انواع دندان مصنوعی تکه ای

دندان مصنوعی ثابت تکی چیست؟

دندان تکه ای مصنوعی به دندان هایی گفته می شود که دارای بال های فلزی هستند. این پروتز های دندانی قابلیت چسبیدن به پشت دندان را دارد. همچنین می توان این پروتز ها را به دندان های مجاور آن چسباند.

توجه داشته باشید که دندان مصنوعی تکی چسبی نیاز به مدت زمان آماده سازی بسیار کمتری را دارد. به همین دلیل نیز افرادی که نیاز به دندان های مصنوعی در کمترین زمان را دارند، از دندان های مصنوعی ثابت تکی استفاده می کنند.

در برخی از شرایط، بیماران از مسئله ای گله مند بوده اند که مربوط به چسب این دندان ها می شود. بسیاری از بیماران معتقد هستند چسب این دندان ها پس از گذشت مدتی از کار خواهد افتاد. این مسئله ناشی از جویدن سخت توسط بیمار بوده که به دندان مصنوعی تکه ای فشار می آورد.

با این وجود برخی از افراد همچنان علاقه زیادی را به استفاده از این دندان ها دارند و آن را به عنوان یک روش دائمی برای پر کردن دندان های از دست رفته معرفی کرده اند.

قیمت دندان های مصنوعی تکه ای

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در حین تهیه دندان مصنوعی تکه ای، قیمت این دندان ها می باشد. به طور کلی قیمت دندان مصنوعی تکی جلو و سایر قسمت های دهان، می تواند متفاوت باشد. این موضوع بدین معناست که ممکن است قیمت دندان های مصنوعی جلو با قیمت دندان های مصنوعی قسمت عقب دهان شما، تفاوت داشته باشد.

بنابراین نمی توان قیمت دقیقی را برای این پروتز های دندانی تعریف کرد. لازم به ذکر است که فرقی ندارد که قصد استفاده از دندان مصنوعی تکی برای افراد جوان یا پیر را دارید، در هر صورت شما باید هزینه یکسانی را برای این دندان ها پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که عوامل اجرا کننده این پروتز دندانی نیز از دیگر عامل های موثر در قیمت این دندان ها هستند. بنابراین می توان دریافت که موارد ذکر شده می توانند تاثیر زیادی را در قیمت این دندان داشته باشند.

دندان مصنوعی تکه ای اغلب بهترین گزینه برای بیمارانی هستند که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند. امروزه به لطف علم پزشکی، انواع دندان مصنوعی تکه ای ساخته شده است.

چند صد سال است که دندان های مصنوعی جایگزین دندان های طبیعی انسان شده اند که تاریخ آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

در گذشته برای ساخت دندان های مصنوعی، از چوب و دندان حیوانات استفاده می شد، اما هم اکنون استفاده از پرسلن، رزین های فلزی، اکریلیک و پلیمری، کاربرد بیشتری در صنعت دندان سازی دارند.

گاهی ممکن است برخی از دندان های خود را به دلایل مختلفی از دست بدهید. در این مواقع، استفاده از دندان های مصنوعی تکی پیشنهاد می شود.

در ادامه مطلب، انواع مختلفی از این نوع پروتز را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع مختلف دندان مصنوعی تکی

انتخاب پروتز تکی مناسب، اغلب با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شود. پروتز دندان شما با توجه به عوامل متعددی انتخاب می شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • لثه و شرایط دیگر دندان ها
 • وضعیت استحکام استخوان
 • ظاهر
 • بهداشت دهان و دندان
 • حساسیت دهانی و واکنش های آلرژیک
 • ملاحظات مالی
 • تسریع روند درمان در مدت زمان کوتاه

دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

پروتز تکی با پایه های فلزی، یکی از رایج ترین انواع پروتز های تکی است که دندان های مصنوعی با کیفیت، روی یک قاب سفت و محکم به آن متصل می شوند.

با استفاده از آلیاژ کروم کبالت بسیار نازک و سبک، استحکام و ثبات بیشتری را ارائه می دهند و یک راه گزینه دائمی  خوب هستند که می توانند سال ها با مراقبت مناسب دوام بیاورند.

مزایا دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

یکی از مزایای دندان های مصنوعی که بر پایه های فلزی سوار هستند، قابلیت استحکام و جوندگی بیشتر آن ها است. به طوری که این دندان ها درون دهان معمولا حرکت کمتری داشته و بر این اساس، قدرت بیشتری را خواهند داشت.

قاب سفت و محکم آن، بافت نرم دهان شما را می پوشاند که از سلامت کلی دندان ها محافظت کرده و باعث می شود که شما مزه غذا ها را بهتر درک کنید.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله دندان مصنوعی تکی ثابت را نیز مطالعه کنید.

معایب دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی

اما این نوع از دندان های مصنوعی که بر پایه فلزی هستند، جز روش های قدیمی محسوب می شوند. در بسیاری از موارد، با دیگر دندان های بیماران سازگار نیستند؛ به همین علت رو به منسوخ شدن می روند.

به همین خاطر ابتدا باید توسط دندان پزشک معالج شرایط خوب بررسی گردد تا در صورتی که این دندان مناسب بیمار باشد، قالب گیری انجام شود. ممکن است بستن فلز روی پروتز های تکی با پای فلزی برای برخی از افراد دشوار باشد.

آلیاژی که در ساخت این نوع پروتز استفاده می شود، اغلب از پروتز های اکریلیک گرانتر است. فرایند ساخت این نوع پروتز، به نسبت دیگر پروتز ها کمی طولانی تر است. دندان مصنوعی فلزی، می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در برخی از بیماران شود.

دندان مصنوعی تکه ای اکریلیک

پروتز های تکی اکریلیک توسط بست های فلزی پشتیبانی می شود. امروزه پیشرفت های تکنولوژیکی در پروتز های پلاستیکی اکریلیک، باعث شده است تا آن ها به یک گزینه دائمی و مقاوم تبدیل شوند. با این حال، اغلب از آن ها به عنوان یک پروتز موقت استفاده می شود.

مزایا پروتز های تکه ای اکریلیک

به دلیل سهولت در ساخت، مقرون به صرفه است. پروتز های اکریلیک به شما امکان می دهند تا راحت تر دندان های مصنوعی را ترمیم کرده و ترمیم های مصنوعی را انجام دهید ئ هزینه مقرون به صرف تری را پرداخت کنید.

زمان ساخت اکریلیک سریعتر از زمان ساخت از پروتز های چدنی یا پروتز های ژله ای است. این یک راه حل موقتی کامل است که در آن دندان های مصنوعی ساخته می شوند‌.

معایب دندان مصنوعی تکه ای اکریلیک

پایه اکریلیک اغلب ضعیف تر بوده و می تواند شکسته شود که این شکستگی منجر به ضخیم تر شدن اکریلیک می شود. ضخامت دندان مصنوعی اکریلیک باعث می شود که بیمار دیر تر بتواند به پروتز ها عادت کند.

پروتز های جزئی اکریلیک قسمت بیشتری از سقف دهان شما را می پوشانند که ممکن است باعث ضعف در حس چشایی شود.

دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

دندان مصنوعی تکی ژله ای، یکی از سه نوع مختلف پروتز های تکی است که در صورت از دست دادن یک یا چند دندان از آن ها استفاده می شود. بهترین گزینه برای افراد حساس می باشد.

این پروتز ها از نوعی پلاستیک نازک و حساس به حرارت ساخته شده اند که از دوام بسیار بالایی نیز برخوردارند. آن ها می توانند سال های زیادی را با مراقبت و نظافت مناسب عمر کنند.

با این حال، به دلیل فرایند خاصی که در ساخت دارند، در صورتی که دچار ضربه یا آسیب دیدگی شوند، باید پروتز ژله ای جدیدی را تهیه کنید. البته با بیمه دندان مصنوعی شما می توانید هزینه کمتری پرداخت کنید و صاحب دندان شوید.

چنانچه قصد دارید درباره فرق دندان مصنوعی ژله ای با معمولی بیشتر بدانید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا معمولی را مطالعه کنید.

مزایا دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

زمان ساخت آن ها اغلب سریعتر از پروتز هایی با زیر ساخت فلزی است. ظاهر بسیار زیبایی دارد، چرا که مواد آن رنگ لثه بوده و لثه های شما از طریق دندان مصنوعی قابل مشاهده و ریباتر است.

با استفاده از چسب دندان یا چفت های فلزی، به راحتی به لثه های شما می چسبند. در صورتی که بیماران نسبت به پروتز های فلزی یا اکریلیک تکی واکنش نشان دهند، می توان از پروتز های ژله ای استفاده کرد.

چنانچه قصد دارید درباره نحوه استفاده از چسب دندان مصنوعی اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله طرز استفاده از چسب دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

انعطاف پذیری دندان مصنوعی، باعث افزایش استحکام آن ها می شود و آن ها را در برابر ضربه های مختلف مقاوم می کند. پروتزهای انعطاف پذیر در برابر بو و لکه ها مقاوم بوده و زیست سازگار ترین نوع از انواع مختلف پروتز های تکی هستند.

معایب دندان مصنوعی تکه ای ژله ای

پایه های انعطاف پذیر این نوع پروتز، محل تجمع باکتری ها بوده و نیاز به تمیز کردن دقیق تری دارد. جایگذاری آن ها کمی مشکل است. پروتزهای انعطاف پذیر اغلب در مقایسه با پروتزهای چدنی یا اکریلیک هزینه بیشتری دارند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دندان مصنوعی ژله ای به دست آورید میتوانید مقاله بهترین دندان مصنوعی ژله ای چیست؟ را مطالعه کنید.

جمع بندی

همان طور که می دانید، تمامی انسان ها ممکن است در طول روز با اتفاقاتی مواجه شوند که موجب از دست رفتن دندان آن ها شود. در چنین شرایطی بسیاری از افراد ابتدا علاقه مند هستند تا جایگزین مقرون به صرفه ای را برای دندان از دست رفته خود انتخاب کنند که در کوتاه ترین زمان ممکن جایگزین شود.

با این وجود دندان مصنوعی تکه ای می تواند به عنوان بهترین گزینه ممکن برای دندان از دست رفته شما شناخته شود. پیشنهاد اصلی ما این است تا قبل از هر چیزی به اجرای دندان های تکه در یک کلینیک مجرب بپردازید. پس از این مسئله نیز توجه داشته باشید که هزینه های نهایی مربوط به اجرای هر یک از دندان های جایگزین چقدر می شود. سپس شما می توانید با انتخاب یک دندان مناسب، مجددا جلوه فوق العاده دندان های خود را به وسیله این پروتز دندانی به دست آورید.

پزشک مربوطه پس از معاینه بیمار تشخیص می دهد که فرد به چه نوع پروتز مصنوعی تکی نیاز دارد. گاهی این مورد بر اساس شرایط اقتصادی فرد نیز تعیین می شود.

پروتز های تکی ژله ای، قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتز ها دارند.

کلینیک دندانپزشکی عارف، با داشتن کادری مجرب و سابقه ای درخشان، علاوه بر ساخت انواع دندان مصنوعی، در زمینه لمینت، ارتودنسی و کامپوزیت دندان نیز فعالیت دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

آنچه در این مطلب خواهیم خواند

 • انواع مختلف دندان مصنوعی تکه ای
 • دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی
 • مزایای دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی
 • معایب دندان مصنوعی تکه ای با پایه فلزی
 • دندان مصنوعی تکه ای اکریلیک
 • قیمت دندان های مصنوعی تکه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button