داستان عارف کلینیک

از زبان مؤسس : دکتر مصطفی عارف

من در دبیرستان البرز از رشتۀ ریاضی فیزیک فارغ التحصیل شدم و یک مرتبه کنکور ریاضی شرکت کردم و علی رغم اینکه رشتۀ مهندسی قبول می شدم تصمصم گرفتم که مسیرم را عوض کنم . سال بعد در رشتۀ دندانپزشکی دانشگاه تهران قبول شدم و سال 1393 فارغ التحصیل شدم .

پس از جشن فارغ التحصیلی علی رغم اینکه خیلی از اطرافیانم بر این باور بودند که بیشتر مسیر زندگیم را طی کردم و فرد موفقی شدم امّا می دانستم که راه زیادی دارم و این تازه اوّل راه است و داستان من در حال شروع شدن است …

از آنجا که باید هزینه هام رو خودم می دادم و خودم زندگیم رو جمع و جور می کردم پس وقت رو تلف نکردم و شروع کردم به سخت کار کردن . شنیده بودم که سخت کار کردن میتونه ادم ها رو به اهدافشون برسوند. البته من از سالهای اخیر دانشجویی کارهایی مرتبط انجام می دادم.

این تلاش سخت شبانه روزی تا جایی بود که بعضی روزها 3 جا کار می کردم و درس های دانشگاه هم بود. یادمه حتی روزهایی داشتم که از شدت کار سخت نه تنها خواب بلکه صبحانه و نهار و شام هم نمی خوردم امّا می دانستم که همۀ این سختی ها را برای چی دارم تحمل می کنم البته این روش رو به کسی توصیه نمی کنم.

امّا من سخت متمرکز هدفم بودم بالاخره با پولی که جمع کردم پس از فارغ التحصیلی و مقداری کار دیگر همزمان با سپری کردن دورۀ طرح (چون ما دندانپزشکانی که در دانشگاه های دولتی درس خوندیم باید 2 سال رو نصف  روز برای ارگان های دولتی کار کنیم) مطب شخصی خودم را افتتاح کردم .

تا سال 98 در مطب خودم مشغول به کار بودم در این سال ها تعداد بسیار زیادی درمان برای افراد گوناگون انجام دادم که بسیاری از آنها امروز از دوستان من هستند .

“همیشه هدفم این بود که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکل پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب می شد”

البته آنها نیز این تفکر من را پس از مدتی متوجه شدند و این بود که از روی لطفشان من را به اطرافیان خود معرفی کردند . و من در طی چند سال هزاران بیماران داشتم و در پی آن ده ها هزار بار درمان انجام داده بودم .

شروع کلینیک

پس از مدتی متوجه شدم تعداد درخواست براب درمان بیش از توان من شده و بسیاری از افراد باید ماهها در انتظار بمانند تا نوبتشان شود مثلاً کسی که نوبت می خواست باید 3 ماه در انتظار می ماند و این موضوع با ذهینیت من که برای زمان بیمارانم ارزش قائل هستم تطبیق نداشت، می بایست کاری می کردم. تصمیم گرفتم مطبم را به کلینیک تبدیل کنم و از همکارانم دعوت کنم تا بتوانیم کارها را تیمی انجام دهیم .

البته در مسیر راه اندازی کلینیک هم سختی های فراوانی وجود داشت از خرید ملک همسایگان و آموزش پرسنل و دعوت همکاران، طراحی سیستم ها و … همه و همه نیازمند تلاش و زمان زیادی بود امّا من یک هدف داشتم !

وقتی عارف کلینیک تشکیل شد این هدف را به او انتقال دادم .

هدف عارف کلینیک از ارائه درمان در دندانپزشکی

هدف عارف کلینیک آن نیست که صرفاً درمان دندانپزشکی افرادی که به آن مراجعه می کنند را انجام دهد .

اهداف آن به قرار زیر است :

1- یک مرجع بسیار عالی باشد : تا افرادی که می خواهند درمان های عالی و با کیفیت و با دوام انجام دهند بدانند به کجا می توانند مراجعه کنند .

2- وجود یک تیم تخصصی حاذق و کامل : تا افراد بدانند درمان های دندانپزشکی که بسیاری از مراکز دیگر نمی توانند انجام دهند با خیال راحت در عارف کلینیک انجام می شود .

3- ایجاد خاطره خوب از درمان های دندانپزشکی : بسیاری از افراد دندانپزشکی نمی روند چون یک ترس و یک خاطرۀ بد دارند. هدف عارف کلینیک آن است که تجربۀ خوب برای میهمانانش ایجاد کند .

4-کارآفرینی و اشتغال زایی :

عارف کلینیک تلاش می کند تا کارهایی که باید انجام دهد را به قدری خوب انجام دهد تا هر روز افراد بیشتری از طرف مراجعین به ما معرفی شوند و ما بتوانیم برای تعداد بیشتری از جوان ها و کارجویان اشتغال ایجاد کنیم و این برای ما یک هدف است .

5- افزایش مقیاس امور خیریه

بخشی از درآمد عارف کلینیک و مطب شخصی من از ابتدا به امور خیریه تعلق دارد از اهداف عارف کلینیک آن است که بتواند یک مرکز خیریۀ مستقل برای کودکان ایجاد کند و آن را نیز رشد و توسعه دهد .

ما بیشتر کمک های خود را در راستای کودکان بی سرپرست انجام می دهیم . چون بر آن باور هستیم که این کودکان گناهی ندارند که زندگیشان سخت باشد .

اولویت های عارف کلینیک

شاید بسیاری فکر کنند اولویت یک کلینیک ارائۀ درمان ایده آل و علمی باشد امّا ما در عارف کلینیک اینطور فکر نمی کنیم ! ما ارائۀ یک درمان علمی و با کیفیت و با دوام و اصولی را وظیفۀ خود می دانیم.

اگر دندانپزشکی یا کلینیکی قادر نباشد این کار را برای بیمارش انجام دهد همان بهتر است که هیچ کاری نکند! ما در عارف کلینیک به صورت تیمی کار می کنیم تا اینکه هر دندانپزشکی هر درمانی که می تواند ایده آل انجام دهد را برای بیمار به اتمام برساند و مابقی درمان ها را دندانپزشکانی که در آن زمینه تخصص دارند انجام دهند.

اولویت اوّل عارف کلینیک آن است که یک تجربۀ ایده آل برای حضور بیماران در کلینیک خلق کند تا بتواند روابط پایدار و طولانی مدت با آنها داشته باشد .

از اینجا یادتان باشد که مطالب را به خاطر داشته باشید تا بعد از حضور در کلینیک انجام درمان در فرم نظرسنجی به ما بگویید عملکردمان چطور است و به ما نمره دهید .

عارف کلینیک برای تحقق اهداف و اولویتش چه کار می کند؟

ما برای اینکه بتوانیم به اهداف و اولویتمان جامۀ عمل بپوشانیم نیازهای مراجعین را شناسایی کرده ایم و سپس هر کدام از این نیازها را با انجام فرآیندها و سیستم هایی به طور دائم مورد پایش قرار داده و آنها را ارتقا قرار می دهیم.

برخی از نیازهایی شامل :

1- مراجعین نیاز دارند تا درمانشان با دوام باشد.

2- مراجعین نیاز دارند تا درمانشان بدون درد و ناراحتی انجام شود.

3- مراجعین نیاز دارند تا درمانشان آسان بوده و از نظر روانی به آنها استرس وارد نشود.

4- مراجعین نیاز دارند تا درمانشان در حداقل زمان ممکن انجام شود و وقتشان تلف نشود.

5- مراجعین نیاز دارند تا مسائل بهداشتی و استریل جهت جلوگیری از انتقال بیماری های ویروسی کاملاً رعایت شود.

6- مراجین نیاز دارند تا وقتی وارد محیطی می شوند حس غریبگی نداشته باشند و با آنها با احترام و صمیمیت رفتار شود.

7- مراجعین نیاز دارند تا راجع به روش های انجام درمانشان اطلاعات کافی را کسب کنند تا بدانند باید چه کار کنند.

8- مراجعین نیاز دارند تا پس از درمان رها نشوند و اگر نیاز به راهنمایی داشتند این امکان برایشان فراهم باشد که کسی آنها را راهنمایی کند.

ما برای تحقق موارد فوق در عارف کلینیک چه کار می کنیم؟

برای تحقق موارد 1 الی 4 :

1- ما با دندانپزشکانی همکاری می کنیم که

  • علیرغم آن که عموماً جوان و در ردۀ سنی 35 سال هستند امّا به اندازۀ کافی تعداد درمان های زیادی انجام داده اند که می توانند یک درمان ایده آل را برای مراجعین انجام دهند .

2- دندانپزشکانمان را از دانشگاه های خوب کشور ( داخلی ) انتخاب می کنیم چون در این دانشگاه ها اساتید برتر و روش های بهتری آموزش داده می شود و این همکاران از نظر علمی قوی تر هستند .

3- با دندانپزشکانی همکاری می کنیم که بسیار به بیماران و شخصیت آنها اهمیت می دهند ، با آنها مهربان هستند و مانند یک دوست دلسوز به آنها مشاوره می دهند .

4- همیشه می گویند در هر کاری فعالیت های تیمی نتایج بهتری را ایجاد می کند در پزشکی نیز همینطور است بسیاری از درمان ها باید توسط تیم پزشکی انجام شود.

