بلیچینگ یا بلیچ دندان جزء تخصص‌ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی می‌باشد، که به واسطه‌ی آن دانه‌های رنگی غیرطبیعی که بر روی دندان‌ها می‌چسبند را رفع خواهد کرد. بلیچینگ دندان قادر است همه‌ی لک‌ها و رنگ‌های به وجود آمده بر روی سطح دندان‌های طبیعی را پاک نماید.

نکته مهمی که درمورد بلیچینگ دندان وجود دارد این است که، ایمپلنت و روکش‌های دندان به وسیله‌ی این راه، سفید نخواهند شد. در این روش درمانی، قطعه‌ای به ساختار دندان‌ها اضافه نخواهد شد و تنها مواد شیمیایی ویژه را برای سفید کردن دندان به کار می‌برند.

نمونه کارهای بلیچینگ دندان

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

چه زمان احتیاج به بلیچینگ دندان خواهیم داشت؟

تجربه نشان می‌دهد که حتی با مسواک زدن هم بعضی مواقع رنگ دندان‌ها، حتی اگر شده به شکل موقتی، تغییر پیدا خواهد کرد. ولی در هر صورت یکی از شیوه‌های پیشگیری از رخ دادن هرگونه تغییر رنگ، مسواک زدن و رعایت نکات بهداشت دهان و دندان می‌باشد.

ما هر روز مواد غذایی مختلفی را وارد دهان خود میکنیم؛ بدون اینکه دقت کنیم چه نقشی بر روی دندان‌ها و مینای آن‌ها دارند. خیلی از این مواد غذایی دارای دانه‌های رنگی می‌باشند که مستقیم بعد از جویده شدن به مینای دندان چسبیده و در طولانی مدت موجب تغییر رنگ دندان‌ها شده و احتیاج به بلیچینگ دندان می‌باشد. بعضی از مولفه‌هایی که در تغییر رنگ دندان ها نقش دارند و می‌توان با بلیچینگ آن ها را رفع کرد شامل موارد زیر است:

مواد غذایی و آشامیدنی‌ها

بعضی از خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به طور طبیعی باعث تغییر رنگ دندان‌ها خواهند شد: نسکافه، نوشابه و … موارد آشکار این نوشیدنی‌ها هستند که با مصرف بیش از اندازه‌ی آنها موجب به وجود آوردن لک‌های عمیق روی سطح دندان خواهند شد.در چین مواقعی نیاز به بلیچینگ دندان خواهید داشت.

کشیدن دخانیات، دلیل احتیاج به بلیچینگ دندان

تنباکو و همه‌ی دخانیاتی از این قبیل دارای دو ماده زیان‌آور و سمی نیکوتین و قطران می‌باشند که مستقیما موجب تغییر رنگ دندان‌ها میشوند و رفع کردن این لکه‌ها تنها با بلیچینگ دندان امکان‌پذیر است.

ارتباط بالا رفتن سن و احتیاج به بلیچ دندان

به مرور زمان و به شکل طبیعی مینای دندان ها خراب می‌شوند و به تدریج بخش زیرین آن که به عاج معروف است خودش را آشکار می‌کند. این بخش تقریبا به رنگ زرد می‌باشد و راه‌های خانگی قادر نیستند به رفع شدن آن کمک کنند و احتیاج به بلیچ دندان در مطب دندان‌پزشکی احساس خواهد شد.

احتیاج به بلیچینگ به علت رخ دادن عفونت و آفت دهان

به علت رخ دادن صدمه‌ی ناشی از عفونت‌ها، کیست‌ها و آفت‌های دهان، مینای دندان هم احتمال دارد صدمه ببیند و بخش زیرین خود را آشکار کند.

استفاده بعضی داروها

بعضی از داروهای ضد باکتری و حتی ضد حساسیت‌ها قادر هستند باعث شوند دندان‌ها تغییر رنگ بدهند، که در صورت دیدن تغییر رنگ و اقدام‌های به موقع، می‌توانید از روش بلیچینگ دندان استفاده کنید.

