قیمت سیم کشی دندان + قیمت ارتودنسی دندان فک بالا

در این مطلب قصد داریم درباره ارتودنسی دندان قیمت 1402 و قیمت سیم کشی دندان صحبت کنیم. اما قبل از آن باید بدانیم که دندان‏ها از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی به شمار می‌آیند، به‌طوری‌که عدم توازن و ناهماهنگی بین آن‌ها تاثیر بسیار زیادی بر چهره خواهد شد. همین موضوع باعث شده که ارتودنسی به یکی از محبوب‌ترین درمان‌ها تبدیل شود.

از طرفی افرادی که تمایل به انجام ارتودنسی دارند، باید از قبل اطلاعاتی را درباره‌ی برخی از موضوعات به دست آورند. قیمت ارتودنسی یکی از تاثیرگذارترین عوامل تصمیم‌گیری افراد است و آن‌ها با توجه به این موضوع تصمیم می‌گیرند که این درمان را انجام دهند یا خیر!

ارتودنسی دندان، یک درمان طولانی و گران‌قیمت است و بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌ی بالای این درمان، از انجام ارتودنسی پشیمان می‌شوند؛ اما باید گفت که اگر ناهنجاری‌های دهان و دندان برطرف نشوند، به مرور زمان بدتر خواهند شد و در برخی مواقع نیاز به جراحی خواهد بود که در چنین موقعیتی مسلما باید هزینه‌ی بیشتری برای درمان پرداخت شود.

حال در ادامه شما را با عوامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی آشنا خواهیم کرد تا بتوانید با درنظر گرفتن آن‌ها بهترین تصمیم را برای انجام ارتودنسی بگیرید.

قیمت ارتودنسی دندان در مراکز متفاوت، متغیر بوده و براساس عوامل متعددی ازجمله نوع درمان، مشکلات دندانی فرد، مکان و تخصص دندانپزشک تعیین می‌شود. در واقع ارتودنسی یکی از موارد مهم و اساسی در عرصه بهداشت دهان و دندانپزشکی است که به بهبود قالب و ترتیب دندان‌ها و فک‌ها کمک می‌کند.

امروزه هزینه ارتودنسی ممکن است برای بسیاری از افراد به یک مانع برای آغاز درمان تبدیل شده باشد؛ ازاین‌رو ما در این مقاله، به بررسی انواع ارتودنسی و عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن خواهیم پرداخت

چنانچه قصد دارید درباره بهترین سن برای ارتودنسی بیشتر بدانید میتوانید مقاله بهترین سن ارتودنسی چه سنی است را مطالعه کنید.

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان به معالجه مشکلاتی مانند انحراف‌های دندانی، فضاهای خالی بین دندان‌ها و نقض در فک افراد می‌پردازد. برای درمان این ناهنجاری‌ها می‌توان از انواع مختلف ارتودنسی کمک گرفت که برخی از مهم‌ترین آنها در ادامه آمده است.

هر نوع ارتودنسی برای موارد و نیازهای خاصی مناسب است و انتخاب بهترین گزینه بستگی به تشخیص و پیشنهاد دندانپزشک ارتودنتیست و ترجیحات شما دارد.

توجه داشته باشید که قیمت ارتودنسی در تهران ممکن است در مطب‌ها و کلینیک‌های مختلف متغیر بوده و بسته به متخصص، موقعیت جغرافیایی و امکانات کلینیک، متفاوت باشد که در بخش بعد بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی در تهران

قیمت ارتودنسی دندان براساس عوامل متعددی تعیین می‌شود و ممکن است بین کلینیک‌ها و مناطق مختلف نیز تفاوت داشته باشد. در ادامه، عوامل موثر در تعیین قیمت ارتودنسی در تهران را بررسی می‌کنیم:

علاوه‌بر قیمت ارتودنسی دندان، چه هزینه‌های جانبی دیگری باید پرداخت شود؟

علاوه‌بر قیمت درمان ارتودنسی، ممکن است نیاز باشد بیمار هزینه‌های دیگری نیز پرداخت کند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

و موافقت بیمه دارند.

آیا پرداخت اقساطی ارتودنسی دندان امکان پذیر است؟

پرداخت هزینه‌های ارتودنسی برای بسیاری از افراد چالش‌برانگیز است؛ لذا برای کاهش قیمت ارتودنسی دندان، بسیاری از کلینیک‌ها و متخصصین گزینه پرداخت اقساطی را پیش‌روی بیماران قرار می‌دهند. این امر به بیماران امکان می‌دهند، هزینه درمان خود را به‌صورت ماهانه یا در اقساط معین پرداخت کنند.

برای پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی دندان، معمولا باید با مرکز درمانی یا دندانپزشک خود برای این امر توافق کنید. در این توافق، شما مشخص می‌کنید که چه مقدار از هزینه را در هر دوره پرداخت خواهید کرد و دوره بازپرداخت اقساط را چقدر در نظر می‌گیرید.

همچنین از دندانپزشک یا مرکز ارتودنسی خود سوال کنید که آیا هزینه‌های جانبی مثل ویزیت‌ها و تغییرات درمانی نیز به‌صورت اقساطی در نظر گرفته شده‌اند یا خیر.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره مدت زمان انجام ارتودنسی به دست آورید میتوانید مقاله ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد را مطالعه کنید.

نکات مهم در مورد پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی دندان

پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی دندان به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های درمانی را متناسب با وضعیت مالی خود و طی زمان طولانی‌تری پرداخت کرده و بار مالی هزینه‌های این نوع درمان را کاهش دهید. در اینجا چند نکته مهم در مورد پرداخت اقساطی قیمت ارتودنسی در تهران ذکر شده است:

قبل از انتخاب شیوه پرداخت اقساطی، شرایط را به‌دقت بررسی کرده و تمامی سوالاتی که در ذهن دارید را از دندانپزشک خود بپرسید. همچنین اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به تعهدات مالی خود پایبند باشید.

ارزان‌ترین روش ارتودنسی کدام است؟

براکت‌های فلزی از ارزان‌ترین و رایج‌ترین نوع ارتودنسی دندان هستند و بسیاری از افراد از این نوع براکت‌ها استفاده می‌کنند. سایر ویژگی آن نیز عبارت‌اند از:

 • مقاومت و پایداری: براکت‌های فلزی بسیار مقاوم و پایدار هستند و می‌توانند به‌مدت طولانی در دندان‌ها باقی بمانند.
 • دسترسی آسان: این نوع براکت‌ها در اکثر مراکز دندانپزشکی و توسط بسیاری از متخصصان ارتودنسی نصب و تنظیم می‌شوند، بنابراین افراد به‌راحتی می‌توانند از آنها استفاده کنند.
 • کارایی مشابه: براکت‌های فلزی نیز به تصحیح موقعیت دندان‌ها کمک می‌کنند و کارایی مشابهی با سایر انواع آن دارند.

هرچند براکت‌های فلزی مزایای بسیاری دارند، اما باید به نکاتی مانند ظاهر آنها (زیرا ظاهر فلزی ممکن است برای برخی افراد زننده باشد) و احتمال بروز مشکل در هنگام غذا خوردن را در نظر بگیرید.

آیا قیمت ارتودنسی فک بالا و فک پایین مشابه است؟

در جواب به این سوال باید گفت خیر؛ قیمت ارتودنسی فک بالا و پایین مشابه نیست، زیرا هر یک از فک‌ها ساختارهای متفاوتی دارند، اما معمولا در اکثر شرایط هر دو فک همزمان ارتودنسی می‌شوند تا ناهنجاری و عدم هماهنگی دندان‌ها به‌طورکامل برطرف شود.

البته تصمیم نهایی در رابطه با هزینه به تشخیص پزشک وابسته است و باید در ابتدا وضعیت دندان‌ها موردبررسی قرار گیرد تا مشخص شود که کدام فک به چه روش ارتودنسی نیاز دارد تا کاملا درمان شود.

آیا قیمت ارتودنسی دندان نیش بیشتر است؟

قیمت ارتودنسی دندان نیش بستگی به متخصص ارتودنسی، میزان نهفتگی و مشکلات مرتبط با آن را دارد. در اغلب موارد، درمان دندان نیش به‌عنوان بخشی از درمان کلی در نظر گرفته شده و هزینه آن در قیمت کلی ارتودنسی لحاظ می‌شود.

بااین‌حال، در مواردی که دندان نیش داخل لثه نهفته بوده و قابل دسترسی نباشد، نیاز به جراحی و آشکارسازی دندان، به‌منظور وارد کردن آن در سیم‌های ارتودنسی وجود دارد. در این صورت، هزینه اضافی برای جراحی و آشکارسازی جداگانه محاسبه و اخذ می‌شود.

ارتودنسی دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان درمان ارتودنسی برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد و بستگی به عواملی دارد که در ادامه ذکر خواهد شد. البته در حالت معمول درمان ارتودنسی بین ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد، اما در بعضی موارد خاص، ممکن است به کم‌تر از چند ماه یا بیشتر از ۵ سال هم ادامه پیدا کند.

عواملی که تعیین‌کننده مدت زمان درمان ارتودنسی هستند عبارت‌اند از:

 • میزان ناهنجاری دندان‌ها: اگر ناهنجاری‌های دندانی شما ساده و جزئی بوده و به تغییرات زیادی نیاز نداشته باشد، زمان درمان کوتاه‌تر خواهد بود.
 • نوع درمان ارتودنسی: نوع ارتودنسی (ثابت، متحرک، سرامیکی، لینگوال، دیمون و نامرئی) نیز بر مدت زمان بهبودی تأثیر دارد. برخی از روش‌های ارتودنسی ممکن است درمان را تسریع کنند.
 • سن و رشد جسمی: درمان ارتودنسی در کودکان و نوجوانان معمولا سریع‌تر انجام می‌شود زیرا دندان‌های آنها هنوز درحال رشد و تغییر هستند. اما در بزرگ‌ترها ممکن است مدت زمان بیشتری برای دست‌یابی به نتیجه دلخواه لازم باشد.
 • تعهد به درمان: مهم‌ترین عامل برای تسریع درمان و کوتاه‌ترشدن مدت زمان آن، تعهد شما به دندانپزشک و پیروی دقیق از دستورات و راهنمایی‌های اوست.
 • مسائل جانبی: ممکن است برخی مشکلات جانبی مانند عفونت‌ها یا تغییرات غیرمنتظره در درمان (مانند شکستگی براکت) باعث افزایش مدت زمان درمان شوند.

مشاوره با دندانپزشک مد نظر و تعیین دقیق نیازها، مدت زمان و نوع درمان مناسب را برای مشخص خواهد کرد. همچنین، انجام درست دستورات دندانپزشک و حضور منظم در ویزیت‌های برنامه‌ریزی‌شده نقش مهمی در تسریع درمان ایفا می‌کنند.

جمع‌بندی

بااینکه، قیمت ارتودنسی دندان ممکن است برای بسیاری از افراد یک عامل محدود کننده باشد، اما این کار نه‌تنها جلوه زیبایی به دندان‌ها می‌بخشد، بلکه در بهبود عملکرد دهان و فک‌ نیز نقش اساسی داشته و اهمیت زیادی در بهبود کیفیت زندگی برخی افراد دارد.

قیمت ارتودنسی در تهران در سال 1402 به‌طور میانگین 8 الی 35 میلیون تومان به ازای هر فک تخمین‌زده می‌شود که این قیمت وابسته به نوع، جنس ارتودنسی و وضعیت فک متغیر است.

با توجه به اهمیت این موضوع، توصیه می‌شود که پیش از شروع درمان، با یک دندانپزشک متخصص و با تجربه مشورت کرده و گزینه‌های مالی متناسب با وضعیت خود را مورد بررسی دقیق قرار دهید.

توجه داشته باشید که در کل یک راه برای کاهش هزینه‌‌ی ارتودنسی وجود دارد و آن انتخاب کلینیکی است که هزینه را به‌صورت قسطی دریافت می‌کند. از همین رو ما به شما عارف کلینیک را پیشنهاد می‌دهیم، زیرا در این کلینیک بهترین پزشکان مشغول به فعالیت هستند و درمان در بالاترین کیفیت و با بهترین شرایط پرداخت انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم مقاله قیمت ارتودنسی دندان در کرج را مطالعه کنید تا با مزیت ها و ویژگی های کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف بیشتر آشنا شوید.

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

آنچه در این مطلب خواهیم خواند

 • انواع ارتودنسی دندان
 • عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی
 • هزینه های جانبی ارتودنسی
 • امکان پرداخت اقساطی ارتودنسی
 • ارزان ترین روش ارتودنسی دندان
 • ارتودنسی دندان چقدر طول می کشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button