کامپوزیت دندان یکی از انواع مدل‌های لمینت است که از آن برای اصلاح لبخند و پوشش بدشکلی و بدرنگی دندان‌ها استفاده می‌کنند. این روش نسبت به سایر روش‌های مشابه کم‌هزینه‌تر است و انجام و نصب آن نیز در مدت‌زمان کوتاهی صورت می‌گیرد.

از همین رو افرادی که به دنبال رسیدن به یک لبخند زیبا و جذاب هستند، از این روش استفاده می‌کنند. البته لازم است پیش از انجام کامپوزیت با صفر تا صد آن آشنا شوید تا بتوانید تصمیم نهایی در این باره را بگیرید.

کامپوزیت دندان چیست؟

بررسی همه جانبه مزایا تا معایب و ناگفته‌های کامپوزیتی

کامپوزیت مواد چسبنده و خمیری شکل است که با استفاده از اشعه پیوندی قوی با مینا و عاج ایجاد می‌کند

از نوع ماده ترمیمی مستقیم همرنگ با دندان به حساب می‌آید کاربرد کامپوزیت در دندانپزشکی در زمینه ترمیم دندان‌های آسیب دیده(شکستگی _ پوسیدگی _ ترک دندانی یا تغییرات سایز و فرم دندان) و جایگزین مواد آمالگام برای پر کردن تاج‌های دندانی می‌باشد.

کامپوزیت دندان یکی از پرکاربردترین خدمات دندانپزشکی به خصوص در زمینه زیبایی می‌باشد که به شدت امروزه مورد استقبال برای داشتن لبخندی زیباتر در بین مردم قرار دارد.کامپوزیت دندان(dental composite) از جنس رزین است که همرنگ با دندان می‌باشد و کیت رنگی متفاوت دارد.در اینجا به خدمات‌های کامپوزیت و علت محبوبیت آن خواهیم پرداخت

انواع مواد سازنده کامپوزیت‌ها

1. ماکروفیل‌ها (macrofilled composites)

اولین نوع کامپوزیت‌های وارد شده در صنعت و بازار شد ما کروفیل‌ها بودند که اندازه ذرات آن از ۱۰ میکرومتر تا ۵۰ میکرومتر است که درشت ذرات یا درشت دانه محسوب می‌شود. در کامپوزیت‌های مایکروفیل قدرت تراکم و مقاومت به فشار بیشتری نسبت به کامپوزیت‌های دیگر وجود دارد و از معایب آن به رنگ پذیری بالای آن به دلیل وجود ذرات درشت آن می‌توان اشاره کرد.

2. میکروفیل ها(microphili composite)

میانگین اندازه ذرات کامپوزیت‌های میکروفیل کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر است که با پیشرفت میکروفیل‌ها با توجه به ریز بودن ذرات تشکیل دهنده آن نسبت به ماکروفیل‌ها در برابر فشارهای شدید و سایش دندان‌ها مقاومت کمتری دارند معمولاً برای خدمات‌های زیبایی دندان‌های جلویی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از معایب آن این است که  تمام فضاها و حفره‌های سطح دندان را نمی‌تواند به طور کامل پر کند اما به دلیل ریز بودن و کوچک‌تر بودن ذرات رنگ پذیری در میکروفیل‌ها به حداقل رسیده است.

3. هیبرید(hybrid composite)

یکی از انواع کامپوزیت بین مایکروفیل‌ها و میکروفیل‌ها می‌باشد که از مقاومت و استحکام بالای مایکروفیل‌ها و قابلیت پولیش میکروفیل‌ها برخوردار است. اما یکی از معایب رایج در هیبرید‌ها از دست دادن زیبایی ظاهری شان در اثر استهلاک مواد می‌باشد که در این دوره و عصر فعلی با پیشرفت در علم زیبایی کامپوزیت‌های میکروهیبرید و نانوهیبرید‌ها آخرین نسل کامپوزیت‌ها شناخته شده است.

