جرم گیری دندان به روش سنتی

یکی چیزهایی که در طب سنتی به آن تاکید فراوان شده، داشتن دندان های سالم و زیبا می باشد و قطعا لازمه این خواست جرم گیری و حفظ و رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. به همین دلیل روش های متعدد جرم گیری دندان به روش سنتی وجود دارد که استفاده از بعضی از  این روش ها در بین عموم مردم به شدت رایج و گسترده می باشد.

در واقعیت اثر بخشی برخی از این روش ها مورد تردید می باشد و از نظر علمی اثبات نشده اند و قطعا اثر بخشی این روش ها با روش های جرمگیری نوین مورد استفاده توسط دندانپزشکان در مطب قابل مقایسه نیست.

اکثر مواد مورد استفاده برای جرمگیری دندان به صورت سنتی یا اثر بخشی خیلی کمی دارند یا بعد از مدتی استفاده اثردهی خود را از دست می دهند. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی بعضی از روش های جرم گیری به روش سنتی بپردازیم و آگاهی خود را در این حیطه افزایش دهیم.

استفاده از مخلوط جوش شیرین برای جرمگیری

این ماده از موادی می باشد که استفاده از آن در این زمینه رایج می باشد و دسترسی عموم مردم به آن به سادگی رخ می دهد. این ماده خاصیت ضدباکتریال بسیار قوی دارد که  همزمان علاوه بر اینکه می تواند باعث کاهش تعداد باکتری های موجود در پلاک و جرم شود می تواند باعث کاهش التهاب در لثه ها و کاهش درد احتمالی موجود در آن ها شود.

استفاده از مخلوط جوش شیرین برای جرمگیری

علاوه بر این ها باید گفت جوش شیرین با تغییر در PH محیط دهان باعث جلوگیری از تشکیل جرم و به تبع آن سفید و درخشان شدن دندان ها می شود .پس نتیجتا باید گفت که استفاده از  این ماده می تواند بسیار مفید باشد.

تحقیقات علمی اثبات کرده اند که کسانی که دندان های خود را با خمیردندانی مسواک می زنند که دارای جوش شیرین می باشد به مدت بیشتری دندان هایشان سفید، درخشان و زیبا باقی می ماند.

در حین این عملکرد جدا کردن جرم های دندانی از سطوح دندانی و ایجاد محیطی نامناسب برای ایجاد مجدد جرم های دندانی از سایر عملکردهای جوش شیرین می باشد.

در مورد نحوه ی استفاده از این ماده باید بگویم معمولا مقدار کمی از این ماده همراه با کمی نمک خوراکی به مسواک آغشته می شوند تا فرد با این ترکیب مسواک بزند.

در کنار مزایای عنوان شده برای این ماده باید بدانید که این روش معایبی هم دارد از جمله اینکه می تواند باعث سایش سطوح دندانی و نازیبا شدن آن ها بگردد.

جوش شیرین یک تمیز کننده و لایه بردار طبیعی دندان می باشد که می تواند باعث سطحی مینای دندان شود. از عیوب دیگر جوش شیرین این می باشد که بیشتر در کاهش تشکیل جرم موثر است تا کاهش جرم موجود و به عبارت دیگر تاثیر کمی بر جرم های از قبل تشکیل شده دهانی دارد.

معمولا از این روش نمی توان به مدت طولانی استفاده کرد چون تغییر شدید در PH ممکن است باعث شود که فرد بعد از مدتی احساس ناخوشی و تهوع شدید کند. به خاطر همین موضوع توصیه می شود بعد از هر بار استفاده از این ماده دهان خود را حتما با با آب ولرم بشویید.

استفاده از سرکه سفید برای جرمگیری

یکی از توصیه های کاربردی در طب اسلامی و سنتی شست و شوی مداوم دهان با سرکه می باشد. سرکه با خاصیت اسیدی خود می تواند تشکیل جرم بر روی دندان ها را کاهش دهد. سرکه سفید میتواند با از بین بردن باکتری ها در بهبود وضعیت بافت های لثه ای موثر باشد.

استفاده از سرکه سفید برای جرمگیری

مزیت دیگر استفاده از سرکه افزایش میزان استحکام دندان ها و کاهش میزان پوسیدگی های بین دندانی می باشد. استفاده از سرکه به خاطر  تاثیر در سفید کردن و درخشان کردن دندان ها توصیه می شود.

نحوه ی استفاده از سرکه بدین شکل می باشد که مقداری از سرکه را باید با آب ولرم و نمک مخلوط کنید و روزی یکبار استفاده کنید. لازم به ذکر است که این روش به خاطر اسیدی بودن سرکه برای همگان قابل اجراء نیست.

این روش هم مثل سایر روش های سنتی و خانگی بعد از مدتی استفاده کارآمدی خود را از دست می دهد و قطعا اثر بخشی این روش سنتی هم اصلا به اندازه روش های رایج مورد استفاده در مطب های دندانپزشکی نمی باشد.

استفاده از روغن دانه کنجد برای جرمگیری

روغن دانه کنجد یکی دیگر از مواد در دسترس عموم می باشد که خاصیت های مفید فراوانی دارد. این ماده گیاهی و ارگانیک خاصیت های آنتی اکسیدانی، سم‌زدایی و ضدمیکروبیال را دارا می باشد.

استفاده از روغن دانه کنجد برای جرمگیری

این ماده از اولین موادی می باشد که به صورت قدیمی و سنتی برای غرغره کردن دهان استفاده می شود. این ماده هم می تواند باعث از بین رفتن التهاب در لثه شود و هم می تواند باعث کاهش میزان پوسیدگی های دندانی شود.

علاوه بر این چون این ماده خاصیت آنتی اکسیدان و ضد سرطان دارد مصرف آن برای حفظ سلامتی بافت های دهانی به شدت توصیه می شود. از این ماده به دو شکل می توان استفاده کرد.

شکل اول به این نحو می باشد که مقداری از روغن دانه کنجد بر روی مسواک زده می شود و فرد می تواند با این ماده مسواک بزند یا اینکه به مدت 15 تا 20 دقیقه مستقیما خود روغن کنجد را در دهان خود غرغره نماید.

درست مثل سایر موارد حتما بعد از استعمال این ماده باید از عاری شدن دهان از این ماده اطمینان حاصل کنید و بهتر است دهان خود را کاملا بشویید. این کار را می توان به طور منظم 2 بار در هفته انجام داد. به خاطر داشته باشید بعد از هر بار مصرف این ماده باید بین دندان های خود را نخ دندان بکشید.

استفاده از عصاره‌ی سرخ بن برای جرمگیری

این ماده یکی از موادی است که به صورت معمول و خیلی رایج در ساخت خمیر دندان های عادی استفاده می شود به خاطر اینکه این ماده خاصیت ضد میکروبی دارد و می‌تواند در کاهش پلاک ها و جرم های موجود در سطوح دندانی موثر باشد.

استفاده از عصاره‌ی سرخ بن برای جرمگیری

نحوه ی استفاده از این ماده نسبتا ساده تر از سایر مواد عنوان شده می باشد. کافی است که 3 یا 4 قطره عصاره سرخ بن با مقداری آب گرم مخلوط کنید سپس این محلول را غرغره نمایید.

برای موثر بودن این روش بهتر است 2 تا 3 بار در روز استفاده شود. همانطور که گفته شد می‌توان از این ماده برای کاهش پلاک دندان و التهاب لثه استفاده کرد اما در طولانی مدت اثر دهی خود را از دست می دهد و تاثیرش کم می شود.

استفاده از روغن نارگیل برای جرمگیری

یکی دیگر از مواردی که در جرمگیری به روش سنتی و خانگی (در مناطقی استوایی و گرمسیری) به شدت مورد استفاده قرار می گیرد روغن نارگیل می باشد.

استفاده از روغن نارگیل برای جرمگیری

این روغن در از بین بردن جرم و پلاک نقش دارد و این توانایی را دارد که حجم زیادی از باکتری های حفره دهان را در خود به صورت معلق و غیر فعال نگه دارد (این توانایی روغن نارگیل به دلیل داشتن اسیدهای چربی چون لوریک اسید می باشد) به خاطر همین این روغن در برابر عوامل بیماری زا می تواند نقش دفاعی داشته باشد.

گفته شده است که مالیدن این روغن به دندان ها علاوه بر اینکه می تواند در کاهش تشکیل جرم موثر باشد می تواند باعث کاهش پوسیدگی های دندانی و افزایش سختی و یکپارچگی لثه هم بگردد.

روش استفاده از این ماده به این شکل می باشد که باید مقدار کمی از این ماده (در حد 2 الی 3 قاشق غذاخوری) را در حجم نسبتا بیشتری از آب ورم حل کرد و بعد از مخلوط کردن این مواد به مدت 20 تا 30 دقیقه در دهان غرغره کرد.

در نهایت هم باید از خروج کامل آن از دهان با شستشو دهان با آب گرم اطمینان حاصل کنید. از این ماده می توان 2 تا 3 بار در هفته استفاده کرد.

استفاده از ژل آلوئه ورا برای جرمگیری

این ماده هم خاصیت آنتی میکروبیال دارد و هم حاوی ذراتی تحت عنوان آنتی اکسیدان‎‌ می باشد که  می‌توانند با جلوگیری از عملکرد رادیکال های آزاد تولید شده توسط میکروب ها علاوه بر ارتقاء سلامت و بهداشت دهان باعث بهبود وضعیت لثه های فرد بشوند.

استفاده از ژل آلوئه ورا برای جرمگیری

این ماده همچنین دارای خاصیت ضد قارچی به خصوص دسته خانواده قارچ های آلبیکنز نیز می باشد که این خانواده توانایی رشد بر روی پوست و قسمت‌های خاصی از بدن را دارا می باشند.

این ماده همچنین می‌تواند به جلوگیری از ایجاد جرم و پوسیدگی در دهان کمک کند. معمولا نحوه ی استفاده از این ماده به این شکل می باشد که باید یک قاشق چای خوری از ژل آلوئه ورا همراه با ۴ یا 5 عدد قاشق چای خوری گلیسیرین گیاهی همراه مقداری اسانس لیمو یا یک طعم دهنده دیگر و مقداری آب با هم به صورت همگن مخلوط شوند تا یک خمیر نرم و یکدست ایجاد شود و سپس این خمیر را باید به سطوح دندانی مالید و مدتی صبر کرد و دست آخر باید دهان خود را به طور کامل شست و شو دهید تا این خمیر کاملا از روی سطوح دندانی شما پاک شود.

از این ماده می توان روزی تا 3 تا 4 نوبت استفاده کرد تا پلاک و جرم ها به طور کامل از روی سطوح دندانی پاک شود. باید به خاطر داشته باشید که به خاطر اینکه گلیسرین در روند رمینرالیزاسیون دندان ها (معدنی شدن مجدد سطوح دندان) اختلال ایجاد می کند نمی توان از این روش به مدت طولانی و دراز مدت استفاده کرد.

از طرفی این روش هم مثل سایر روش های که توسط خود فرد در منزل انجام می شود چندان هم تاثیر گذار نمی باشند و اثر محدودی دارند.

استفاده از پرتقال برای جرمگیری

پوست پرتقال و مشتقات پرتقال به دلیل خاصیت اسیدیشان از قدیم برای از بین بردن جرم ها و ارتقاء سلامت و بهداشت دهان استفاده می شدند. پرتقال به دلیل داشتن خاصیت آنتی میکروبیال و همچنین دارا بودن ویتامین C با کاهش میزان باکتری های موجود در پلاک های دندانی می تواند به سلامت بافت های لثه ای کمک نماید.

استفاده از پرتقال برای جرمگیری

روش های متفاوتی برای استفاده از پرتقال وجود دارد ولی مالیدن لایه داخلی پوست پرتقال به دندان ها یا مسواک زدن یا خمیر حاصل از لایه های له شده داخل پوست پرتقال دو روشی هستند که به صورت رایج تر استفاده می شوند.

جرم گیری دندان با زغال

مهم ترین نکته ای که باید بدانید این است که زغالی که برای سفید کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد زغال فعال می باشد که با زغال های معمولی متفاوت می باشد و با سوختن آرام بعضی مواد (پوست نارگیل، زیتون و …) در یک محیط بدون اکسیژن تولید می شود و  برخلاف زغال های عادی دارای منافذ بسیار ریزی در سطح خود می باشد تا آب را از خود عبور بدهد.

یکی از درمان ها ارزان قیمت برای سفید کردن دندان ها، درمان بلیچینگ دندان می باشد. چنانچه قصد دارید درباره این درمان اطلاعات به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله نحوه انجام بلیچینگ را مطالعه کنید.

جرم گیری دندان با زغال

انواع فراوانی از خمیر دندان هم که حاوی این ماده می باشند در بازار موجود می باشد. برای استفاده از این ماده باید مسواک خود را به زغال فعال آغشته کرده و سپس مسواک بزنید.

استفاده از این ماده برخلاف ذهنیت عموم کاملا بی خطر می باشد و این نوع زغال اصلا جذب بدن نمی شود و به راحتی از سیستم گوارش دفع می گردد.

سیستم عملکردی این ماده به این شکل می باشد که با پیوند با رنگدانه های موجود در سطوح دندانی و مواد موجود در جرم های دندانی باعث جدا شدن آن ها از سطوح دندانی شده و باعث سفید و درخشان شدن دندان ها می شود.

این روش هم مثل سایر روش های جرمگیری سنتی معایب متعددی دارد از جمله اینکه از این روش نمی توان برای افرادی که دندان هایی با روکش یا لمینیت دارند، استفاده کرد چون استفاده از زغال سنگ در این افراد باعث رنگ گرفتن روکش یا لمینیت می گردد.

کلام آخر

هرچند نحوه ی عملکرد خیلی از مواد مورد استفاده در روش های سنتی جرمگیری مشخص نشده است و از نظر علمی مورد تردید هستند ولی با این حال برخی از این روش ها عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند.

قطعا همانطور که در متن به کرات اشاره شد اکثر این روش ها بعد از مدتی استفاده، کارآیی خود را از دست می دهند و اصلا تاثیر آنها قابل مقایسه با روش های علمی و نوین مورد استفاده توسط دندانپزشکان مجرب و حرفه ای نمی باشد.

کادر حرفه ای ما در عارف کلینیک که یکی از مجهزترین کلینیک‌های درمانی کشور می باشد آماده ارائه بهترین خدمات و اصولی ترین درمان ها به شما مردم عزیز می باشد.

چنانچه قصد انجام جرم گیری دندان در کرج را دارید، پزشکان ما در در عارف کلینیک بعد از بررسی دقیق تمام راه های درمانی موجود را با شما در میان میگذارند تا با خیالی راحت تصمیم گیری بفرمایید. پس با رزرو مشاوره رایگان از کلینیک دکتر عارف، ابتدا از وضعیت دندان های خود و بهترین روش درمان آگاه شوید و سپس بهترین خدمات را دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره جرم گیری دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button