ساخت و قیمت دندان مصنوعی فوری

در صورت از دست دادن یک یا چند دندان به دلیل بیماری لثه یا پوسیدگی دندان، می توانید اقدام به ساخت دندان مصنوعی فوری یا موقت کنید. دندان مصنوعی فوری، نوعی دندان موقتی است که می توانید بلافاصله بعد از اینکه دندان های خراب خود را کشیدید، از آن استفاده کنید.

ساخت دندان مصنوعی فوری، کمتر از دندان مصنوعی معمولی به طول می انجامد و هزینه آن نیز کمتر است. در این مقاله، ما به سوالات شما در مورد این نوع دندان های مصنوعی موقت پاسخ خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

دندان مصنوعی فوری چیست؟

دندان مصنوعی فوری که به عنوان دندان مصنوعی یک روزه نیز شناخته می شود. شما می توانید به محض کشیدن دندان ها، پروتز های فوری را استفاده کنید و با لبخند و اعتماد به نفس از مطب دندانپزشکی خارج شوید.

دندان مصنوعی فوری چیست

پس از کشیدن دندان ها، باید چندین هفته یا حتی ماه ها صبر کنید تا لثه شما بهبود یابد تا بتوانید از پروتزهای معمولی خود استفاده کنید. اما وجود این نوع پروتز فوری و موقت، راهی مقرون به صرفه برای حفظ لبخند تان است که تا زمان آماده شدن دندان مصنوعی های خود، می توانید از آنها استفاده کنید.

البته، بعد از گذشت دو الی سه ماه، به دلیل نحوه تغییر شکل لثه و استخوان فک پس از کشیدن دندان، به احتمال زیاد نیاز خواهید داشت دندان های مصنوعی فوری را تعویض کنید و از دندان مصنوعی های معمولی استفاده کنید.

دندان مصنوعی فوری در مقابل دندان مصنوعی دائمی

پروتزهای فوری یک راه حل موقتی است که توسط متخصص دندانپزشک شما ارائه می شود تا به عنوان جایگزینی برای دندان کشیده یا از دست رفته عمل کند. پروتز فوری به گونه ای طراحی شده است که بعد از یک الی دو روز اول بعد کشیده شدن دندان هایتان از آنها استفاده کنید.

دندان مصنوعی فوری در مقابل دندان مصنوعی دائمی

دندان مصنوعی دائمی یک راه حل به عنوان جایگزینی دائمی برای دندان های از دست رفته است. تفاوت اصلی بین پروتزهای فوری و دائمی در فرایند استفاده از دندان جایگزین و این واقعیت است که از پروتزهای فوری در حالی که دهان هنوز بعد از کشیدن متورم است، استفاده می شود در صورتی که برای قرار دادن دندان های مصنوعی دائمی، حتما ورم لثه باید بهبود یابد.

ساخت دندان مصنوعی فوری چقدر طول می کشد؟

زمان ساخت پروتز فوری بسته به دندانپزشک شما و همچنین وضعیت لثه شما متفاوت است، اما عموماً یک یا دو روز طول می کشد تا بتوانید از دندان مصنوعی فوری استفاده کنید. تنها لازم است شما یک بار برای قالب گیری یک بار به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

زمان ساخت دندان مصنوعی

مراقبت های بعد از دندان مصنوعی فوری

 برای مراقبت صحیح از پروتزهای موقت بعد از کشیدن دندان ،مهم است که از توصیه های دندانپزشک خود پیروی کنید تا از عوارض بعد از کشیدن جلوگیری کنید و دندان های خود را تمیز و سالم نگه دارید. اما دستورالعمل های کلی عبارتند از:

 • تا ۲۴ ساعت اول دندان مصنوعی خود را از دهانتان خارج نکنید.
 • بعد از 24 ساعت تا یک هفته فقط یک بار در روز پروتزهای خود را خارج کنید و آنها را بشویید. بعد از یک هفته هر روز چندین بار آن ها را از دهان خارج کرده و بشویید. بهترین زمان برای شست و شو بعد از هر وعده غذایی می باشد. این شست و شو به جهت رعایت بهداشت دندان های مصنوعی می باشد.
 • برای بهبود درد و تورم لثه، می توانید از آب نمک استفاده کنید.
 • در 24 ساعت اول مایعات داغ نخورید و سعی کنید از غذاهای پوره و له شده یا آبکی استفاده کنید.

دندانپزشک شما همچنین دستورالعمل هایی را در مورد نحوه خارج کردن پروتزهای فوری برای اولین بار پس از گذاشتن آنها به شما می دهد. او به احتمال زیاد توصیه می کند که از دهانشویه و یا آب نمک استفاده کنید.

شما می توانید این دستورالعمل ها را برای مراقبت از پروتزهای فوری، در ذهن داشته باشید، اما قبل از هر چیز دستورالعمل هایی را که دندانپزشک به شما داده است، دنبال کنید.

همچنین احساس درد یا ناراحتی پس از کشیدن دندان و استفاده از پروتزهای جدید طبیعی است. با این حال، درد دندان مصنوعی فوری باید ظرف چند روز کاهش یابد. با این حال درد دندان مصنوعی فوری ظرف چند روز کاهش می یابد و داروهای مسکن در این مدت می توانند کمک کننده باشند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره تجربه گذاشتن دندان مصنوعی به دست آورید میتوانید مقاله مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

قیمت دندان مصنوعی فوری

هزینه دندان مصنوعی موقت بسته به سلامت دهان و همچنین دندانپزشکی که به آن مراجعه می کنید، از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، هزینه پروتزهای موقت کمتر از پروتزهای معمولی است، زیرا ساخت آنها زمان کمتری می برد.

 برای اینکه بدانید هزینه پروتزهای فوری شما چقدر است، باید از دندانپزشک خود سوال بپرسید دندانپزشک شما ممکن است یک برنامه تامین مالی یا حتی یک طرح تخفیف دندانپزشکی ارائه دهد که می تواند به شما در پرداخت هزینه دندان مصنوعی کمک کند.

مزایا و معایب دندان مصنوعی فوری

دندان مصنوعی فوری می تواند تفاوت زیادی در زندگی افرادی که مجبور به کشیدن چندین دندان هستند ایجاد کند ، اما مانند هر چیزی ، آنها مزایا و معایب خود را دارند.

مزایا:

با استفاده از پروتزهای فوری، نیازی نیست بدون دندان در مکان عمومی ظاهر شوید. می توانید در همان روز دندان خود را کشیده و از دندان مصنوعی استفاده کنید. این کار می تواند روی اعتماد به نفس شما تأثیر بسزایی بگذارد و اطمینان حاصل کند که تحت تأثیر کشیدن دندان قرار نمی گیرید.

مزایا ساخت دندان مصنوعی فوری

دندان مصنوعی فوری یک راه حل ساده و موثر است که به شما اجازه می دهد از بافت لثه محافظت کرده و خونریزی کلی را کاهش دهد. این نوع دندان ها همچنین به شما در تمرین غذا خوردن و صحبت با دندان های مصنوعی دائمی کمک می کنند.

معایب:

عیب اصلی این پروتزهای موقت این است که چون از قبل ساخته شده اند و به محض کشیدن دندان ها در دهان شما قرار می گیرند ، تناسب بین دهان و دندان دقیق نخواهد بود. این امر یکی از دلایلی است که باعث می شود به صورت موقتی از آن ها استفاده شود.

نتیجه گیری

سازگاری با دندان مصنوعی فوری یک فرایند است و هر کسی بسته به موقعیت فردی و نوع دهان خود تجربه متفاوتی دارد. به هر  حال، اگر به دلیل پوسیدگی شدید یا بیماری لثه نیاز به کشیدن دندان دارید، دندانپزشک شما ممکن است دندان مصنوعی فوری را در چند ماه اول توصیه کند.

این پروتز ها می توانند در محافظت از دندان ها و لثه های حساس مفید باشند و به شما این امکان را می دهند که با دندان های دائمی خود صحبت کنید و غذا بخورید.

ما در عارف کلینیک از مواد قالب گیری استفاده می کنیم که برای ساخت پروتز های فوری دقت بسیار زیادی دارند و شما می توانید این پروتز ها را در مدت زمان کوتاهی بعد از کشیدن دندان ها تا زمان تحویل گرفتن پروتز های دائمی (یا ایمپلنت های خود) به راحتی استفاده کنید.

همچنین لابراتوار هایی که عارف کلینیک با آنها همکاری میکند در ساخت انواع پروتز های موقت و دائمی از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند که بیماران حداکثر راحتی را با این پروتز ها تجربه کنند و کمترین میزان زخم شدگی و تجربه استفاده ناخوشایند از آنها را داشته باشند.

به علاوه پروتز های دائمی در عارف کلینیک دارای ضمانت نامه کیفیت می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت دندان مصنوعی کامل در کرج می توانید اطلاعات خود را در فرم زیر پر کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس گیرند و به شما مشاوره رایگان دهند.

سوالات متداول:

هزینه دندان مصنوعی موقت بسته به سلامت دهان و همچنین دندانپزشکی که به آن مراجعه می کنید، از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، هزینه پروتزهای موقت کمتر از پروتزهای معمولی است، زیرا ساخت آنها زمان کمتری می برد.

این دندانپزشک شما است که تصمیم می گیرد آیا پروتز فوری مناسب موقعیت شما است یا خیر. استفاده از این نوع پروتز، احتمالاً بستگی به تعداد دندان هایی که باید کشیده شود و همچنین موقعیت آنها بستگی دارد.

برای دندان مصنوعی معمولی، شما باید یک الی سه ماه صبر کنید. این به این دلیل است که لثه های شما نیاز به بهبودی کامل دارند. اما با استفاده از پروتزهای فوری، می توانید همان روزی که دندان های خود را کشیده اید از آنها استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

2 دیدگاه. Leave new

 • حشمت‌الله کاظمی
  2023/12/07 10:58

  بایدبه دکترایی چون دکترعارف گفت شیرمادرحلالت باشه وهرچه ازخدابخوای بهت بده

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button