 مواد استفاده شده در بلیچینگ دندان

پروسه بلیچینگ دندان به طور کاملا علمی و عملی می‌باشد که در آن از دو ماده: آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) و کارباماید پراکساید، جهت اکسید کردن دانه‌های رنگی غیر طبیعی که روی سطح دندان‌ها چسبیده هستند، به کار می‌روند.

در حقیقت هیدروژن پراکسید برای بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشکی و تحت نظر پزشک به کار می‌رود؛ ماده کارباماید پراکساید جهت بلیچینگ دندان در خانه کارایی دارد که هر دو مورد باید تحت نظر پزشک و با تجویز وی انجام گیرد.

انجام بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ دندان در مطب امروزه محبوبیت بسیاری دارد. آنچه که این روش را در مطب دندان‌پزشکی پرطرفدار کرده است سفید شدن کافی دندان‌ها در کمترین زمان با ماندگاری بالا است.

این روند اغلب به واسطه‌ی متخصص بلیچینگ، در شرایطی ایمن انجام خواهد گرفت در این روش برای اینکه دندان‌ها را سفید کنند ماده‌های شیمیایی ویژه‌ای مثل آب اکسیژنه با غلظت زیاد را به کار می‌برند.

مقدار زمان مورد احتیاج برای بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشکی بین دو تا سه جلسه و هر جلسه تقریبا یک ساعت زمان می‌برد. در زیر مراحل این روند را بیان می‌کنیم :

مراحل بلیچینگ دندان اغلب به این صورت می‌باشد :

پاکیزگی دندان‌ها و انجام عملیات جرم گیری، اگر دندان‌ها دارای جرم باشند اول باید جرم‌ها رفع و دندان‌ها کاملا پاکیزه شوند.

قرار دادن یک ابزار دندانپزشکی برای باز نگه‌داشتن دهان برای به وجود آمدن دسترسی به همه‌ی سطح‌های دندان.

حفاظت از پوشش لثه به واسطه‌ی مواد ویژه، پوشاندن لثه با این مواد به این علت است که مواد سفیدکننده دندان به لثه صدمه وارد نکنند.

قرار دادن یک ماده سفید کننده دارای آب اکسیژنه بر روی دندان‌ها بین 15 تا 30 دقیقه. در مدتی که ماده سفیدکننده بر روی سطح دندان‌ها قرار دارد، برای اینکه مواد سفیدکننده فعال شوند دستگاه‌های Light Cure یا لیزر را به کار می‌برند.

به این صورت که نور به ماده سفیدکننده می‌تابد و نور هم موجب فعال شدن هیدروژن پراکسید خواهد شد. به همین علت به این روند، بلیچینگ دندان با لیزر نیز گفته می‌شود.

احتمال دارد چند مرتبه احتیاج باشد تا به دندان‌ها مواد سفیدکننده بزنند و هر دفعه 15 الی 30 دقیقه زمان ببرد. بعد از هر بار جذب کردن مواد سفید کننده، مقدار سفیدی دندان‌ها تست خواهد شد تا مشاهده شود آیا دندان‌ها آنطور که خواسته شده، سفید شده‌اند یا نه.

اگر دندان ها بیش از اندازه تیرگی، زردی و تغییر رنگ داشته باشند احتمال دارد در یک جلسه به واسطه‌ی بلیچینگ دندان در مطب دندان‌پزشکی سفید نشوند و احتیاج به یک یا دو جلسه دیگر هم باشد.

در پایان پس از تمام کردن درمان، یک کیت بلیچینگ برای مصرف در خانه و افزایش مدت زمان سفید بودن دندان‌ها به بیمار داده خواهد شد.

