1. کلینیک عارف
  2. مقالات
  3. انواع دندان مصنوعی تکه ای

انواع دندان مصنوعی تکه ای

دندان مصنوعی تکه ای اغلب بهترین گزینه برای بیمارانی هستند که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند. امروزه به لطف علم پزشکی، انواع دندان مصنوعی تکه ای ساخته شده است.

چند صد سال است که دندان های مصنوعی جایگزین دندان های طبیعی انسان شده اند که تاریخ آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در گذشته برای ساخت دندان های مصنوعی، از چوب و دندان حیوانات استفاده می شد، اما هم اکنون استفاده از پرسلن، رزین های فلزی، اکریلیک و پلیمری، کاربرد بیشتری در صنعت دندان سازی دارند.

گاهی ممکن است برخی از دندان های خود را به دلایل مختلفی از دست بدهید. در این مواقع، استفاده از دندان های مصنوعی تکی پیشنهاد می شود. در ادامه مطلب، انواع مختلفی از این نوع پروتز را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع مختلف دندان مصنوعی تکی

انتخاب پروتز تکی مناسب، اغلب با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شود. پروتز دندان شما با توجه به عوامل متعددی انتخاب می شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

لثه و شرایط دیگر دندان ها

وضعیت استحکام استخوان

ظاهر

بهداشت دهان و دندان

حساسیت دهانی و واکنش های آلرژیک

ملاحظات مالی

دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

پروتز تکی با پایه های فلزی، یکی از رایج ترین انواع پروتز های تکی است که دندان های مصنوعی با کیفیت، روی یک قاب سفت و محکم به آن متصل می شوند.

دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

با استفاده از آلیاژ کروم کبالت بسیار نازک و سبک، استحکام و ثبات بیشتری را ارائه می دهند و یک راه گزینه دائمی  خوب هستند که می توانند سال ها با مراقبت مناسب دوام بیاورند.

مزایا دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

یکی از مزایای دندان های مصنوعی که بر پایه های فلزی سوار هستند، قابلیت استحکام و جوندگی بیشتر آن ها است. به طوری که این دندان ها درون دهان معمولا حرکت کمتری داشته و بر این اساس، قدرت بیشتری را خواهند داشت. قاب سفت و محکم آن، بافت نرم دهان شما را می پوشاند که از سلامت کلی دندان ها محافظت کرده و باعث می شود که شما مزه غذا ها را بهتر درک کنید.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله دندان مصنوعی تکی ثابت را نیز مطالعه کنید.

معایب دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

اما این نوع از دندان های مصنوعی که بر پایه فلزی هستند، جز روش های قدیمی محسوب می شوند. در بسیاری از موارد، با دیگر دندان های بیماران سازگار نیستند؛

به همین خاطر ابتدا باید توسط دندان پزشک معالج شرایط خوب بررسی گردد تا در صورتی که این دندان مناسب بیمار باشد، قالب گیری انجام شود. ممکن است بستن فلز روی پروتز های تکی با پای فلزی برای برخی از افراد دشوار باشد.

آلیاژی که در ساخت این نوع پروتز استفاده می شود، اغلب از پروتز های اکریلیک گرانتر است. فرایند ساخت این نوع پروتز، به نسبت دیگر پروتز ها کمی طولانی تر است. دندان مصنوعی فلزی، می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در برخی از بیماران شود.

دندان مصنوعی تکه ای اکریلیک

پروتز های تکی اکریلیک توسط بست های فلزی پشتیبانی می شود. امروزه پیشرفت های تکنولوژیکی در پروتز های پلاستیکی اکریلیک، باعث شده است تا آن ها به یک گزینه دائمی و مقاوم تبدیل شوند.   با این حال، اغلب از آن ها به عنوان یک پروتز موقت و با تکی استفاده می شود.

پروتز های تکه ای اکریلیک

مزایا پروتز های تکه ای اکریلیک

به دلیل سهولت در ساخت، مقرون به صرفه است. پروتز های اکریلیک به شما امکان می دهند تا راحت تر دندان های مصنوعی را ترمیم کرده و ترمیم های مصنوعی را انجام دهید.

زمان ساخت اکریلیک سریعتر از زمان ساخت از پروتز های چدنی یا پروتز های ژله ای است. این یک راه حل موقتی کامل است که در آن دندان های مصنوعی ساخته می شوند‌.

معایب دندان مصنوعی تکه ای اکریلیک

پایه اکریلیک اغلب ضعیف تر بوده و می تواند شکسته شود که این شکستگی منجر به ضخیم تر شدن اکریلیک می شود. ضخامت دندان مصنوعی اکریلیک باعث می شود که بیمار دیر تر بتواند به پروتز ها عادت کند.

پروتز های جزئی اکریلیک قسمت بیشتری از سقف دهان شما را می پوشانند که ممکن است باعث ضعف در حس چشایی شود.

دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

دندان مصنوعی تکی ژله ای، یکی از سه نوع مختلف پروتز های تکی است که در صورت از دست دادن یک یا چند دندان از آن ها استفاده می شود. از آن ها اغلب برای بیمارانی که به مواد فلزی یا اکریلیک حساسیت دارند، پیشنهاد می شود.

دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

این پروتز ها از نوعی پلاستیک نازک و حساس به حرارت ساخته شده اند که از دوام بسیار بالایی نیز برخوردارند. آن ها می توانند سال های زیادی را با مراقبت و نظافت مناسب عمر کنند.

با این حال، به دلیل فرایند خاصی که در ساخت دارند، در صورتی که دچار ضربه یا آسیب دیدگی شوند، باید پروتز ژله ای جدیدی را تهیه کنید.

چنانچه قصد دارید درباره فرق دندان مصنوعی ژله ای با معمولی بیشتر بدانید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا معمولی را مطالعه کنید.

مزایا دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

زمان ساخت آن ها اغلب سریعتر از پروتز هایی با زیر ساخت فلزی است. ظاهر بسیار زیبایی دارد، چرا که مواد آن شفاف بوده و لثه های شما از طریق دندان مصنوعی قابل مشاهده است.

با استفاده از چسب دندان یا چفت های فلزی، به راحتی به لثه های شما می چسبند. در صورتی که بیماران نسبت به پروتز های فلزی یا اکریلیک تکی واکنش نشان دهند، می توان از پروتز های ژله ای استفاده کرد.

چنانچه قصد دارید درباره نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله طرز استفاده از چسب دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

انعطاف پذیری دندان مصنوعی، باعث افزایش استحکام آن ها می شود و آن ها را در برابر ضربه های مختلف مقاوم می کند. پروتزهای انعطاف پذیر در برابر بو و لکه ها مقاوم بوده و زیست سازگار ترین نوع از انواع مختلف پروتز های تکی هستند.

معایب دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

پایه های انعطاف پذیر این نوع پروتز، محل تجمع باکتری ها بوده و نیاز به تمیز کردن دقیق دارد. جایگذاری آن ها کمی مشکل است. پروتزهای انعطاف پذیر اغلب در مقایسه با پروتزهای چدنی یا اکریلیک هزینه بیشتری دارند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دندان مصنوعی ژله ای به دست آورید میتوانید مقاله بهترین دندان مصنوعی ژله ای چیست؟ را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب، تمامی موارد مربوط به انواع دندان مصنوعی تکه ای را به اتفاق یکدیگر بررسی کردیم. همان طور که گفته شد، در صورت از دادن قسمتی از دندان های طبیعی، استفاده از این نوع دندان پیشنهاد می شود.

حال این دندان مصنوعی تکه ای نیز انواع مختلفی دارند که برخی از آن ها شامل پروتز های ژله ای، پروتز های اکریلیک و پروتز های پایه فلزی هستند.

شما می توانید برای این که مطمئن شوید کدام یک از انواع دندان های مصنوعی مناسب شما هست، از یک مشاور رایگان در کلینیک دندان پزشکی دکتر عارف استفاده کنید.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دندان مصنوعی ژله ای در کرج به دست آورید میتوانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول:

پزشک مربوطه پس از معاینه بیمار تشخیص می دهد که فرد به چه نوع پروتز مصنوعی تکی نیاز دارد. گاهی این مورد بر اساس شرایط اقتصادی فرد نیز تعیین می شود.

پروتز های تکی ژله ای، قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتز ها دارند.

کلینیک دندانپزشکی عارف، با داشتن کادری مجرب و سابقه ای درخشان، علاوه بر ساخت انواع دندان مصنوعی، در زمینه لمینت، ارتودنسی و کامپوزیت دندان نیز فعالیت دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره دندان مصنوعی افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button