مقالات

بهترین نوع کامپوزیت دندان کدام است؟

بهترین نوع کامپوزیت دندان کدام است

آشنایی با انواع برندهای کامپوزیت به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید تصمیم درستی در رابطه با انتخاب این درمان بگیرید، زیرا هرکدام از برندها و مدل‌های کامپوزیت ویژگی‌های متفاوتی دارند و از مزایا و معایبی برخوردار هستند.

حال در ادامه به بررسی انواع این برندها و انواع مواد سازنده کامپوزیت دندان می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید و بهترین تصمیم را درباره‌ی این روش درمانی بگیرید.

انواع برندهای کامپوزیت

امروزه شرکت‌های بسیاری در زمینه تولید کامپوزیت‌های دندانی فعالیت دارند و این مواد را در بالاترین کیفیت تولید و به بازار وارد می‌کنند. حال شما باید با انواع برندهای تولیدکننده آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

شرکت Bisco

شرکت بیسکو یک شرکت آمریکایی در زمینه تولید کامپوزیت دندان است که برای تولید محصولات خود از ماده‌ای به نام سیلیکات کلسیم استفاده می‌کند. استفاده از این ماده برای تولید کامپوزیت، باعث می‌شود که سلامت لثه و دندان‌ها دچار مشکل نشود.

برند آمریکایی Bisco

از طرفی محصول تولیدی این برند، استحکام و دوام کافی نیز دارد و دندان‌پزشک می‌تواند به‌راحتی فرم‌دهی آن را انجام دهد.

شرکت Coltene

شرکت Coltene از جمله شرکت‌هایی محسوب می‌شود که برای ساخت کامپوزیت از جدیدترین تکنولوژی‌ها استفاده می‌کند. از جدیدترین تکنولوژی‌هایی که این شرکت از آن استفاده کرده، می‌توان به ویژگی نانو هیبریدی اشاره کرد.

شرکت Coltene

استفاده از این تکنولوژی باعث شده که کامپوزیت دندان ظاهر طبیعی داشته باشد و برای مدت‌زمان طولانی سالم بماند. همچنین یکی از مثبت‌ترین ویژگی‌هایی که برای محصولات این برند می‌توان درنظر گرفت، این است که محصولات با بالاترین کیفیت، مناسب‌ترین قیمت را دارند.

شرکت  DMG America

اگر از میان انواع برندهای کامپوزیت به دنبال انتخابی هستید که در زمینه کامپوزیت میکرو فعالیت داشته باشد و محصولات مقاومی را تولید کند، پیشنهاد ما به شما محصولات شرکت DMG America هستند.

مواد کامپوزیت مربوط به این برند به‌دلیل خاصیت انقباض پلیمریزاسیون از مقاومت و استحکام بالایی برخوردارند و از خودشان دربرابر ساییدگی و ضربه مقاومت خوبی نشان می‌دهند.

شرکت DMP Dental

محصولات این شرکت نیز از نوع کامپوزیت‌های نانو هیبریدی هستند و ویژگی‌هایی چون قابلیت فرم‌دهی بالا، مقاومت در برابر تغییر رنگ، مقاومت در برابر ساییدگی و تخلخل پایین دارند.

تمام این ویژگی‌ها باعث شده‌اند که کیفیت و مرغوبیت محصولات این شرکت افزایش پیدا کند و روزبه‌روز محبوبیت آن نیز زیاد شود.

شرکت Tokuyama Dental America

Tokuyama Dental America یکی از معروف‌ترین برندهای ژاپنی است که در زمینه تولید کامپوزیت فعالیت دارد. محصولات این شرکت از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند و شما می‏توانید طیف رنگی متفاوتی را برای دندان‌های خود انتخاب کنید.

همچنین باید گفت کامپوزیت‌های این شرکت در میان انواع برندهای کامپوزیت موجود در بازار از کیفیت خوب و قیمت مناسب برخوردار هستند و شما می‌توانید به عنوان یک گزینه‌ی مناسب به این برند نگاه کنید.

شرکت  SAREMCO

شرکت سارمکو یک شرکت سوئیسی است که برای ساخت کامپوزیت‌های دندانی از متاکریلات استفاده می‌کند. همچنین این شرکت کامپوزیت‌های میکرو هیبریدی نیز تولید می‌کند که باید گفت از مشهورترین کامپوزیت‌های این برند است.

همچنین از آنجایی که محصولات کیفیت بالایی دارند، احتمال واکنش‌های آلرژیک با استفاده از آن‌ها به حداقل می‌رسد و همین موضوع باعث شده که مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گیرند.

IPS

ای پی اس یک برند آمریکایی فعال در زمینه تولید کامپوزیت است که خواص فیزیکی فوق‌العاده‌ای را برای محصولات خود درنظر گرفته و محبوبیت بسیار زیادی نیز به دست آورده است.

ای پی اس‌ها از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند و از آنجایی که در تولید آن‌ها از ذرات سرامیکی استفاده شده، ظاهری شبیه به لمینت‌های سرامیکی دارند.

بهترین برندهای کامپوزیت دندان چه ویژگی‌هایی دارند؟

پیش از آنکه به بررسی ویژگی‌های انواع برند کامپوزیت بپردازیم، باید بگوییم که یک دندان‌پزشک باتجربه و ماهر می‌تواند پس از معاینه و بررسی شرایط دندان و دهان شما بهترین برند کامپوزیت را استفاده کند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

حال در ادامه بررسی می‌کنیم که یک برند با داشتن چه ویژگی‌هایی به‌عنوان بهترین برند شناخت می‌شود.

ظاهری زیبا و طبیعی:

هرچه کامپوزیت مرغوب‌تر و باکیفیت‌تر باشد، استفاده از آن به‌ دندان‌ها ظاهری زیباتر و طبیعی‌تر خواهد داد.

فرم‌دهی آسان:

دیگر ویژگی که می‌توان برای انواع برندهای کامپوزیت درنظر گرفت، ویژگی فرم‌دهی آسان است. هرچه محصولات یک برند ساده‌تر فرم بگیرند، می‌توان گفت ماده باکیفیت‌تر است و نتیجه‌ی زیبا و طبیعی‌تری نیز خواهد داشت.

مقاومت بالا:

یک کامپوزیت خوب باید در برابر ساییدگی مقاوم باشد، زیرا در غیر این صورت سریعا آسیب می‌بیند و فرد باید نسبت به ترمیم آن اقدام کند. برای اطلاع از هزینه های ترمیم کامپوزیت دندان میتوانید مقاله قیمت ترمیم کامپوزیت دندان را مطالعه کنید.

سفت شدن سریع:

کامپوزیت‌های خوب و مرغوب، کامپوزیت‌هایی هستند که پس از تاباندن نور لیزر به آن‌ها سریعا سفت می‌شوند. در نتیجه فرد می‌تواند پس از انجام کامپوزیت سریعا به روال عادی زندگی خود برگردد.

انواع مواد سازنده کامپوزیت دندان

تابه‌اینجا در رابطه با معایب و مزایا انواع برندهای کامپوزیت صحبت کردیم، حال تصمیم داریم در این بخش به بررسی انواع مواد سازنده کامپوزیت دندان بپردازیم تا با این موضوع نیز آشنا شوید و در تصمیم‌گیری‌های خود از این اطلاعات استفاده کنید.

مواد رزین، فیلرها و متصل‌کننده‌ها از جمله ماده‌های سازنده کامپوزیت دندان هستند که هرکدام ویژگی‌های خاصی به کامپوزیت می‌دهند. برای مثال ماده ماتریس رزین که یکی از انواع مواد سازنده کامپوزیت دندان است، باعث استحکام و مقاومت کامپوزیت می‏شود.

از طرفی فیلرها ساخته شده از کوارتز، سرامیک یا سیلیس هستند و استفاده از آن‌ها باعث قابلیت ارتجاعی کامپوزیت، فشرده‌سازی و به‌طورکلی مقاومت کامپوزیت خواهد شد. عوامل اتصال‌دهنده نیز بین فیلرها و مواد رزین اتصال را برقرار می‌کنند تا وینر کامپوزیت کیفیت و استحکام لازم را به دست آورد.

دقت داشته باشید که کامپوزیت‌ها می‌توانند براساس هریک از مواد سازنده به دسته‌های دیگری نیز تقسیم شوند. برای مثال کامپوزیت‌ها از نظر فیلر انواع مختلفی چون ماکروفیلر، میکروفیلر، میکروفیلر کمپلکس و نانوفیلر دارند که هرکدام با توجه به ویژگی‌های‌شان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله به بررسی موضوع انواع برندهای کامپوزیت پرداختیم و مزایای و معایب هریک را نیز گفتیم. حال شما می‌توانید با توجه به مطالب گفته شده بهترین تصمیم را بگیرید و از نوع کامپوزیت مناسبی برای دندان‌های خود استفاده کنید؛

البته یک دندان‌پزشک باتجربه و کاربلد می‌تواند در این موضوع به شما کمک کند تا انتخابی درست داشته باشید. اگر به دنبال متخصص کامپوزیت دندان در کرج هستید ما به شما کلینیک دندان پزشکی دکتر عارف را پیشنهاد میکنیم.

چنانچه قصد دارید درباره کامپوزیت دندان اطلاعات جامع تری به دست آورید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید، مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس میگیرند و به شما مشاوره رایگان میدهند.

سوالات متداول:

چگونه بهترین برند کامپوزیت دندان را انتخاب کنیم؟

پیش از انتخاب بهترین برند کامپوزیت، باید تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهید و در نهایت ویژگی‌های آن را با دندان‌پزشک در میان بگذارید تا از درستی اطلاعات مطمئن شوید.

هزینه کامپوزیت هرکدام از برندها به چه شکل است؟

در رابطه با هزینه انواع برند کامپوزیت دندان نمی‌توان اظهارنظر کرد، زیرا هرکدام ویژگی‌های مخصوصی دارند و هزینه‌ی نهایی براساس همین موضوع مشخص خواهد شد.

بهترین کامپوزیت دندان برای من کدام است؟

شما باید در ابتدا معاینه‌های مربوط به دهان و دندان را انجام دهید و انتخاب بهترین گزینه از میان انواع کامپوزیت دندان را به دندان‌پزشک واگذار کنید تا 0 تا 100 درمان به‌درستی انجام شود.

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *