مزایا و معایب جرم گیری دندان

آشنایی با مزایا و معایب جرم گیری دندان از مهم‌ترین موضوعاتی است که متقاضیان انجام جرم گیری باید به آن توجه داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید دندان از مهم‌ترین اعضای بدن انسان است و رسیدگی و توجه به آن اهمیت بالایی دارد، زیرا خراب شدن دندان‌ها نه‌تنها روی زیبایی تاثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند مشکلاتی را در گوارش و سلامتی انسان نیز ایجاد کند.

از همین رو باید از روش‌های مختلفی برای مراقبت از دندان‌ها استفاده کرد. جرم گیری دندان از جمله روش‌های موثر و محبوب محسوب می‌شود که می‌تواند به سلامت و همچنین زیبایی دندان‌ها کمک کند، اما لازم است بدانید که جرم گیری نیز مانند هر روش دیگری از یک‌سری مزایا و معایب برخوردار است و برای اینکه شما بتوانید بهترین تصمیم را درباره انجام آن بگیرید باید با این مزایا و معایب آشنا شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

مزایا و معایب جرم گیری دندان

آشنایی با مزایا و معایب جرم گیری دندان از مهم‌ترین موضوعاتی است که متقاضیان انجام جرم گیری باید به آن توجه داشته باشند.

مزایا و معایب جرم گیری دندان چیست

همان‌طور که می‌دانید دندان از مهم‌ترین اعضای بدن انسان است و رسیدگی و توجه به آن اهمیت بالایی دارد، زیرا خراب شدن دندان‌ها نه‌تنها روی زیبایی تاثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند مشکلاتی را در گوارش و سلامتی انسان نیز ایجاد کند.

از همین رو باید از روش‌های مختلفی برای مراقبت از دندان‌ها استفاده کرد. جرم گیری دندان از جمله روش‌های موثر و محبوب محسوب می‌شود که می‌تواند به سلامت و همچنین زیبایی دندان‌ها کمک کند، اما لازم است بدانید که جرم گیری نیز مانند هر روش دیگری از یک‌سری مزایا و معایب برخوردار است و برای اینکه شما بتوانید بهترین تصمیم را درباره انجام آن بگیرید باید با این مزایا و معایب آشنا شوید.

مزایای جرم گیری دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها

 اولین و مهم‌ترین مزیتی که می‌توان برای جرم گیری دندان در نظر گرفت، جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است. همان‌طور که می‌دانید تجمع پلاک‌ها روی دندان‌ها باعث می‌شود که دندان‌ها جرم بگیرند و ظاهری ناخوشایند پیدا کنند.

نکته مهمی که باید در رابطه با تجمع پلاک‌ها روی دندان‌ها بدانید، این است که اگر اقدامات درمانی مناسب برای از بین بردن این پلاک‌ها انجام نشود، به مرور زمان دندان‌ها پوسیده خواهند شد.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که مسواک کردن دندان‌ها و نخ دندان کشیدن می‌تواند این جرم‌ها و پلاک‌ها را از روی سطح دندان پاک کند.

در رابطه با این موضوع باید گفت که خیلی از قسمت‌های دندان با استفاده از مسواک و نخ دندان تمیز نمی‌شوند و در این محل‌ها باکتری‌ها تجمع پیدا می‌کنند و می‌توانند پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشند. یکی از این قسمت ها جرم پشت دندان جلو می باشد. از همین رو جرم گیری یکی از موثرترین و بهترین راهکارها برای رفع پلاک‌های جمع شده روی دندان‌ها خواهد بود.

جلوگیری از بیماری‌های مربوط به لثه

دومین مزیتی که در رابطه با جرم گیری دندان می‌توان به آن اشاره کرد، پیشگیری از ایجاد بیماری‌های مربوط به لثه است. باید بدانید که پلاک‌ها و باکتری‌ها در زیر خط لثه به مرور زمان جمع می‌شوند و همین موضوع می‌تواند آسیب به بافت لثه و عفونی شدن آن را به همراه داشته باشد.

از طرفی تجمع این باکتری‌ها و پلاک‌ها زیر لثه قابل مشاهده نیست، بنابراین‌ می‌تواند سلامت ریشه دندان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه امروزه درمان‌هایی وجود دارد که می‌توان از طریق آن‌ها از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کرد و جرم گیری دندان یکی از این درمان‌ها محسوب می‌شود.

از بین بردن بوی بد دهان

بسیاری از افراد با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان همچنان دهانی بد بو دارند و از آنجایی که این موضوع برای هرکسی ناخوشایند است، باید به دنبال راهی برای حل مشکل بود.

جرم گیری دندان باعث از بین بردن بوی بد دهان میشود

در رابطه با این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که بوی بد دهان در بسیاری از مواقع به‌دلیل مشکلات لثه یا تجمع پلاک‌ها و جرم روی دندان‌ها است، از همین رو تا این موارد برطرف نشوند، بوی بد دهان نیز کنترل نخواهد شد.

جرم گیری دندان از جمله روش‌های موثر برای از بین بردن پلاک‌های روی دندان‌ها و مشکلات لثه است و از همین رو انجام آن در از بین بردن بوی بد دهان نیز موثر خواهد بود.

روشن‌تر و سفیدتر شدن دندان‌ها

زمانی که روی دندان‌ها لایه‌ای از پلاک یا جرم جمع شود، رنگ دندان‌ها تغییر خواهد کرد و دندان‌ها زرد به نظر خواهند رسید. این موضوع می‌تواند روی اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی داشته باشد و باعث شود که آن‌ها هنگام صحبت با دیگران دندان‌های خود را پنهان کنند.

جرم گیری دندان باعث می‌شود که این لایه از روی سطح دندان پاک شود، در نتیجه دندان‌ها روشن‌تر و سفیدتر خواهند شد. البته نتیجه‌ مربوط به جرم گیری در رابطه با این موضوع به مقدار جرمی که روی دندان‌ها قرار گرفته بستگی دارد.

در بسیاری از مواقع جرم گیری نمی‌تواند باعث سفید شدن کامل دندان‌ها شود و فرد باید از دیگر روش‌ها مانند بلیچینگ، کامپوزیت، لمینت و … استفاده کند.

کمک به بهبود سلامتی بدن

شاید برایتان جالب باشد که بدانید سلامت دندان‌ها و لثه‌ها بر سلامت کلی بدن به‌خصوص قلب تاثیر دارند و بسیاری از بیماری‌ها مانند سکته قلبی به دلیل بیماری‌های ناشی از دهان و دندان و عفونت‌های لثه هستند.

حال اگر شما بتوانید دندان‌ها و لثه‌های سالمی داشته باشید، مسلما از رخ دادن بسیاری از بیماری‌ها نیز جلوگیری کرده‌اید. جرم گیری دندان از جمله روش‌هایی است که می‌تواند به سلامت دندان‌ها و در نتیجه سلامت بدن کمک کند.

معایب جرم گیری دندان

جرم گیری دندان نیز مانند هر روشی علاوه‌بر مزایا از معایبی نیز برخوردار است که حتما باید از آن‌ها نیز مطلع شوید. در ادامه به شایع‌ترین این معایب اشاره خواهیم کرد تا با آن‌ها آشنا شوید. البته در رابطه با جرم گیری دندان باید گفت این روش معایب جدی را به همراه ندارد و در اکثر مواقع موفقیت‌آمیز است.

تورم لثه

یکی از مشکلاتی که امکان دارد برای افراد پیش آید، تورم لثه است. این مشکل بیشتر برای افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند پیش خواهد آمد، زیرا پوست لثه نازک می‌شود. البته این مورد زمانی ایجاد می‌شود که جرم گیری به نحوه درست انجام نشود.

عفونت

اگر شما سیستم ایمنی ضعیف و دندان‌های حساسی دارید، ممکن است دچار عفونت شوید. دندان و لثه‌های حساس بعد از انجام جرم گیری با مشکلاتی چون خونریزی مواجه خواهند شد.

از همین رو توصیه می‌شود بعد از انجام جرم گیری حتما به بهداشت دندان‌ها و دهان خود توجه بیشتری داشته باشید و استفاده از دهانشویه را نیز در برنامه مراقبتی خود قرار دهید.

به همین منظور پیشنهاد میکنیم مقاله دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان را از دست ندهید.

حساسیت بیشتر دندان‌ها

از معایب جرم گیری دندان حساس می‌توان به حساس‌تر شدن دندان‌ها اشاره کرد. از آنجایی که در این روش لایه‌ی جرم از روی دندان‌ها برداشته می‌شود، دندان‌ها نازک و در نتیجه حساس خواهند شد.

البته اگر شما انجام جرم گیری را به یک دندان‌پزشک حرفه‌ای واگذار کنید، این مشکل برای شما پیش نخواهد آمد، زیرا دندان‌پزشک براساس شرایط دندان‌های شما از بهترین دستگاه‌ها و ابزارها استفاده خواهد کرد.

در رابطه با معایب جرم گیری دندان ایمپلنت نیز باید گفت که جرم گیری نباید در فواصل زمانی کوتاه انجام شود، زیرا ممکن است به بافت دندان آسیب برساند و همچنین باعث خونریزی لثه و التهاب آن شود.

چنانچه قصد دارید درباره فاصله زمانی جرم گیری دندان بیشتر بدانید پیشنهاد میکنیم مقاله جرم گیری دندان چند وقت یکبار را مطالعه کنید.

بنابراین حتما در رابطه با جرم گیری دندان‌های ایمپلنت خود با دندان‌پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید که جرم گیری آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند.

آیا جرم گیری دندان در منزل عوارض دارد؟

همان‌طورکه می‌دانید، امکان جرم گیری دندان در منزل نیز وجود دارد، اما باید این نکته را درنظر داشته باشید که روش انتخابی شما آسیبی به دندان‌ها وارد نکند.

آیا جرم گیری دندان در منزل عوارض دارد

برای مثال در رابطه با معایب جرم گیری دندان در منزل باید به حساس شدن بیش از حد دندان‌ها اشاره کرد، زیرا گاهی‌اوقات موادی که برای جرم گیری مورداستفاده قرار می‌گیرند، باعث آسیب دیدن مینای دندان و در نتیجه حساسیت آن‌ها خواهند شد.

چنانچه قصد دارید در خانه جرم گیری کنید پیشنهاد میکنیم مقاله جرم گیری دندان به روش سنتی را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

آشنایی با مزایا و معایب جرم گیری دندان برای افرادی که تصمیم به انجام این روش درمانی دارند بسیار مهم است، زیرا متوجه می‌شوند که با انجام این روش چه چیزی پیش رویشان است.

البته انتخاب یک کلینیک معتبر و حرفه‌ای برای انجام جرم گیری دندان بسیار اهمیت دارد، اگر قصد انجام جرم گیری دندان در کرج را دارید ما به شما کلینیک دکتر عارف را پیشنهاد می‌دهیم. در این مجموعه بهترین دندان‌پزشک‌ها مشغول به فعالیت هستند و از بهترین ابزارها و تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند، بنابراین می‌توانند بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهند.

سوالات متداول

بله. معمولا دندان‌پزشک از تجهیزات مخصوصی برای جرم‌گیری دندان‌های لمینت، کامپوزیت و ایمپلنت استفاده می‌کند تا مطمئن شود که دندان‌ها به‌خوبی تمیز شده‌اند و دچار مشکلاتی چون عفونت نمی‌شوند.

خیر؛ این درمان به‌هیچ‌وجه چنین عوارضی را به همراه ندارد و هیچ توجیه علمی نیز برای آن موجود نیست.

جرم‌گیری دندان معایب خاصی ندارد، اما اگر شما سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید یا انجام جرم‌گیری را به پزشک ماهری نسپارید، ممکن است دچار درد، حساسیت و حتی عفونت شوید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره جرم گیری دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button