دندان مصنوعی

دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی پروتزهای متحرکی هستند که جایگزین دندان های از دست رفته در فک بالا، فک پایین یا هر دو می شوند. تکنسین های دندانپزشکی پروتزهای مصنوعی را از موادی مانند اکریل، رزین و … می سازند.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله قیمت دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

انواع دندان مصنوعی

انواع مختلفی از دندان مصنوعی وجود دارد. گزینه ای که برای شما مناسب است به نیازهای منحصر به فرد سلامت دهان شما بستگی دارد.

1.پروتز کامل

این نوع دندان مصنوعی ، که پروتز کامل نیز نامیده می شود، جایگزین قوس کامل دندان های از دست رفته می شود. پروتز کامل روی لثه‌ها قرار می‌گیرد و به کام (سقف دهان) یا برجستگی استخوان فک پایین برای حمایت تکیه می‌کند. ممکن است لازم باشد از چسب دندان مصنوعی (نوع خاصی از چسب) برای محکم نگه داشتن دندان مصنوعی در جای خود استفاده کنید.

2. دندان مصنوعی تکه ای (فیلیپر)

اگر تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، دندان مصنوعی تکه ای (فیلیپر) ممکن است یک گزینه مناسبی باشد. پروتزهای فیلیپر مشابه پروتزهای کامل هستند، زیرا برای حمایت به لثه و استخوان زیرین شما متکی هستند. اما پروتزهای تکه ای پارسیل همچنین دارای گیره های مخصوصی هستند که به اطراف دندان های طبیعی باقی مانده شما قلاب می شوند و ثبات بیشتری را ایجاد می کنند.

3. دندان مصنوعی فوری

گاهی اوقات افراد قبل از اینکه بتوانند از دندان مصنوعی استفاده کنند نیاز به کشیدن دندان دارند. پروتز فوری وسیله ای است که بلافاصله پس از کشیدن دندان از آن استفاده می کنید.

در برخی موارد، پروتزهای فوری یک دندان موقت هستند. پس از بهبودی، دندانپزشک شما آنها را با دندان مصنوعی نهایی شما جایگزین می کند. در موارد دیگر، ممکن است بتوانید بلافاصله پس از جراحی از دندان مصنوعی نهایی خود استفاده کنید.

4. پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت

به جای تکیه بر برجستگی استخوان فک و لثه برای حمایت، پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت به ایمپلنت های دندانی متصل می شوند. ایمپلنت های دندانی پایه های کوچک و نخی هستند که جراحان برای جایگزینی ریشه دندان های از دست رفته در استخوان فک شما قرار می دهند.

مانند پروتزهای سنتی، پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت قابل جابجایی هستند. آنها را شب بیرون می آورید تا تمیز و خیس شوند.

پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت معمولاً پایداری بیشتری نسبت به پروتزهای سنتی دارند، زیرا به ایمپلنت‌های تعبیه‌شده در فک شما می‌چسبند. برای محکم کردن آنها در دهان نیازی به چسب دندان مصنوعی ندارید. به همین دلیل، برخی از افراد به آنها «پرتزهای مصنوعی ضربه‌ای» می‌گویند.

5. پروتزهای متکی به ایمپلنت

بر خلاف انواع دیگر پروتزها، پروتزهای متکی به ایمپلنت (که پروتزهای دائمی یا پروتزهای هیبریدی نیز نامیده می شوند) غیر قابل جابجایی هستند. فقط دندانپزشک شما می تواند آنها را خارج کند.

دندان‌پزشکان پروتزهای متحرک با ایمپلنت را برای افرادی که نمی‌خواهند از دستگاه‌های متحرک دهانی استفاده کنند، توصیه می‌کنند. نقطه ضعف پروتز غیر متحرک این است که نیاز به تمیز کردن دقیق تری دارند، از جمله نخ دندان کشیدن زیر دندان مصنوعی.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله بهترین دندان مصنوعی برای افراد جوان را مطالعه کنید.

پروتزهای مصنوعی چگونه ساخته می شوند؟
ساخت پروتز به چندین مرحله نیاز دارد:

1.برداشتن قالب های دندانی

ابتدا دندانپزشک شما از فک بالا و پایین شما عکس می گیرد. این عکس شامل لثه ها و دندان های باقی مانده می شود. اغلب، شما به دو برداشت نیاز دارید – مقدماتی و نهایی.

2.ساخت مدل دندانپزشکی

دندانپزشک شما قالب شما را به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می کند. یک تکنسین دندانپزشکی از قالب های دندانی شما برای ساختن مدل سنگی (مثنی) دهان شما استفاده می کند. آنها از این مدل برای ایجاد دندان مصنوعی سفارشی شما استفاده خواهند کرد.

3.سفارشی کردن دندان مصنوعی

ساخت پروتز شما با بلوک های ثبت موم شروع می شود. این بلوک ها به تکنسین دندان کمک می کند تا محل قرار دادن دندان های مصنوعی را تعیین کند. در مرحله بعد، تکنسین از مواد مختلفی (مانند اکریلیک، نایلون یا رزین) برای ساختن پایه دندان مصنوعی جدید شما استفاده خواهد کرد. در نهایت، دندان‌های مصنوعی را اضافه می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که دندان‌های بالا و پایین به درستی روی هم قرار می‌گیرند.
پولیش کردن دندان مصنوعی. هنگامی که تکنسین پروتز جدید شما را بسازد، آن را براق می‌کند تا ظاهری طبیعی داشته باشد و آن را به دندان‌پزشک شما برگرداند تا برازش شما انجام شود.

در حین نصب دندان مصنوعی چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک دندان مصنوعی جدید شما را در دهان شما قرار می دهد و تناسب آن را بررسی می کند. آنها با دقت به دنبال مناطقی هستند که فشار بیش از حد به لثه‌های شما وارد می شود و هر گونه تنظیمات نهایی لازم را برای دندان مصنوعی شما انجام می‌دهند.

دانستن این نکته مهم است که معمولاً برای دستیابی به تناسب مطلوب، چندین بازدید از کلینیک لازم است. این به این دلیل است که بافت های نرم در دهان شما به زمان نیاز دارند تا با دندان مصنوعی شما سازگار شوند.

در طول مشاوره دندان مصنوعی چه اتفاقی می افتد؟

دندانپزشک دهان شما، از جمله فک، لثه و هر دندان باقیمانده را معاینه می کند. آنها همچنین برای بررسی ضخامت استخوان فک شما عکس مخصوص دندان می گیرند.

اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که شما واجد شرایط استفاده از دندان مصنوعی هستید، در مورد گزینه های دندان مصنوعی با شما صحبت خواهد کرد. پروتز مناسب برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

چند تا دندان از دست داده اید
چه مدت است که دندان های شما از دست رفته است.
چه دستگاه قابل جابجایی یا غیر قابل جابجایی را ترجیح دهید.
تراکم و حجم استخوان فک شما.
رابطه بین فک بالا و پایین شما.
ترجیحات شخصی شما

چقدر طول می کشد تا به دندان مصنوعی عادت کنیم؟

پاسخ به این سوال برای هر کسی متفاوت است. عادت کردن به پروتزهای جدید ممکن است – هفته ها یا گاهی ماه ها – طول بکشد. به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به تناسب دلخواه خود ممکن است در طی چند هفته اول به چندین تنظیم نیاز داشته باشید.

ماندگاری دندان مصنوعی چقدر است؟

طول عمر متوسط دندان مصنوعی هفت تا 10 سال است. اکثر افراد در این مرحله به پروتزهای جایگزین نیاز دارند.

شما همچنین باید هر یک تا دو سال یک بار – یا هر زمان که متوجه تغییراتی در نحوه قرار گرفتن پروتز خود شدید، از دندان مصنوعی استفاده کنید. در طول این فرآیند، دندانپزشک شما موادی را به دندان مصنوعی شما اضافه می کند تا از تناسب راحت تر اطمینان حاصل کند.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله برای سالمندان ایمپلنت دندان بهتر است یا دندان مصنوعی؟ را مطالعه کنید.

چگونه می توانم از دندان مصنوعی خود مراقبت کنم؟

مراقبت و نگهداری مناسب کمک می کند تا دندان مصنوعی شما در شرایط خوبی باشد. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای اطمینان از دوام دستگاه شما تا حد امکان وجود دارد:

در پایان هر روز پروتزهای خود را بردارید.
دندان های مصنوعی خود را با استفاده از برس و خمیر دندان مصنوعی تمیز کنید.
پروتزهای مصنوعی خود را یک شب در محلول دندان مصنوعی خیس کنید.
لثه‌ها، زبان، گونه‌های داخلی، سقف دهان و دندان‌های باقی‌مانده را دو بار در روز مسواک بزنید تا پلاک‌ها و جرم‌ها پاک شوند.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله هرآنچه درباره مراقبت از دندان مصنوعی باید بدانیم را مطالعه کنید.

نحوه نصب دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل

اگر تمام دندان‌های بالا یا پایین شما نیاز به برداشتن داشته باشند یا یک پروتز کامل قدیمی را جایگزین کنید، یک پروتز کامل نصب می‌شود.

پروتز معمولاً به محض برداشتن دندان ها نصب می شود، به این معنی که شما بدون دندان نخواهید بود. دندان مصنوعی به خوبی روی لثه و استخوان فک شما قرار می گیرد.

