ایا با وجود ارتودنسی میشود عمل بینی انجام داد؟

ارتودنسی و عمل بینی از جمله اقدامات بسیار شایع در ایران هستند که بسیاری از افراد برای داشتن چهره‌ای زیبا نسبت به انجام آن‌ها اقدام می‌کنند، در این مطلب قصد داریم به سوالاتی مثل: چه مدت بعد از ارتودنسی میتوان عمل بینی انجام داد؟ و ایا با وجود ارتودنسی میشود عمل بینی انجام داد؟ را پاسخ دهیم.

اول از هرچیزی باید گفت که ایده عمل بینی همزمان با ارتودنسی ایده خوب و مناسبی نیست، زیرا هنگام انجام ارتودنسی فرم لب تغییر می‌کند و زمانی که ارتودنسی برداشته نیز می‌شود تغییراتی در لب‌ها مشاهده خواهد شد و از آنجایی که رابطه بین فرم لب و بینی اهمیت دارد، توصیه می‌شود عمل بینی و ارتودنسی همزمان انجام نشوند.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

آیا ارتودنسی بر فرم بینی تاثیر دارد؟

ارتودنسی دندان از جمله روش‌هایی است که شاید به‌طور مستقیم روی فرم بینی تاثیر نگذارد، اما از آنجایی که به متقارن‌سازی دندان‌ها و فک کمک می‌کند، باعث می‌شود که زاویه‌ی بین لب و بینی نیز تغییر کند؛ از همین رو می‌تواند روی فرم بینی نیز تاثیرگذار باشد.

آیا ارتودنسی بر فرم بینی تاثیر دارد؟

همچنین ارتودنسی در فرم فک پایینی و چانه نیز تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث شود که بینی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر دیده شود. بنابراین می‌توان گفت ارتودنسی از جمله روش‌هایی است که تاثیراتی را بر فرم بینی دارد. حال با این اوصاف اول ارتودنسی یا عمل بینی؟

اول ارتودنسی یا عمل بینی؟

همان‌طورکه می‌دانید، بهترین زمان برای انجام ارتودنسی دوران کودکی است، زیرا در سن کودکی لثه‌ها بافت نرم‌تری دارند و همین موضوع کمک می‌کند که تغییرات زودتر انجام شوند.

البته ارتودنسی از جمله روش‌هایی است که سن خاصی ندارد و اگر شما در بزرگسالی نیز به فکر انجام ارتودنسی بیفتید، مشکلی پیش نخواهد آمد. چنانچه قصد دارید درباره سن ارتودنسی دندان بیشتر بدانید پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین سن برای ارتودنسی را از دست ندهید.

اما عمل بینی با ارتودنسی با یکدیگر قابل انجام هستند؟ توصیه ما به شما این است که جراحی بینی و ارتودنسی را همزمان انجام ندهید، بلکه در ابتدا درمان ارتودنسی را انجام دهید و اجازه دهید که روند آن به پایان برسد.

در این حالت فرم دندان‌ها، لب و فک نیز ثابت می‌شود و شما می‌توانید در رابطه با فرم بینی خود تصمیم بهتر و مناسب‌تری بگیرید.

حال اگر شما از دسته افرادی هستید که نمی‌توانید تا پایان روند ارتودنسی خود صبر کنید و برایتان سوال پیش آمده که آیا با ارتودنسی میشه عمل بینی انجام داد یا خیر باید گفت که در رابطه با این موضوع یک متخصص ارتودنسی باید نظر دهد.

درواقع متخصص شرایط دهان و فک شما را بررسی می‌کند و سپس با توجه به این موضوع به سوال شما پاسخ می‌دهد.

آیا با وجود ارتودنسی می‌شود عمل بینی انجام داد؟

بسیاری از افراد زمانی که سیم‌های ارتودنسی روی دندان‌هایشان قرار دارد، تصمیم به انجام عمل بینی می‌گیرند، اما در پاسخ به سوال اینکه با ارتودنسی میشه بینی عمل کرد یا خیر باید گفت که معمولا این کار پیشنهاد نمی‌شود، زیرا زمانی که دندان‌ها ارتودنسی می‌شوند، فشار زیادی به فک‌ها وارد خواهد شد و مسلما عمل بینی نیز با درد و فشار همراه است و همین موضوع می‌تواند شرایط را سخت کند.

آیا با وجود ارتودنسی میتوان عمل بینی انجام داد

از همین رو توصیه می‌شود این دو روش را همزمان انجام ندهید.

چه مدت بعد از ارتودنسی می‌توان عمل بینی انجام داد؟

ارتودنسی از جمله روش‌هایی است که می‌تواند بر موقعیت‌ لب‌ها، زاویه‌ی بین لب و بینی و تعادل بین آن‌ها تاثیر بگذارد. حال از آنجایی که فرم نهایی لب برای جراح بینی بسیار اهمیت دارد، توصیه می‌شود اجازه دهید 6 ماه از انجام ارتودنسی دندان‌های شما بگذرد تا فرم نهایی لب‌ها تثبیت شود.

چنانچه قصد دارید بدانید که خود درمان ارتودنسی چه مقدار زمان میگیرد میتوانید مقاله ارتودنسی چقدر طول میکشد را مطالعه کنید.

چه مدت بعد از ارتودنسی میتوان عمل بینی انجام داد

البته شما می‌توانید در رابطه با سوال اینکه آیا ارتودنسی مانع عمل بینی می‌شود یا خیر با دندان‌پزشک خود مشورت کنید تا نظر قطعی به شما اعلام شود.

ارتودنسی بعد از عمل بینی

دیگر حالتی که می‌توان به آن اشاره کرد، انجام ارتودنسی بعد از عمل بینی است، اما چند وقت بعد از عمل بینی می‌توان ارتودنسی کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت انجام ارتودنسی باید پس از جا افتادن بینی انجام شود که معمولا این پروسه یک سال طول می‌کشد.

البته گاهی‌اوقات دندان‌پزشک برای شما انجام جراحی فک را نیز تجویز می‌کند که در چنین حالتی به احتمال زیاد فرم بینی شما تغییر خواهد کرد. در چنین شرایطی ممکن است که نیاز باشد شما دوباره عمل ترمیمی بینی انجام دهید.

از همین رو توصیه می‌شود بین ارتودنسی و عمل بینی اولویت را به ارتودنسی اختصاص دهید، زیرا در غیر این صورت باید هزینه‌ی اضافه‌تری را برای انجام جراحی ترمیمی بینی بپردازید.

انحراف بینی و ارتودنسی

اگر بینی شما دچار انحراف است، توصیه می‌شود در ابتدا مشکل را برطرف کنید و سپس نسبت به انجام ارتودنسی اقدام کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است گرفتگی بینی روند رشد فک و تغییرات آن را با مشکل مواجه کند و حتی باعث تغییر شکل فک بالا و پایین شود.

از همین رو توصیه می‌شود در صورتی که این مشکل را دارید حتما با دندان‌پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم صورت گیرد.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید در این مقاله در رابطه با ارتودنسی و عمل بینی صحبت کردیم و به این موضوع پرداختیم که بهتر است در ابتدا ارتودنسی دندان را انجام دهید تا در ادامه انجام جراحی بینی مشکلی را به وجود نیاورد. و به سوالاتی مثل چه مدت بعد از ارتودنسی میتوان عمل بینی انجام داد؟ و ایا با وجود ارتودنسی میشود عمل بینی انجام داد؟ را پاسخ دادیم.

البته تصمیم‌گیری نهایی باید بعد از انجام معاینه‌ و بررسی‌های لازم انجام شود، از همین رو توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید و شرایطی که دارید را بگویید تا بهترین تصمیم برای شما گرفته شود.

اگر به دنبال دکتر ارتودنسی در کرج هستید میتوانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و درباره درمان ارتودنسی دندان به شما مشاوره رایگان دهند.

سوالات متداول:

این موضوع به شرایط بیمار بستگی دارد، اما معمولا متخصصان معتقد هستند که 2.5 الی 6 سال بهترین بازه‌ی زمانی برای فاصله‌ی بین ارتودنسی و عمل بینی است.

توصیه می‌شود چنین کاری را انجام ندهید و اجازه دهید که درمان ارتودنسی به پایان برسد و سپس جراحی بینی را انجام دهید، اما در صورتی که تصمیم به انجام این کار دارید باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است فرم لب‌ها تغییر کند که این موضوع باعث تغییر زاویه بینی و لب نیز می‌شود. بنابراین نتیجه‌ی نهایی نتیجه مطلوب و موردنظر شما نخواهد شد.

اطلاعات خود را درباره ارتودنسی دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button