سخن آخر

تیم دندانپزشکی حرفه‌ای عارف کلینیک (بلیچینگ دندان در کرج) قادر به مشخص کردن عالی‌ترین درمان برای سفیدتر شدن و زیباتر شدن دندان‌های شما است که در صورت مایل بودن وضعیت فک و دندان‌هایتان را چک و ارزیابی خواهند کرد و عالی‌ترین راه معالجه را به شما عزیزان توصیه خواهند کرد.

هر آنچه لازم است درباره بلیچینگ دندان بدانید…

بلیچینگ دندان در منزل

بلیچ دندان در خانه

از نظر کلی دو روش بلیچینگ دندان وجود دارد.1) بلیچینگ دندان در خانه (هوم بلیچینگ)   2) بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب. سفید کردن یا بلیچ دندان درخانه روشی ساده است که پس از مشاوره مقدماتی با دندانپزشک , یک تری برای بیمار تهیه می شود تا به وسیله آن در خانه عمل سفید کردن انجام دهد. همچنین به این بیمار مواد سفید کننده (غالبا کاربامید پراکساید 10 درصد)…
قیمت بلیچینگ و انواع آن

قیمت بلیچینگ دندان

یکی از درمان های زیبایی که در حال حاضر به شدت مورد علاقه مردم واقع شده، درمان بلیچینگ است. قطعا یکی از فاکتور های اساسی که در مورد این درمان بررسی می شود قیمت بلیچینگ دندان می باشد. شاید بتوان گفت که درمان بلیچینگ کم هزینه ترین درمان زیبایی می باشد و به شدت مقرون به صرفه می باشد. در این مقاله به تمامی سوالات شما عزیزان در مورد هزینه…
ژل بلیچینگ

ژل بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان میتواند توسط دندانپزشک در مطب برای دندان های غیرزنده  یا زنده با غلظت های بالای عامل بلیچینگ یا توسط بیمار در خانه برای دندانهای زنده با غلظتهای پایین عامل بلیچینگ انجام شود. ژل بلیچینگ مستقیما روی دندان قرار داده می شود و بر اثر حرارت، نور و یا لیزر باعث ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی دندان می شود. در حقیقت مواد موجود در ژل بلیچینگ برای…
معایب بلیچینگ دندان

معایب بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ هم مانند هم درمان دیگری عوارض مخصوص به خود را دارد و معایب بلیچینگ دندان یکی از سوال های رایجی می باشد که بسیاری از مراجعه کنندگان در مورد آن می پرسند. در این مقاله سعی در آن داریم که آگاهی خود را در مورد عوارض درمان بلیچینگ افزایش بدهیم و بتوانیم به پرسش های شما عزیزان در این حیطه پاسخ بدهیم. عوارض جانبی بلیچینگ دندان: به یاد داشته باشید…
قلم بلیچینگ دندان

قلم بلیچینگ دندان

به جرئت می توان گفت که قلم سفید کننده دندان (که همه به عنوان قلم بلیچینگ دندان می شناسند) ساده‌ترین راه برای سفید کردن دندان‌ ها می باشد (نه لزوما بهترین گزینه !!!). قلم سفید کننده دندان در حقیقت وسیله ای قلم مانند می باشد که حاوی مقداری ژل سفید کننده می باشد و به دلیل ابعاد کم آن قابل حمل است و در از بین بردن بدرنگی های روی…
بلیچینگ برای چه سنی مناسب است

بلیچینگ برای چه سنی مناسب است؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که بلیچینگ برای چه سنی مناسب است؟ قبل از اینکه این سوال را بررسی کنیم بیایید کمی در رباطه با بلیچینگ بیشتر بدانیم. قطعا یکی از مسائلی که در زندگی هر فردی اهمیت دارد موضوع زیبایی و آراستگی آن فرد می باشد. بدون شک نمی توان نقش زیبایی دندان ها را در این موضوع انکار کرد. از این رو تعداد زیادی…

سوالات متداول:

فهرست