دندان‌های مصنوعی وسایل متحرکی می‌باشند که قادر هستند جای دندان‌های خراب شده را بگیرند و شکل لبخند شما را بهتر کنند. اگر شما تمام دندان‌های طبیعی خود را به دلیل بیماری لثه، پوسیده شدن دندان یا صدمه از دست داده‌اید، جایگزینی دندان‌های خراب می‌تواند شکل و سلامتی شما را بهتر نماید.

علت این مسئله به خاطر این می‌باشد که غذا خوردن و حرف زدن بهتر و ساده‌تر شما با به کار بردن دندان‌های مصنوعی امکان‌پذیر می‌شود. زمانی که شما تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اید، احتمال دارد عضله‌های صورت شما دچار افتادگی شده و به این ترتیب شما پیرتر به نظر خواهید رسید.

در این وضعیت دندان مصنوعی متحرک و ثابت می‌تواند شکل صورت شما را بهبود نماید. در واقع دندان‌های مصنوعی طوری تولید خواهند شد که خیلی به دندان‌های طبیعی شباهت دارند و در صورت به کار بردن آنها چهره‌ی شما تغییر چندانی نخواهد کرد.

همچنین استفاده از دندان مصنوعی ثابت و متحرک حتی موجب بهتر شدن ظاهر طرح لبخند شما هم خواهد شد.

نمونه کار های دندان مصنوعی

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی کامل

دندان مصنوعی کامل قادر است همه‌ی فک پایین یا بالا را بپوشاند. برخی اشخاص به این دندان‌ها در اصطلاح قالب می‌گویند. دندان مصنوعی کامل به شکل مستقیم بر روی لثه نصب می‌شود و استخوان را تحت پوشش خود قرار خواهد داد. دندان‌های مصنوعی کامل به شکل سفارشی تولید می‌شوند.

عملیات تولید این دندان‌ها احتیاج به چند جلسه ویزیت دندان پزشک دارد که تقریبا حدود پنج جلسه می‌باشد. اول دندان پزشک از دهان شما یک قالب درست می‌کند.

در جلسات بعدی، دندان پزشک از شما خواسته ابعاد، ظاهر و رنگ دندان‌های مصنوعی مد نظر خود را انتخاب کرده و برای این کار به شما توصیه‌های لازم را خواهد داد.

دندان پزشکان تمایل دارند چند دندان طبیعی را در دهان بیمار نگه دارند و دندان‌های از بین رفته را در صورت امکان با دندان مصنوعی کامل جایگزین کنند انجام این فرآیند دارای نقاط قوتی است که در زیر آنها را بیان می‌کنیم:

بودن دندان‌های طبیعی به حفظ استخوان کمک خواهد کرد. دندان‌های طبیعی قسمتی از فشار حاصل از جویدن غذا را تحمل خواهند کرد. وجود این دندان‌های طبیعی می‌تواند به کم کردن فشار وارده بر دیگر نواحی فک کمک بسزایی نماید.

دندان‌های طبیعی باقیمانده در دهان موجب خواهد شد پروتز مصنوعی از استحکام بیشتری بهره‌مند بوده و کمتر امکان حرکت آنها در دهان به وجود بیاید. در این موقعیت شخص حس بهتری درباره فک خود و هم فشار وارد شده بر دندان‌های مصنوعی حین جویدن غذا خواهد داشت.

در صورت بودن تعدادی از دندان‌های طبیعی قبول کردن استفاده از دندان مصنوعی برای بیمار راحت‌تر می‌شود. مراقبت از دندان‌های مصنوعی فک پایین معمولا سخت‌تر از دندان فک بالا می‌باشد.

علت این مسئله  این است که سطح رویی فک پایین خیلی کوچکتر از فک بالا می‌باشد. دندان مصنوعی فک بالا قادر است یک قالب کلی باشد که به حفظ این دندان‌ها در مکان کمک خواهد کرد.

پس، یک دندان مصنوعی ثابت برای فک پایین مفیدتر می‌باشد. به هر حال، این نوع از دندان‌های مصنوعی یک تصمیم مناسب برای بیشتر  اشخاصی است که تعدادی از دندان‌های اصلی آنها هنوز در دهان وجود دارد.

دندان مصنوعی تکه‌ای یا جزئی

دندان مصنوعی متحرک جزئی اغلب از دندان مصنوعی وصل شده به پایه پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه تشکیل خواهد شد که به بدنه فلزی اتصال دارد. این بدنه فلزی دندان مصنوعی را در محل خود نگه خواهد داشت.

برای افرادی که تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند، ولی قادر نیستند ایمپلنت دندان یا پل را استفاده کنند، دندان مصنوعی جزئی می تواند یک راه معالجه خوب باشد.

دندان مصنوعی جزئی در صورتی کارایی دارد که یک یا چند دندان اصلی در فک پایین یا بالا وجود داشته باشد. در این وضعیت دندان‌های مصنوعی تکه‌ای متحرک را می‌توان با به کار بردن دندان‌های اصلی، لثه‌ها، و یک وسیله‌ی ارتباطی تولید شده از پلاستیک و آهن در دهان بیمار نگه داشت.

دندان مصنوعی جزئی، شکننده و متحرک بوده ، شکلی طبیعی داشته و در ضمن قلاب با اتصالات درونی به روکش‌های اطراف وصل خواهد شد.

دندان مصنوعی ثابت

ایمپلنت‌های دندان، دندان مصنوعی ثابت می‌باشند و در عمل قادر هستند جانشین دندان‌های اصلی شده و زیبایی دندان‌ها را بازسازی نمایند. ایمپلنت دندان را می‌توان به عنوان پایه بریج ثابت به کار برد تا دیگر احتیاجی به دندان مصنوعی متحرک نداشته باشید.

قیمت کاشت دندان بالاتر است، ولی ترکیب ایمپلنت و بریج در کنار هم  بیشتر حس دندان اصلی را در بیمار به وجود می‌آورد به هر حال باید دقت نمایید که ایمپلنت‌های دندان به استخوان فک اتصال پیدا می‌کنند.

به این ترتیب واجب می‌باشد شش ماه پیش از ایمپلنت دندان، یک قلاب فلزی بطور مدام در درون استخوان فک کاشته شود. بعد از اینکه استخوان فک کناره‌ی این قلاب رشد کرد (که به این دوره اتصال استخوانی می‌گویند) ایمپلنت را می‌توان به این قلاب اتصال کرد.

ایمپلنت به تدریج جای خود را به عنوان جانشین دندان مصنوعی باز خواهد کرد، اما کاشت دندان برای همه‌ی افراد مناسب نخواهد بود.

دندان مصنوعی درون کاشت دندانی

دندان مصنوعی درون کاشت دندانی یک گونه پایه فلزی ویژه از جنس تیتانیوم می‌باشد که با سلول‌های بدن به طور کامل سازگار است. این نوع دندان به عنوان جایگزین ثابت و همیشگی برای دندان از دست رفته خواهد بود که به واسطه‌ی دندانپزشک برای بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دندانپزشک، این نوع دندان را درون استخوان فک جا داده و بخش تاج و روکش دندان تولید شده را بر روی آن قرار خواهد داد. اشخاصی که یک یا چند دندان و یا حتی تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند با به کار بردن این نوع دندان مصنوعی قادر هستند زیبایی طرح لبخند و توانایی جویدن طبیعی خود را برگردانند.

در کاشت این نوع دندان بدون جراحی یا پانچ به جای اینکه لثه را باز کنند و در معرض مشاهده کامل قرار بگیرد، جراحان مجرب مکان قرار دادن دندان را به آسانی حس کرده و حتی تراکم استخوان هم به طور کامل در اسکن‌ها قابل مشاهده می‌باشد.

هزینه و قیمت دندان مصنوعی

اغلب قیمت دندان مصنوعی ثابت و متحرک به شکل وسیع بسته به متریال اولیه به کار برده شده در آن خواهد داشت. به هر صورت احتمال دارد بیمار احتیاج به گذاشتن قیمت خیلی بالایی برای یک مجموعه دندان مصنوعی داشته باشد.

سخن آخر

دندان مصنوعی در کرج دارای بهترین متخصصین کاشت پروتز دندان مصنوعی می‌باشد. کلینیک دندانپزشکی عارف یکی از کلینیک‌هایی است که با عرضه خدمات تخصصی و فوق تخصصی دندانپزشکی در امور گوناگونی مثل کاشت دندان از راه پروتز متحرک و ثابت گزینه خیلی مناسبی برای برگرداندن طرح لبخند شما عزیزان می‌باشد.

هر آنچه لازم است درباره دندان مصنوعی بدانید…

لق بودن دندان مصنوعی

چگونه دندان مصنوعی لق را محکم کنیم؟

۶ دیدگاه
در این مقاله یاد میگیریم چگونه دندان مصنوعی لق را محکم کنیم و درمان خانگی لقی دندان مصنوعی را بررسی میکنیم تا از شل شدن دندان مصنوعی جلوگیری کنیم. بعضی از افراد شاید این موضوع را خیلی دقیق متوجه نشوند اما بسیار حائز اهمیت است این را بدانید که لق بودن دندان مصنوعی، تنها از جهت عدم راحتی با آن‌ها، موضوع مهمی نمی‌باشد؛ بلکه موضوع مهمتر آن است که در…
نحوه استفاده از دندان مصنوعی

نحوه استفاده از دندان مصنوعی

آشنایی با نحوه استفاده از دندان مصنوعی برای افرادی که تصمیم دارند از این درمان به‌عنوان یک جایگزین برای دندان‌های از دست رفته خود استفاده کنند یا در حال استفاده از دندان مصنوعی هستند بسیار اهمیت دارد؛ چرا که روش صحیح استفاده از دندان مصنوعی مشخص‌کننده میزان موفقیت درمان و ماندگاری دندان‌های مصنوعی خواهد بود. همان‌طور که می‌دانید دندان‌های مصنوعی از جمله درمان‌هایی هستند که افراد می‌توانند از آن به…
قارچ دندان مصنوعی

قارچ دندان مصنوعی

ابتلا به قارچ دندان مصنوعی یکی از مشکلات شایعی است که برخی از افراد آن را تجربه می‌کنند. البته عفونت‌های قارچی انواع متفاوتی دارند و هرکدام ناشی از علت به‌خصوصی هستند. از همین رو در ادامه به بررسی انواع مدل‌های قارچ دندان مصنوعی می‌پردازیم تا با شرایط و علائم هریک آشنا شوید. برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید نام و نام خانوادگی(ضروری) شماره موبایل(ضروری) درمان مورد علاقه…
بهترین چسب دندان مصنوعی

بهترین چسب دندان مصنوعی

گاهی‌اوقات در هنگام خرید بهترین چسب دندان مصنوعی شناخت و  انتخاب بهترین مارک چسب دندان مصنوعی کاری بسیار دشوار است. دقت داشته باشید که استخوان‌های فک بعد از اینکه دندان‌ها کشیده می‌شوند تحلیل می‌روند و از آنجایی که اندازه دندان مصنوعی ثابت است، روی لثه لق می‌زند و به‌درستی روی لثه قرار نمی‌گیرد؛ از همین رو به یک چسب دندان مصنوعی نیاز است تا بتوان این مشکل را حل کرد‌.…
تحلیل لثه و دندان مصنوعی

تحلیل لثه و دندان مصنوعی

تحلیل لثه و دندان مصنوعی از جمله موضوعاتی هستند که افراد بعد از کشیدن دندان‌های خود باید در رابطه با آن‌ها اطلاعات کاملی داشته باشند. همان‌طورکه می‌دانید، لثه‌ها پس از کشیدن دندان‌های طبیعی به‌مرورزمان تحلیل می‌روند و این موضوع باعث می‌شود که بین دندان‌ها و خط لثه شکافی به‌وجود آید. در نتیجه میکروب‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زا با سرعت بالایی در این شکاف جمع‌ می‌شوند و باعث عفونت‌های شدید لثه…
دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک

اکثر افرادی که دندان های خود را از دست می دهند، با این سوال روبرو می شوند که برای آنها، دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک. حقیقت امر این است که تفاوت بسیار زیادی بین دندان های مصنوعی ثابت و متحرک وجود دارد. این دندان ها از نظر مراحل ساخت، مدت زمانی که برای ساخت آنها باید صرف شود و هزینه ای که باید برای آنها در نظر گرفته…

سوالات متداول:

فهرست