مراحل ایمپلنت‌ دندان

مراحل ایمپلنت دندان ، از یک پروسه درمانی مشخص برخوردار است. ایمپلنت های دندانی که به مفهوم کاشت ایمپلنت می باشند، از بهترین روش های جایگزینی دندان ها بعد از دست رفتن دندان ها می باشد.

ایمپلنت ها برای آنکه تبدیل به دندان شوند، دارای مراحلی هستند که دندانپزشکان روی دهان بیمار مراحل را سپری کرده و پس از مدتی بیمار دارای دندان می شود.

از این مراحل به اختصار می توان به جراحی مرحله اول یا کاشت ایمپلنت، در بعضی مواقع به جراحی مرحله دوم یا بستن هیلینگ و قالب گیری که در مرحله سوم می باشد و همچنین چسباندن روکش روی ایمپلنت‌ در مرحله چهارم اشاره کرد.

در این مقاله قصد داریم با یکدیگر به بررسی مراحل کاشت ایمپلنت دندان بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 4 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

مراحل کاشت ایمپلنت دندان به ترتیب

اگر بخواهیم برای بیماری، کاشت ایمپلنت‌ انجام دهیم، ابتدا باید در یک مرحله جراحی متناسب با استخوان فک بیمار، ایمپلنتی که اندازه استخوان او شود را داخل استخوان قرار دهیم.

این کار توسط جراح صورت می گیرد و تحت بی حسی موضعی و بدون اینکه بیمار دردی داشته باشد، در زمان کوتاهی  که اغلب برای بیماران غیر قابل باور است، صورت می گیرد.

بیماران عمومأ بر این تصور هستند که جراحی ایمپلنت درمان بسیار سخت‌، طولانی و دردناکی می باشد، اما بر خلاف تصور درمان ایمپلنت در صورتی که توسط دندانپزشک متبحر انجام شود، درمانی است که سرعت زیادی دارد و بسیار سریع انجام می شود. همچنین درد و ناراحتی ندارد.

ایمپلنت درمانی است که سرعت زیادی دارد و بسیار سریع انجام می شود

شما به طور متوسط برای کاشت هر عدد ایمپلنت، زمانی حدود پنج الی ده دقیقه در نظر بگیرید. البته این زمان بستگی به شرایط استخوان بیمار و مهارت جراح نیز دارد.

هنگام ایمپلنت گذاری، یک مرحله برای جراحی داریم. در مرحله جراحی، که اغلب آسان است، پایه ایمپلنت دندانی را داخل استخوان می گذارند.  در این مرحله، بستگی به استخوان، نوع ایمپلنت و شرایط، باید حدود دو الی سه ماه صبر کرد تا ایمپلنت خوب با استخوان جوش بخورد.

غالبا جراحی در اینجا و در یک مرحله تمام می شود. در برخی افراد جراحی در دو مرحله انجام می شود. یعنی در یک مرحله ایمپلنت را می کارند و در مرحله بعد قسمت لثه را برای مراحل بعدی شکل می دهند.

مرحله سوم: بعد از جوش خوردن استخوان، در مراحل پروتزی، قطعه پروتز روی ایمپلنت بسته می شود. سپس نوبت به مرحله  قالب گیری می رسد. یعنی روی ایمپلنت قالب گرفته می شود و برای لابراتوار ارسال می شود تا  روکش را بسازد.

سپس این روکش روی ایمپلنت قرار می گیرد تا شما دندان داشته باشید. یعنی تا زمانی که روکش ساخته نشود، دندانی وجود نخواهد داشت. پس بین سه تا پنج مرحله، کاشت ایمپلنت انجام می شود.

آیا کاشت ایمپلنت همیشه تا پنج مرحله طول میکشد؟

ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که بیمار نیاز به جراحی های تکمیلی داشته باشد. مثلا کسی که قصد دارد در انتهای فک بالا کاشت ایمپلنت انجام دهد، ممکن است به دلیل اینکه خیلی وقت پیش دندان هایش را کشیده است، سطح سینوس های فکی او پایین آمده باشد و برای بالا بردن سطح سینوس های فک او نیاز به یک جراحی تکمیلی باشد.

اگر جراحی سینوس لیفت خیلی وسیع باشد، ممکن است یک یا دو مرحله به پروسه درمانی بیمار اضافه کند. اگر کسی قصد دارد کل فک خود را ایمپلنت کنند، پروسه درمانی وی ممکن است بیشتر از دوازده جلسه به طول بینجامد.

اما برای انجام چند دندان اینگونه نیست و خیلی از مراحل همزمان انجام می شود. مثلا برای کاشت پنج ایمپلنت، ممکن است در مرحله جراحی هر پنج ایمپلنت کاشته شود و جراحی در همان یک مرحله تمام شود.

همچنین در قسمت پروتز نیز اگر پنج ایمپلنت کاشته شود،  کار قالب گیری در همان یک جلسه تمام می شود ولی حساسیت کار بالاتر است و دقت بالاتری را می طلبد.

پس باید صبر بیشتری داشته باشید چون پزشک شما ممکن است دو الی سه بار از شما قالب بگیرد.  اما در کل عرف مراحل کاشت ایمپلنت بین سه الی پنج مرحله می باشد.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

اینکه هر کدام از مراحل ایمپلنت‌ چقدر زمان می برد، بستگی به نوع تکنیک جراحی و شرایط محلی دارد که ایمپلنت درون آن استخوان کاشته شده است. مثلاً اگر استخوان شما، استخوانی نرم باشد و ایمپلنتی که در آن کاشت شده است خوب گیر نکرده باشد، شاید لازم باشد چهار ماه صبر کنیم تا پیوند برقرار شود.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

اما اگر محل استخوانی شما خوب باشد و ایمپلنت خوب با استخوان فیت شود، این زمان می تواند در حداقل زمان ممکن خود باشد. مثلاً شکل می توانید در حدود  دو ماه از ایمپلنت های خود قالب بگیرید یا در بعضی از شرایط دیگر، اگر از ایمپلنت های فوری یا ایمپلنت های توریستی استفاده شود، می توان ظرف مدت دو هفته از دندان ها قالب گرفت.

اما آنچه که اکثر وقت ها انجام می شود، عموماً بعد از سه ماه از گذشت ایمپلنت، از آن قالب می گیرند. البته، این برای زمانی است که جراحی های تکمیلی مثل سینوس لیفت و پیچند استخوان انجام نشده باشد. چرا که وجود این جراحی ها می تواند زمان قالب گیری را شش الی یک سال به تعویق بیندازد.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری

اگر منظور ما از ایمپلنت فوری، ایمپلنت های توریستی باشد، مراحل کاشت آن همانند ایمپلنت های معمولی است، فقط مدت زمانی که طول می کشد تا استخوان با ایمپلنت جوش بخورد، بسیار کوتاه تر بوده و بعد از گذشت دو هفته الی یک ماه، می توان از روی ایمپلنت قالب گیری کرد و پس از گذشت یک هفته روکش آن آماده شود.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری

یا حتی با تکنیک روکش های زیرکونیوم و دستگاه میلینگ، حتی در برخی شرایط می توان تا دو هفته دندان را به بیمار تحویل داد. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دنیا، در مراکزی که مجهز می باشند ولی ایمپلنت های بسیار مرغوب و بروز نیز استفاده می کنند.

شرایطی وجود دارد که اگر استخوان های بیمار نیز شرایط مطلوب داشت باشد، حتی ایمپلنت هایی داریم که در یک روز کل کار تمام می شود. البته باید به آن خاطر نشان کرد که این ایمپلنت ها هزینه های بسیار بالایی دارند.

اگر بخواهیم ایمپلنت های فوری را به منظور آن تفسیر کنیم که منظور ما کاشت ایمپلنت در جلسه ای است که دندان خارج شده، مراحل بعدی نیز مانند ایمپلنت های ساده است؛ یعنی بعد از جوش خوردن ایمپلنت با استخوان، یک جلسه از آن قالب گیری به عمل می آید و بعد از آن روکش ساخته می شود.

البته تمامی شرایطی که گفتیم، فرد به فرد بسیار متفاوت است و این که دندان های یک فرد در مدت زمان یک ماه و دندان های فرد دیگری در مدت زمان یک سال پروسه درمانش به اتمام برسد، به شرایط و متغیر های بسیار زیادی بستگی دارد که به برخی از آن ها در این مقاله اشاره گردید.

ما در عارف کلینیک (ایمپلنت فوری کرج) با بررسی صحیح درمان و ایجاد ارزیابی های قبل از درمان از بیماران، تصمیم می گیریم که با رضایت بیمار، درمان ایمپلنت را برای بیماران انجام دهیم.

سوالات متداول:

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست