عوارض دندان مصنوعی ثابت چیست؟

دندان مصنوعی ثابت یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جبران دندان‌های از دست رفته است، اما شما باید پیش از انتخاب این درمان، از عوارض دندان مصنوعی ثابت مطلع شوید و سپس تصمیم نهایی خود را در رابطه با انجام این درمان بگیرید.

همان‌طورکه می‌دانید، دندان مصنوعی یا Dentures یک درمان مناسب برای افرادی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند و در انجام کارهایی چون جویدن، صحبت کردن، لبخند زدن و … مشکل دارند.

این افراد معمولا از درمان دندان مصنوعی ثابت استقبال می‌کنند، چراکه امروزه دندان‌های مصنوعی همانند گذشته بی‌کیفیت و مصنوعی نیستند؛ بلکه شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند و عملکرد آن‌ها نیز باکیفیت است.

اما موضوعی که اهمیت دارد، این است که بدانید این روش درمان که معمولا برای اکثر افراد موفقیت‌آمیز است، عوارضی را نیز به همراه دارد. از همین رو تصمیم داریم در ادامه مقاله شما را با عوارض دندان مصنوعی ثابت آشنا کنیم و راه‌های جلوگیری از ایجاد این عوارض را نیز بگوییم تا بتوانید بهترین نتیجه را از این درمان بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

عفونت دهان و دندان

اولین عارضه‌ای که باید به آن اشاره کنیم، ایجاد عفونت دهان و دندان است. همان‌طورکه می‌دانید تمیز و سالم نگه داشتن پروتزهای مصنوعی اهمیت بالایی دارد و اگر شما نتوانید به‌خوبی آن‌ها را تمیز کنید و به بهداشت آن‌ها اهمیت دهید، دچار مشکلات مختلفی خواهید شد که یکی از این مشکلات عفونت دهان و دندان است.

عفونت دهان و دندان از عوارض دندان مصنوعی ثابت

مسلما بروز عفونت سختی‌هایی را برای فرد به همراه خواهد داشت که می‌توان به بوی بد دهان، درد، آبسه و … اشاره کرد. از همین رو توصیه می‌شود دندان‌های خود را به‌طور مرتب بعد از هر وعده‌ی غذایی مسواک بزنید و روزانه یک بار از دهانشویه استفاده کنید.

استفاده از محلول آب نمک نیز می‌تواند به ضدعفونی کردن دندان‌های شما کمک کند و مانع از بروز عفونت در دهان و دندان شما شود.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله قارچ دندان مصنوعی را نیز مطالعه کنید.

قرار نگرفتن پروتزها روی لثه

از دیگر عوارض دندان مصنوعی می‌توان به قرار نگرفتن پروتزها روی لثه اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید با گذشت زمان لثه‌ها و استخوان فک تغییر شکل می‌دهند و همین موضوع باعث می‌شود که پروتز روی لثه جابجا شود و تنظیم نباشد.

تنظیم نبودن دندان مصنوعی می‌تواند باعث مشکلاتی در جویدن، صحبت کردن و … شود. از همین رو توصیه می‌شود اگر دچار چنین عارضه‌ای شدید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا تنظیمات لازم دوباره انجام شود. همچنین توصیه می‌شود به‌هیچ‌وجه خودتان پروتزها را دستکاری نکنید، زیرا ممکن است این کار مشکل را چند برابر کند.

بروز مشکل هنگام غذا خوردن

یکی از شایع‌ترین عوارض دندان مصنوعی ثابت بروز مشکل هنگام غذا خوردن است. دندان‌های مصنوعی ثابت از نظر عملکرد و ظاهر شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند، اما با این وجود باید بدانید که امکان خوردن هر غذا و خوراکی با آن‌ها وجود ندارد، زیرا ممکن است این کار هم به دندان‌ها آسیب برساند و هم باعث درد شود.

بروز مشکل در غذا خوردن

از همین رو شما باید به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید و بیشتر از غذاهای نرم استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود که از خوردن غذاهای چسبناک خودداری کنید و غذاهای نرم را در اندازه‌های کوچک و به آرامی بجوید.

البته باید متذکر شد که با گذشت زمان شما به پروتزهای مصنوعی عادت می‌کنید و غذا خوردن برای شما راحت خواهد شد.

چنانچه قصد دارید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله نحوه غذا خوردن با دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

مشکل در تلفظ کلمات از عوارض دندان مصنوعی ثابت

یکی دیگر از مشکلاتی که امکان دارد برای برخی از افراد پس از انجام درمان دندان مصنوعی پیش آید، مشکل هنگام صحبت کردن و تلفظ کلمات است. این مشکل راه‌حل مشخص و ثابتی ندارد و باید اجازه دهید که با گذر زمان شرایط به روال قبل برگردد.

چنانچه قصد دارید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

مشکل در تلفظ کلمات

درواقع باید گفت زمانی‌که دندان مصنوعی برای شما عادی شود، می‌توانید کلمات را نیز مانند سابق تلفظ کنید.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله عوارض خوابیدن با دندان مصنوعی را نیز مطالعه کنید.

انتخاب یک کلینیک دندانپزشکی

اگر به دنبال راهی هستید که بتوانید احتمال رخ دادن عوارض دندان مصنوعی ثابت را کم کنید، باید پیش از هرچیزی این درمان را در یک کلینیک دندانپزشکی حرفه‌ای انجام دهید. از همین رو ما به شما عارف کلینیک را پیشنهاد می‏دهیم.

انجام دندان مصنوعی ثابت در این کلینیک توسط بهترین دندان‌پزشک‌ها و با بهترین مواد انجام می‌شود، از همین رو هم ماندگاری بالایی خواهد داشت و هم احتمال رخ داده عارضه برای آن کم خواهد شد.

همچنین باید گفت که در این کلینیک به بهداشت و استریل بودن تجهیزات نیز توجه‌ی ویژه‌ای می‌شود، بنابراین نگرانی از بابت این موضوع نیز نداشته باشید.

چنانچه قصد دارید درباره دندان مصنوعی ثابت اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت چیست را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله به بررسی عوارض دندان مصنوعی ثابت و راه‌حل مربوط به هرکدام پرداختیم. اکنون شما می‌توانید با درنظر گرفتن این موارد تصمیم نهایی را در رابطه با این درمان بگیرید.

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک را نیز مطالعه کنید.

همچنین شما می‌توانید در صورتی که در رابطه با قیمت دندان مصنوعی کامل در کرج سوالی دارید، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

سوالات متداول

عوارض و شدت عوارض معمولا در دندان مصنوعی متحرک بیشتر است، اما با این حال شرایط بیمار و کیفیت درمان نیز روی این موضوع تاثیرگذار هستند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک را مطالعه کنید.

این موضوع برای هرکسی متفاوت است، اما حداقل به یک ماه زمان نیاز خواهد بود تا فرد به دندان‌های جدید خود عادت کند و بتواند مانند همیشه صحبت کند یا غذا بخورد.

اگر دندان مصنوعی اندازه دهان نباشد، قارچ‌ها در نواحی مرطوب دهان جمع می‌شوند و این مشکل می‌تواند منجر به التهاب گوشه لب که مشکلی دردناک است شود. توجه کنید که به هیچ وجه به گوشه‌های دهان زبان نزنید و سریعا این مشکل را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره دندان مصنوعی افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button