ما یک تیم درمانی ایجاد می کنیم که در آن همکاران با تخصص های مختلف حضور دارند چنانچه درمان تخصصی برای هر یک از مراجعین نیاز بود آن را به صورت تیمی انجام می دهیم . درمان های وسیع و پیچیده نیاز به یک تیم درمانی دارند .

  • برای مورد 5 و بحث پیشگیری از بیماری ها

ما در کلینیک بخشی داریم به اسم اتاق استریل . یعنی یک واحد داریم فقط برای اینکار . در این واحد چه کار می کنیم ؟

قبلش باید توضیح دهم که در حوزۀ پزشکی 2 دسته ابزار داریم :

 1- ابزارهایی که یکبار مصرف هستند و برای هر بیمار اختصاصی هستند مثل پیش بند – سینی ابزارها – ساکشن و …

2- ابزارهایی که پس از استفاده استریل می شوند . این ابزارها همان ابزارهای اصلی هستند که عموماً فلزی و از جنس استیل هستند ما این ابزارها را توسط فرآیندی استریل می کنیم .

استریل یعنی چه؟ اگر بتوانیم ابزاری را به نحوی از تمام میکروارگانیسم ها ( باکتری ها و ویروس ها ) پاکسازی کنیم در واقع برای آن ابزار فرآیند استریل را انجام داده ایم .

پس استریل با تمیز فرق می کند ! شما وقتی دستهایتان را می شوئید یا در آشپرخانه و رستوران ظروف را می شویید تمیز میشود اما در در دندانپزشکی این حد کفایت نمی کند ← باید استریل کنیم .

چه طور این کار را انجام می دهیم ؟ دستگاههایی داریم که به نام اتوکلاو شناخته میشود . این دستگاه با فرآیند مخصوص گرما و بخار آب 135°c و وکیوم ویروس ها و باکتری ها را ازبین می برد .

  • برای موارد 6 و 7 و 8 ما پرسنلی داریم که کاملاً آموزش دیده اند و دارای مهارت های ارتباطی و دانش دندانپزشکی هستند تا بتوانند سؤالات شما را به درستی پاسخ بدهند یکی از ارزش هایی که ما برای کارمان تعریف کرده ایم خوش رویی است .

پرسنل به شما لبخند می زنند شما هم به آنها لبخند بزنید. این نکته را در نظر داشته باشید وقتی به کلینیک آمدید به آن توجه کنید و در نظرسنجی پس از درمانتان نتیجه را به ما بگوئید .

ما در جای جای کلینیک اموجی لبخند را نصب کرده ایم تا فراموش نکنیم که باید همواره خوش رو باشیم . شما ببینید که چند اموجی می توانید پیدا کنید.

هر کس تعداد صحیح این اموجی ها را در نظرسنجی برایمان بنویسد به او یک هدیه درمانی می دهیم.

همچنین روش دیگری که برای کارمان تعریف کرده ایم خدمات بیماران است. وقتی شما از کلینیک می روید ما طریق پیامک، تماس تلفنی ، شبکه های اجتماعی جهت راهنمایی هایی بعد درمانتان با شما در ارتباطیم.

بسیاری از مراجعین ما سالها از این طریق با ما ارتباط دارند وحتی بعضی از آنها داخل کشور نیستند امّا با هم دوستیم واگر آنها سؤالی داشته باشند یا ما راجع به کسب وکارشان از آنها سؤالی داشته باشیم با هم در ارتباطیم.

در عارف کلینیک همه شما را به چشم یک میهمان نگاه می کنند.

پس قرارمان باشد تا پس از انجام درمانتان در عارف کلینیک در فرم نظرسنجی که برایتان ارسال می شود نحوۀ عملکردمان وتطابق با آنچه که به شما گفتیم را به ما بگویید ونمره دهید. (سعی کنید نام پرسنل را هم بدانید).

مراحل شروع درمان در عارف کلینیک

وقتی شما وارد کلینیک می شوید ابتدا دست های خود را ضدعفونی می کنید و ازکاور کفش استفاده خواهید کرد . سپس به قسمت پذیرش مراجعه می کنید . پرسنل پذیرش به شما خوش آمد می گویند و علت مراجعه و چند سوال دیگر از شما می پرسند. سپس از شما می خواهند تا مدتی در انتظار بنشینید.

پس از آنکه نوبتتان رسید به اتاق درمان راهنمایی می شوید و توسط دندانپزشکان معاینه می شوید و درمانتان مشخص می گردد .

برای شروع درمان باید پروندۀ پزشکی تشکیل دهید که شامل مشخصات و سابقۀ پزشکی می باشد . در ابتدای درمان ، از دندان شما یک عکس تهیه می شود که وضعیت دندان و ریشه ها برای پزشک مشخص تر باشد . بعد از آنکه درمانتان انجام شد مجدد به قسمت پذیرش مراجعه می کنید تا نوبت بعدی یا چکاپ بعدی برایتان مشخص شود .

فهرست