قلم بلیچینگ دندان

به جرئت می توان گفت که قلم سفید کننده دندان (که همه به عنوان قلم بلیچینگ دندان می شناسند) ساده‌ترین راه برای سفید کردن دندان‌ ها می باشد (نه لزوما بهترین گزینه !!!).

قلم سفید کننده دندان در حقیقت وسیله ای قلم مانند می باشد که حاوی مقداری ژل سفید کننده می باشد و به دلیل ابعاد کم آن قابل حمل است و در از بین بردن بدرنگی های روی سطح دندان ها و سفید کرد آنها موثر می باشد.

این روش به راحتی در خانه قابل انجام می باشد و  دارای سرعت بسیار بالایی می باشد. این گونه وسیله ها بعد از اولین مرتبه استفاده نتایج قابل مشاهده ای را ایجاد می کنند.

شما می توانید قلم های سفید کننده را از داروخانه ها تهیه بفرمایید. در واقع این قلم ها حاوی ترکیبات پراکسید برای سفید کردن سطح دندان ها می باشند و از نظر عملکرد فرقی با موادی که در بلیچینگ در مطب و یا بلیچینگ در منزل (با درست کردن تری اختصاصی) استفاده می شوند، ندارند.

برای اینکه یک قلم سفید کننده دندان موثر باشد، ماده درون قلم ها باید برای مدت زمان مشخصی با سطح دندان در تماس باشند و در واقع استفاده از قلم سفید کننده دندان در مقایسه با روش هایی بلیچینگ باعث تماس راحتتر ماده بلیچینگ با دندان می شوند.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 3 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

نحوه استفاده از قلم سفید کننده دندان چگونه می باشد؟

قلم بلیچینگ دندان به گونه ای طراحی شده که استفاده از آن آسان بوده است و بتواند بدون استفاده از هیچ وسیله اضافی، عمل سفید کردن دندان ها را  انجام بدهد.

نحوه استفاده از قلم سفید کننده دندان چگونه می باشد؟

قبل استفاده از قلم بلیچینگ ابتدا  باید بهداشت دهانی خود را رعایت کنید یعنی دندان‌های خود را مسواک زده و نخ دندان هم بکشید.

نحوه استفاده بر حسب نوع قلم بلیچینگی که استفاده می کنیم متفاوت است اما تاکید بر مطالعه دستورالعمل می باشد. به صورت کلی اغلب مواد سفید کننده را روی سطح جلوی دندانهایی که میخواهید سفید و درخشان شوند، می مالید.

پس از قلم بلیچینگ استفاده کنید تا یک لایه از ژل بلیچینگ را روی دندان‌های خود بگذارید تا با تمام سطح دندان‌ها در تماس باشد. حتما باید ژل بلیچینگ روی تمامی سطوح دندان که در معرض دید قرار دارد مالیده شود تا سطح دندان ها به طور یکدست تغییر رنگ پیدا کنند.

در طول این مدتی که لایه چسبنده بر روی دندان های تان قرار دارند از انجام کارهایی که باعث جدا شدن لایه چسبنده از دندان ها می شوند و همچنین از هر گونه عملی که باعث ایجاد اصطکاکی بین دهان و دندانها می شوند پرهیز کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که ژل بلیچینگ با لثه‌های شما تماس پیدا نکند؛ زیرا تماس این ماده باعث ایجاد سوختگی و احساس سوزش، التهاب و ورم لثه می شود.

ژل بلیچینگ دندان باید به مدت 20 الی 3۰ دقیقه روی دندان‌ها بماند تا بتواند اثر بگذارد و تا زمانی که ژل بلیچینگ بر روی دندان‌های شما قرار دارد از خوردن، آشامیدن و استعمال دخانیات شدیدا بپرهیزید.

بعد از گذشت مدت زمان تعیین شده دندان های خود را بشویید تا ژل روی دندان ها پاک بشود. به خاطر سمی بودن ژل بلیچینگ به خاطر داشته باشید که نباید آن را بخورید.

بعد از شستشوی دندان‌های خود به مدت ۲ ساعت از مصرف چای، قهوه، هر خوراکی کافئین دار، قلیان و سیگار خودداری کنید.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره نحوه انجام بلیچینگ دندان به دست آورید میتوانید مقاله نحوه انجام بلیچینگ را مطالعه کنید.

مزیتهای قلم سفید کننده دندان

استفاده از قلم بلیچینگ آسان و راحت می باشد. به خاطر نحوه عملکرد قلم های  بلیچینگ می توان از آن ها برای اصلاح بد رنگی های تک دندانی مورد استفاده کرد.

مزیتهای قلم سفید کننده دندان

این مورد یکی از مزیت های این روش نسبت به سایر روش های سفید کردن دندان ها می باشد. بنابراین با این روش در شرایط خاص می توان در وقت و هزینه صرفه جویی نمود.

