علت زرد شدن دندان و درمان زردی دندان

یکی از مشکلات شایعی که ممکن است برای شما نیز رخ دهد زرد شدن دندان‌ها است. داشتن دندان‌هایی سفید و سالم زیبایی چهره را دو چندان می‌کند. این در حالی است که زردی آن‌ها به شدت زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار داده و موجب کاهش اعتماد به نفس افراد می‌شود و دیگر تمایلی به لبخند زدن در جمع نخواهند داشت. این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، اما می‌توان با استفاده از روش‌های مختلفی آن را رفع نمود. اگر می‌خواهید در مورد علت زرد شدن دندان و درمان زردی دندان اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

انواع زردی دندان

اکثر عوامل زرد شدن دندان‌ها را می‌توان به دو دسته اصلی لکه‌های درونی و لکه‌های بیرونی تقسیم بندی نمود.

·        لکه‌های بیرونی

این لکه‌ها که خارج از سطح مینای دندان هستند لایه سخت بیرونی دندان را درگیر می‌کنند. از بین بردن لکه‌های بیرونی به راحتی امکان پذیر است و از شایع‌ترین عوامل ایجاد کننده آن‌ها می‌توان به مصرف توتون و قهوه اشاره نمود.

·        لکه‌های درونی

این نوع لکه‌ها در عاج دندان و ساختار داخلی آن به وجود می‌آیند. از بین بردن لکه‌های درونی دشوارتر است و به راحتی امکان پذیر نیست. از دلایل مهم شکل گیری این لکه‌ها می‌توان به بیماری و مصرف داروها اشاره کرد.

به طور کلی ایجاد لکه‌های زرد بر روی دندان‌ها دارای دلایل زمینه‌ای مختلفی است که با توجه به برخی نکات می‌توان از وقوع این اتفاق جلوگیری نمود.

مهم‌ترین دلایل زردی دندان

زرد شدن دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

·        افزایش سن

در بعضی از افراد افزایش سن موجب زردی دندان‌ها می‌شود. در واقع با گذشت زمان سطح خارجی مینای دندان به دلیل عوامل داخلی و خارجی مختلفی دچار ساییدگی می‌شود و موجب زرد شدن زیر مینای دندان و تغییر رنگ آن می‌گردد.

·        عوامل ژنتیکی و وراثتی

به طور ژنتیکی و ارثی بعضی از افراد دارای دندان‌های سفید یا سیاه‌تری در مقایسه با سایر افراد هستند. ازاین‌رو می‌توان گفت که وراثت نیز می‌تواند در زرد شدن دندان موثر باشد.

·        ابتلا به برخی بیماری‌های خاص

بعضی از بیماری‌ها نیز می‌توانند بر روی زردی دندان موثر باشند. به عنوان مثال عفونت‌های زنان در دوران بارداری در رشد مینای دندان جنین و زردی دندان کودک در آینده موثر است.

·        تضعیف مینای دندان

دندان‌ها دارای سه لایه هستند که لایه سفید یا مینای دندان همان لایه میانی است. عاج در زیر مینای دندان قرار گرفته که سفت و سخت بوده و رنگ تقریبا زردی دارد. زیرا مینای دندان از مواد معدنی تشکیل شده و هنگامی این مواد معدنی از بین می‌روند، مینای دندان نیز نازک می‌شود و لایه زرد رنگ نمایان می‌گردد.

·        استفاده از برخی داروها

مصرف داروهایی مثل تتراسایکلین، آنتی بیوتیک و داکسی سایکلین در کودکان زیر 8 سال دندان‌های آن‌ها در حال رشد است، موجب زرد شدن رنگ دندان‌هایشان می‌شود.

·        فلوروزیس دندان

فلوراید فواید بسیاری برای دندان‌ها دارند. اما استفاده بیش از حد از آن موجب ایجاد لکه‌های زرد یا زرد مایل به قهوه‌ای به نام فلوروز در دندان می‌شود. ازاین‌رو مصرف فراوان آب حاوی فلوراید، قرص و روش فلوراید تراپی، خمیر دندان حاوی فلوراید موجب به وجود آمدن لکه‌هایی روی سطح دندان می‌گردد.

·        مصرف بعضی از دهانشویه‌ها

دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید نیز موجب به وجود آمدن لکه‌هایی بر روی سطح دندان می‌شود. علاوه بر این استفاده از داروهای اعصاب و روان، داروهای درمان فشار خون و آنتی هیستامین‌ها نیز بر روی زردی دندان‌ها موثر است. توجه داشته باشید که طی فرآیند درمان ارتودنسی با براکت ثابت حتما از دهانشویه‌های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید و از مصرف دهانشویه کلر هگزیدین بپرهیزید.

·        براکسیم یا دندان قروچه

براکسیم یا دندان قروچه موجب ساییده شدن دندان‌ها می‌شود. این عارضه ممکن است به دلیل خشم، استرس، عصبانیت و اعتراض و در هنگام خواب رخ دهد. دندان قروچه موجب از بین رفتن مینای دندان شده و عاج دندان که زرد رنگ است را نمایان می‌سازد. بنابراین براکسیم نیز می‌تواند از دلایل زرد شدن دندان‌ها باشد.

·        مصرف دخانیات

از دیگر دلایل زردی دندان می‌توان به مصرف سیگار، قلیان و دخانیات حاوی توتون و تنباکو اشاره نمود. در واقع استفاده از دخانیات بدرنگی، لک شدن و زردی دندان‌ها را در پی دارد.

·        استفاده از غذا و نوشیدنی‌های رنگی

مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مثل چای، نوشابه، قهوه، زعفران، رب گوجه و غذاهای پر ادویه نیز می‌تواند در بد رنگ شدن و زردی دندان‌ها موثر باشد.

·        عدم رعایت بهداشت فردی

عدم رعایت بهداشت فردی نیز می‌تواند موجب زردی دندان‌ها شود. متاسفانه اکثر افراد توجه چندانی به نظافت و تمیزی دندان‌های خود ندارند. به همین دلیل سلامت و زیبایی دندان‌هایشان تحت تاثیر قرار گرفته و دچار زردی می‌شود.

·        پوسیدگی دندان

مصرف بیش از حد غذاهای اسیدی و انواع شیرینی‌ها نیز موجب پوسیدن دندان و از بین رفتن مینای آن می‌شود. پوسیدگی دندان از بین رفتن رنگ سفید دندان و نمایان شدن زردی آن را در پی دارد.

·        آسیب دیدگی دندان‌ها

زرد شدن دندان می‌تواند در اثر آسیب رسیدن به آن به دلیل ضربه خوردن، تصادف، انواع حادثه رخ دهد. در واقع وارد شدن آسیب به دندان‌ها موجب تغییر رنگ دندان‌ها و زردی آن‌ها می‌شود.

مهم‌ترین دلایل زرد شدن دندان کودکان

زرد شدن دندان تنها در بزرگسالان رخ نمی‌دهد، بلکه گاهی اوقات در کودکان نیز شاهد تغییر رنگ دندان‌ها و زرد شدن آن‌ها هستیم. دلایل زرد شدن دندان کودکان اکثرا بیرونی هستند و درمان آن‌ها به راحتی امکان پذیر است. البته مواردی نیز وجود دارد که دلایل داخلی هستند درمان دشوارتری دارند. از مهم‌ترین دلایل زرد شدن دندان کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • یرقان شدید
 • مکمل‌ها و مواد شیمیایی مانند نمک‌های فلزی و مکمل‌های آهن
 • غذاها و نوشیدنی‌ها
 • فلوئوروزیس
 • عادت‌های مسواک زدن نامناسب
 • سانحه
 • مصرف دارو
 • اختلالات مادرزادی

روش‌های جلوگیری از زرد شدن دندان

برای پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به خودداری از مصرف قهوه، بلوبری، چغندر، غذاهای پر کربوهیدرات اشاره کرد. علاوه بر این مسواک زدن مرتب و استفاده از دهان شویه مناسب نیز خیلی می‌تواند در جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها موثر باشد.

روش‌های درمان زردی دندان‌ها

خیلی از افراد برای برطرف کردن زردی دندان‌ها از روش‌های سنتی و خانگی استفاده می‌کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از جوش شیرین، زغال، سرکه سیب و … اشاره نمود. اما هیچکدام از این روش‌ها از لحاظ علمی اثر آن‌ها به اثبات نرسیده است و برخی از آن‌ها نیز حتی موجب سایش و خرابی دندان‌ها می‌گردد و در نهایت افزایش حساسیت دندان را در پی دارد. ازاین‌رو توصیه می‌شود برای درمان زرد شدن دندان و رفع آن‌ها از روش‌های علمی و تایید شده توسط دندانپزشکان استفاده کنید.

از بهترین روش‌های از بین بردن زردی دندان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور مرتب و به روش صحیح و اصولی
 • کاهش مصرف بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه
 • روکش کردن دندان‌های آسیب دیده
 • انجام باندینگ دندان
 • استفاده از مواد سفید کننده دندان مورد تایید دندانپزشک
 • اقدام به موقع برای جرم گیری، بلیچینگ و سفید کردن دندان
 • نوشیدن مرتب آب و خوردن و چرخاندن آب در دهان پس از مصرف مواد غذایی برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها

بهترین کلینیک برای درمان زردی دندان

زرد شدن دندان‌ها می‌تواند زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار دهد، ازاین‌رو باید برای رفع زردی آن‌ها به کلینیک‌های دندانپزشکی معتبر مراجعه کنید. تا با استفاده از جدیدترین و موثرترین روش‌های درمانی سفیدی و زیبایی را مجددا به دندان‌های خود هدیه کنید. کلینیک‌های دندانپزشکی متعددی وجود دارد که از پیشرفته‌ترین و مجهزترین آن‌ها می‌توان به عارف کلینیک اشاره نمود. این مجموعه با تیمی مجرب از دندانپزشکان متخصص متنوع‌ترین خدمات درمانی و زیبایی دهان و دندان را با تضمین کیفیت درمان و استفاده از مرغوب‌ترین متریال ارائه می‌دهد. ازاین‌رو می‌توانید با اطمینان خاطر برای درمان مشکلات دندان‌های خود و رفع زردی آن‌ها به این مجموعه مراجعه کنید. جهت آشنایی بیشتر با خدمات عارف کلینیک کافی است از وب‌سایت آن بازدید نمایید.

AbidiaR, et al. (2019). Efficacy of tooth whitening using natural products in vitro. DOI:
https://doi.org/10.1016/j.sdentj.2019.01.020

American Dental Association.(n.d.). Good foods for dental health.
https://www.mouthhealthy.org/en/nutrition/good-foods-slideshow

AmericanDental Association. (n.d.). Natural teeth whitening: Fact vs. fiction.

Amaliya, et al. (2007). Java project on periodontaldiseases: The relationship between vitamin C and the severity of periodontitis.DOI:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17378886

Brooks JK, et al. (2017). Charcoal and charcoal-baseddentifrices: A literature review. DOI:
https://doi.org/10.1016/j.adaj.2017.05.001

CasadoBGS, et al. (2018). Efficacy of dental bleaching with whitening dentifrices: Asystemic review. DOI:
https://doi.org/10.1155/2018/7868531

ChakravarthyPK, et al. (2012). Efficacy of extrinsic stain removal by novel dentifricecontaining papain and bromelain extracts. DOI:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573376/

Devila A, et al. (2019) Efficacy and adverse effects of whitening dentifrices comparedwith other products: A systematic review and meta-analysis. DOI:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31738695/

GhassemiA, et al. (2012). Effectiveness of a new dentifrice with baking soda andperoxide in removing extrinsic stain and whitening teeth.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23210419

Greenwall LH, et al. (2019). Charcoal-containing dentifrices. DOI:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31076703/

Howto keep your teeth clean. (2018).
http://www.nhs.uk/Livewell/dentalhealth/Pages/Teethcleaningguide.aspx

Kwon SR, et al. (2015). Efficacy of do-it-yourself whiteningas compared to conventional tooth whitening modalities: An in vitro study. DOI:
https://doi.org/10.2341/13-333-LR

LiY. (2017). Stain removal and whitening by baking soda dentifrice: A review ofliterature. DOI:
https://doi.org/10.1016/j.adaj.2017.09.006

Thttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25571718