ارتودنسی دندان چه مدت طول میکشد؟

ارتودنسی چقدر طول میکشد؟ این سوال از دسته سوالاتی محسوب می‌شود که بدون‌شک برای تمام متقاضیان ارتودنسی پیش می‌آید، زیرا بسیاری از افراد در رابطه با این موضوع اطلاعات غلط و نامناسبی دارند و به همین دلیل نمی‌توانند پاسخ مناسبی برای سوال درمان ارتودنسی دندان چه مدت طول میکشد داشته باشند.

از همین رو در ادامه مطلب به بررسی پاسخ این سوال می‌پردازیم تا با داشتن اطلاعات کافی به‌سراغ این روش بروید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

بررسی روند درمان ارتودنسی دندان

ارتودنسی از شاخه‌های علم دندان‌پزشکی است که از آن برای اصلاح جایگاه دندان‌ها استفاده می‌شود. همان‌طورکه می‌دانید، اگر فک به‌اندازه‌ی کافی فضا نداشته باشد، دندان‌ها نمی‌توانند به‌درستی رشد کنند و همین موضوع باعث می‌شود که ظاهر نامناسبی پیدا کنند.

علاوه‌بر ظاهر نامناسب، دندان‌هایی که روی یکدیگر قرار می‌گیرند یا فضای کافی برای رشد ندارند، دچار پوسیدگی می‌شوند و عمرشان کاهش پیدا می‌کند. از همین رو باید به دنبال راهی برای حل این مشکلات بود که ارتودنسی پیشنهاد ما به شما است.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی دندان

انجام ارتودنسی دندان سن خاصی ندارد، تنها لازم است که دندان‌ها در حال رشد نباشند. طبق بررسی‌ها و نتایج به دست آمده، دوران نوجوانی و کودکی، یعنی سن 10 تا 14 سالگی بهترین سن برای انجام ارتودنسی است، زیرا عملیات مرتب کردن دندان‌ها سریع‌تر انجام می‌شود و نتیجه‌ی بهتری حاصل خواهد شد.

چنانچه قصد دارید درباره بهترین سن برای ارتودنسی بیشتر بدانید پیشنهاد میکنیم مقاله سن ارتودنسی دندان را از دست ندهید.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی دندان

در پاسخ به سوال ارتودنسی چقدر طول می‌کشد نمی‌توان زمان مشخص و ثابتی را اعلام کرد. درحقیقت شما هیچ دو نفری را پیدا نخواهید کرد که ارتودنسی انجام داده‌اند و مدت زمان ارتودنسی آن‌ها یکسان بوده باشد.

در پاسخ به این سوال می‌توان یک بازه‌ی زمانی را مشخص کرد، اما اعلام یک زمان دقیق و قاطع برای ارتودنسی امکان‌پذیر نخواهد بود.

دقت داشته باشید که شما باید پیش از هرکاری در ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا شرایط دهان و دندان شما بررسی شود. متخصص ارتودنسی برای بررسی این شرایط باید به فاکتورهای خاصی توجه داشته باشد. این فاکتورها عبارتند از:

  • فضای داخل دهان
  • فاصله‌ی بین دندان‌ها
  • وضعیت سلامتی دندان‌ها
  • سلامت کلی لثه‌ها و دندان‌ها

پس از آنکه متخصص براساس این فاکتورها بررسی‌های لازم را انجام داد، به شما اعلام می‌کند مشکل چیست و آیا نیاز به ارتودنسی است یا خیر؛ پس از آنکه مشکل تشخیص داده شود، می‌توان به سوال ارتودنسی چقدر طول می‌کشد پاسخ دقیق‌تری داد.

فاکتورهای تاثیرگذار بر مدت زمان نصب ارتودنسی

به‌طورکلی مواردی وجود دارد که هرکدام می‌توانند مدت زمان انجام ارتودنسی را تغییر دهند. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

  1. نوع درمان (ارتودنسی با بریس‏های فلزی، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی و …)
  2. سن فرد هنگام مراجعه برای ارتودنسی
  3. شدت مشکل دندان‌ها
  4. مهارت و تجربه دندان‌پزشک

قالب گیری ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟

پس از آنکه متخصص ارتودنسی تشخیص داد دندان‌های شما به ارتودنسی نیاز دارند، برای شما انجام عکس رادیوگرافی را تجویز می‌کند. پس از انجام عکسبرداری، نوبت به قالب گیری برای ارتودنسی می‌رسد.

قالب گیری ارتودنسی دندان چه قدر طول میکشد

قالب گیری به این دلیل انجام می‌شود که متخصص ارتودنسی از فرم دقیق دندان‌ها و ساختار فک بالا و پایین مطلع شود. حال شاید برای شما سوال پیش آید که قالب گیری ارتودنسی چقدر طول می‌کشد که در پاسخ باید گفت این مرحله بسیار راحت است و انجام آن به زمان زیادی نیاز ندارد.

نصب ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد؟

پس از آنکه قالب گیری انجام شد، نوبت به نصب ارتودنسی می‌رسد، اما نصب ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟ در رابطه با این موضوع باید گفت دندان‌پزشک در ابتدا دندان‌های فرد متقاضی را تمیز و خشک می‌کند، سپس با استفاده از چسب مخصوص نگین‌های براکت را به سطح دندان‌ها می‌چسباند.

در رابطه با این موضوع باید گفت که اگر شما تصمیم به استفاده از براکت پشت دندانی داشته باشید، مدت زمان بیشتری برای چسباندن نگین‌ها نیاز خواهد بود، زیرا آن‌ها باید تک تک به سطح پشتی دندان‌ها چسبانده شوند.

پس از انجام شدن این مراحل، نوبت به قرار دادن سیم‌های ارتودنسی می‌رسد. دندان‌پزشک این سیم‌ها را در نگین‌های براکت قرار می‌دهد و آن‌ها را تنظیم می‌کند.

در ادامه اگر نیاز باشد، دندان‌پزشک برای تعدیل نیرو بین دو فک از یک یا چند الاستیک یا حلقه کشی بزرگ استفاده می‌کند. بنابراین برای پاسخ به سوال جلسه اول ارتودنسی چقدر طول می‌کشد باید نکات مختلفی را درنظر داشت.

برای مثال نوع ارتودنسی، میزان مشکل و … از جمله مواردی هستند که می‌توانند پاسخ این سوال را تغییر دهند.

آیا امکان ارتودنسی دندان‌های یک فک وجود دارد؟

برخی از افراد نیازی به انجام ارتودنسی در دندان‌های هردو فک ندارند، برای مثال اگر دندان‌های فک بالایی صاف و مرتب باشند، نیازی نیست آن‌ها را ارتودنسی کرد. در رابطه با این موضوع باید گفت دندان‌پزشک در چنین شرایطی دندان‌های فکی که لازم است را ارتودنسی می‌کند.

آیا امکان ارتودنسی دندان های یک فک وجود دارد

حال سوال این است که ارتودنسی فک پایین یا ارتودنسی فک بالا چقدر طول می‌کشد؟ مسلما انجام ارتودنسی برای دندان‌های یک فک به زمان کمتری نیاز دارد و در یک زمان کوتاه انجام می‌شود. البته این موضوع به مهارت و حرفه‌ای بودن متخصص ارتودنسی نیز بستگی دارد و می‌تواند متغیر باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله به مواردی که باید برای پاسخ به سوال گذاشتن ارتودنسی چقدر طول میکشد به آن‌ها توجه داشت پرداختیم، اما همچنان نمی‌توان زمان دقیقی را مشخص کرد.

از همین رو توصیه می‌شود به یک دندان‏پزشکی مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود و دندان‌پزشک نظر قطعی خود در این باره را به شما بگوید.

سوالات متداول:

درمان ارتودنسی با درنظر گرفتن فاکتورهای مختلف معمولا 1.5 سال طول می‌کشد، اما این مدت زمان می‌تواند بسته به شرایط کمتر یا بیشتر شود.

محدوده سنی 10 تا 14 سال که حرکت استخوان‌های فک راحت‌تر است، انجام ارتودنسی پیشنهاد می‌شود، زیرا مرتب شدن دندان‌ها به شکل بهتری انجام خواهد شد.

ارتودنسی برای کودکان و افرادی که مشکلات کمتری دارند، در کوتاه‌ترین حالت 6 ماه است. البته حتما تشخیص و درمان را به یک دندان‌پزشک ماهر بسپارید تا در ادامه دچار مشکل و دردسر نشوید.

اطلاعات خود را درباره ارتودنسی دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button