انواع دندان مصنوعی تکه ای

دندان مصنوعی تکه ای اغلب بهترین گزینه برای بیمارانی هستند که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند. امروزه به لطف علم پزشکی، انواع دندان مصنوعی تکه ای ساخته شده است.

چند صد سال است که دندان های مصنوعی جایگزین دندان های طبیعی انسان شده اند که تاریخ آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در گذشته برای ساخت دندان های مصنوعی، از چوب و دندان حیوانات استفاده می شد، اما هم اکنون استفاده از پرسلن، رزین های فلزی، اکریلیک و پلیمری، کاربرد بیشتری در صنعت دندان سازی دارند.

گاهی ممکن است برخی از دندان های خود را به دلایل مختلفی از دست بدهید. در این مواقع، استفاده از دندان های مصنوعی تکی پیشنهاد می شود. در ادامه مطلب، انواع مختلفی از این نوع پروتز را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع مختلف دندان مصنوعی تکی

انتخاب پروتز تکی مناسب، اغلب با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شود. پروتز دندان شما با توجه به عوامل متعددی انتخاب می شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

لثه و شرایط دیگر دندان ها

وضعیت استحکام استخوان

ظاهر

بهداشت دهان و دندان

حساسیت دهانی و واکنش های آلرژیک

ملاحظات مالی

دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

پروتز تکی با پایه های فلزی، یکی از رایج ترین انواع پروتز های تکی است که دندان های مصنوعی با کیفیت، روی یک قاب سفت و محکم به آن متصل می شوند.

دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

با استفاده از آلیاژ کروم کبالت بسیار نازک و سبک، استحکام و ثبات بیشتری را ارائه می دهند و یک راه گزینه دائمی  خوب هستند که می توانند سال ها با مراقبت مناسب دوام بیاورند.

مزایا دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

یکی از مزایای دندان های مصنوعی که بر پایه های فلزی سوار هستند، قابلیت استحکام و جوندگی بیشتر آن ها است. به طوری که این دندان ها درون دهان معمولا حرکت کمتری داشته و بر این اساس، قدرت بیشتری را خواهند داشت. قاب سفت و محکم آن، بافت نرم دهان شما را می پوشاند که از سلامت کلی دندان ها محافظت کرده و باعث می شود که شما مزه غذا ها را بهتر درک کنید.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله دندان مصنوعی تکی ثابت را نیز مطالعه کنید.

معایب دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

اما این نوع از دندان های مصنوعی که بر پایه فلزی هستند، جز روش های قدیمی محسوب می شوند. در بسیاری از موارد، با دیگر دندان های بیماران سازگار نیستند؛

به همین خاطر ابتدا باید توسط دندان پزشک معالج شرایط خوب بررسی گردد تا در صورتی که این دندان مناسب بیمار باشد، قالب گیری انجام شود. ممکن است بستن فلز روی پروتز های تکی با پای فلزی برای برخی از افراد دشوار باشد.

آلیاژی که در ساخت این نوع پروتز استفاده می شود، اغلب از پروتز های اکریلیک گرانتر است. فرایند ساخت این نوع پروتز، به نسبت دیگر پروتز ها کمی طولانی تر است. دندان مصنوعی فلزی، می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در برخی از بیماران شود.

دندان مصنوعی تکه ای اکریلیک

پروتز های تکی اکریلیک توسط بست های فلزی پشتیبانی می شود. امروزه پیشرفت های تکنولوژیکی در پروتز های پلاستیکی اکریلیک، باعث شده است تا آن ها به یک گزینه دائمی و مقاوم تبدیل شوند.   با این حال، اغلب از آن ها به عنوان یک پروتز موقت و با تکی استفاده می شود.

پروتز های تکه ای اکریلیک

مزایا پروتز های تکه ای اکریلیک

به دلیل سهولت در ساخت، مقرون به صرفه است. پروتز های اکریلیک به شما امکان می دهند تا راحت تر دندان های مصنوعی را ترمیم کرده و ترمیم های مصنوعی را انجام دهید.

زمان ساخت اکریلیک سریعتر از زمان ساخت از پروتز های چدنی یا پروتز های ژله ای است. این یک راه حل موقتی کامل است که در آن دندان های مصنوعی ساخته می شوند‌.

معایب دندان مصنوعی تکه ای اکریلیک

پایه اکریلیک اغلب ضعیف تر بوده و می تواند شکسته شود که این شکستگی منجر به ضخیم تر شدن اکریلیک می شود. ضخامت دندان مصنوعی اکریلیک باعث می شود که بیمار دیر تر بتواند به پروتز ها عادت کند.

پروتز های جزئی اکریلیک قسمت بیشتری از سقف دهان شما را می پوشانند که ممکن است باعث ضعف در حس چشایی شود.

دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

دندان مصنوعی تکی ژله ای، یکی از سه نوع مختلف پروتز های تکی است که در صورت از دست دادن یک یا چند دندان از آن ها استفاده می شود. از آن ها اغلب برای بیمارانی که به مواد فلزی یا اکریلیک حساسیت دارند، پیشنهاد می شود.

دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

این پروتز ها از نوعی پلاستیک نازک و حساس به حرارت ساخته شده اند که از دوام بسیار بالایی نیز برخوردارند. آن ها می توانند سال های زیادی را با مراقبت و نظافت مناسب عمر کنند.

با این حال، به دلیل فرایند خاصی که در ساخت دارند، در صورتی که دچار ضربه یا آسیب دیدگی شوند، باید پروتز ژله ای جدیدی را تهیه کنید.

چنانچه قصد دارید درباره فرق دندان مصنوعی ژله ای با معمولی بیشتر بدانید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا معمولی را مطالعه کنید.

مزایا دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

زمان ساخت آن ها اغلب سریعتر از پروتز هایی با زیر ساخت فلزی است. ظاهر بسیار زیبایی دارد، چرا که مواد آن شفاف بوده و لثه های شما از طریق دندان مصنوعی قابل مشاهده است.

با استفاده از چسب دندان یا چفت های فلزی، به راحتی به لثه های شما می چسبند. در صورتی که بیماران نسبت به پروتز های فلزی یا اکریلیک تکی واکنش نشان دهند، می توان از پروتز های ژله ای استفاده کرد.

چنانچه قصد دارید درباره نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله طرز استفاده از چسب دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

انعطاف پذیری دندان مصنوعی، باعث افزایش استحکام آن ها می شود و آن ها را در برابر ضربه های مختلف مقاوم می کند. پروتزهای انعطاف پذیر در برابر بو و لکه ها مقاوم بوده و زیست سازگار ترین نوع از انواع مختلف پروتز های تکی هستند.

معایب دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

پایه های انعطاف پذیر این نوع پروتز، محل تجمع باکتری ها بوده و نیاز به تمیز کردن دقیق دارد. جایگذاری آن ها کمی مشکل است. پروتزهای انعطاف پذیر اغلب در مقایسه با پروتزهای چدنی یا اکریلیک هزینه بیشتری دارند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دندان مصنوعی ژله ای به دست آورید میتوانید مقاله بهترین دندان مصنوعی ژله ای چیست؟ را مطالعه کنید.

دندان مصنوعی تکه ای چیست؟ (قیمت دندان مصنوعی تکی)

یکی از حساس ترین نقاط بدن انسان، دندان ها هستند که اهمیت بسیار زیادی را دارند. همان طور که می دانید، دندان ها علاوه بر این که می توانند جلوه فوق العاده ای را برای چهره شما ایجاد کنند، وظایفی مانند جویدن غذا و … را نیز بر عهده دارند. از این رو می توان دریافت که دندان های هر فرد می تواند تاثیر مستقیمی را در روند زندگی او بگذارد.

با وجود این شرایط، برخی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی دندان های مختلف خود را از دست دهید. قطعا از دست دادن دندان ها علاوه بر این که جلوه صورت شما را بد می کند، می تواند آسیب های دیگری را نیز به شما بزند.

در چنین شرایطی استفاده از دندان های جایگزین مانند ایمپلنت و بریج های دندانی می تواند گزینه مناسبی باشد. با این وجود یکی از بهترین گزینه های ممکن برای جایگزینی دندان از دست رفته، دندان مصنوعی تکه ای است.

همچنین بریج های دندانی توسط بسیاری از دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرد، اما دندان مصنوعی تکی در سال های گذشته توانسته است به دلیل کاربرد های فوق العاده تر خود، گزینه ایده آل تری به شمار برود. در همین راستا امروزه اکثریت پزشکان مجرب به پیشنهاد دندان مصنوعی تکی چسبی به بیماران خود می پردازند.

دندان مصنوعی ثابت تکی چیست؟

دندان تکه ای مصنوعی به دندان هایی گفته می شود که دارای بال های فلزی هستند. این پروتز های دندانی قابلیت چسبیدن به پشت دندان را دارد. همچنین می توان این پروتز ها را به دندان های مجاور آن چسباند.

توجه داشته باشید که دندان مصنوعی تکی چسبی نیاز به مدت زمان آماده سازی بسیار کمتری را دارد. به همین دلیل نیز افرادی که نیاز به دندان های مصنوعی در کمترین زمان را دارند، از دندان های مصنوعی ثابت تکی استفاده می کنند.

در برخی از شرایط، بیماران از مسئله ای گله مند بوده اند که مربوط به چسب این دندان ها می شود. بسیاری از بیماران معتقد هستند چسب این دندان ها پس از گذشت مدتی از کار خواهد افتاد. این مسئله ناشی از جویدن سخت توسط بیمار بوده که به دندان مصنوعی تکه ای فشار می آورد.

با این وجود برخی از افراد همچنان علاقه زیادی را به استفاده از این دندان ها دارند و آن را به عنوان یک روش دائمی برای پر کردن دندان های از دست رفته معرفی کرده اند.

مزایا و معایب دندان مصنوعی تکه ای

نیاز است که بدانید، دندان مصنوعی تکه ای نیز مانند سایر دندان ها دارای مزایا و معایب خاصی می باشد. بدین ترتیب بیماران قبل از اجرای این نوع دندان ها نیاز دارند تا حتما اطلاعات مفیدی را در رابطه با مزیت های این دندان و معایب آن داشته باشند. توجه داشته باشید که کسب اطلاعات لازم در رابطه با دندان مصنوعی تکی موجب می شود تا سطح کیفی این درمان نیز بالاتر برود.

مزایای استفاده از دندان مصنوعی تکی ثابت

دندان مصنوعی تکه ای در مقایسه با سایر دندان ها دارای مزیت هایی بوده که همین مسئله موجب محبوب شده این پروتز های دندانی شده است. یکی از مزایای اصلی استفاده از دندان های مصنوعی تکی، مقرون به صرفه بودن آن ها است. نیاز است که بدانید، این نوع از دندان های مصنوعی، دارای قیمت های مناسب تری در مقایسه با سایر دندان های مصنوعی هستند.

البته توجه داشته باشید که این دندان ها در حالتی به عنوان گزینه ایده آل تر شناخته خواهند شد، که جایگزین یک یا چند دندان باشند. استفاده از دندان های تکه ای برای دندان کامل گزینه مناسبی نیست. همان طور که گفته شد، دندان های مصنوعی تکه ای می توانند به دو صورت ثابت و متحرک  در دهان شما قرار بگیرند. بدین ترتیب برخی از افراد با سفارش دندان های متحرک تکه ای، می توانند طول عمر آن ها را افزایش دهند.

ظاهر این دندان ها بسیار طبیعی بوده و همین مسئله موجب می شود تا گزینه مناسبی برای تمامی دندان ها به شمار بروند. از این رو شما می توانید از دندان مصنوعی تکی برای دندان های جلو دهان خود نیز استفاده کنید. همچنین نیاز است که بدانید این دندان ها می توانند در مدت زمان بسیار کمی آماده شوند و مورد استفاده شما قرار بگیرند.

بنابراین شما می توانید از دندان مصنوعی تکی در کمترین زمان بهره مند شوید. تمامی موارد ذکر شده موجب شده اند تا افراد زیادی علاقه ویژه ای را به این سبک از دندان های مصنوعی داشته باشند. بنابراین می توان این نوع دندان ها را نیز به عنوان گزینه فوق العاده ای شناخت.