پیوستن ذرات نانو به کامپوزیت‌های هیبرید تمام ویژگی‌های منحصر به فرد را در زیبایی پوشش می‌دهد به همین دلیل کامپوزیت‌های نانوهیبرید دارای بیشترین استحکام و ماندگاری و قابلیت بالای پولیش را دارد.

مزایای استفاده از کامپوزیت

ونیر کامپوزیت می‌تواند لبخندی زیباتر و اعتماد به نفس بالایی به شما بدهد این تکنیک راحتی و کارایی بسیار بالایی دارد علاوه بر سازگاری بالا و متناسب با دندان‌ها عایق خوبی روی دندان‌ها است.یکی از عمده‌ترین مزیت کامپوزیت‌های دندانی همرنگ بودن و هارمونی بالای آن با دندان طبیعی است.

برخی ظواهر آسیب دیده مثل فواصل دندانی و دندان‌های کج یا دندان خرگوشی و لب پریدگی‌های دندانی را کاور می‌کند همچنین کامپوزیت‌ها برای پر کردن دندان‌های بسیار حساس گزینه انتخاب مناسب‌تری است

1. حداقل تغییرات در ساختار دندان

مهمترین مزیت کامپوزیت‌ها تراش نخوردن و دست نزدن به ساختار دندان است .درروش‌ ‌هایی  مانند روکش‌ها و لمینت‌های دندانی دندانپزشک وابسته به شرایط،ناچار به تراشیدن دندان‌ها درحد  ۳ تا ۵ میلی‌متر از سطح دندان را بتراشد. بنابراین نیازی به تراش دندان در کامپوزیت‌ها نیست مگر در شرایط خاص که دندان بسیار بزرگ و برجسته باشد و تنها راه اصلاح ظاهر دندان تراشیدن بسیار سطحی دندان باشد که هیچ گونه آسیبی بر روی عاج و مینای دندان نخواهد داشت.

2. زمان کوتاه درمان

یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با کامپوزیت‌ها و مزایای آن طول درمان کوتاه می‌باشد به طوری که معمولاً با توجه به مشغله‌های کاری و زندگی شخصی و اهمیت زمان،دغدغه‌ی بیشتر مراجعین برای تعداد دفعات مراجعه می‌باشد از آنجایی که در این روش نیاز به قالب‌گیری نیست مسئله‌ی کوتاه تربودن زمان درمان از ارسال نشدن کار برای لابراتوار نشئت می‌گیرد پزشک می‌تواند کار کامپوزیت دندان را در طی یک جلسه به اتمام برساند.

3. قابلیت اصلاح و تعویض در کامپوزیت‌ها

ونیرهای کامپوزیت دندانی یکی از پیشرفت‌های مهم درزمینه‌ی اصلاح و زیبایی دندان‌ها می‌باشد که در مواردی ونیرها دچار مشکل و خرابی یا تغییرات رنگ شده‌اند امکان تعمیر آنها وجود دارد این تعمیرات معمولاً سایش، ترک و لب پریدگی هستند که توسط دندانپزشکان با استفاده از تکنیک‌های مناسب انجام می‌شود در صورتی که ونیرها به طور جدی آسیب دیده باشند تعویض ونیرهای کامپوزیت امکان‌پذیر است به این روش که ونیرهای قبل برداشته می‌شود ونیر کامپوزیت‌های جدید نصب می‌شود و با توجه به نیاز و تمایلات شما به عنوان نتیجه کار شناخته می‌شود.

4. کم هزینه

روش‌های زیباسازی دندان‌ها متفاوت اند هزینه‌ی درمان‌های دندانپزشکی همیشه یکی از مهم‌ترین فاکتورهای انجام یا عدم انجام درمان می‌باشد. قیمت مناسب کامپوزیت‌ها در برابر خدمات‌های روکش لمینت‌ها قابلیت انتخاب راحت‌تری برای افراد به وجود آورده که هر فرد با هر نوع بودجه‌ای بتواند لبخند زیباتری داشته باشد.

5. طول عمر بلند مدت

دوام ونیر کامپوزیت‌ها بیشتر از یک عدد ثابت و مشخص نیست و بستگی به عوامل متعددی دارند درسته که دوام کامپوزیت ونیر بین ۴ تا ۵ سال تخمین زده شده است اما نگهداری از کامپوزیت ونیر در طول عمر بیشتر آن نقش بسیار مهمی دارد کامپوزیت‌ها مانند دندان رنگ می‌گیرند و نیاز به پولیش دارند فاصله زمانی پلیس بستگی به نگهداری و مراقبت از آنها و رژیم غذایی و عادات فردی شما دارد. برخی از افراد حتی در طول یک سال هم نیاز به پولیش ندارند برخی از عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کامپوزیت‌ها تعمیرات در صورت نیاز است.

عواملی که باعث یرات زود هنگام کامپوزیت‌ها می‌شود شکستن تخمه و خشکبارها می‌باشد در نهایت اگر ونیر کامپوزیت‌ها دچار خرابی شوند تعمیر و تعویض آنها یک گزینه قابل انجام است و این امکان وجود دارد که آنها را دوباره در حالت اولیه قرار دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید: «بهترین کلینیک دندانپزشکی برای کامپوزیت کردن دندان در تهران و کرج؟

باندینگ کامپوزیت با مقایسه با دندان طبیعی ممکن است مستعد رنگ پذیری بیشتر و در مقابل تغییر رنگ و لکه‌ها مقاومت کمتری داشته باشد اگر مواردی مثل چای قهوه نوشابه یا نوشیدنی‌های حاوی رنگ به طور مکرر مورد استفاده است و جز عادات قضایی روزانه شما باشند احتمال تغییر رنگ در کامپوزیت‌ها وجود دارد برای جلوگیری از این اتفاق پس از خوردن دهان خود را با آب بشویید یا از یک خمیر دندان مناسب برای تمیزی و حفظ رنگ کامپوزیت و پیشگیری از تغییر رنگ آن کمک کنید.

 1. شکننده بودن کامپوزیت

کامپوزیت اگرچه مزیت‌هایی مانند ترمیم و قابل تعمیری دارد اما معمولاً مقاومت کمتری نسبت به ضربه و فشار دارد و ممکن است در مواجهه با شرایط نامساعدی لب پر شده و یا ترک بردارد. بنابراین وقتی دندان‌های خود را با کامپوزیت ترمیم می‌کنید مهم است که از مواردی مانند ضربه فشار زیاد استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار خودداری کنید همچنین باید از محافظ‌های دندانی و دهان در ورزش‌ها استفاده کنید و از مصرف مواد سفت مثل ته دیگ یخ آبنبات دوری کنید این اقدامات می‌تواند به دوام و حفظ ترمیم‌های زیبایی کمک کند.

 

 1. پوسیدگی‌های دندانی

بسیاری از افراد که قصد انجام کامپوزیت را دارند آسیب‌های احتمالی آن می‌ترسند این افراد معمولاً شنیده‌اند که کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی می‌شود.این سوال برای تمام افراد شکل گرفته که اگر دندان‌هایم را کامپوزیت کنم دندان‌هایم خراب نمی‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر کامپوزیت به طور مستقیم پوسیدگی دندان را ایجاد نمی‌کند اما در صورتی که کامپوزیت به درستی نصب نشود و توسط افراد بی‌تجربه انجام شود یا در صورت نقص ها و ترک‌ها در نصب آن می‌تواند به باکتری‌ها اجازه ورود دهد و باعث پوسیدگی شود.

مهمترین نکات مراقبتی که در این زمینه می‌توان به مواردی اشاره کرد:

مسواک دو بار در روز نخ دندان و دهان شویه:

 • با رعایت نکات بهداشتی می توان سلامت دهان و دندان را تضمین نمود اگر تمام نکات بهداشتی رعایت شود می‌توان طول عمر کامپوزیت را به ۱۰ سال افزایش داد در صورت بروز هرگونه مشکل و پوسیدگی بهتر است موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • چکاپ: چکاپ‌های سالانه دندانپزشکی را در کنار مراقبت‌های دندانی خود داشته باشید.

پرهیز غذایی: استفاده از مواد غذایی سفت نظیر آجیل خشکبار باعث سائیدگی و ترک‌های کامپوزیتی می‌شود ترک‌ها و ساییدگی‌ها دندان را مستعد پوسیدگی می‌کند همچنین دندان قروچه و عادت‌های مضر مثل جویدن جسم سخت (انتهای خودکار)در پوسیدگی‌ها و ایجاد شکاف‌های بین دندان و کامپوزیت تاثیرگذار هستند.

ملتهب و متورم شدن لثه

بعد از اجرای کامپوزیت ونیر ممکن است به مدت محدود روز یا حتی یک هفته التهاب و ناراحتی موقتی در لثه‌ها به وجود بیاید تا شما به بایت دندان‌های جدید خود عادت کنید که به طور عمومی نیاز به عنایت و مراقبت دارد اما اگر این ناراحتی و التهاب در صورت عدم رعایت بهداشت شخصی ادامه پیدا کند ممکن است به دراز مدت و یا با شدت بیشتری باشد حتماً باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکلات احتمالی بررسی و رفع شود.

در صورتی که کامپوزیت به صورت اصولی روی دندان‌ها اجرا نشود می‌تواند به لثه‌ها آسیب وارد کند

آشنایی با کامپوزیت های با کیفیت تر

مطمئناً انتخاب مارک و برند کامپوزیت دندان مناسب برای ونیرها یا ترمیم‌های دندانی بسیار اهمیت دارد. برندهای مختلفی از کامپوزیت دندان وجود دارد و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند ی از برندهای ارزان ونیر کامپوزیت بعد از مدت کوتاهی ترک می‌خورند تغییر رنگ می‌دهند اما برخی از برندها توسط شرکت‌های معتبر ساخته می‌شود که جنس خوبی داشته و تا سال‌ها ماندگاری دارد.

انتخاب بهترین مارک بستگی به نیازها و توصیه‌های دندانپزشک شما دارد در ایران مارک‌های مختلفی از کامپوزیت دندان وجود دارد از طریق مشورت با دندانپزشک خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

تعدادی از برندهای کامپوزیت‌

 • کامپوزیت دندان کازمادنت (cosmedent) آمریکا
 • کامپوزیت دندان بیسکو(Bisco) آمریکا
 • کامپوزیت دندان آی پی اس (IPS) آلمان
 • کامپوزیت دندان کاریزما(charisma) آلمان
 • کامپوزیت دندان سارمکو (saremco) سوئیس
 • کامپوزیت دندان اشترومن (straumann) سوئیس
 • کامپوزیت دندان توکویاما(tokuyama) ژاپن
 • کامپوزیت دندان گرادیا(Gradia) ژاپن
 • کامپوزیت دندان شوفو(shofu) ژاپن

ویژگی‌های بهترین برند کامپوزیت

در انتخاب بهترین برند کامپوزیت با توجه به تفاوت قیمت‌ها‌ی فاحشی که قابل مشاهده است در چنین شرایطی این سوال برای شما به وجود می‌آید که کدام برند کامپوزیت را انتخاب کنم بهترین برند کامپوزیت دندان چیست؟

برای انتخاب بهترین برند کامپوزیت چند نکته را باید در نظر داشته باشید که ویژگی‌های بهترین برند کامپوزیت انطباق و سهولت و قابلیت شکل دهی و دستکاری در کامپوزیت بر روی سطح دندان حائز اهمیت است همچنین کامپوزیت‌ها علاوه بر طیف کامل رنگ و شفافیت‌ها قدرت استحکام و دوام بالایی در مقابل فشار و ضربه را داشته باشد.

 • بهترین ویژگی‌های کامپوزیت‌ها و برتری آنها نسبت به دیگری قابل پولیش بودن آنها محسوب می‌شود
 • قابلیت تطابق و شکل پذیری: مهم است که کامپوزیت به راحتی به شکل دندان‌ها تطابق پیدا کند و مشکلات فرعی دندان را بهبود ببخشد.
 • استحکام و دوام: کامپوزیت باید دارای استحکام و ماندگاری بالا باشد تا به مدت طولانی در مقابل فشار فک سایش دندان‌ها در دهان باقی بماند.
 • شفافیت و طیف رنگی: ساختار دندان‌ها با هم متفاوت هستند و با توجه به جنس و ساختار دندانی هر فرد با طیف رنگی دندان‌های اصلی مشابه باشد تا هارمونی بیشتری در دندان‌ها ایجاد کند.
 • پولیش پذیری: کامپوزیت‌ها با پولیش پذیری مناسب به راحتی و با دقت بالا می‌تواند شکل داده شوند و پولیش شوند این ویژگی به تاثیر زیبایی و تطبیق طبیعی دندان‌ها با دندان‌های اطراف کمک می‌کند.

چرا دندانپزشک شما را از کامپوزیت منع می‌کند؟

معمولاً افرادی که برای برطرف کردن مشکلات زیبایی دندان (کج بودن دندان ، فاصله بین دندان‌ها)سراغ لمینت‌ها یا کامپوزیت‌ها می‌روند بیشتر افراد می‌توانند از این روش‌های اصلاح استفاده کنند اما باید در نظر گرفت که روش‌های زیبایی برای دندان‌هایی که اساساً سالم هستند کاربرد دارند. لازم به ذکر است سلامتی دندان‌ها مهمتر از زیبایی آن است به همین دلیل اولین قدم در زیبایی دندان‌های شما می‌باشد. در افرادی که مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان،بیماری لثه ،کجی شدید دندان‌ها یا افراد با بهداشت پایین دندان و قروچه وجود داشته باشد تا زمان برطرف نمودن مشکل نمی‌تواند کاندید خوبی برای دریافت کامپوزیت و لمینت دندان باشد.

مراحل انجام کامپوزیت دندان به چه شکل است؟

 • اگر از دسته افرادی هستید که تصمیم به انجام کامپوزیت دندان دارید، باید بدانید که انجام لمینت کامپوزیتی مستلزم داشتن دندان‌ها و لثه‌ی سالم است. بنابراین اولین مرحله بررسی سلامت کامل لثه‌ها و دندان‌ها و درمان آن‌ها است.
 • در ادامه اگر مشکلی وجود داشت که دندان‌پزشک به درمان‌ آن‌ها می‌پردازد و اگر شرایط دهان و دندان شما مساعد بود، روند انجام کامپوزیت شروع می‌شود.
 • به عنوان اولین مرحله دندان‌های شما کاملا تمیز و جرم‌گیری می‌شوند، سپس مقدار کمی از مواد کامپوزیت که رنگ آن را نیز خودتان انتخاب کرده‏اید روی سطح دندان شما قرار می‌گیرد تا شما رنگ آن را به‌صورت صددرصد تایید کنید.
 • پس از آنکه رنگ مواد به تایید شما رسید، دندان‌ها کاملا خشک می‌شوند و دندان‌پزشک مواد موردنظر را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد و به شکل‌دهی آن‌ها می‌پردازد.
 • دندان‌پزشک برای خشک کردن مواد کامپوزیت نیز از نور آبی استفاده می‌کند و در نهایت اضافات مواد را برمی‌دارد و به دندان‌های شما سطحی صاف می‌بخشد.

مراقبت‌های بعد از کامپوزیت

 • اجرای کامپوزیت آخرین مرحله نیست باید نسبت به نگهداری آن مطلع باشید و نکته بسیار مهمی که وجود دارد مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان می‌باشد.
 • از مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان میتوان به
 • رعایت بهداشت: به استفاده صحیح از نخ دندان و مسواک اشاره کرد گرچه استفاده مدام بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان نباید فراموش شود
 • پرهیز غذایی:از خوردن غذاهای سفت مانند ته دیگ‌ها پسته و تخمه و از این قبیل مواد خوراکی که جنس سفت و سختی دارند اجتناب کنید.
 • پرهیز از دخانیات: برای حفظ رنگ کامپوزیت‌های دندانی از زرد شدن در افرادی که مصرف سیگار و قلیان یا مواد مخدر دارند مصرف کمتر پیشنهاد می‌شود.
 • پرهیز از نوشیدنی‌های رنگی: در افرادی که عادت به آشامیدن مشروبات الکلی نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی‌های رنگی دارند مصرف کمتر و شستشوی دهان بعد از استفاده تاکید شده است.

استفاده از دهانشویه: اگر از دهانشویه استفاده می‌کنید باید مدل‌هایی که فاقد الکل هستند را مورد استفاده قرار دهید

تکنیک لیرینگ (شیشه ای)

اگر به دندان‌هایتان در آینه کنید متوجه می‌شوید که رنگ دندان‌ها در قسمت‌های مختلف متفاوت است البته در بعضی از افراد به دلیل سایش دندان‌ها این حالت شفاف و شیشه‌ای بودن لبه دندان‌های طبیعی از بین رفته است. رنگ و ساختار دندان‌های طبیعی در حالت طبیعی خود سایه روشن دارد و تک رنگ نیست به طور مثال شفافیت در لبه‌های دندان و حالت شیشه‌ای تر بودن دارد در خدمات زیبایی ونیر کامپوزیت برای بازسازی دندان‌ها و شبیه سازی به دندان‌های طبیعی از کامپوزیت‌هایی با رنگ و شفافیت‌های متفاوت و به صورت لایه لایه استفاده می‌شود تا برای  بازسازی دقیق‌تر جزئیات دندان با نمای  طبیعی به نظر برسد.

تکنیک لیرینگ یا به عبارتی لایرینگ یک روش جدید در زمینه زیبایی دندان‌ها است که پزشکان با روش لایه‌بندی متعدد روی دندان‌ها جلوه کاملاً طبیعی را به دندان می‌دهند که کمتر کسی متوجه کامپوزیت دندان‌ها شود.

یکی از موارد ضعف کامپوزیت‌ها گچی بودن آنها مات بودن رنگ کامپوزیت‌ها در مقایسه با لمینت‌های دندانی است اما اگر کامپوزیت ونیر با دقت و تکنیک صحیح انجام شود مستعد ظاهری بسیار زیبا و طبیعی دارد ونیر شده واند شبیه به لمینت‌های سرامیکی باشد و همزمان مزیت‌های کامپوزیت دندان را هم داشته باشد.

تعریف ساده‌تر از روش لیرینگ

تصور کنید یک گلدان سفالی یا یک دیوار گچی را می‌خواهید رنگ کنید اول اقدام به رنگ آمیزی می‌کنید یک لایه از گلدان سفالی خود را رنگ می‌زنید پس از تمام شدن کار متوجه می‌شوید که در زوایا و انعکاس نور زیر کار مشخص است تصمیم به رنگ کردن دوباره می‌گیرید و یک لایه دیگر رنگ می‌زنید متوجه یک دست شدن بیشتر و نمای زیباتری را می‌بینید.

حالا همین موضوع در مورد کامپوزیت دندان صدق می‌کند که نقاش دندان‌های شما دندانپزشک شما است با این تفاوت که لایه‌های کامپوزیت  ضخامت کوچک‌تر و طیف نوری بیشتر ایجاد می‌شود هر چقدر نقاش حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر باشد لبخند شما جذاب‌تر خواهد بود.

