بلیچینگ دندان چه قدر دوام دارد

بلیچینگ دندان چه قدر دوام دارد؟ اگر زیبایی و سفیدی دندان هایتان برایتان خیلی ارزشمند می باشد و در عین حال میخواهید درمانتان خیلی هزینه بر نباشد قطعا بلیچینگ برای شما بهترین گزینه است.

بلیچینگ دندان یک درمان قطعی برای سفید کردن دندان است که جدا از هزینه کم و مقرون به صرفه بودن آن، این روش وقت گیر نیست و تقریبا این روش بی خطر می باشد.

در این مقاله سعی شده به یکسری سوالات رایج در مورد دوام و مراقبت های بعد از درمان بلیچینگ پاسخ داده شود پس با ما در این مقاله همراه باشید.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 4 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

انواع بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

هیچکدام از روش های سفید کردن دندان، دائمی و همیشگی نیستند و بلیچینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت با قاطعیت نمی توان گفت که میزان دوام درمان بلیچینگ چه میزان می باشد.

بسته به اینکه شما چقدر به نکات و مراقبت های بعد از بلیچینگ توجه کرده اید و همچنین وضعیت بهداشت دهان شما و نوع تغذیه شما، ماندگاری درمان بلیچینگ متفاوت می باشد.

انواع بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

حتی به عادت‌های شخصی شما مثل سیگار کشیدن و نوشیدن چای و قهوه در این مدت زمان تاثیر گذارند و به صورت یک قاعده هرچه مراقبت شما از دندان ها بعد از بلیچینگ کردن بیشتر باشد و از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگ دار کمتر استفاده کنید، دوام بلیچینگ دندان نیز بیشتر خواهد بود.

پس می توان گفت که بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند. به صورت کلی دوام بلیچینگ چه در مطب صورت گرفته باشد و چه در منزل چیزی بین 1 سال تا 2 سال می باشد.

قطعا با توجه به توضیحات داده شده برای یکسری از افراد دوام این دوره کمتر و برای گروهی دیگر بیشتر از این مدت می باشد. هرچند افرادی بودند که نزدیک ۱۰ سال هم  از رنگ دندانهایشان راضی بودند اما مطالعات، ۶ ماه تا دوسال ثبات رنگ بعد از بلیچینگ را گزارش نموده اند.

جالب است بدانید که این تکرار درمان از نظر اقتصادی نیز کم هزینه می باشد، زیرا که احتمالاً بیمار می تواند از همان تری هایی که قبلاً استفاده کرده‌است، دوباره هم استفاده بنماید.

علاوه بر این مزیت کاهش هزینه  باید بدانید اکثر اوقات، در تجدید درمان مدت زمان خیلی کمتری از درمان اصلی اولیه نیاز می باشد و به طور خلاصه بیمار در تکرار دوره های درمان بلیچینگ هزینه و وقت کمتری نسبت به اولین بار صرف می کند.

عوامل موثر بر ماندگاری بلیچینگ

با توجه به اینکه دوام درمان بلیچینگ دندان به شدت به  میزان رعایت مراقبت های بعد از درمان بستگی دارد به تعدادی از آن ها در ادامه اشاره می شود و پیشنهاد می گردد که برای بیشتر کردن مقدار ماندگاری و تاثیر  درمان بلیچینگ این نکات را رعایت کنید . پس به طور خلاصه این عوامل موثر بر ماندگاری را بررسی میکنیم:

عوامل موثر بر ماندگاری بلیچینگ

رعایت بهداشت فردی برای اثرگذاری درمان بلیچینگ دندان

تغذیه غذایی مناسب در هنگام درمان بلیچینگ

مراقبت های بعد از بلیچینگ و راه های افزایش ماندگاری آن

در ساعات اولیه لثه خود را با آب گرم تمیز نمائید. بهتر از برای جلوگیری از درد لثه دندان و التهاب آن را به آرامی ماساژ دهید.

پیشنهاد می شود که دندان های خود را روزی دو بار با آب گرم بشویید.

سعی کنید به مدت یک روز از مصرف مواد غذایی رنگی دوری بنمایید. سعی کنید در صورت مصرف مواد غذایی حاوی رنگ دانه هر چه سریعتر دندان های خود را با آب تمیز بنمایید.

از مصرف غذاهایی که سرد می باشند خودداری نمائید.

سعی کنید از مصرف غذا های اسیدی دوری کنید به خصوص خوراکیهای دارای سیتریک اسید مثل پرتقال و نارنگی .

در این برهه زمانی به شدت به بهداشت دهان و دندان خود رسیدگی کنید و بطور منظم و مرتب با برنامه مسواک بزنید و بعد از صرف غذا نخ دندان هم حتما استفاده کنید.

توجه داشته باشید که کشیدن سیگار و استعمال دخانیات با درمان بلیچینگ در تضاد می باشند و دوام درمان بلیچینگ دندان را کاهش می دهد. به خاطر همین توصیه می شود که برای همیشه با سیگار و قلیان خداحافظی کنید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ و راه های افزایش ماندگاری آنسعی کنید در دوره‌ی استفاده از بلیچینگ از مصرف هرگونه دخانیات ، توتون ، قهوه ، چای و هرگونه نوشیدنی های رنگدانه دار را به حداقل برسانید واگر هم به نوشیدن چایی، قهوه و … علاقه دارید حتما بعد از نوشیدن آنها مسواک بزنید و دندان های خود را بشویید.

به یاد داشته باشید مدت زمان استفاده بین دو نوبت ژل بلیچینگ باید بیش از یک ساعت باشد و استفاده ی بیش از دوبار در روز و هر بار بیش از یک ساعت از بلیچینگ خانگی در به نتیجه رسیدن تغییری ایجاد نخواهد کرد به همین دلیل اصلا توصیه نمی شوند.

به هیچ وجه زنان باردار و شیرده،بیماران دیابتی، قلبی ، افراد زیر 16 سال و کسانی که دندانهای حساسی دارند نباید از ژل بلیچینگ استفاده کنند(به عبارت دیگر تحت هیچ عنوان نباید از ژل بلیچینگ در موارد کنتراندیکاسون استفاده کرد.

پس از هربار استفاده از سرنگ (حاوی ژل) حتما در جای خشک و خنک نگه داری کنید.از نگه داری سرنگ در یخچال پرهیز کنید.

به شدت توصیه می شود که در چند روز اول بعد از شروع درمان که می خواهید مسواک بزنید از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود و در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید برطرف می گردد.

یک هفته بعد از انجام بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی لازم صورت گیرد. در این بررسی ها ممکن است دندانپزشک برای اصلاح تری و راحت تر قرار گیری آن در دهان , کمی از لبه های تری بزند و یا در صورت بروز حساسیت دندانی شدید دندانپزشک تصمیم به عوض کردن نوع ماده بلیچینگ یا تعویق موقت استفاده از درمان بلیچینگ بگیرد.

پس به خاطر داشته باشید که باید به طور منظم در ابتدای کار به مطب دکتر خود مراجعه کنید تا معاینه بشوید.

در صورت لزوم می توانید بعد از بلیچینگ دندان از نوشیدنی های بی رنگ همچون شیر و آب استفاده کنید.

میوه هایی مثل خیار , موز و سیب به صورت پوست گرفته شده استفاده بشوند.

برنج، ماکارونی ، نان و سیب زمینی به صورت پخته استفاده بشوند.

از لبنیات همچون پنیر، ماست، خامه می توانید استفاده نمائید.

از خوردن غذاهای حاوی زعفران و زردچوبه خودداری کند.

به یاد داشته باشید که باید از دو تری بالا و پایین نباید به صورت همزمان استفاده گردد زیرا که این عمل می تواند باعث ایجاد مشکلات مفصلی در فرد استفاده کننده بشود.

خوردن و نوشیدن مواد غذایی مانند آب نارگیل ،گل کلم، پاستا و برنج، مرغ و ماهی و نان سفید برای بعد از بلیچینگ توصه می شود.

از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد لکه‌های تیره می‌شوند مانند سس سویا، گوشت قرمز، شکلات و تمامی میوه‌ها به غیر از موز خوداری کنید.

مصرف سیگار الکترونیکی به میزان متوسط ایرادی ندارد.

تا زمان 24 ساعت از مصرف خمیردندان‌های رنگی (قرمز و آبی) یا دهانشویه خودداری کنید.

چنانچه نوشیدنی‌های گازدار یا چای سرد مصرف می‌کنید، بایستی از نی استفاده کنید.

بیشتر رژ لب‌های معمولی روی لب و دندان می‌چسبند و اثر بدی روی رنگ دندان‌ها دارند به همین دلیل توصیه می شود حتما از رژلب‌های ضد لک استفاده کنید.

یکی از موضوعات به شدت پر اهمیتی که در درمان های زیبایی زیاد پیش می آید این است بعد از گذشت مدتی از درمان چون وضعیت اولیه خود را به یاد نمی آورد فکر می کند که درمان موثر نبوده است به همین دلیل توصیه می شود از وضعیت اولیه دندان های خود قبل از شروع به درمان عکس تهیه کنید تا  در صورتی که اثرگذاری درمان خود شک کردید با مراجعه به عکس ها از موثر بودن درمان خود اطمینان حاصل کنید.

جمع بندی:

در این مطلب درباره بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد صحبت کردیم اما در جمع بندی مطالب گفته شده باید بگویم با آنکه بلیچینگ درمان به شدت موفقی می باشد.

ولی افراد دریافت کننده این درمان باید مراقبت های خاصی را بعد از درمان انجام دهند تا از میزان دوام درمان بلیچینگ کاسته نشود و به طور خلاصه باید حدودا سالی یکبار به دکترخود  مراجعه بنمایند و البته ناگفته نماند برای ماندگاری سفیدی دندان ها باید اصول بهداشتی را دقیق رعایت کنند.

عارف کلینیک یکی از بهترین  کلینیک‌های درمانی می‌باشد که شما می توانید با خیالی راحت برای درمان بلیچینگ دندان در کرج به آن مراجعه فرمایید و از داشتن دندان های بسیار درخشان و زیبا لذت ببرید.

در صورتی که همچنان برای بلیچینگ دندان های خود شک دارید یا احساس می کنید نیاز به مشاوره دارید , می توانید از ویزیت و مشاوره رایگان مرکز که توسط کادر حرفه ای ارائه می شود بهره مند شوید پس با رزرو مشاوره رایگان از کلینیک دکتر عارف، ابتدا از وضعیت دندان های خود و بهترین روش درمان آگاه شوید و سپس بهترین خدمات را دریافت کنید.

سوالات متداول:

همانطور که در مقالات قبلی بازه زمانی درمان با توجه  به نوع روشی که برای بلیچینگ انتخاب می‌شود و نوع رنگ اولیه دندان ها متفاوت می باشد.

در روش بلیچینگ در مطب طی 3الی 6 جلسه لازم می باشد که هر جلسه حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و در روش بلیچینگ در منزل حدود 2 الی 3 هفته  زمان نیاز می باشد.

با توجه به اینکه روش بلیچینگ مورد استفاده برای هر فرد با توجه به شرایط دهان و دندان فرد و تغییر رنگ دندانهایش می باشد پس در حقیقت روش برتری وجود ندارد.

اگر یکی از روش های بلیچینگ به تنهایی نتواند باعث بهبود وضعیت رنگ رفتگی دندانی شود هیچگاه روش دیگر نمی تواند موثر باشد و در واقع هر دو روش به یک میزان موثر می باشند.

در بعضی موارد خاص که در لایه‌های سطحی مینا  تغییر رنگ وجود داشته باشد برای نتیجه بهتر قبل از درمان بلیچینگ ابتدا ماکروابرژن و سپس بلیچینگ صورت می‌گیرد.

در  روش مایکروابرژن سطح مینای دندان به مقدار خیلی کمی با خمیرهای ساینده مخصوصی یا فرز های الماسی ریز دانه تراشیده می‌شود تا بدرنگی‌های سطحی مینای دندان حذف بشود.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره بلیچینگ دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button