مقالات

ارتودنسی سریع چیست؟

ارتودنسی سریع چیست

روش ارتودنسی سریع دندان از جمله روش‌های مناسب و کاربردی برای افرادی است که دندان‌های بهم‌ریخته دارند و نمی‌خواهند مدت‌زمان طولانی بریس‌ها و سیم‌های ارتودنسی را در دهان و روی دندان‌های خود تحمل کنند.

همان‌طورکه می‌دانید ارتودنسی دندان یکی از بهترین روش‌ها برای حل مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها است و می‌تواند باعث زیبایی لبخند شما شود. حال اگر روند این درمان سریع‌تر نیز انجام شود، مسلما از هر لحاظ بهتر خواهد بود.

از همین رو در ادامه در رابطه با درمان سریع ارتودنسی صحبت خواهیم کرد تا به‌طورکامل با این روش و شرایط آن آشنا شوید.

ارتودنسی سریع

ارتودنسی معمولی، روشی است که به ماه‌ها و سال‌ها زمان نیاز دارد تا نتیجه‌ی آن مشخص شود، اما ارتودنسی سریع تکنولوژی است که با استفاده از آن دندان‌های نامرتب را در مدت‌زمانی کوتاه صاف و مرتب می‌کنند.

ارتودنسی دندان چیست

روش ارتودنسی سریع به وسیله‌ی باندینگ، ونیرهای سرامیکی، بریج‌های دندان یا ترکیبی از این موارد انجام می‌شود.

البته باید متذکر شد که روشی تحت نام ارتودنسی سریع وجود ندارد، زیرا ارتودنسی یک روش با پروسه تقریبا طولانی‌مدت است. ارتودنسی 6 ماهه کوتاه‌ترین زمانی است که می‌توان از طریق انجام آن به دندان‌های منظم و مرتب دست پیدا کرد.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان ارتودنسی دندان به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله ارتودنسی چقدر طول میکشد را مطالعه کنید.

بنابراین اگر شما با تبلیغاتی روبرو شدید که در آن‌ها مدعی می‌شدند کامپوزیت طی زمان کوتاهی به همان روش قدیمی قابل انجام است باور نکنید، زیرا بسیاری از کلینیک‌ها برای جذب مخاطب چنین ادعاهایی را می‌کنند.

کاندیداهای مناسب برای انجام ارتودنسی سریع

نکته‌ای که باید درنظر داشته باشید، این است که ارتودنسی سریع برای تمام افرادی که متقاضی انجام ارتودنسی هستند مناسب نخواهد بود، زیرا گاهی‌اوقات نیاز است که فرد برای اصلاح مشکلاتی که دارد از بریس‌های ارتودنسی یا دیگر ابزارهای اصلاح فرم دندان استفاده کند.

بنابراین شما باید در ابتدا به یک کلینیک دندان‌پزشکی مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود و دندان‌پزشک تشخیص دهد که آیا شما فرد مناسبی برای انجام روش ارتودنسی سریع هستید یا خیر!

روش‌های انجام ارتودنسی سریع

برای انجام روش ارتودنسی سریع چندین تکنیک مختلف وجود دارد که دندان‌پزشک با توجه به شرایطی که وجود دارد، یکی از این تکنیک‌ها را انتخاب می‌کند. این تکنیک‌ها به‌طورکلی عبارتند از پرسلن (ونیرهای سرامیکی)، پرسلن اینله و انله، باندینگ‌های دندانی و روکش‌های دندانی.

روش های انجام ارتودنسی سریع

پرسلن (ونیرهای سرامیکی)

پرسلن‌ها از جمله موادی هستند که دندان‌پزشک آن‌ها را روی دندان‌ها وصل می‌کند. اتصال پرسلن‌ها روی دندان علاوه‌برآنکه باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود، به آن‌ها استحکام نیز می‌بخشد. پرسلن‌ها پوسته‌های نازکی هستند که ظاهری شبیه به دندان‌های طبیعی دارند و اتصال آن‌ها به دندان‌ها نیز راحت است.

شما می‌توانید شکل و رنگ این روکش‌ها را با توجه به سلیقه خود انتخاب و با انجام روش ارتودنسی سریع بسیاری از مشکلات دندانی را اصلاح کنید. افرادی که دندان‌های ترک خورده، کج شده و دندان‌های زرد رنگ دارند بهترین کاندیدای انجام ونیرهای سرامیکی هستند.

اینله، آنله و روکش‌های دندانی

از دیگر انتخاب‌هایی که می‌توان برای ارتودنسی سریع داشت، اینله، آنله و روکش‌های دندانی است. این روش‌ها برای زمان‌هایی که شما تصمیم دارید یک یا چند تا از دندان‌های خود را اصلاح کنید کاربرد خواهد داشت.

برای مثال اگر دندان شما ترک خورده، ضعیف شده یا به‌خاطر پوسیدگی ظاهر بدی پیدا کرده است، می‌توانید از این تکنیک‌ها برای رفع مشکلات استفاده کنید.

باندینگ‌های دندانی

باندینگ کامپوزیت و باندینگ چسبنده دو تکنیک از روش ارتودنسی سریع هستند که دندان‌پزشک بدون بی‌حسی و بدون سختی آن را انجام می‌دهد. در روش باندینگ کامپوزیت دندان‌پزشک از ماده کامپوزیت یا دیگر ترکیبات که همرنگ دندان هستند استفاده می‌کند و با استفاده از این مواد اختلالات و مشکلات دندان را ترمیم می‌کند.