بهترین رنگ کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین اجزای صورت انسان‌ دندان‌ها است که می‌تواند در تعامل‌های اجتماعی و شغلی موثر باشند. طبق تحقیقات در ارتباطات و زبان بدن بیشترین توجه افراد در گفتگوهای تن به تن به چشم‌ها و دهان افراد می‌باشد این روزها که زیبایی به عنوان یک جز مهم از زندگی و رفاه جسمی و روحی ما به خصوص در اعتماد به نفس ما تاکید بیشتری دارد تاثیر دهان و دندان بالاترین رتبه در زمینه زیبایی و توجه افراد را بعد از چشم‌ها با ۳۷ درصد از توجه را به خود اختصاص داده است.

اگر رنگ پوست شما روشن است رنگ مناسب کامپوزیت دندان برای شما سفید روشن است تفاوت چندانی با رنگ پوست شما ندارد در کیت‌های رنگی کامپوزیت‌ها می‌توان a۱ یا a۲ را برای دسته افراد با پوست روشن گزینه مناسبی دید.

اگر رنگ پوسته تیره‌ای دارید باید از رنگ‌های طبیعی‌تر برای کامپوزیت‌های خود استفاده کنید برای اینکه دندان‌های روشن‌تر و زیباتری داشته باشید باید رنگ‌های طبیعی را انتخاب کنید نه روشن‌تر. معمولا رنگ‌های a۲ یا a۳ می‌تواند گزینه مناسبی برای افرادی که پوست آنها معمولی است باشد.

شما می‌توانید بهترین رنگ کامپوزیت دندان را با مراجعه به یک متخصص زیبایی با تجربه انتخاب نموده و لبخند کاملاً طبیعی و زیبا را از آن خود کنید متخصص با در نظر گرفتن از رنگ چشم رنگ پوست و رنگ مو می‌تواند شما را در انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت راهنمایی کند.

هزینه انجام کامپوزیت دندان

در رابطه با هزینه انجام کامپوزیت دندان نمی‌توان یک مقدار مشخص و از پیش تعیین شده‌ای را گفت، زیرا این موضوع به موارد مختلفی بستگی دارد. برای مثال می‌توان به نوع ماده‌ای که برای کامپوزیت استفاده می‌شود و دندان‌پزشک و کلینیکی که انتخاب می‌کنید اشاره کرد.

با توجه به این موضوع ما به شما برای انجام کامپوزیت، مجموعه‌ی عارف کلینیک را پیشنهاد می‌دهیم. در این مجموعه دندان‌پزشک‌هایی مشغول به فعالیت هستند که تجربه و مهارت کافی دارند و بهترین خدمات را به شما ارائه می‏دهند.

جمع‌بندی

در این مقاله با صفر تا صد کامپوزیت دندان آشنا شدیم و فهمیدیم که کامپوزیت یک روش ماندگار برای زیبایی دندان‏ها است که در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه قابل اجرا است.حال شما می‌توانید با انتخاب یک کلینیک معتبر و شناخته شده نسبت به انجام این روش اقدام کنید و به هدف خود که داشتن دندان‌هایی زیبا و سفید است برسید.

سوالات متداول:

آیا کامپوزیت قابل ریمو کردن است؟

از آنجایی که برای اجرای کامپوزیت به تراشیدن دندان نیاز نیست می‌توان گفت کامپوزیت قابلیت ریمو شدن دارد، اما باید بدانید که دندان‌ها بعد از برداشتن کامپوزیت دیگر شفاف و براق نیستند.

 کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت؟

پاسخ دادن به این سوال به نظر دندان‌پزشک بستگی دارد و باید پس از انجام معاینات لازم و بررسی دندان‌ها، فک و لثه دندان‌پزشک تعیین کند که کدام روش برای شما بهتر است.

 آیا کامپوزیت دندان برای تمام افراد مناسب است؟

بیشتر افراد می‌توانند کامپوزیت دندان انجام دهند، اما افرادی که عادت‌هایی چون دندان قروچه کردن دارند یا دچار بیماری‌های مربوط به لثه هستند، نمی‌توانند کاندید مناسبی برای دریافت و انجام کامپوزیت باشند.