مقالات

ارتودنسی متحرک چیست

ارتودنسی متحرک چیست

ارتودنسی متحرک از جمله درمان‌هایی است که گاهی‌اوقات دندان‌پزشک انجام آن را به فرد پیشنهاد می‌دهد، اما ارتودنسی متحرک چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ارتودنسی متحرک نوعی از دستگاه است که در درمان ارتودنسی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

از ویژگی این دستگاه می‌توان به این موضوع اشاره کرد که امکان خارج کردن آن از دهان وجود دارد، چراکه دندان‌پزشک این ارتودنسی را روی دندان‌ها نمی‌چسباند.

این دستگاه به روی دندان‌ها نمی‌چسبد، اما به‌گونه‌ای طراحی شده است که استفاده از آن می‌تواند به صاف و مرتب شدن دندان‌ها و همچنین هم‌راستا شدن فک‌ها کمک کند.

از همین رو اگر دندان‌های شما مرتب نیستند و به همین دلیل از داشتن لبخندی زیبا محروم هستید و علاقه‌ای به ارتودنسی ثابت نیز ندارید، می‌توانید از این نوع ارتودنسی استفاده کنید.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک از جمله درمان‌هایی است که گاهی‌اوقات دندان‌پزشک انجام آن را به فرد پیشنهاد می‌دهد، اما ارتودنسی متحرک چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ارتودنسی متحرک نوعی از دستگاه است که در درمان ارتودنسی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ارتودنسی متحرک چیست

از ویژگی این دستگاه می‌توان به این موضوع اشاره کرد که امکان خارج کردن آن از دهان وجود دارد، چراکه دندان‌پزشک این ارتودنسی را روی دندان‌ها نمی‌چسباند.

این دستگاه به روی دندان‌ها نمی‌چسبد، اما به‌گونه‌ای طراحی شده است که استفاده از آن می‌تواند به صاف و مرتب شدن دندان‌ها و همچنین هم‌راستا شدن فک‌ها کمک کند.

از همین رو اگر دندان‌های شما مرتب نیستند و به همین دلیل از داشتن لبخندی زیبا محروم هستید و علاقه‌ای به ارتودنسی ثابت نیز ندارید، می‌توانید از این نوع ارتودنسی استفاده کنید.

چه مدت‌زمان باید از ارتودنسی متحرک استفاده کرد؟

حال از آنجایی که این ارتودنسی به دندان‌ها نمی‌چسبد و قابلیت حرکت در دهان را دارد، برای بسیاری از افراد سوال پیش می‌آید که مدت‌زمان استفاده از این ارتودنسی چقدر است که در پاسخ به این سوال باید گفت مدت‌زمان لازم برای ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت کمتر و کوتاه‌تر است و می‌تواند انواع ناهنجاری‌های مربوط به دندان را برطرف کند.

در رابطه با زمان دقیق ارتودنسی متحرک نمی‌توان زمان مشخصی را اعلام کرد، زیرا این موضوع به شدت هنجار پیش آمده و شرایط بیمار بستگی دارد. از همین رو اگر می‌خواهید که از مدت‌زمان لازم برای ارتودنسی متحرک مطلع شوید، باید با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری در رابطه با مدت زمان ارتودنسی به دست آورید میتوانید مقاله ارتودنسی چقدر طول میکشد را مطالعه کنید.

متخصص ارتودنسی معمولا پس از انجام معاینه‌ها و بررسی‌های لازم مدت‌زمان تقریبی لازم برای این درمان را به شما می‌گوید تا بتوانید بهترین تصمیم را در رابطه با انجام آن بگیرید.

البته مورد دیگری نیز وجود دارد که باید به آن اشاره کنیم و آن این است که درمان ارتودنسی متحرک پس از پایان استفاده از دستگاه ارتودنسی به پایان نمی‌رسد، بلکه فرد باید تا مدتی از ریتینرهای پلاستیکی (retainer) که شفاف هستند استفاده کند.

این کار باعث می‌شود موقعیت جدید دندان‌ها ثابت شود. در رابطه با زمان استفاده از ریتینرهای پلاستیکی نیز متخصص ارتودنسی باید نظر دهد، اما معمولا در ابتدا لازم است که ریتینرها تمام‌وقت در دهان قرار گیرند.

انواع ارتودنسی متحرک

تابه‌اینجا در پاسخ به سوال ارتودنسی متحرک چیست اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم، اما موضوع دیگری که باید به آن بپردازیم، این است که بدانید ارتودنسی متحرک انواع متفاوتی دارد که هرکدام براساس شرایط و موقعیت‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند.

انواع ارتودنسی متحرک

حال در ادامه به بررسی انواع ارتودنسی متحرک می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

ارتودنسی متحرک مخصوص پیشگیری از مشکلات:

این نوع از ارتودنسی بیشتر در سنین پایین مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مثال اگر کودک شما انگشت شست خود را می‌مکد، ممکن است در آینده از لحاظ دندان با مشکل مواجه شود.

دندان‌پزشک در چنین موقعیتی استفاده از ارتودنسی متحرک را پیشنهاد می‌دهد، زیرا استفاده از این ارتودنسی به ترک عادت کودک و در نتیجه جلوگیری از خراب شدن دندان‌ها کمک می‌کند.

ارتودنسی متحرک و مناسب برای رفع مشکلات حاضر:

اکنون که شما می‌دانید پلاک متحرک ارتودنسی چیست، می‌توانید از آن برای درمان ناهنجاری‌های حاضر دندان‌های خود استفاده کنید. درنتیجه بسته به شرایط دندان‌ها 1 تا 1.5 سال زمان برای این درمان نیاز خواهد بود.

ارتودنسی متحرک مناسب برای بعد درمان:

ریتینرها یا نگهدارنده‌ها نیز از انواع ارتودنسی‌ متحرک هستند که باید پس از مرتب شدن دندان‌ها مورداستفاده قرار بگیرند.

درواقع استفاده از این ریتینرها باعث می‌شود که دندان‌ها به وضعیت قبلی خود برنگردند و مرتب و صاف بمانند.

کاندیدای مناسب ارتودنسی متحرک

اکنون که متوجه شدید ارتودنسی متحرک چیست، شاید برایتان سوال پیش آید که چه افرادی می‌توانند این ارتودنسی را انجام دهند که در پاسخ باید گفت این درمان معمولا برای بسیاری از افراد قابل انجام است، زیرا می‌تواند طیف‌های مختلفی از ناهنجاری را درمان کند.

از طرفی ارتودنسی متحرک با محدودیت سنی نیز روبرو نیست و همین موضوع باعث شده که دندان‌پزشک‌ها بتوانند از این ارتودنسی برای مشکلات مختلف دندان‌ها استفاده کنند.

برای مثال افرادی که بین فک بالا و پایین آن‌ها فاصله‌ای وجود دارد یا دندان‌های فک بالای آن‌ها دچار بیرون‌زدگی شده است یا دندان‌های فک پایین‌شان از دندان‌های فک بالا جلوتر است، می‌توانند با استفاده از ارتودنسی متحرک این دست از مشکلات را برطرف کنند.

حال اگر شما می‌خواهید بدانید که آیا کاندیدای مناسبی برای این درمان هستید یا خیر با دندان‏پزشک خود مشورت کنید.

مزایای ارتودنسی متحرک

  1. می‌توانید زمان خوردن، نوشیدن و مسواک زدن ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید.
  2. هنگام تنظیم ارتودنسی اذیت نخواهید شد، زیرا می‌توانید این کار را با خم کردن سیم‌های آن یا برش دادن‌ پایه‌های اکریلیک انجام دهید.
  3. نسبت به ارتودنسی ثابت به‌صرفه‌تر است.
  4. درصورت تمایل، می‌توانید ارتودنسی را هنگام حضور در اجتماع از دهان خود خارج کنید.
  5. احتمال آسیب دیدن دندان‌ها و تحلیل رفتن ریشه‌ی دندان‌ها در این روش کمتر است.
  6. اگر میزان درد ناشی از آن غیرقابل‌تحمل باشد، می‌توانید آن را به‌صورت موقت از دهان خارج کنید.

معایب ارتودنسی متحرک

  1. اگر درمان به‌صورت مداوم انجام نشود، هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.
  2. گفتار فرد به دلیل قرار گرفتن پلاک متحرک ارتودنسی در دهان با تغییر مواجه خواهد شد.
  3. ناهنجاری‌های بسیار شدید با این روش قابل درمان نیستند و اگر برای درمان به فشار بیشتری نیاز باشد باید از ارتودنسی ثابت استفاده کرد.
  4. استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی برای فک پایین دشوار است و معمولا از آن برای فک بالا استفاده می‌کنند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره معایب ارتودنسی دندان به دست آورید میتوانید مقاله عوارض ارتودنسی را مطالعه کنید.

هزینه انجام ارتودنسی متحرک

در رابطه با هزینه انجام ارتودنسی متحرک نمی‌توان نظر قطعی داد، زیرا در مشخص شدن این موضوع نوع و شدت ناهنجاری، نوع پلاک مورداستفاده و مدت‌زمان لازم برای درمان تاثیر دارند. از همین رو شما باید با دندان‌پرشک خود مشورت کنید تا بسته به شرایط شما هزینه انجام ارتودنسی متحرک مشخص شود.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت ارتودنسی دندان میتوانید مقاله هزينه ارتودنسي را مطالعه کنید.

هزینه انجام ارتودنسی متحرک

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله در راستای پاسخ به سوال ارتودنسی متحرک چیست به توضیحات موارد مختلفی پرداختیم. حال شما می‌توانید در رابطه با این درمان با یک کلینیک دندان‌پزشکی صحبت کنید تا بررسی و معاینه‌های لازم انجام و نتیجه‌ی نهایی به شما گفته شود.

چنانچه قصد انجام ارتودنسی در کرج را دارید، کلینیک دندان‌پزشکی دکتر عارف از بهترین انتخاب‌هایی است که شما می‌توانید داشته باشید. در این مجموعه بهترین دندان‌پزشک‌ها با بالاترین تجربه مشغول به فعالیت هستند و می‌توانند بهترین تشخیص و درمان را داشته باشند.

حال اگر شما تصمیم دارید در رابطه با این موضوع با دندان‌پزشک‌های این مجموعه صحبت کنید، لازم است که اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به‌صورت رایگان به شما مشاوره دهند.

سوالات متداول

ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک؟

هرکدام از روش‌ها مزایا  و معایب خود را دارند و دندان‌پزشک باید بسته به شرایط یکی از روش‌ها را انتخاب کند.

آیا ارتودنسی متحرک برای بزرگسالان نیز موثر است؟

ارتودنسی متحرک هیچ محدودیت سنی ندارد و کودکان و بزرگسالان می‌توانند از آن استفاده کنند، اما مسلما حرکت دندان‌ها در سنین پایین‌ راحت‌تر خواهد بود.

آیا ارتودنسی متحرک با درد همراه است؟

تمام روش‌های ارتودنسی به دلیل فشاری که به دندان‌ها وارد می‌کنند با درد همراه هستند، اما باید گفت ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت از درد کمتری برخوردار است.

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *