دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک

دندان مصنوعی ثابت یک جایگزین مناسب برای دندان‌های از دست رفته است و در مقایسه با دندان مصنوعی سنتی و معمولی بهتر به‌نظر می‌رسد، زیرا مانند دندان‌های مصنوعی قدیمی متحرک نیست و روی فک قرار می‌گیرد و عملکردی مشابه دندان‌های طبیعی دارد.

دندان مصنوعی ثابت که با نام دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت نیز شناخته می‌شود، به‌گونه‌ای است که دندان مصنوعی به‌طورکامل با بافت لثه جوش می‌خورد. در نتیجه دیگر نیازی به خارج کردن دندان‌ها از دهان نیست و شما می‌توانید با دندان‌های مصنوعی خود مانند دندان‌های طبیعی رفتار کنید.

اهمیت استفاده از دندان مصنوعی

دندان مصنوعی یک درمان مناسب برای زمانی است که بیمار تعداد نسبتا زیادی از دندان‌های خود را از دست داده باشد. در چنین موقعیتی بهترین روش برای جبران دندان‌های از دست رفته، دندان مصنوعی است.

دقت داشته باشید خالی بودن فک از دندان مشکلات مختلفی را به همراه خواهد داشت، از همین رو شما باید سریعا نسبت به پر کردن جای دندان‌های از دست رفته اقدام کنید، زیرا:

 • احتمال تحلیل رفتن استخوان فک در نبود دندان افزایش پیدا می‌کند و فرم چهره نیز تغییر خواهد کرد.
 • هرچه مدت‏زمان خالی بودن فک از دندان بیشتر شود، محدودیت درمان‌هایی چون دندان مصنوعی و کاشت دندان نیز بیشتر می‌شود.
 • در صحبت کردن، غذا خوردن و زیبایی لبخند مشکل ایجاد می‌شود و اعتماد به نفس فرد نیز کم خواهد شد.

مراحل انجام دندان مصنوعی ثابت چیست؟

برای آنکه درمان دندان مصنوعی ثابت انجام شود، به دو مورد جراحی نیاز است. در جراحی اول، دندانپزشک لثه فرد را با استفاده از ابزارهای مخصوص برش می‌دهد و در سوراخ‌هایی که به‌وجود می‌آورد ایمپلنت را می‌کارد.

پس از آنکه کاشت ایمپلنت انجام شد، به چند ماه زمان احتیاج است تا ایمپلنت کاشته شده با استخوان فک جوش بخورد.

در ادامه جراحی دوم انجام خواهد شد؛ طی انجام این جراحی دندانپزشک یک برش کوچک روی لثه‌ی بیمار ایجاد می‌کند و این برش به مقداری است که از طریق آن بتوان ایمپلنت را مشاهده کرد.

در ادامه یک درپوش مخصوص روی برش ایجاد شده قرار می‌گیرد تا لثه امکان رشد داشته باشد. با بهبود محل زخم در لثه نیز شرایط برای تهیه قالب و ساخت دندان مصنوعی فراهم می‌شود.

انواع دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت انواع متفاوتی دارد و می‌توان مدل‌های مختلف آن را در دو دسته تقسیم کرد. دندان مصنوعی ثابت توپی و دندان مصنوعی میله‌ای هردو از انواع دندان مصنوعی‌ ثابت بر پایه ایمپلنت هستند که می‌توان آن‌ها را مشابه دندان‌‌های مصنوعی آکریلیک درنظر گرفت.

چنانچه قصد دارید با دندان مصنوعی تکی ثابت نیز آشنا شوید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت تکی را نیز مطالعه کنید.

دندان‌های آکریلیک شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند و به ایمپلنت‌ها وصل می‌شوند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت را مطالعه کنید.

دندان مصنوعی ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از دسته افرادی هستید که تعداد نسبتا زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید یا تعداد دندان‌های به‌شدت پوسیده شما زیاد است، ما به شما انجام این نوع از دندان مصنوعی را پیشنهاد می‌دهیم.

همچنین اگر نگران مشکلاتی چون اختلال در تکلم، جویدن و … که به‌واسطه‌ی استفاده از دندان مصنوعی متحرک پیش می‌آیند هستید، می‌توانید این درمان را انجام دهید، زیرا دندان‌ها در این روش ثابت هستند و هیچ‌کدام از این مشکلات را برای شما به‌وجود نمی‌آورند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره نحوه استفاده از دندان مصنوعی به دست آورید میتوانید مقاله روش صحیح استفاده از دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

مزایای دندان مصنوعی ثابت

با توجه به مطالبی که به آن‌ها اشاره شد، دندان‌های مصنوعی ثابت در مقایسه با دندان‌های مصنوعی متحرک از مزایای بیشتری برخوردار هستند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک را نیز مطالعه کنید.

اصلی‌ترین مزیتی که برای دندان مصنوعی ثابت می‌توان درنظر گرفت، همین قابلیت ثابت بودن آن است. البته این درمان مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • شباهت زیاد دندان مصنوعی ثابت به دندان‌های طبیعی
 • عملکرد خوب و طبیعی دندان مصنوعی ثابت
 • عدم نیاز به پیوند استخوان
 • دوره درمان و بهبود کوتاه‌تر
 • هزینه‌ی بهتر و کمتر دندان‌های مصنوعی ثابت نسبت به ایمپلنت‌های دندانی
 • راحتی بیشتر نوع ثابت دندان مصنوعی نسبت به نوع متحرک
 • بازیابی زیبایی لبخند شما در زمان کوتاه
 • استحکام نسبتا بالای دندان مصنوعی ثابت در مقایسه با نوع متحرک

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله عوارض دندان مصنوعی ثابت را نیز مطالعه کنید.

نکات مهمی که باید پس از جایگذاری دندان مصنوعی رعایت شوند

معمولا دندان‌پزشک پس از آنکه دندان مصنوعی ثابت را جایگذاری کرد، توصیه‌هایی را به شما می‌کند که اگر شما آن‌ها را رعایت کنید، می‌توانید برای مدت‌زمان بیشتری از دندان‌های خود استفاده کنید.

حال در ادامه ما نیز نکات مهمی که باید پس از جایگذاری دندان مصنوعی ثابت رعایت شوند را بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

 • رعایت بهداشت دندان‌ها و دهان (استفاده از محلول آب و نمک و شستشوی روزانه دهان و دندان)
 • مسواک زدن دندان‌ها پس از هربار خوردن غذا و خوراکی؛ به‌خصوص خوراکی‌های شیرین
 • استفاده از نخ دندان و دهانشویه‌های مناسب
 • توجه به چکاپ و بررسی‌های دوره‌ای

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره تجربه گذاشتن دندان مصنوعی به دست آورید میتوانید مقاله مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

پروتز متحرک

پروتز متحرک به انواعی از پروتز ها گفته می شود که بیمار می تواند آن ها را از دهان خود خارج کرده و دوباره درون دهان قرار دهد. پروتز های متحرک انواع مختلفی دارند‌.

بعضی از این پروتز ها می توانند کل دندان ها را پوشش دهند؛ یعنی برای بیمارانی استفاده می شوند که کل دندان های خود را از دست داده اند. همچنین می تواند به صورت تکه ای نیز باشند؛ از این مورد در مواقعی استفاده می شود که بیمار فقط برخی از دندان های خود را از دست داده باشد.

چنانچه قصد دارید درباره دندان مصنوعی تکه ای اطلاعات بیشتری به دست آورید میتوانید مقاله انواع دندان مصنوعی تکه ای را مطالعه کنید.

هنگامی که بیمار دندان خود را از دست بدهد، باید جای خالی آن توسط انواع پروتز ها پر شود. یکی از انواع این پروتز ها، پروتز های متحرک می باشند. به غیر از این روش، دندان های از دست رفته را می توان توسط پروتز های ثابت یا ایمپلنت ها جایگزین کرد.

انواع پروتز های متحرک

پروتز ها متحرک، عمدتا از نظر نوع جنسی که دارند طبقه بندی می شوند. به طور مثال می توان به پروتز های متحرک ریجید (Rigid) یا همان سخت، و پروتز های نرم یا همان انعطاف پذیر (پروتز های ژله ای) اشاره کرد.

همچنین این پروتز ها را می توان از نظر تعداد دندان ها نیز دسته بندی کرد. به طور مثال، پروتز های متحرک کامل، که در این دسته از پروتز ها کل دندان های بیمار جایگزین می شوند. و یا حتی پروتز های متحرک تکه ای.

هر کدام از انواع این پروتز ها، ویژگی ها و کاربرد های خاص خود را دارند. به طور مثال، پروتز های سخت معمولا برای بیمارانی کاربرد دارد که کل دندان های خود را از دست داده اند.

در این دسته از بیماران چون به برگشت قدرت جویدن بیمار نیاز داریم، باید از پروتز هایی استفاده شود که از استحکام کافی برای جویدن غذا برخودار باشند.

اما پروتز های متحرک ژله ای، در مواقعی بیشتر کاربرد دارند که بیمار یا نسبت به پروتز های ریجید حساسیت  نشان داده است و یا این که فقط تعدادی  از دندان خود را از دست داده است.

همچنین برخی از بیماران، با استفاده از پروتز های ژله ای، احساس راحت تری دارند، در حالی که برخی دیگر نیز، با استفاده از  پروتز های سخت، راحت تر بوده و احساس بهتری دارند. لذا سلیقه بیماران نیز، می تواند عامل تعیین کننده‌ای در انتخاب نوع پروتز آن ها باشد.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره پروتزهای ژله ای به دست آورید میتوانید مقاله بهترین دندان مصنوعی ژله ای چیست را مطالعه کنید.

انواع پروتز های ثابت

طی آن چه که گفته شد، پروتز های ثابت دسته ای از پروتز ها هستند که در داخل دهان حرکتی ندارند‌ و بیماران نمی توانند آن را از دهان خود خارج نمایند.

برای انواع پروتز ها ثابت، می توان به روکش ها اشاره کرد. برای ساخت روکش دندان شما، ابتدا دندان پزشکتان از دندان شما قالب گیری می کند تا بتواند برایتان روکشی مناسب بسازد.

این در واقع نوعی پروتز ثابت است. این نوع از پروتز ها با چسب مخصوص روی دندان های شما چسبانده می شوند و از شکستن دندان های شما جلوگیری می کند.

چنانچه قصد دارید درباره دندان مصنوعی ثابت اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت چیست را مطالعه کنید.

 نوع دیگری از پروتز های ثابت، برای افرادی است که دندان های خود را از دست داده اند. در این نوع از پروتز ها، که معمولا متکی بر پایه های ایمپلنت می باشند

ابتدا در فک بیمار پایه ایمپلنت کاشته شده و بعد از مدتی یک پروتز ثابت، مانند پروتز روکش یا از جنس پیچ شونده و یا از جنس سمان شونده (چسبی)، روی ایمپلنت قرار می گیرد.

انواع دیگری از پروتز ها هستند که ویژگی های هر دو نوع پروتز های ثابت و متحرک را با هم دارند. در واقع هنگامی که بیماران دندان های خود را از دست داده اند و نمی توانیم برای آن ها از پروتز های ثابت استفاده کنیم.

و یا هنگامی که این دسته از بیماران با پروتز های متحرک احساس خوبی ندارند، در فک بیماران تعدادی ایمپلنت کاشت می شود و روی این ایمپلنت ها از پروتز های متحرک استفاده می شود؛ این نوع از پروتز ها، ثبات بسیار بیشتری داشته و به راحتی از دهان خارج نمی شوند.

اما خود بیماران می توانند آن را از دهانشان خارج کنند. در واقع این دسته از پروتز ها، همانند گیره یا کلیپس، درون دهان، گیر مکانیکی ایجاد می کند که مانع از حرکت آن ها شود.

برای بسیاری از بیمارانی که استخوان فکی بسیار ضعیفی دارند و استفاده از پروتز های متحرک خیلی برایشان خوشایند نیست، چرا که این پروتز ها حرکت زیادی را داخل دهان برایشان ایجاد می کند، می توانند از این طرح درمان استفاده کنند و با کاشتن چند ایمپلنت در هر فک، از این دسته از پروتز ها که به نام اوردنچر شناخته می شوند، استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت را مطالعه کنید.

تفاوت بین پروتز های متحرک و ثابت چیست؟

پروتز های متحرک، همان طور که از اسمشان پیداست، درون دهان حرکت می کنند. این حرکت به معنای این است که بیمار می تواند پروتز ها را از دهان خود خارج کرده و مجدداً آن ها را جایگذاری نماید.

اما پروتز های ثابت به انواعی از  پروتز ها گفته می شود که بیمار نمی تواند آن ها را درون دهان خود خارج کند. این پروتز ها یا توسط چسب های مخصوص، و یا توسط المان های پیچ شونده، در محل خود ثابت می شوند.

برای این که پروتز های ثابت از دهان خارج گردد، باید دندانپزشک معالج این کار را انجام دهد‌.

پس راه حل کدام است؟ دندان مصنوعی ثابت یا متحرک؟

اینکه کدام یک از دندان مصنوعی های ثابت یا متحرک یا اوردنچر برای شما مناسب است، به عوامل زیر بستگی دارد:

۱. شرایط فکی

۲. میزان استحکام و قدرت هر کدام از فک های بیمار

۳. مدت زمانی که بیمار دندان های خود را از دست داده است

۴. تعداد دندان هایی که بیمار از دست داده است

۵. خواست بیمار و سلیقه او

۶. بودجه در نظر گرفته شده برای طرح درمان

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله عوارض دندان مصنوعی ثابت را نیز مطالعه کنید.

برای اینکه متوجه شوید که کدام یک از این روش ها مناسب شما است، باید داندانپزشکتان ابتدا تمام شرایط دهان شما را بررسی نماید و بعد از آن برای شما یک عکس رادیوگرافی تجویز می شود.

در این عکس، به صورت دقیق میزان حجم استخوان شما مشخص می شود. اگر شما کاندید قرار دادن ایمپلنت باشید، در طی این عکس ها تعداد ایمپلنت هایی که نیاز دارید، برایتان مشخص می شود و جلسه جراحی جهت کاشت ایمپلنت‌ ها، برایتان تعیین می گردد. بعد از جراحی و طی زمانی، می توان پروتزهای ثابت یا اوردنچر خود را استفاده کنید.

اما اگر به هر کدام از دلایل فوق، شما کاندید متناسبی برای دریافت دندان ثابت نباشید، باید به فکر دندان متحرک بود. خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنیک های به روز، دندان های مصنوعی با دقت و ظرافت بسیار خاصی درست می شوند.

به گونه ای که تشخیص آنها از دندان های طبیعی کار دشواری است. پس در این صورت باید از هر دو فک شما قالب گیری انجام شود تا طی مراحل ساخت دندان مصنوعی برایتان شروع گردد.

ساخت دندان های مصنوعی معمولاً سریع تر از کاشت ایمپلنت و دندان های ثابت و یا اوردنچرها می باشند و بیماران می توانند ظرف مدت کوتاهی (دو هفته الی یک ماه) دندان های مصنوعی خود را تحویل بگیرند.

جمع‌بندی

هرآنچه باید در رابطه با درمان دندان مصنوعی ثابت می‌دانستید، در این مقاله گفته شد. البته باید متذکر شد که انتخاب یک کلینیک خوب دندانپزشکی نیز در احتمال موفقیت این درمان نقش تاثیرگذاری دارد و باعث می‌شود که دندانپزشک تمام نکات لازم را به شما گوشزد کند.

عارف کلینیک مجموعه‌ای است که شما می‌توانید برای انجام این درمان آن را انتخاب کنید. در این مجموعه تمام پزشک‌ها از تجربه بالایی برخوردار هستند و می‌توانند درمان را در بالاترین سطح کیفیت انجام دهند و تمام نکاتی که باید پس از درمان به آن‌ها دقت داشته باشید را به شما بگویند.

بنابراین اگر شما در رابطه با قیمت دندان مصنوعی در کرج سوالی دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

نتیجه گیری

در این مطلب درباره دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک صحبت کردیم. با توجه به مطالب گفته شده، اینگونه نیست که بخواهیم بگوییم کدام یک از روش های فوق برای کل بیماران یا بصورت کلی نسبت به دیگر روش ها ارجحیت دارد.

طبیعتاً استفاده از دندان های ثابت حس بهتری را برای بیماران خواهد داشت. چرا که این دندان ها، مانند دندان های طبیعی هستند و داخل دهان حرکت نمی کنند و در نتیجه ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی کنند.

اما بررسی شرایط اختصاصی فک شما عامل تعیین کننده ای برای انتخاب نوع دندان مصنوعی تان می باشد.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دندان مصنوعی ارزان در کرج به دست آورید میتوانید شماره تماس خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول:

با توجه به ویژگی‌ها و مزایایی که دندان مصنوعی ثابت دارد، می‌توان گفت نسبت به نوع متحرک بهتر است؛ اما در رابطه با این موضوع باید متخصص براساس شرایط فرد نظر بدهد، زیرا برخی از افراد کاندیدای مناسبی برای دندان مصنوعی ثابت نیستند.

این موضوع به تعداد دندان از دست رفته، مهارت دندانپزشک، منطقه جغرافیایی کلینیک و … بستگی دارد و برای مطلع شدن از هزینه دقیق باید با پزشک مشورت کرد.

خیر؛ این نوع از دندان مصنوعی هیچ آسیبی به لثه‌ها وارد نمی‌کند و حتی باعث می‌شود که استخوان‌ فک تحلیل نیز نرود.

در یک کلام، دندان مصنوعی ثابت

باید بدانید که انتخاب جایگزینی برای دندان های طبیعی شما، باید یک تصمیم چند مرحله ای باشد. برای انجام این کار ، حتماً با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید تا گزینه های درمانی موجود را مورد بحث قرار دهد. او به شما در مورد استفاده یا عدم استفاده از پروتز متحرک بهترین پاسخ را خواهد داد.

هزینه دندان مصنوعی ثابت بیشتر است

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button