اما اگر بلافاصله پس از برداشتن چندین دندان، دندان مصنوعی را نصب کنید، شکل لثه و استخوان نسبتاً سریع تغییر می‌کند و احتمالاً پس از چند ماه، پروتزها نیاز به ترمیم یا بازسازی خواهند داشت.

گاهی اوقات، ممکن است لازم باشد لثه های شما برای چند ماه قبل از نصب پروتز، ترمیم شوند و شکل خود را تغییر دهند.

شما می توانید برای ساخت و نصب دندان مصنوعی خود به دندانپزشک یا تکنسین دندانپزشکی بالینی واجد شرایط مراجعه کنید.

تفاوت آنها در این است که:

دندانپزشک اندازه گیری ها و قالب ها (قالب) دهان شما را می گیرد و سپس پروتزهای کامل یا جزئی شما را به تکنسین دندان سفارش می دهد.
تکنسین دندانپزشکی بالینی مجموعه کاملی از پروتزهای مصنوعی را مستقیماً بدون نیاز به ملاقات با دندانپزشک خود ارائه می دهد (اگرچه هنوز باید معاینه منظم دندانپزشکی با دندانپزشک خود داشته باشید)
یک پروتز آزمایشی از اثر برداشته شده از دهان شما ایجاد می شود.

دندانپزشک یا تکنسین دندانپزشکی بالینی این کار را در دهان شما برای ارزیابی تناسب و برای ارزیابی ظاهر شما امتحان می کند.

شکل و رنگ ممکن است قبل از تولید پروتز نهایی تنظیم شود.

دندان مصنوعی جزئی

پروتز پارسیل برای پر کردن شکاف های باقی مانده توسط یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده است. این یک صفحه پلاستیکی، نایلونی یا فلزی است که تعدادی دندان مصنوعی به آن متصل شده است.

معمولاً از طریق گیره‌های فلزی روی برخی از دندان‌های طبیعی شما می‌چسبد که آن را محکم در دهان شما نگه می‌دارد. به راحتی می توان آن را جدا کرد و برداشت.

گاهی اوقات، گیره‌ها می‌توانند از موادی به رنگ دندان یا لثه ساخته شوند، اگرچه این نوع گیره همیشه مناسب نیست زیرا نسبت به فلز شکننده‌تر است.

دندانپزشک شما می‌تواند دهان شما را اندازه‌گیری کند و یک پروتز پارسیل برای شما سفارش دهد، یا می‌توانید به یک تکنسین دندانپزشکی بالینی واجد شرایط مراجعه کنید، که می‌تواند مستقیماً پس از اولین بار مراجعه به دندان‌پزشک برای طرح درمانی و گواهی سلامت دهان، یک دندان مصنوعی جزئی برای شما تهیه کند.

وب سایت بنیاد سلامت دهان اطلاعات و توصیه های بیشتری در مورد بریج و پروتزهای پارسیل دارد، از جمله اینکه کدام نوع دندان مصنوعی (فلزی یا پلاستیکی) برای شما مناسب است.

بریج ثابت جایگزینی برای دندان مصنوعی پارسیل است و ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد.

روکش‌ها روی دندان‌ها در دو طرف شکاف قرار می‌گیرند و توسط یک دندان مصنوعی که در شکاف قرار داده شده است، به یکدیگر متصل می‌شوند.

چند جایگزین برای دندان مصنوعی چیست؟

دو جایگزین اصلی برای دندان مصنوعی وجود دارد: ایمپلنت دندان و بریج دندان.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندان رایج ترین جایگزین برای دندان مصنوعی هستند. ایمپلنت های دندانی اعصاب فک شما را تحریک می کنند و از دست رفتن استخوان را متوقف می کنند (دقیقاً مانند ریشه دندان های طبیعی). اعصاب شما سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کند و در عوض مغز شما مواد مغذی را به فک شما می فرستد و آن را قوی و سالم نگه می دارد.

ایمپلنت‌های دندان معمولاً گران‌تر از پروتز هستند، اما با مراقبت مناسب می‌توانند تا آخر عمر دوام بیاورند.

بریج های دندانی

اگر هنوز چندین دندان سالم دارید، بریج دندان جایگزین موثری است. بریج ها برای افرادی که یک تا سه دندان از دست رفته پشت سر هم دارند بهترین کارایی را دارند.

بریج دندانی از روکش (اباتمنت) با دندان های مصنوعی (پونتیک) در بین آنها تشکیل شده است. دندانپزشک روکش ها را به دندان های طبیعی شما در دو طرف شکاف می چسباند و دندان های مصنوعی فضا را پر می کنند تا لبخند شما کامل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button