دندان مصنوعی ثابت تکی

اگر فقط یک دندان از دست داده اید، می توانید از دندان مصنوعی ثابت تکی (فلیپر) برای پر کردن این شکاف استفاده کنید. دندان مصنوعی تکی ثابت، پروتزهایی هستند که برای جایگزینی فقط یک دندان از دست رفته ساخته می شوند.

این دندان ها ممکن است طی شرایط مختلفی از دست رفته باشند. مثلاً تحت پوسیدگی های به وجود آمده روی دندان‌ها، بخاطر ضربه های ناگهانی وارد شده یا به صورت مادرزادی و ژنتیکی. با ما همراه باشید تا در این مقاله به طور مفصل درباره دندان مصنوعی ثابت تکی صحبت کنیم.

دندان مصنوعی ثابت تکی چیست؟!

افرادی که یک دندان خود را به یکی از دلایل عنوان شده در فوق ندارند یا آن را از دست داده اند، می توانند این دندان را به طریق زیر جایگزین نمایند.

۱. کاشت ایمپلنت

۲. استفاده از بریج های دندانی

۳. دندان مصنوعی متحرک تکی

آن چیز که از آن به عنوان دندان ثابت می توان استفاده کرد دو گزینه اول می باشد. یعنی اگر ما دندانی را از دست داده باشیم و بخواهیم آن فضا را به ترتیب با دندان جایگزین کنیم که دندان‌مان ثابت باشد و در محل خود تکان نخورد، ابتدا باید به ۲ گزینه ایمپلنت (یعنی کاشت دندان) و بریج ها فکر بکنیم.

چنانچه قصد دارید درباره انواع دندان مصنوعی تکه ای اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی تکه ای را مطالعه کنید.

در بعضی از موارد به علت شرایط خاص بیماران تمایل دارند که هر چه سریع تر محل از دست رفته را به صورت موقتی با دندان جایگزین پُر نمایند. اگر بخواهیم روشی سریع اما موقت در نظر بگیریم، می توانیم به سمت دندان های مصنوعی متحرکی برویم و با قالب گیری از دندان ها یک دندان تکی متحرک برای آن ناحیه درست کنیم که البته این نوع از دندان‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

در مورد ایمپلنت، کاشت ایمپلنت در محل بی دندانی به ترتیبی صورت می‌گیرد که ابتدا یک پایه در لثه بیمار و استخوان فک کار گذاشته می‌شود و بعد از مدتی روی آن روکش قرار داده می‌شود.

به این گونه از دندان ها دندان ثابت می‌گویند؛ چراکه بیمار نمی‌تواند خودش آن را از دهان خارج کند و این دندان‌ها توسط چسب و پیچ های مخصوص در محل خود ثابت می‌ماند.

چنانچه قصد دارید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از دندان مصنوعی تکی ثابت

ما در این روش جایگزینی دندان‌ها وقتی از ایمپلنت استفاده می‌کند، بیمار حین جویدن، قدرت جویدن زیادی دارد و همچنین از نظر اقتصادی در مقایسه با استفاده بریج های دندانی در بسیاری از موارد، کاشت ایمپلنت قیمت مناسب‌تری را خواهد داشت.

چرا که در بریج های دندانی در بسیاری از مواقع باید دندان های کناری نیز روکش شوند و در صورت لزوم حتی پایه سازی و عصب کشی برای آنها انجام شود. اما اگر نخواهیم از دو روش ایمپلنت و بریج استفاده کنیم، می توانیم از دندان‌های تکی و متحرک استفاده کنیم.

دندان‌ها با یک بار قالب گیری از دهان ظرف مدت کوتاهی کمتر از یک هفته آماده می‌شود و بیمار می‌تواند آنها را خودش در محل خود قرار داده و یا از دهان خارج نماید.

متحرک بودن دندان‌های تکی و سایز کوچک آن‌ها می‌تواند در حین خواب از دهان خارج شده و ایجاد ناراحتی و مشکلات تنفسی برای بیماران نماید و یا در بعضی مواقع می‌تواند با وارد شدن به راه هوایی مشکلات جدی ایجاد کند.

لذا بسیار مهم است اگر از دندان‌های تکی متحرک استفاده می‌شود، قبل از خواب حتما آن‌ها را از دهان خارج نمایید. اینگونه از دندان ها معمولا به عنوان یک دندان ترنزیشنال یا موقتی استفاده می‌شوند.

مثلاً در شرایطی که بیماران ایمپلنت کاشته‌اند و قصد دارند دندان ثابت تکی داشته باشند، تا زمانی که پایه‌ی ایمپلنت آنها به استخوان جوش بخورد، می‌توانند از این دندان‌های متحرک استفاده کنند تا لبخندشان نمای بی دندانی را نداشته باشد.