روش دوم، یعنی باندینگ چسبنده زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که فرد بخواهد برای دندان‌ها از یک روکش زیبایی استفاده کند. برای انجام این روش دندان‌پزشک روکش را آماده می‌کند و سپس آن را روی دندان‌ها می‌چسباند.

مزایای ارتودنسی سریع

مسلما بزرگ‌ترین مزیتی که می‌توان برای روش ارتودنسی سریع درنظر گرفت، این است که به‌سرعت لبخند شما را زیباتر می‌کند و باعث می‌شود که اعتمادبه‌نفس شما افزایش یابد. البته ارتودنسی در زمان کوتاه مزایای دیگری نیز دارد که این مزایا عبارتند از:

مزایای ارتودنسی سریع چیست

 • طی یک یا دو جلسه روش ارتودنسی سریع انجام می‌شود.
 • طول درمان این ارتودنسی کوتاه است.
 • یک روش غیرتهاجمی به شمار می‌آید و کمترین ناراحتی و عوارض را دارد.

عوارض ارتودنسی سریع

در رابطه با عوارض ارتودنسی سریع تابه‌حال مورد خاصی مشاهده نشده است، اما عفونت‌های باکتریایی از شایع‌ترین عوارضی هستند که می‌توان به آن‌‌ها اشاره کرد. در رابطه با این عارضه جای نگرانی وجود ندارد، زیرا مشکل با مصرف آنتی‌بیوتیک سریعا درمان می‌شود.

اگر قصد دارید درباره مضرات ارتودنسی دندان بیشتر بدانید میتوانید مقاله آیا ارتودنسی عوارض دارد را مطالعه کنید.

البته کلینیکی که شما برای انجام روش ارتودنسی سریع انتخاب می‌کنید نیز در کیفیت انجام ارتودنسی تاثیرگذار است. از همین رو ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که انجام خدمات موردنظرتان را به کلینیک دکتر عارف بسپارید.

در این مجموعه دندان‌پزشک‌هایی مشغول به فعالیت هستند که علی‌رغم سن کمی که دارند از تجربه‌ی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند درمان ارتودنسی سریع را در بهترین کیفیت برای شما انجام دهند.

مراقبت‌های لازم پس از ارتودنسی سریع

از بارزترین ویژگی‌های روش ارتودنسی سریع می‌توان به این موضوع که این روش بسیار ساده است و به‏نگهداری خاصی نیاز ندارد اشاره کرد. البته با انجام برخی از کارها می‌توان ماندگاری این روش را افزایش داد. این کارها عبارتند از:

 • حداقل دوبار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید.
 • حتما از نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده کنید.
 • حتما چکاپ‌های لازم را انجام دهید و مطمئن شوید که دندان‌ها شرایط خوبی دارند.
 • از جویدن اشیاء سفت خودداری کنید.
 • هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی و پربرخورد از محافظ دهان استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی سریع

در رابطه با هزینه ارتودنسی سریع نمی‌توان قیمت مشخص و دقیقی را اعلام کرد، زیرا این موضوع به مقدار مواد و روکشی که مورداستفاده قرار می‌گیرد بستگی دارد.

هزینه ارتودنسی سریع دندان

از همین رو اگر هزینه ارتودنسی سریع برای شما اهمیت دارد، توصیه می‌شود در جلسه اول که جلسه مشاوره است، این موضوع را مطرح کنید تا دندان‌پزشک پس از معاینه و بررسی شرایط نظر قطعی خود را در این باره به شما اعلام کند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره هزینه درمان ارتودنسی به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله قيمت ارتودنسي دندان را مطالعه کنید

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی روش ارتودنسی سریع دندان پرداختیم و هرآنچه باید از این روش بدانید را نیز گفتیم. همچنین اکنون شما با مزایا و معایب این روش نیز آشنا هستید؛ بنابراین می‌توانید بهترین تصمیم را درباره‌ی انجام این روش بگیرید.

چنانچه در شهر کرج زندگی میکنید و به دنبال دکتر ارتودنسی در کرج هستید ما کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف را به شما پیشنهاد میکنیم. اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و به شما در رابطه با درمان ارتودنسی دندان مشاوره رایگان دهند.

سوالات متداول

هنگام انجام ارتودنسی سریع باید از خوردن چه غذاهایی اجتناب کرد؟

از خوردن آجیل، میوه‌های سفت، آدامس، آبنبات‌های سخت و  و هرخوراکی سفت دیگری در این دوره اجتناب کنید.

ماندگاری ارتودنسی سریع چقدر است؟

ماندگاری روش ارتودنسی سریع بسته به نوع تکنیکی که مورداستفاده قرار می‌گیرد می‌تواند بین 5 تا 10 سال باشد؛ البته اگر شما به‌خوبی مراقبت‌ها را انجام دهید این ماندگاری افزایش پیدا می‌کند.

مدت زمان انجام ارتودنسی سریع چقدر است؟

برای انجام این روش نمی‌توان مدت زمان مشخصی را اعلام کرد، اما لازم است بدانید نسبت به روش ارتودنسی معمولی در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود.

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

2 دیدگاه در “ارتودنسی سریع چیست؟

 1. محمد نیک‌ خو گفت:

  مطالب بسیار مفید بود

  1. ممنون از همراهی شما جناب نیک خو عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *