جرمگیری دندان چند وقت یکبار

آیا تا به حال دندانپزشکتان برایتان درمان جرمگیری انجام داده است؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که جرمگیری دندان چند وقت یکبار باید انجام شود؟

جرمگیری درمانی بسیار ساده و کم هزینه است که به راحتی قابل انجام می باشد و از ایجاد مشکلات فراوان و شدیدی جلوگیری می کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در انتها این مقاله به این سوال پاسخ بدهیم که جرمگیری دندان چند وقت یکبار باید انجام شود.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 4 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

جرم دندان

جرم عبارت است از همان بیوفیلم دندانی (پلاک دندانی) معدنی شده که بر روی سطوح دندان های طبیعی و سایر سطوح سخت، در دهان تشکیل می شود و توسط لایه ای از بیوفیلم دندانی (پلاک میکروبی) غیر معدنی شده شامل باکتری های فعال و زنده پوشیده شده است.

جرم دندان چیست

در حقیقت جرم آخرین مرحله بلوغ برخی از بیوفیلم های دندانی محسوب می شود. جرم دندانی می تواند باعث ایجاد پوسیدگی های شدید دندانی و بیماری های لثه ای شدید بشود که عوارض آن ها می تواند بسیار مخرب تر باشد در حین حال که درمان آن هم مشکل تر و هم پر هزینه تر می شود.

این نکته اساسی را به یاد داشته باشید که جرم و پلاک میکروبی مهم ترین عامل اتیولوژیک بیماری های پریودنتال می باشند و اگر بیمار و دندانپزشک بتوانند آن را به خوبی کنترل کنند، پیش آگهی به سمت خوب متمایل می شود.

از زمان های بسیار قدیم رسوبات دندانی به عنوان عامل عفونت های لثه و دندان ها مورد توجه بوده است. نزدیک به پنج هزار سال پیش در زمان سومریان جرم دندانی عامل اصلی بروز بیماری های پریودنتال در نظر گرفته می شد.

شاید اولین اظهارات رسمی در خصوص ارتباط بین رسوبات دندانی و بیماری های پریودنتال را در نوشته های بقراط، پزشک عالیقدر یونانی بتوان یافت. او تاثیرهای زیان آور جرم بر روی ریشه دندان ها را متذکر شده است.

اما ابولقاسم زهراوی، پزشک و جراح مسلمان اولین کسی است که به طور قطعی و به وضوع ارتباط بین جرم و بیماری پریودنتال و لزوم برداشتن آن را از روی سطوح دندانی بیان داشته است. همه این تاریخچه میزان توجه فراوان دانشمندان به وجود جرم دندانی در گذشته را می رساند.

مدت زمان تشکیل جرم دندان

فرآیند معدنی شدن می تواند ظرف چندین ساعت پس از شروع تشکیل بیوفیلم دندانی و یا حتی همزمان با آن آغاز شود. به طور کلی از تشکیل رسوب نرم ابتدایی تا تبدیل آن به یک توده جرم معدنی شده و بالغ چندین روز زمان لازم است.

مدت زمان تشکیل جرم دندان

میانگین زمان در حدود 12 روز تا دو هفته می باشد. به طور معمول زمان تشکیل جرم به چند عامل بستگی دارد. این زمان از فردی به فرد دیگر و از دندانی به دندان دیگر و حتی در زمان های مختلف، در یک فرد متفاوت است.

همچنین زمان های تشکیل جرم به طور حتم با دو عامل خشونت سطحی دندان ها و نحوه مراقبت فردی جهت کنترل پلاک نیز ارتباط دارد.

به طور معمول زمان تشکیل جرم به چند عامل بستگی دارد

تخمین زمان تقریبی تشکیل جرم در یک فرد می تواند به ارائه طرح درمان جهت انجام مراقبت های حرفه ای و تعیین فاصله های زمانی ملاقات و آموزش بهداشت بسیار کمک کننده باشد.

به طوری که برخی از افراد هرچند سال یک بار نیاز به جرمگیری دارند در حالی که برای بعضی از بیماران باید حداقل سالی دو بار جرمگیری انجام گیرد. پس بستگی به تشکیل جرم دارد و در هر فرد متفاوت میباشد.

نکته قابل توجه این است که سرعت این روند معدنی شدن در تمام افراد یکسان نمی باشد و در حقیقت بررسی ها نشان داده است که کسانی که در بزاق خودشان میزان املاح کلسیم و فسفر بیشتری دارند در حفره ی دهانشان جرم سنگین تری نسبت به افرادی که در بزاقشان میزان املاح کلسیم و فسفر کمتری دارند ایجاد می شود.

پس نیاز افراد برای مراجعه به دندانپزشک جهت بررسی و حذف جرم ها یکسان نمی باشد و یکسری از افراد نیاز دارند که وقت بیشتری را جهت این امر اختصاص دهند.

به یاد داشته باشید که ممکن است عوامل رفتاری و شرایط عمومی بدن نیز در تشکیل جرم نقش داشته باشند. برای مثال استعمال دخانیات به عنوان یک عامل رفتاری باعث تشدید تشکیل جرم شده و بیماری آسم یا فیبروز سیستمیک به عنوان شرایط عمومی در کودکان باعث دو برابر شدن میزان تشکیل جرم می شوند.

در افرادی با ناتوانی فیزیکی، رژیم غذایی به طور کامل نرم و یا بیمارانی که در طولانی مدت با لوله غذا دریافت می کنند، طی 30 روز جرم های سنگینی بر روی دندان هایشان رسوب می کند. این گونه بیماران نیاز به مراقبت های بهداشتی ویژه در منزل و مراقبت های حرفه ای منظم در کلینیک دارند.

به شدت پیشنهاد می شود که حداقل سالی یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید؛ زیرا که بی توجهی کردن به ایرادهای موجود در دندان‌ها و ایجاد و تشکیل جرم و پلاک روی دندان‌ها میتواند برای بیماران مشکل آفرین باشد.

خلاصه کلام

شاید بتوان به جرئت گفن که جرمگیری ساده ترین و کم هزینه ترین درمان ولی در عین حال مفیدترین درمان دندانپزشکی می باشد. جرمگیری باعث میشود دندان ها سفیدتر و درخشانتر شوند و از ایجاد مشکلات متعددی از پوسیدگی دندان ها تا تحلیل استخوان ها جلوگیری می نماید.

عوامل متعددی در سرعت تشکیل جرم نقش دارند به طوری که سرعت تشکیل جرم در برخی افراد بسیار زیاد و در برخی خیلی کم می باشد. به صورت کلی به افراد پیشنهاد میشود تا حداقل یک بار در طول سال برای انجام درمان جرمگیری به دندانپزشک خود مراجعه فرمایند.

چنانچه قصد انجام جرم گیری دندان در کرج را دارید، پزشکان ما در عارف کلینیک بعد از بررسی دقیق، تمام راه های درمانی موجود را با شما در میان میگذارند تا با خیالی راحت تصمیم گیری بفرمایید. پس با رزرو مشاوره رایگان از کلینیک دکتر عارف، ابتدا از وضعیت دندان های خود و بهترین روش درمان آگاه شوید و سپس بهترین خدمات را دریافت کنید.

اطلاعات خود را درباره جرم گیری دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button