معایب دندان مصنوعی تکه ای

یکی از اصلی ترین معایب دندان مصنوعی تکه ای این مسئله بوده که مانند ایمپلنت ها نیستند و باید توسط دندان های مجاور خود حمایت شوند. این موضوع باعث می شود تا قالب گیری این نوع دندان ها با دقت بالاتری انجام بگیرد. در صورتی که قالب گیری این دندان با اشتباهات مختلفی انجام شود، امکان افتادن آن وجود خواهد داشت.

اگرچه این دندان ها به عنوان گزینه مناسبی شناخته می شوند، اما در برخی شرایط نیز ممکن است راه حل ایده آلی برای شما نداشته باشند. جویدن غذا یکی از اصلی ترین مسائلی بوده که انسان باید در طول روز به رعایت آن بپردازد. بسیاری از دندان های تکه ای در حین جویدن از محل قرارگیری خود جدا می شوند.

 

اگرچه دندان های مصنوعی تکه ای به عنوان گزینه مقرون به صرفه ای در مقایسه با سایر دندان ها شناخته می شوند، اما برای استفاده طولانی مدت مناسب نیستند.

این مسئله بدین معناست که اگر قصد استفاده از این دندان ها را در مدت زمان بیشتری دارید، امکان افتادن آن ها وجود دارد. همچنین برای قرارگیری هر چه بهتر این دندان ها، نیاز است تا دندان های اطراف دندان از دست رفته، سالم باشند. در این صورت پروتز دندانی شما می تواند جایگزین بهتری برای دندان از دست رفته باشد.

قیمت دندان های مصنوعی تکه ای

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در حین تهیه دندان مصنوعی تکه ای، قیمت این دندان ها می باشد. به طور کلی قیمت دندان مصنوعی تکی جلو و سایر قسمت های دهان، می تواند متفاوت باشد. این موضوع بدین معناست که ممکن است قیمت دندان های مصنوعی جلو با قیمت دندان های مصنوعی قسمت عقب دهان شما، تفاوت داشته باشد.

بنابراین نمی توان قیمت دقیقی را برای این پروتز های دندانی تعریف کرد. لازم به ذکر است که فرقی ندارد که قصد استفاده از دندان مصنوعی تکی برای افراد جوان یا پیر را دارید، در هر صورت شما باید هزینه یکسانی را برای این دندان ها پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که عوامل اجرا کننده این پروتز دندانی نیز از دیگر عامل های موثر در قیمت این دندان ها هستند. بنابراین می توان دریافت که موارد ذکر شده می توانند تاثیر زیادی را در قیمت این دندان داشته باشند.

جمع بندی

همان طور که می دانید، تمامی انسان ها ممکن است در طول روز با اتفاقاتی مواجه شوند که موجب از دست رفتن دندان آن ها شود. در چنین شرایطی بسیاری از افراد ابتدا علاقه مند هستند تا جایگزین مقرون به صرفه ای را برای دندان از دست رفته خود انتخاب کنند.

با این وجود دندان مصنوعی تکه ای می تواند به عنوان بهترین گزینه ممکن برای دندان از دست رفته شما شناخته شود. پیشنهاد اصلی ما این است تا قبل از هر چیزی به اجرای دندان های تکه در یک کلینیک مجرب بپردازید. پس از این مسئله نیز توجه داشته باشید که هزینه های نهایی مربوط به اجرای هر یک از دندان های جایگزین چقدر می شود. سپس شما می توانید با انتخاب یک دندان مناسب، مجددا جلوه فوق العاده دندان های خود را به وسیله این پروتز دندانی به دست آورید.

پزشک مربوطه پس از معاینه بیمار تشخیص می دهد که فرد به چه نوع پروتز مصنوعی تکی نیاز دارد. گاهی این مورد بر اساس شرایط اقتصادی فرد نیز تعیین می شود.

پروتز های تکی ژله ای، قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتز ها دارند.

کلینیک دندانپزشکی عارف، با داشتن کادری مجرب و سابقه ای درخشان، علاوه بر ساخت انواع دندان مصنوعی، در زمینه لمینت، ارتودنسی و کامپوزیت دندان نیز فعالیت دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره دندان مصنوعی افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button