در این روش نیازی به استفاده از تری برای قرار دهی ماده ی بلیچینگ وجود ندارد. این مورد علاوه بر راحتی بیشتر استفاده کننده باعث می شود که مشکلاتی که در حین استفاده تری پیش می آید مثل تحریک لثه یا ترشح زیاد بزاق و… دیگر رخ ندهند.

این روش ارزانترین حالت و کمترین هزینه را در بین روش های بلیچینگ دارد. هر چند ممکن است عملکرد این روش از نظر کیفیت نسبت به سایر روش های بلیچینگ در سطحی پایین تر باشد و به نتایج مشابه آن ها دست نیابد.

حمل راحت و قابل استفاده بودن در هر زمان و هر مکان از دیگر مزایای قلم بلیچینگ می باشد.

معایب قلم بلیچینگ دندان

یکی از مشکلات اصلی قلم بلیچینگ این است که لایه چسبنده ژل مانند به راحتی می تواند از سطح دندان ها جدا شود. این لایه به راحتی با شستن دهان یا با فشار سایر دندان ها به هم یا فشار لب و یا زبان، از سطح جدا می شود، قبل از اینکه بخواهد تاثیری در سفید شدن داشته باشد.

معایب قلم بلیچینگ دندان

در یک پژوهش که در سال 2003 انجام شد و در آن رنگ آبی به ژل درون قلم بلیچینگ اضافه گردید تا بتوان مقدار پوششی از ژل را که بر روی دندان ها قرار میگیرد را تعیین نمود.

در پژوهش تنها 85% از سطوحی که در معرض دید بودند توسط ماده بلیچینگ پوشیده شده بود. به عبارت دیگر استفاده درست از قلم بلیچینگ برخلاف ظاهر آن چندان هم ساده نمی باشد و پوشاندن تمام سطوح دندانی در معرض دید ممکن است با دشواری زیادی همراه باشد.

به همین دلیل گفته می شود اصلی ترین عامل شکست در رسیدن به نتایج دلخواه، روش استفاده از این نوع محصول می باشد. وقتی ژل درون قلم بر روی دندان ها مالیده می شود هیج عامل نگهدارنده و پشتیبانی برای آنان وجود ندارد تا تماس خود را با سطح دندان به طور مناسب حفظ کند.

همانطور که گفته شد کارایی قلم سفید کننده مورد تردید است. کارایی این محصول نسبت به روشهای دیگر سفید کردن دندانها به خصوص بلیچینگ در مطب، خیلی محدود است.

در تحقیقی که در سال 2006 توسط Strassler در مورد ارزیابی و مقایسه ی کارایی روش های متفاوت سفید کردن دندان ها انجام شد، Strassler به این نتیجه رسید که قلم سفید کننده دندان در مقایسه با بلیچینگ در مطب، کارایی کمتری در سفید کردن دندان ها دارد.

در حقیقت می توان گفت به ترتیب موثر بودن در سفید کردن دندان ها، اول بلیچینگ در مطب و پس از آن، ژل و تری ساخته در مطب برای استفاده در منزل (بلیچینگ در منزل) موثرترین ها می باشند.

این ماده برای افرادی که دندان های روکش شده، کامپوزیتی و لمینت دارند، گزینه مناسبی نیست و لازمه قبل از استفاده حتما با دندانپزشک خود مشورت کنند و حتی در صورت لزوم اقدام به تعویض ترمیم های خود بنمایند.

ترکیبات مورد استفاده شده در قلم بلیچینگ دندان ممکن است باعث ایجاد سوزش و حساسیت در لثه ها شود. علاوه بر این موارد ممکن است استفاده از قلم سفید کننده دندان، باعث ایجاد حساسیت دندانی و یا تحریک در بافت دهان هم شود.

قلم بلیچینگ دندان به چه میزان تاثیر گذار است؟

میزان تاثیر گذاری این محصول با توجه به جنس دندان و شدت بد رنگی دندان برای هر فرد متفاوت است. قطعا این روش برای اصلاح بیشتر تغییر رنگ های سطحی موثر خواهد بود اما به یاد داشته باشید که یک روش با دوام  برای سفیدکردن دندان ها نمی باشد.

قلم بلیچینگ دندان به چه میزان تاثیر گذار است؟

به این نکته توجه کنید که اگر شما جزء دسته افرادی هستید که سفیدی و درخشانی بالایی از دندان های خود را می پسندند این روش مناسب شرایط شما نمی باشد.

به یاد داشته باشید، در صورت استفاده درست، رعایت بهداشت دهان و دندان، رعایت مراقبت های بعد از بلیچینگ، استفاده از قلم سفید کننده دندان موثر می باشد اما با توجه به اینکه این روش در منزل و بدون نظارت دندانپزشک انجام می گیرد نباید انتظار تاثیر چشم گیر و طولانی مدت داشته باشید.

چنانچه قصد دارید درباره دوام بلیچینگ دندان اطلاعات بیشتری را به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد را از دست ندهید.

قلم سفید کننده دندان واقعا رنگ دندان را تغییر می دهد؟

بر خلاف تبلیغات فراوانی که درباره این محصول صورت گرفته و به شدت در معرض دید عموم مردم قرار دارد، میزان موثر بودن این قلم ها واقعا بالا نبوده و این تبلیغات بیشتر ترفندهایی عوام پسندانه برای فروش محصولات می باشند.

قلم سفید کننده دندان واقعا رنگ دندان را تغییر می دهد؟

در صورتی که از زیبایی لبخند و سفیدی دندان های خود ناراضی هستید و میخواهید که با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید،  پیشنهاد می شود که با مراجعه به کلینیک های معتبر و دندانپزشک متخصص در امور زیبایی مشاوره صحیح با توجه به وضعیت دندانهای خود دریافت کنید.

عوارض استفاده از قلم سفید کننده دندان

عوارض استفاده از قلم سفید کننده دندان

1- مواد موجود در قلم بلیچینگ می توانند باعث تحریک لثه وحساسیت به گرما و سرما در دندان شوند. این عوارض به صورت خفیف و موقتی تجربه میشوند و نیازی به درمان دندانپزشکی ندارند.

2- التهاب لثه و دندان درد و خورده شدن که می‌تواند به بدن آسیب برساند.

3- در برخی از محصولات ماده ای تحت عنوان ساخارین یافت می شود که هر چند فاقد اثر گذاری بر دندان ها می باشد ولی خاصیت سرطان‌زایی آن به اثبات رسیده و استفاده از آن در آمریکا نیز ممنوع شده است.

برای کاهش  و جلوگیری از ایجاد عوارض به نکات زیر عمل کنید

جلوگیری از عوارض بلیچینگ دندان

1- برای کاهش عوارض تا جایی که ممکن است زمان ماندن ژل سفید کننده روی دندان را کاهش دهید.

2- در صورت  بروز حساسیت در دندان ها از خمیردندان‌های ضد حساسیت استفاده کنید.

3- سعی کنید از دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده کنید.

4- مثل سایر مواد مورد استفاده برای بلیچینگ این محصول هم برای کودکان، خانم‌های باردار و خانم‌هایی که در دوران شیردهی هستند قابل استفاده نمی باشد.

5- تحت هیج شرایطی از این ماده بیشتر از مقدار مورد نیاز استفاده ننمایید.

6- دقت کنید محصول با چشم و لثه تماس پیدا نکند و هنگام مصرف خورده نشود.

7- معمولاً حساسیت و عوارض استفاده، بعد از ۲۴ ساعت پایان می‌یابد؛ اگر حساسیت بیشتر ۲۴ ساعت طول کشید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

8- این ماده نباید بر روی دندان هایی که پوسیده اند یا دارای ماده ی ترمیمی می باشند استفاده شود.

چکیده کلام

استفاده از قلم بلیچینگ یکی از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها برای سفید کردن دندان ها می باشد اما همانطور که گفته شد این محصول باید در شرایط خاصی تجویز شود و همچنین در کارآیی و موثر بودن آن تردیدات زیادی وجود دارد.

به همین دلیل به شدت توصیه می شود که قبل از استفاده از این نوع محصولات حتما با دندانپزشک خود یا متخصص های زیبایی مشورت بنمایید.

ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف تمام تلاش خود را می کنیم تا بهترین خدمات بلیچینگ دندان در کرج را به شما عزیزیان ارائه دهیم. اگر همچنان در انتخاب درمان خود مردد هستید میتوانید با مراجعه به مرکز ما از مشاوره و معاینه رایگان متخصصین زیبایی بهرمند سوید و با اطمینان خاطر درمان خود را انخاب نمایید.

اطلاعات خود را درباره بلیچینگ دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

2 دیدگاه. Leave new

 • شمیم
  2023/08/16 09:59

  سلام وقت بخیر من دندان های جلویی درست کردم ولی امکان المنت و کامپوزیت ندارم میشه یه راه حلی بگید برای سفید شدن دندان ها

  پاسخ
  • reyhane zolfaghari
   2023/09/02 11:04

   سلام وقت بخیر میتونید برای سفید شدن دندان هاتون درمان بلیچینگ انجام بدین بستگی به شرایط دندانیتون دارد برای مشاوره میتونیدبا این شماره تماس بگیرید 02191008333

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button