و بعد از آماده شدن روکش ایمپلنت، این دندان‌ها دیگر استفاده نمی‌شود. مزیت های دندان ثابت تکی یا همان ایمپلنت آن است که این دندان مانند دندان‌های طبیعی ظاهری بسیار زیبا و غیر قابل تشخیص دارند.

همچنان ما برای کارگذاری این دندان تنها از استخوان کمک می‌گیریم و دندان‌های مجاور هیچ گونه آسیبی نمی‌بینند. در واقع در استفاده از این نوع از روش‌هایی جایگزینی، هیچ تراشی برای دندان‌های پایه مجاور وجود ندارد.

اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک را بررسی کنید.

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی ثابت تکی

بیمارانی که از هر یک از پروتزهای اشاره شده در مقاله استفاده بکنند، چه پروتزهای ثابت از انواع ایمپلنت و بریجهای دندانی و یا چه پروتزهای متحرک، باید بهداشت دهان خود را به نحو احسن رعایت نمایند.

به طور کلی وقتی اقدامات دندان پزشکی در دهان صورت می‌گیرد، دندان‌ها نیاز بیشتری به مراقبت دارند؛ چرا که بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند. اما از بین موارد اشاره شده، دندان‌های ثابت تکی یا همان ایمپلنت ها بهداشت راحت تری را دارند.

چرا که خود مانند دیگر دندان‌ها، یک دندان مستقل هستند و هیچ گونه آسیبی به دندان‌های کناری وارد نمی‌کنند. بیماران می‌توانند خیلی راحت آن‌ها را مسواک زده و بین آن‌ها از نخ دندان استفاده کنند.

اما روکش های بریج مانند که از دندان های کناری کمک می‌گیرند، رعایت بهداشت دشوار تری دارند. برای اینگونه از بریج ها، نخ دندان مخصوصی در داروخانه‌ها به اسم سوپر فلاس وجود دارد که بیماران می‌توانند زیر این بریج‌‌ها را تمیز نمایند.

برای دندان‌های تکی متحرک نیز بهترین روش نظافت و رعایت بهداشت آن است که بیمار بعد از مصرف مواد غذایی آن را از دهان خود خارج نموده، دندان‌های مجاور را بشوید و همچنین زیر دندان مصنوعی را نیز تمیز نماید و بعد مجددا آن را استفاده نماید.

چنانچه بهداشت در این گونه از دندان ها به طرز صحیحی رعایت نشود، می‌تواند منجر به ایجاد پوسیدگی روی دندان‌های کناری بکند. پوسیدگی دندان‌های کناری باعث لق شدن دندان‌های مصنوعی متحرک و یا از بین رفتن پایه بریج ها می‌شود. لذا رعایت بهداشت در اینگونه کارهای پروتزی بسیار حائز اهمیت است.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره تجربه گذاشتن دندان مصنوعی به دست آورید میتوانید مقاله مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

جمع بندی:

در این مقاله درباره دندان مصنوعی ثابت تکی، مزایا و نحوه مراقبت از آنها صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندان مصنوعی تکی ثابت، می توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گیرند و به شما مشاوره رایگان ارائه دهند.

سوالات متداول:

در صورت رعایت کامل بهداشت دهان و دندان که شامل مسواک زدن روزانه، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک است، دندان مصنوعی تکی ثابت می تواند تا ۱۵ سال و حتی بیشتر دوام داشته باشد.

شما می توانید برای تعیین وقت ملاقات با شماره 91008333 – 021 تماس بگیرید یا به صورت آنلاین، وقت بگیرید. ما به سرعت پاسخ گوی شما هستیم. برای رزرو آنلاین وقت کلیک کنید.

 دندانپزشکی عارف، شش روز در هفته (7 صبح تا 9 شب از شنبه تا پنج شنبه) باز است و منتظر شما بیماران عزیز می باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

آنچه در این مطلب خواهیم خواند

 • دندان مصنوعی ثابت تکی چیست؟
 • مزایای استفاده از دندان مصنوعی تکی ثابت
 • نحوه مراقبت از دندان مصنوعی ثابت تکی

2 دیدگاه. Leave new

 • حسین جعفری
  2022/12/15 22:49

  نیاز ب یک دست دندان کامل بر پایه ایمپلنت دارم
  هزینه تمام شده رو لطفا اعلام بفرمائید
  عکس گرفتم مشکلی در استخوان ندارم
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام جناب جعفری عزیز
   لطفا شماره تماس 02191008333 تماس حاصل فرمایید تا مشاوران عارف کلینیک بهتر بتوانند شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button