مقالات

هزینه شکستن براکت ارتودنسی

شکستن براکت ارتودنسی دندان

انجام ارتودنسی دندان برای مرتب کردن دندان‌ها از جمله روش‌های کاربردی و مناسب است، اما شکستن براکت ارتودنسی و هزینه شکستن براکت ارتودنسی از جمله مشکلاتی محسوب می‌شود که برای بسیاری از متقاضیان این روش پیش می‌آید.

همان‌طورکه می‌دانید براکت‌های مورداستفاده در این روش محل عبور سیم‌های ارتودنسی هستند، از همین رو ایجاد کوچک‌ترین انحراف در آن‌ها می‌تواند منجر به تغییر حرکت دندان‌ها شود.

باید گفت این مشکل از جمله مشکلات شایعی است که امکان دارد برای ارتودنسی، به‌ویژه ارتودنسی پشت دندانی یا لینگوال پیش آید. دقت داشته باشید که کنده شدن براکت می‌تواند در روند درمان مشکل ایجاد کند و باعث کندی روند تغییرات دندان شود.

علت شکسته شدن براکت ارتودنسی چیست؟

براکت‌های مورداستفاده در ارتودنسی از مهم‌ترین اجزای این درمان هستند و در کیفیت نهایی ارتودنسی نقش دارند، حال سوال این است که چه اتفاقی برای براکت‌ها رخ می‌دهد که آن‌ها می‌شکنند یا شل می‌شوند؟!

علت شکسته شدن براکت ارتودنسی دندان

مهم‌ترین علل این دست از مشکلات عبارتند از:

  • خوردن غذا و خوراکی‌های سفت مانند انواع میوه‌های خشک، مغز، آجیل و دیگر غذاهایی که نیاز به جویدن دارند.
  • دستکاری کردن براکت‌ها
  • جویدن اشیایی مانند خودکار، مداد و اشیایی چون آن‌ها
  • برخورد اجسامی مانند توپ، چوب، مشت و … به دندان‌ها
  • قرار گرفتن غیراصولی اجزای بریس که شامل سیم، براکت و اسپیسرها می‌شود.
  • کیفیت پایین براکت‌های مورداستفاده
  • عدم مهارت کافی دندان‌پزشک برای انجام ارتودنسی

کنده و شکسته شدن براکت چه عوارضی به همراه دارد؟

از مهم‌ترین عوارض شکسته شدن براکت ارتودنسی می‌توان به ایجاد وقفه در طول درمان اشاره کرد. همان‌طورکه می‌دانید، روند معمول ارتودنسی به این شکل است که متخصص ارتودنتیست به‌مرور زمان ضخامت و سختی سیم‌های ارتودنسی را زیاد می‌کند و معمولا درجه سختی سیم‌ها از نرم به سخت است.

چنانچه قصد دارید درباره عوارض ارتودنسی اطلاعات بیشتری را به دست آورید میتوانید مقاله مضرات ارتودنسی را مطالعه نمایید.

شکسته شدن ارتودنسی چه عوارضی به همراه دارد

حال زمانی که شکستن براکت ارتودنسی رخ می‌دهد، متخصص ارتودنتیست نمی‌تواند روند کار را به شکل معمول ادامه دهد، زیرا سیم بعدی در براکت‌ها نخواهد رفت.

از همین رو دندان‌پزشک مجبور می‌شود که به‌اندازه‌ی چند سیم به عقب برگردد که مسلما این موضوع باعث طولانی‌تر شدن روند درمان می‌شود.

چنانچه قصد دارید درباره مدت زمان درمان ارتودنسی دندان اطلاعات بیشتری به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله ارتودنسی چقدر طول میکشد را از دست ندهید.

البته علاوه‌بر این موضوع، باید به موردی دیگری نیز اشاره کرد و آن این است که شکسته شدن براکت منجر به آزاد شدن سیم ارتودنسی می‌شود و همین موضوع باعث آزار و زخم شدن بافت نرم دهان و لثه می‌شود که می‌تواند ناراحتی فرد را به همراه داشته باشد.

هنگام مواجه با شکستن براکت ارتودنسی باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟

اول از هرچیزی باید بدانید که شکستن براکت ارتودنسی یک موضوع عادی است و این تنها شما نیستید که با این مشکل مواجه می‌شوید، بنابراین آرامش خود را از دست ندهید، زیرا هیچ اتفاق خطرناکی رخ نداده است.

پس از حفظ آرامش باید به دو نکته توجه داشته باشید؛ نکته اول این است که اگر براکت کامل کنده شده آن را قورت ندهید و اگر تنها شل شده است، به‌هیچ‌وجه سعی نکنید آن را با دست و زور باز کنید.

سپس شما باید شرایط را ارزیابی کنید. اگر متوجه شدید که براکت‌های ارتودنسی شکسته شده‌اند و ممکن است به لثه یا زبان شما آسیب برسانند، از موم یا واکس ارتودنسی استفاده کنید.

مقداری از این واکس را به بخش تیز براکت بزنید تا آسیبی به زبان و لثه شما وارد نشود و در کوتاه‌ترین زمان خود را به متخصص ارتودنسی برسانید. از طرف دیگر اگر براکت‌ها شل شده بودند، به‌طوری‌که می‌توانستید آن‌ها را بردارید، این کار را انجام دهید و براکت را تا زمان رسیدن به کلینیک دندان‌پزشکی نزد خود نگه دارید.

نکات مهم تا پیش از مراجعه به دندان‌پزشک

اگر فاصله‌ زمانی شکستن براکت ارتودنسی تا مراجعه به دندان‌پزشک زیاد شد، توصیه می‌شود یکسری از نکات را درنظر بگیرید و به آن‌ها توجه داشته باشید تا مشکل جدی برای شما پیش نیاید.

  • از شستشوی مداوم دهان و دندان‌های خود با آب و نمک غافل نشوید. انجام این کار باعث می‌شود که زخم و بریدگی‌های احتمالی ناشی از شکستن براکت ارتودنسی مشکلی را برای شما پیش نیارد.
  • در این بازه‌ی زمانی که براکت‌ها شکسته یا شل شدند از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید تا شدت آسیب‌دیدگی بیشتر نشود.
  • اگر شکستن براکت ارتودنسی با درد همراه بود، می‌توانید از مسکن‌هایی چون ایبوپروفن استفاده کنید.

هزینه شکستن براکت ارتودنسی

در رابطه با هزینه شکستن براکت ارتودنسی نمی‌توان نظر قطعی و مشخصی داد، زیرا این موضوع به نظر متخصصین ارتودنسی بستگی دارد. برای مثال برخی از متخصص‌ها برای رفع مشکل و نصب دوباره براکت‌ها هزینه‌ی کمتری را نسبت به نصب اولیه می‌گیرند، اما برخی دیگر نیز همان هزینه‌ی اولیه را دریافت می‌کنند.

هزینه شکستن براکت ارتودنسی

البته شما برای مطمئن شدن در رابطه با هزینه شکستن براکت ارتودنسی باید با کلینیک موردنظر خود مشورت کنید.

چنانچه قصد دارید درباره هزینه های ارتودنسی دندان بیشتر بدانید میتوانید مقاله قيمت ارتودنسي دندان را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که امکان دارد برای متقاضیان ارتودنسی پیش آید صحبت کردیم و متوجه شدیم که شکستن براکت ارتودنسی و هزینه شکستن براکت ارتودنسی یک موقعیت نگران‌کننده و مخصوص به شما نیست و امکان دارد هرکسی آن را تجربه کند.

اما انتخاب یک کلینیک دندان‌پزشکی برای مراجعه و درمان این مشکل اهمیت بالایی دارد. اگر در کرج زندگی میکنید و به دنبال دکتر ارتودنسی در کرج هستید، کلینیک دندان‌پزشکی دکتر عارف از دسته کلینیک‌هایی است که بهترین کادر و پرسنل را در اختیار دارد و می‌تواند بهترین مشاوره و خدمات را به شما ارائه دهد.

حال اگر شما دچار شکستگی براکت ارتودنسی شدید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران این مجموعه با شما تماس بگیرند و به‌صورت رایگان به شما در رابطه با مشکلی که دارید مشاوره دهند.

سوالات متداول

برای درمان زخم‌های ناشی از شکستن براکت ارتودنسی چه کاری انجام دهیم؟

اگر براکت‌های شکسته باعث زخم و سوزش بافت داخل دهان شما شدند، از داروهایی چون بنزوکائین یا ایبوپروفن استفاده کنید.

خوردن چه خوراکی‌هایی باعث شکسته شدن براکت ارتودنسی می‌شوند؟

خوردن میوه‌های سفت مانند سیب و گلابی، سبزیجات خام مانند هویج، پاپ کورن، انواع آجیل، غداهای چسبناک و جویدن آدامس و یخ از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانند باعث شکستگی براکت ارتودنسی شوند.

هنگام شکستن براکت ارتودنسی و قبل از مراجعه به پزشک چه باید کرد؟

دهان خود را مرتبا با آب و نمک بشویید و در این دوره تنها غذاهای نرم مانند سوپ، فرنی و … مصرف کنید.

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *