مقالات

تجربه گذاشتن دندان مصنوعی

اگر شما از دسته افرادی هستید که به‌دلیل از دست دادن دندان‌های خود به‌دنبال درمان دندان مصنوعی هستید و نگران درد بعد از گذاشتن دندان مصنوعی و تجربه گذاشتن دندان مصنوعی هستید. لازم است در ابتدا با مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را در این باره بگیرید.

همان‌طورکه می‌دانید، افراد بسیاری از سنین 35 سالگی تا 45 سالگی به‌دلایل مختلفی چون پوسیدگی‌های شدید، تصادفات، استفاده از برخی داروها، مصرف مواد مخدر و … دندان‌های خود را از دست می‌دهند.

حال از آنجایی که از دست دادن دندان‌ها عوارض زیادی را به همراه دارد، باید به دنبال راهی برای جبران دندان‌های از دست رفته بود.

استفاده از دندان مصنوعی یکی از بهترین روش‌ها به شمار می‌آید. همان‌طورکه می‌دانید، امروزه حوزه‌ی دندانپزشکی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و دندان‌های مصنوعی که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرند با مدل‏های قدیمی تفاوت دارند و هم از نظر ظاهر و هم عملکرد بهتر شده‌اند.

اما با این حال این دندان‌ها نیز ممکن است با مشکلاتی همراه باشند. از همین رو تصمیم داریم در ادامه مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی را موردبررسی قرار دهیم تا شما با درنظر گرفتن آن‌ها بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

 

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

درد بعد از گذاشتن دندان مصنوعی

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که معمولا افراد بعد از گذاشتن دندان مصنوعی آن را تجربه می‌کنند، احساس درد در اطراف دندان مصنوعی است. از طرفی باید گفت باکتری‌ها می‌توانند به لثه‌های شما حمله کنند و این موضوع اصلا به اینکه شما دندان دارید یا نه ربطی ندارد.

بروز درد اطراف دندان مصنوعی

زمانی که باکتری‌ها به لثه‌ها حمله می‌کنند، باعث التهاب و درد می‌شوند و این موضوع شرایط سختی را برای فرد به همراه خواهد داشت. عفونت‌ها و زخم‌های دهان نیز از دیگر پدیده‌هایی هستند که افراد حین استفاده از دندان مصنوعی ممکن است آن را تجربه کنند.

همچنین باید گفت که علت بروز این دست از مشکلات به‌طورکامل معلوم نیست، اما در اکثر مواقع عادات بد و رعایت نکردن بهداشت مناسب دندان مصنوعی باعث می‌شود که این دست از مشکلات پیش آیند.

بنابراین پیش از هرچیزی نحوه‌ی مراقبت درست از دندان مصنوعی را یاد بگیرید تا مشکلات کمتری برای شما پیش آید.

در مورد هزینه و قیمت دندان مصنوعی نیاز به راهنمایی دارید؟

شما می‌توانید از طریق ارتباط مستقیم با مشاوران عارف کلینیک پاسخ همه سئوالات خود را دریافت کنید!

مشاوره دندانپزشکی رایگان

بوی بد دهان

بوی بد دهان از جمله مشکلاتی است که برای اکثر افراد پس از گذاشتن دندان مصنوعی پیش می‌آید و از آنجایی که باعث ناراحتی خود فرد و دیگران می‌شود، باید نسبت به رفع آن اقدام کرد. این مشکل معمولا به این دلیل است که روی لثه‌ی بیمار باکتری به‌وجود می‌آید و جمع می‌شود.

این باکتری‌ها برای آنکه قند درون دهان شما را هضم کنند، از سولفور استفاده خواهند کرد و همین موضوع باعث رشد باکتری‌ها زیر دندان‌های مصنوعی می‌شود و نتیجه‌ی آن بوی بد دهان است.

پس توصیه می‌شود به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید و حتما از دهانشویه‌ها یا محلول آب نمک برای ضدعفونی کردن دهان و دندان‌های خود استفاده کنید.

ایجاد زخم اطراف پروتزهای مصنوعی دندان

از دیگر مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی می‌توان به ایجاد زخم اطراف پروتزهای مصنوعی دندان اشاره کرد. این عارضه بیشتر زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های مصنوعی به‌طور نامناسب روی لثه‌ها قرار گیرند.

در واقع باید گفت اگر دندان‌های مصنوعی به‌درستی روی لثه‌ها قرار نگیرند، باعث می‌شوند که لثه‌ها تحریک شوند و این تحریک شدن باعث بروز زخم‌ها خواهد شد.

برای برطرف کردن این مشکل چند راهکار ساده وجود دارد که می‌توان به استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی، استفاده از داروهای مسکن و ... اشاره کرد؛

اما از آنجایی که این مشکل ناشی از دندان مصنوعی نامناسب است، توصیه می‌شود حتما به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا تنظیمات لازم انجام شود یا درصورت نیاز دندان مصنوعی برای شما تعویض شود.

احساس سختی هنگام غذا خوردن یا حرف زدن

اگر از افرادی که درحال استفاده از دندان مصنوعی هستند، درباره‏ی مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی سوال بپرسید، به شما خواهند گفت که هنگام غذا خوردن و حرف زدن احساس سختی می‌کنند.

احساس سختی در هنگام غذا خوردن

بنابراین اگر تصمیم به استفاده از دندان مصنوعی دارید، باید این نکته را درنظر داشته باشید که تا یک مدت لازم است که غذاهای نرم بخورید تا به دندان‌ها فشار وارد نشود.

در رابطه با صحبت کردن نیز نگران نباشید، زیرا زمانی که به دندان‌های مصنوعی عادت کنید، می‌توانید مانند قبل هم صحبت کنید هم غذاهای مختلفی را بخورید.

چنانچه قصد دارید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید میتوانید مقاله نحوه غذا خوردن با دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله عوارض خوابیدن با دندان مصنوعی را نیز میتوانید مطالعه کنید.

مشورت با یک کلینیک دندانپزشکی

اگر با هریک از مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی مواجه شدید، باید مشکل پیش آمده را با یک دندانپزشک در میان بگذارید تا اقدامات لازم برای بهبود شرایط انجام شود. از همین رو تصمیم داریم به شما کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف را معرفی کنیم.

این کلینیک یکی از بهترین مجموعه‌های دندانپزشکی است که بهترین پزشک‌ها را در اختیار دارد و شما می‌توانید برای انجام درمان دندان مصنوعی این کلینیک را انتخاب کنید. همچنین اگر به‌دلیل استفاده از دندان مصنوعی دچار مشکل شده‌اید، می‌توانید برای رفع مشکل خود به این کلینیک مراجعه کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله با مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی و درد بعد از گذاشتن دندان مصنوعی آشنا شدیم؛ حال شما می‌توانید با درنظر گرفتن تجربه گذاشتن دندان مصنوعی تصمیم نهایی خود را در رابطه با استفاده از دندان مصنوعی بگیرید.

همچنین اگر در رابطه با قیمت دندان مصنوعی کامل در کرج سوالی دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

سوالات متداول

اگر دندان‌های مصنوعی به‌درستی روی لثه قرار نگیرند چه کاری باید انجام داد؟

اگر متوجه چنین مشکلی شدید، توصیه می‌شود هیچ اقدامی را خودسرانه انجام ندهید؛ بلکه درصورت امکان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید یا با آن‌ها تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم صورت گیرد.

آیا دندان‌های مصنوعی نیاز به تعویض دارند؟

بله؛ دندان‌های مصنوعی معمولا بین 5 تا 7 سال ماندگاری دارند که این موضوع به نحوه‌ی مراقبت شما از آن‌ها نیز وابسته است.

آیا هنگام خواب باید دندان‌های مصنوعی را از دهان خارج کرد؟

بله؛ چراکه استفاده‌ی دائمی از دندان‌های مصنوعی سبب تحلیل رفتن لثه‌ها و مشکلات دیگر خواهد شد، بنابراین توصیه می‌شود موقع خواب آن‌ها را از دهان خود خارج کنید.

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

6 دیدگاه در “تجربه گذاشتن دندان مصنوعی

 1. ناصر شدی نیری گفت:

  سلام من دندون مصنوعی دارم وچون دندون کف پایینم شکست میخوام یه دست دندون مصنوعی بذارم

  1. reyhane zolfaghari گفت:

   سلام وقت بخیر در بعضی از مواقع قابلیت ترمیم دارد و در بعضی نیاز به ساخت مجدد جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره02191008333 تماس بگیرید

 2. سید واحد هاشمی از شهرکرد گفت:

  سلام روز ههای اولم هست .لثه ام زخم شده چون فشار رویشان زیاده .چکار کنم که فشار کم بشه و زخم خوب بشه .

  1. reyhane zolfaghari گفت:

   سلام باید برای چک کردن و رفع ایراد تشریف ببرید

 3. ناشناس گفت:

  سلام من دوهفته ای میشه دندان مصنوعی گذاشتم ولی خیلی درد شدید دارم چیکارکنم؟ لطفا جواب بدین ممنون میشم

  1. reyhane zolfaghari گفت:

   سلام وقت بخیر پس از تحویل دندانمصنوعی و استفاده باید به پزشکتون مراجعه کنید جهت چک و رفع ایراد و اصلاح تا چفت دهانتون بشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *