مقالات

قیمت سیم کشی دندان + قیمت ارتودنسی دندان فک بالا

در این مطلب قصد داریم درباره ارتودنسی دندان و قیمت سیم کشی دندان ها در سال 1403 صحبت کنیم. اما قبل از آن باید بدانیم که دندان‏ها از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی به شمار می‌آیند، به‌طوری‌که عدم توازن و ناهماهنگی بین آن‌ها تاثیر بسیار زیادی بر چهره خواهد شد. همین موضوع باعث شده که ارتودنسی به یکی از محبوب‌ترین درمان‌ها تبدیل شود.

از طرفی افرادی که تمایل به انجام ارتودنسی دارند، باید از قبل اطلاعاتی را درباره‌ی برخی از موضوعات به دست آورند. قیمت ارتودنسی یکی از تاثیرگذارترین عوامل تصمیم‌گیری افراد است و آن‌ها با توجه به این موضوع تصمیم می‌گیرند که این درمان را انجام دهند یا خیر!

ارتودنسی دندان، یک درمان طولانی مدت و هزینه بر است و بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌ی بالای این درمان، از انجام ارتودنسی پشیمان می‌شوند؛ اما باید گفت که اگر ناهنجاری‌های دهان و دندان برطرف نشوند، به مرور زمان بدتر خواهند شد و در برخی مواقع نیاز به جراحی فک خواهد بود که در چنین موقعیتی مسلما باید هزینه‌ی بیشتری برای درمان پرداخت شود.

حال در ادامه شما را با عوامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی آشنا خواهیم کرد تا بتوانید با درنظر گرفتن آن‌ها بهترین تصمیم را برای انجام ارتودنسی بگیرید.

قیمت ارتودنسی دندان در مراکز متفاوت، متغیر بوده و براساس عوامل متعددی ازجمله میزان مشکلات دندانی فرد، مکان و تخصص دندانپزشک تعیین می‌شود. در واقع ارتودنسی یکی از موارد مهم و اساسی در عرصه بهداشت دهان و دندانپزشکی است که به بهبود قالب و ترتیب دندان‌ها و فک کمک می‌کند.

امروزه هزینه ارتودنسی ممکن است برای بسیاری از افراد به یک مانع برای آغاز درمان تبدیل شده باشد؛ ازاین‌رو ما در این مقاله، به بررسی انواع ارتودنسی و عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن خواهیم پرداخت

چنانچه قصد دارید درباره بهترین سن برای ارتودنسی بیشتر بدانید میتوانید مقاله بهترین سن ارتودنسی چه سنی است را مطالعه کنید.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان به معالجه مشکلاتی مانند انحراف‌های دندانی، فضاهای خالی بین دندان‌ها و نقض در فک افراد می‌پردازد. برای درمان این ناهنجاری‌ها می‌توان از انواع مختلف ارتودنسی کمک گرفت که برخی از مهم‌ترین آنها در ادامه آمده است.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت از براکت‌ها و سیم‌های فلزی یا سرامیکی برای تغییر موقعیت دندان‌ها استفاده می‌کند. در این حالت براکت‌ به دندان‌ها چسبانده شده و با سیم مخصوص به یکدیگر متصل می شوند. این نوع ارتودنسی برای تصحیح مشکلات مختلف دندانی قابل استفاده است.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی از براکت‌ها و سیم‌های سرامیکی برای تصحیح مشکلات دندانی استفاده می‌کند. این براکت‌ها دارای رنگ شفاف، مشابه رنگ دندان‌ها هستند و به‌صورت مخفی‌تری در دهان قرار می‌گیرند.

برای افرادی که از ظاهر براکت‌های فلزی خوششان نمی‌آید یا از آن خجالت می‌کشند، این گزینه مناسب تری است.

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال از براکت‌ها و سیم‌های مخفی استفاده می‌کنند که در سمت داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این نوع ارتودنسی بیشتر برای بزرگ‌سالان استفاده می‌شود و به‌دلیل ویژگی مخفی‌بودن و تطابق با فک و دندان، هزینه بسیار بیشتری دارند.

ارتودنسی نامرئی

ین گزینه را نمی‌توان نمونه خاصی از ارتودنسی در نظر گرفت و در واقع به انواع مختلفی از آن اشاره کرد که از بیرون دیده نمی‌شوند، ازجمله Invisalign و لینگوال.

ارتودنسی دیمون

در این ارتودنسی از براکت‌ها و سیم‌های اختصاصی به نام دیمون برای تغییر موقعیت دندان‌ها استفاده می‌کنند که معمولا به‌عنوان یک گزینه سریع‌تر و راحت‌تر در مقایسه با انواع سنتی شناخته می‌شود.

ارتودنسی رنگی

این نوع ارتودنسی شامل براکت‌های فلزی با رنگ‌های مختلف است که بیشتر برای جذابیت ظاهری افراد به‌کار می‌روند. افراد اغلب از ارتودنسی رنگی برای افزودن جلوه خاص و زیبا به درمان خود، از آن استفاده می‌کنند.

ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی شامل پلاستیک‌های متحرک مانند اینرها و پلاک‌ها می‌شود که می‌توان در طول روز آنها را جابجا کرد. این گزینه معمولا برای کودکان و نوجوانانی که دندان و فک درحال رشد دارند استفاده می‌شود.

هر نوع ارتودنسی برای موارد و نیازهای خاصی مناسب است و انتخاب بهترین گزینه بستگی به تشخیص و پیشنهاد دندانپزشک ارتودنتیست و ترجیحات شما دارد.

توجه داشته باشید که قیمت ارتودنسی در تهران ممکن است در مطب‌ها و کلینیک‌های مختلف متغیر بوده و بسته به متخصص، موقعیت جغرافیایی و امکانات کلینیک، متفاوت باشد که در بخش بعد بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی در تهران

قیمت ارتودنسی دندان براساس عوامل متعددی تعیین می‌شود و ممکن است بین کلینیک‌ها و مناطق مختلف نیز تفاوت داشته باشد. در ادامه، عوامل موثر در تعیین قیمت ارتودنسی در تهران را بررسی می‌کنیم:

سن مراجعه‌کننده

افراد در سنین پایین‌تر ممکن است به مدت زمان کم‌تری برای درمان ارتودنسی نیاز داشته باشند که این امر می‌تواند به کاهش هزینه منجر شود.

میزان ناهنجاری دندان‌ها

میزان ناهنجاری و نامرتبی دندان‌ها نیز در قیمت ارتودنسی تأثیر دارد. مشکلات دندانی پیچیده‌تر ممکن است نیاز به درمان طولانی‌تر و تخصصی‌تری داشته باشند و در نتیجه هزینه بیشتری خواهند داشت.

روش ارتودنسی

روشی که برای درمان انتخاب می‌شود نیز در قیمت ارتودنسی دندان تأثیر دارد. ارتودنسی ثابت معمولا گران‌تر از ارتودنسی متحرک است و روش‌های خاصی مانند دیمون و لینگوال نیز هزینه بیشتری دارند.

 نوع براکت مورد استفاده در ارتودنسی نیز یکی از موارد مهم در تعیین قیمت آن است. برای مثال براکت‌های شفاف معمولا گران‌تر از براکت‌های فلزی هستند.

تخصص و دستمزد دندانپزشک

تجربه و مهارت دندانپزشک ارتودنسی هم در هزینه‌ای که باید پرداخت کنید، تاثیرگذار است. دندانپزشکان با تجربه ممکن است دستمزد بیشتری داشته باشند.

مدت زمان درمان

مدت زمانی که برای درمان نیاز است نیز هزینه‌ها را تغییر می‌دهد. هرچه طول درمان طولانی‌تر باشد هزینه بیشتری دربر خواهد داشت.

همچنین، هزینه‌های جانبی مانند مراجعه‌های مکرر به دندانپزشکی، تعویض براکت‌ها، ویزیت‌های مشاوره و مراقبت‌های دهانی نیز به هزینه کل اضافه می‌شوند که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

علاوه‌بر قیمت ارتودنسی دندان، چه هزینه‌های جانبی دیگری باید پرداخت شود؟

علاوه‌بر قیمت درمان ارتودنسی، ممکن است نیاز باشد بیمار هزینه‌های دیگری نیز پرداخت کند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

اگر دندان‌های شما علاوه‌بر نامرتبی به سفیدشدن نیز نیاز داشته باشد، این یک خدمت جداگانه خواهد بود و هزینه آن نیز جدا از هزینه ارتودنسی دندان دریافت خواهد شد.

اگر بخواهید دندان‌های خود را سفیدتر از حالت معمول کنید، بلیچینگ دندان یک گزینه عالی است. این خدمت نیز هزینه جداگانه دارد.

اگر دندان‌های شما دچار پوسیدگی یا شکستگی شوند، نیاز به پرکردن دندان خود دارید که هزینه آن را نیز باید بپردازید.

در مواردی که دندان‌هایی که نیاز به بازسازی (مانند پروتزکردن) دارند، هزینه این درمان ها را نیز باید جداگانه بپردازید

در برخی موارد، دندانی که برای ترمیم آن دیر اقدام شده را نمی‌توان درمان کرد و باید کشیده شود. هزینه کشیدن دندان نیز، جدا از هزینه ارتودنسی است.

عصب‌کشی دندان

اگر دندان‌های شما به ترمیم عصبی نیاز دارند، عصب‌کشی آن با هزینه جداگانه انجام می‌شود.

همچنین، اگر نیاز به دارو یا مکمل‌های تجویز‌شده توسط دندانپزشک خود داشته باشید، هزینه آنها را نیز باید در نظر بگیرید. بنابراین، قبل از شروع درمان، بهتر است با دندانپزشک ارتودنسی خود مشورت کرده و تمامی جنبه‌های مالی و درمانی را بررسی کنید تا تصمیم بهتری بگیرید و موافقت بیمه دارند.

آیا پرداخت اقساطی ارتودنسی دندان امکان پذیر است؟

پرداخت هزینه‌های ارتودنسی برای بسیاری از افراد چالش‌برانگیز است؛ لذا برای کاهش قیمت ارتودنسی دندان، بسیاری از کلینیک‌ها و متخصصین گزینه پرداخت اقساطی را پیش‌روی بیماران قرار می‌دهند. این امر به بیماران امکان می‌دهند، هزینه درمان خود را به‌صورت ماهانه یا در اقساط معین پرداخت کنند.

برای پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی دندان، معمولا باید با مرکز درمانی یا دندانپزشک خود برای این امر توافق کنید. در این توافق، شما مشخص می‌کنید که چه مقدار از هزینه را در هر دوره پرداخت خواهید کرد و دوره بازپرداخت اقساط را چقدر در نظر می‌گیرید.

همچنین از دندانپزشک یا مرکز ارتودنسی خود سوال کنید که آیا هزینه‌های جانبی مثل ویزیت‌ها و تغییرات درمانی نیز به‌صورت اقساطی در نظر گرفته شده‌اند یا خیر.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره مدت زمان انجام ارتودنسی به دست آورید میتوانید مقاله ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد را مطالعه کنید.

نکات مهم در مورد پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی دندان

پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی دندان به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های درمانی را متناسب با وضعیت مالی خود و طی زمان طولانی‌تری پرداخت کرده و بار مالی هزینه‌های این نوع درمان را کاهش دهید. در اینجا چند نکته مهم در مورد پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی در تهران ذکر شده است:

قبل از انتخاب شیوه پرداخت اقساطی، شرایط را به‌دقت بررسی کرده و تمامی سوالاتی که در ذهن دارید را از دندانپزشک خود بپرسید. همچنین اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به تعهدات مالی خود پایبند باشید.

هنگام توافق برای پرداخت اقساطی، باید یک توافق مالی بین شما با مرکز ارتودنسی یا دندانپزشکتان صورت گیرد. در این توافق باید شرایط دقیق پرداخت، مبالغ و تعداد اقساط را مشخص کنید.

چگونگی پرداخت هر قسط

مشخص کنید که هر قسط چگونه و برای چه کسی پرداخت می‌شود. آیا اقساط ماهیانه هستند یا به‌صورت دوره‌های خاص؟

تعهد به پرداخت به‌موقع

تعهد به پرداخت به‌موقع اقساط بسیار مهم است. هر تأخیر در پرداخت ممکن است منجر به اختلافات مالی و مشکلات دیگر شود

هزینه‌های جانبی

ممکن است تعدادی هزینه جانبی نیز وجود داشته باشد که باید توسط بیمار پرداخت شوند، مانند هزینه‌های ویزیت و ترمیم براکت‌ها که باید دید در مبلغ اقساط آورده شده یا خیر.

طول کشیدن دوره درمان

اگر درمان نیاز به مدت زمان بیشتری داشته باشید یا تغییراتی در آن ایجاد شود، تأثیرشان بر مبلغ اقساط و تعداد آنها چگونه خواهد بود.

ارزان‌ترین روش ارتودنسی کدام است؟

براکت‌های فلزی از ارزان‌ترین و رایج‌ترین نوع ارتودنسی دندان هستند و بسیاری از افراد از این نوع براکت‌ها استفاده می‌کنند. سایر ویژگی آن نیز عبارت‌اند از:

  • مقاومت و پایداری: براکت‌های فلزی بسیار مقاوم و پایدار هستند و می‌توانند به‌مدت طولانی در دندان‌ها باقی بمانند.
  • دسترسی آسان: این نوع براکت‌ها در اکثر مراکز دندانپزشکی و توسط بسیاری از متخصصان ارتودنسی نصب و تنظیم می‌شوند، بنابراین افراد به‌راحتی می‌توانند از آنها استفاده کنند.
  • کارایی مشابه: براکت‌های فلزی نیز به تصحیح موقعیت دندان‌ها کمک می‌کنند و کارایی مشابهی با سایر انواع آن دارند.

هرچند براکت‌های فلزی مزایای بسیاری دارند، اما باید به نکاتی مانند ظاهر آنها (زیرا ظاهر فلزی ممکن است برای برخی افراد زننده باشد) و احتمال بروز مشکل در هنگام غذا خوردن را در نظر بگیرید.

آیا قیمت ارتودنسی فک بالا و فک پایین مشابه است؟

در جواب به این سوال باید گفت خیر؛ قیمت ارتودنسی فک بالا و پایین مشابه نیست، زیرا هر یک از فک‌ها ساختارهای متفاوتی دارند، اما معمولا در اکثر شرایط هر دو فک همزمان ارتودنسی می‌شوند تا ناهنجاری و عدم هماهنگی دندان‌ها به‌طورکامل برطرف شود.

البته تصمیم نهایی در رابطه با هزینه به تشخیص پزشک وابسته است و باید در ابتدا وضعیت دندان‌ها موردبررسی قرار گیرد تا مشخص شود که کدام فک به چه روش ارتودنسی نیاز دارد تا کاملا درمان شود.

آیا قیمت ارتودنسی دندان نیش بیشتر است؟

قیمت ارتودنسی دندان نیش بستگی به تشخیص پزشک متخصص ارتودنسی، میزان نهفتگی و مشکلات مرتبط با آن را دارد. در اغلب موارد، درمان دندان نیش به‌عنوان بخشی از درمان کلی در نظر گرفته شده و هزینه آن در قیمت کلی ارتودنسی لحاظ می‌شود.

بااین‌حال، در مواردی که دندان نیش داخل استخوان نهفته و قابل دسترسی نباشد، نیاز به جراحی و آشکارسازی دندان، به‌منظور وارد کردن آن در طرح درمان سیم‌های ارتودنسی وجود دارد. در این صورت، هزینه اضافی برای جراحی و آشکارسازی جداگانه محاسبه و اخذ می‌شود.

ارتودنسی دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان ارتودنسی برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد و بستگی به عواملی دارد که در ادامه ذکر خواهد شد. البته در حالت معمول درمان ارتودنسی بین ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد، اما در بعضی موارد خاص، ممکن است به کم‌تر از چند ماه یا بیشتر از ۵ سال هم ادامه پیدا کند.

عواملی که تعیین‌کننده مدت زمان درمان ارتودنسی هستند عبارت‌اند از:

  • میزان ناهنجاری دندان‌ها: اگر ناهنجاری‌های دندانی شما ساده و جزئی بوده و به تغییرات زیادی نیاز نداشته باشد، زمان درمان کوتاه‌تر خواهد بود.
  • نوع درمان ارتودنسی: نوع ارتودنسی (ثابت، متحرک، سرامیکی، لینگوال، دیمون و نامرئی) نیز بر مدت زمان بهبودی تأثیر دارد. برخی از روش‌های ارتودنسی ممکن است درمان را تسریع کنند.
  • سن و رشد جسمی: درمان ارتودنسی در کودکان و نوجوانان معمولا سریع‌تر انجام می‌شود زیرا دندان‌های آنها هنوز درحال رشد و تغییر هستند. اما در بزرگ‌ترها ممکن است مدت زمان بیشتری برای دست‌یابی به نتیجه دلخواه لازم باشد.
  • تعهد به درمان: مهم‌ترین عامل برای تسریع درمان و کوتاه‌ترشدن مدت زمان آن، تعهد شما به دندانپزشک و پیروی دقیق از دستورات و راهنمایی‌های اوست.
  • مسائل جانبی: ممکن است برخی مشکلات جانبی مانند عفونت‌ها یا تغییرات غیرمنتظره در درمان (مانند شکستگی براکت) باعث افزایش مدت زمان درمان شوند.

مشاوره با دندانپزشک مد نظر و تعیین دقیق نیازها، مدت زمان و نوع درمان مناسب را برای مشخص خواهد کرد. همچنین، انجام درست دستورات دندانپزشک و حضور منظم در ویزیت‌های برنامه‌ریزی‌شده نقش مهمی در تسریع درمان ایفا می‌کنند.

جمع‌بندی

بااینکه، قیمت ارتودنسی دندان ممکن است برای بسیاری از افراد یک عامل محدود کننده باشد، اما این کار نه‌تنها جلوه زیبایی به دندان‌ها می‌بخشد، بلکه در بهبود عملکرد دهان و فک‌ نیز نقش اساسی داشته و اهمیت زیادی در بهبود کیفیت زندگی برخی افراد دارد.

با توجه به اهمیت این موضوع، توصیه می‌شود که پیش از شروع درمان، با یک دندانپزشک متخصص و با تجربه مشورت کرده و گزینه‌های مالی متناسب با وضعیت خود را مورد بررسی دقیق قرار دهید.

توجه داشته باشید که در کل یک راه برای کاهش هزینه‌‌ی ارتودنسی وجود دارد و آن انتخاب کلینیکی است که هزینه را به‌صورت قسطی دریافت می‌کند. از همین رو ما به شما عارف کلینیک را پیشنهاد می‌دهیم، زیرا در این کلینیک بهترین پزشکان مشغول به فعالیت هستند و درمان در بالاترین کیفیت و با بهترین شرایط پرداخت انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مقاله قیمت ارتودنسی دندان در کرج را مطالعه کنید تا با مزیت ها و ویژگی های کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف بیشتر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *