دارد در یک جلسه به واسطه‌ی بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشکی سفید نشوند و احتیاج به یک یا دو جلسه دیگر هم باشد.

در پایان پس از تمام کردن درمان، یک کیت بلیچینگ برای مصرف در خانه و افزایش مدت زمان سفید بودن دندان‌ها به بیمار داده خواهد شد.

چنانچه قصد دارید بدانید که درمان بلیچینگ برای سن شما مناسب است یا نه میتوانید مقاله بلیچینگ برای چه سنی مناسب است را مطالعه کنید.

قبل از بلیچینگ چه کاری انجام دهیم؟

قبل از اینکه بخواهید از این روش سفید کردن دندان ها استفاده کنید، باید حتما دندان های پوسیده ترمیم شوند. بلیچینگ دندان روی مواد پرکردنی، روکش دندان، لمینیت و نواحی تحلیل رفتن ریشه، تاثیری ندارد. همچنین اگر جرم گیری قبل از بلیچینگ انجام شود، نتیجه نهایی بهتر خواهد بود.

بعد از انجام بلیچینگ چه مراقبت هایی لازم اند؟

برای اینکه بتوانید دوام و ماندگاری بلیچینگ دندان را افزایش دهید، بهتر است که به توصیه ها و مراقبت های بعد از بلیچینگ توجه داشته باشید.

 1. حساسیت های دندانی پس از بلیچینگ دندان کاملا طبیعی است. می توانید با قرص مسکن و خمیر دندان های ضد حساسیت این مشکل را تا حد زیادی برطرف کنید.
 2. برای پیشگیری از ورم لثه، لثه های خودتان را با کمک آب گرم بشویید.
 3. اگر از روش بلیچینگ در خانه استفاده می کنید و حساسیت دندانی دارید، بهتر است که مصرف ژل را به صورت یک روز در میان انجام دهید و یا با دندانپزشک مشورت کنید.
 4. مصرف دخانیات و الکل ممنوع است.
 5. غذاهای بسیار سرد و گرم را مصرف نکنید.
 6. نوشیدنی های رنگی مثل قهوه و چای و نوشابه های گازدار می توانند رنگ دندان های شما تغییر دهند. پس حتما پس از مصرف آن ها، دندان های خودتان را شستشو دهید.
 7. مصرف مواد غذایی اسیدی ممنوع است.
 8. پس از گذشت 1 هفته از انجام این کار، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا دندانپزشک شرایط دندان های شما را بررسی کند.
 9. به بهداشت دهان و دندان های خودتان توجه داشته باشید.
 10. پس از مصرف مواد غذایی رنگی، دهان خود را شستشو دهید.

نحوه انجام بلیچینگ

تا به اینجا متوجه شدیم که روش بلیچینگ چیست. حال شاید برای شما در رابطه با نحوه انجام بلیچینگ سوال پیش آید که در رابطه با این موضوع باید گفت در ابتدا شما به کلینیک دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنید تا دندان‌پزشک دندان‌های شما را بررسی کند و تشخیص دهد که آیا شما کاندیدای مناسبی برای انجام بلیچینگ هستید یا خیر!

پس از بررسی‌های لازم اگر دندان‌پزشک تشخیص داد که دندان‌های شما برای انجام بلیچینگ مناسب هستند یک محافظ پلاستیکی یا یک ژل مخصوص را روی لثه‌های شما قرار می‌دهد؛ دلیل این کار محافظت از لثه‌ها در برابر مواد شیمیایی بلیچینگ است.

همچنین باید گفت قبل از انجام این کارها از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌شود و سپس آن را به لابراتوری ارسال می‌کنند تا آماده شود. پس از آماده شدن قالب از آن برای انجام بلیچینگ دندان‌ها استفاده می‌کنند، به‌طوری‌که آن را روی دندان‌ها قرار می‌دهند و سپس ماده سفیدکننده که غلظت‌های متفاوتی دارد را روی دندان‌ها می‌ریزند.

دقت داشته باشید که اگر بلیچینگ در کلینیک دندان‌پزشکی انجام شود به دو صورت خواهد بود؛ روش اول بلیچینگ دندان با لیزر و روش دوم بلیچینگ دندان بدون لیزر است.

بلیچینگ با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طورکه گفته شد، نحوه بلیچینگ دندان در کلینیک‌های دندان‌پزشکی به دو صورت است که تصمیم داریم در این بخش یکی از روش‌های آن یعنی بلیچینگ با لیزر را بررسی کنیم‌.

در رابطه با این موضوع باید گفت بلیچینگ با لیزر از جدیدترین و پیشرفته‌ترین راه‌های سفید کردن دندان است که توسط دندان‌پزشک در کلینیک‌ها انجام می‌شود.

برای انجام این روش دندان‌پزشک یک ژل سفیدکننده غلیظ را روی دندان‌های فرد متقاضی قرار می‌دهد و سپس با استفاده از لیزر این ژل را گرم می‌کند و همین فرایند باعث می‌شود که زردی دندان‌ها از بین برود.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این روش ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد، اما باید گفت این چنین نیست و سفید کردن دندان‌ها با لیزر به دستگاه‌هایی که قدرت بالایی دارند نیازی ندارد و دندان‌های شما طی این فرآیند آسیب نمی‌بینند و فقط زردی‌ها و لکه‌های روی دندان‌ها از بین خواهند رفت.

در رابطه با هزینه بلیچینگ دندان با لیزر باید گفت این روش نسبت به سایر روش‏های سفید کردن دندان ارزان‌تر است، اما نمی‌توان هزینه‌ی دقیق آن را مشخص کرد، زیرا این موضوع به فاکتورهای مختلفی وابسته است.

چنانچه قصد دارید فاکتورهای تاثیر گذار در قیمت بلیچینگ دندان را بدانید پیشنهاد میکنیم مقاله قيمت بليچينگ كردن دندان را مطالعه کنید.

برای مثال کلینیکی که شما برای انجام بلیچینگ انتخاب می‌کنید از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند در هزینه انجام روش بلیچینگ دندان موثر باشد.

از همین رو ما به شما انجام بهترین راه سفید کردن دندان، یعنی بلیچینگ را در کلینیک دکتر عارف پیشنهاد می‌دهیم. در این مجموعه افرادی مشغول به فعالیت هستند که تجربه بسیار بالایی دارند و می‌توانند بهترین خدمات را به شما ارائه دهند.

نکته مهمی که درباره‌ی این کلینیک وجود دارد، این است که تمام خدمات با بهترین قیمت انجام می‌شوند و شما می‌توانید با پرداخت هزینه‏ای مناسب دندان‌های سفید و زیبا داشته باشید.

روش بلیچینگ دندان در منزل

 تا به اینجا در رابطه با بهترین روش سفید کننده دندان یعنی بلیچینگ در کلینیک صحبت کردیم، اما لازم است بدانید که این روش در منزل نیز قابل انجام است. حال تصمیم داریم در ادامه در رابطه با بلیچینگ دندان در خانه صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

در رابطه با روش بلیچینگ دندان در خانه باید گفت این روش بلیچینگ دندان زیر نظر دندانپزشک و توسط خود فرد در محیط خانه انجام می‌شود. برای انجام این راه سفید کردن دندان از یک ماده مخصوص استفاده می‌شود، اما باید بدانید که نوع ماده مورد استفاده در این روش با ماده‌ای که در مطب توسط خود دندان‌پزشک استفاده می‌شود تفاوت دارد.

برای انجام بلیچینگ دندان در منزل، لازم است که دندان‌پزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری کند و آن را به لابراتوری بفرستد تا نایت گارد مخصوص دندان‌های شما ساخته شود. ماده‌ی موردنظر برای بلیچینگ درون نایت گارد ریخته می‌شود تا زمانی که فرد از آن استفاده می‌کند، این ماده روی دندان‌ها قرار گیرد.

فرد باید از این قالب در طی روز یک الی شش ساعت استفاده کند. دقت داشته باشید که روش بلیچینگ در خانه نیاز به صبر و حوصله دارد، زیرا برای تکمیل شدن این فرایند به یک الی دو هفته زمان نیاز خواهد بود.

این نکته را درنظر داشته باشید که قالب نایت گارد تنها قابل استفاده برای یک فک است و شما می‌توانید تنها آن را روی یکی از فک‌ها قرار دهید. از همین رو اگر شما زمان و حوصله‌ی کافی برای صبر کردن ندارید، توصیه می‌شود از روش بلیچینگ دندان در کلینیک استفاده کنید.

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

در صورتی که بلیچینگ دندان را نزد دندانپزشک متخصص انجام دهید و به توصیه های مراقبتی توجه داشته باشید، می توانید تا 1 سال شاهد سفید ماندن دندان های خودتان بمانید. در صورتی که می خواهید به صورت دائمی دندان های سفیدی داشته باشید، باید هر چند وقت یک بار از ژل های مخصوص بلیچینگ استفاده نمایید. البته عوامل زیر می توانند طول عمر بلیچینگ را کاهش دهند. بنابراین، اگر برای شما مهم است که طول عمر بلیچینگ را افزایش دهید، بهتر است که از عوامل زیر دوری کنید.

 • مصرف زیاد قهوه و چای
 • سيگار کشیدن
 • استفاده زياد از نوشابه ها

مدت زمان انجام بلیچینگ

یکی از سوالات رایجی که برای افراد با هدف بلیچینگ دندان پرسیده می شود این است که درمان بلیچینگ چقدر طول می کشد؟ مدت زمان انجام بلیچینگ در مطب در یک جلسه کوتاه 1 ساعته قابل انجام است. معمولا با یک جلسه از درمان، دیگر نیازی به مراجعه مجدد نخواهید داشت. اما در صورتی که شرایط دندان فرد مناسب نباشد، بهتر است که 2 تا 3 جلسه مراجعه مجدد داشته باشد و مراحل سفید کردن دندان ها را انجام دهد.

از میان راه‌های مختلفی که برای زیباسازی لبخند و دندان‌ها وجود دارد، روش بلیچینگ دندان را می‌توان بهترین، ارزان‌ترین و سریع‌ترین راه در نظر گرفت. همان‌طور که می‌دانید برای سفید کردن دندان‌ها سه راه پیش روی شما قرار دارد؛

روش اول لمینت کامپوزیتی، روش دوم لمینت سرامیکی و روش سوم بلیچینگ دندان است.

هر کدام از این راه‌ها شرایط و خصوصیات مخصوص به خود را دارند، اما به‌طورکلی می‌توان گفت بدون ریسک‌ترین راه سفید کردن دندان بلیچینگ است، زیرا بدون آنکه نیازی به تراشیدن سطح دندان‌ها باشد، دندان‌پزشک آن‌ها را سفیدتر می‌کند و لکه‌های زرد روی دندان‌ها را از بین می‌برد.

نکات مهم در مورد بلیچینگ برای دندان ها

اگر می خواهید از بلیچینگ دندان ها نهایت لذت را ببرید، باید تا حد ممکن به نکات مهم این کار توجه داشته باشید. این نکات به شما کمک می کنند تا طول عمر و دوام بلیچینگ را افزایش دهید.

 • کار کردن با مواد بلیچینگ سخت است و دندانپزشک متخصص باید با مهارت این کار را انجام دهد. پس نزد دندانپزشکانی که هیچ تخصصی در این مورد ندارند، نروید.
 • فرآیند سفید کردن دندان ها با بلیچینگ، یک فرآیند دائمی نیست و باید آن را تکرار کنید. ممکن است شاهد تغییر رنگ دندان ها باشد. همچنین باید عوامل متعددی مانند بهداشت فردی، عادات غذایی و … تغییر پیدا کنند تا در نهایت طول عمر بلیچینگ تا چند سال افزایش پیدا کند.
 • بلیچینگ دندان، یک روش زیبایی است که نتیجه آن به طور دقیق قابل پیش بینی نیست. بنابراین، اگر در مطب های دندانپزشکی به شما تضمین داده می شود که دقیقا میزان روشن شدن دندان های شما چقدر است، مطمئن باشید که یک دروغ محض است.
 • اعتقاد بسیاری از متخصصین دندانپزشکی این است که برای رسیدن به بهترین نتیجه باید بلیچینگ در خانه و در مطب را به صورت همزمان انجام شود. شاید قیمت بلیچینگ دندان بدین شکل افزایش پیدا کند، اما در دراز مدت شاهد طول عمر بیشتر این روش زیبایی خواهیم بود.

قیمت بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان نسبت به سایر روش های سفید کردن دندان ها کمتر است. با این حال عوامل مختلفی مانند تخصص، مهارت دندانپزشک، نوع روش انتخاب شده برای بلیچینگ، هزینه مواد استفاده شده و … می توانند روی قیمت بلیچینگ دندان موثر باشند. بهتر است برای استعلام قیمت بلیچینگ، به مطب هایی که این خدمات را به شما ارائه می کنند، مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که قیمت بلیچینگ دندان در خانه معمولا کمتر از قیمت بلیچینگ در مطب است؛ اما اثربخشی این دو روش نیز با هم متفاوت می باشد.

سخن آخر

تیم دندانپزشکی حرفه‌ای عارف کلینیک (بلیچینگ دندان در کرج) قادر به مشخص کردن عالی‌ترین درمان برای سفیدتر شدن و زیباتر شدن دندان‌های شما است که در صورت مایل بودن وضعیت فک و دندان‌هایتان را چک و ارزیابی خواهند کرد و عالی‌ترین راه معالجه را به شما عزیزان توصیه خواهند کرد.

نمونه کارهای بلیچینگ دندان

برای انجام بلیچینگ دندان سن خاصی وجود ندارد و اکثر افراد می‌توانند از این روش استفاده کنند، اما توصیه می‌شود افراد زیر 18 سال به سراغ بلیچینگ نروند، زیرا رشد مینای دندان و عاج در این سن تکمیل نشده است.

در جواب به این سوال باید گفت تاثیر و نتیجه بلیچینگ چه زمانی که در مطب انجام می‌شود و چه زمانی که در منزل، دائمی نیست و شما باید پس از گذشت یک مدت‌زمان مشخص دوباره نسبت به سفید کردن دندان‌های خود اقدام کنید.

بلیچینگ نسبت به سایر روش‌ها مانند لمینت و کامپوزیت از عوارض کمتری برخوردار است و تنها عارضه‌ای که می‌توان برای آن درنظر گرفت، حساس شدن دندان‌ها بعد از انجام این روش است.

شما میتوانید از شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 الی 21 از طریق شماره تماس 33 83 00 91 – 021 با مشاوران عارف کلینیک در تماس باشید و زمان مراجعه خود را رزرو کنید.

و یا میتوانید به صورت آنلاین نوبت مراجعه خود را رزرو کنید. برای رزرو وقت آنلاین (کلیک کنید)

کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف در شهر کرج به نشانی زیر می باشد:

کرج – مارلیک – میدان گلها – ساختمان رضا – طبقه سوم

اولین و مهمترین ویژگی کلینیک دندان پزشکی دکتر عارف، پزشکان حاذق و با تجربه آن هستند. شما میتونید با خیالی راحت درمانی عالی و تضمینی را در عارف کلینیک تجربه کنید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف دارای محیطی آرام و مدرن و پرسنلی دلسوز می باشد. بنابراین میتوانید درمانی بدون استرس را در این کلینیک داشته باشید.

بعد از درمان و ترک کلینیک هم تنها نیستید. مشاوران درمانی و متخصص عارف کلینیک با شما در تماس هستند.

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

Call Now Button