عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت چیست؟ آیا کاشت دندان خطری دارد؟

ایمپلنت دندان یکی از راه‌های متداول برای جایگزینی دندان‌های خراب و پرکردن جای دندان‌های حذف شده است. ایمپلنت اگرچه باعث زیبایی ردیف دندان‌ها می‌شود، اما عوارض بسیار جدی به همراه دارد که کمترین آن شل شدن لثه با عفونت آن است.

در این مقاله قصد داریم راجع به عوارض ایمپلنت دندان صحبت کنیم و خطرات احتمالی کاشت دندان را مورد بررسی قرار دهیم. اگر به تازگی تصمیم به ایمپلنت گرفته اید، در ادامه همراه ما باشید:

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

ایمپلنت دندان یک روش کاربردی برای پرکردن دندان‌های حذف شده استف اما عوارض آن باعث شده تا بسیاری از افراد از انجام آن سرباز زنند و برای انجام آن مردد شوند. برخی از عوارض ایمپلنت دندان به مدت بسیار کوتاهی با شما همراه هستند و به مرور از بین می‌روند، اما برخی از آن‌ها عوارض جدی‌تری هستند که به مدت طولانی همراه شما می‌مانند.

در این روش ابتدا دندانپزشک به واسطه آمپول بی‌حسی، در لثه و اطراف آن بی‌حسی موضعی ایجاد می‌کند. سپس درون لثه را بریده و درون آن سوراخ ایجاد می‌کند. پایه فلزی ایمپلنت داخل شکاف لثه قرار می‌گیرد و پس از مدتی استخوان‌های اطراف آن رشد می‌کنند و باعث استحکام پایه می‌شوند.

سپس روی این پایه فلزی را با روکشی شبیه به دندان می‌پوشانند تا درست هم شکل با دندان‌ها شود و کاملا طبیعی به نظر برسد. دندان ایمپلنت شده از لحاظ استحکام و دوام هیچ تفاوتی با سایر دندان‌ها ندارد و به راحتی می‌توان با کمک آن غذاها و خوردنی‌های سفت و محکم میل کرد.

مشکلات متعددی که دندان‌های مصنوعی و بریچ دارند، باعث شده است تا بسیاری از افراد به جای این روش‌ها به سراغ انواع ایمپلنت دندان بروند. اما این روش‌ها معایب و عوارض خود را دارند.

عوارض چند روز ابتدایی ایمپلنت دندان

1.آسیب به بافت لثه

از اولین ضررهای ایمپلنت می‌توان به آسیب بافت لثه اشاره کرد. این عارضه خود را به شکل ورم و خارش نشان می‌دهد و معمولا پس از گذشت مدت‏ زمانی چون یک الی دو روز خوب می‌شود.

البته اگر خارش و ورم لثه شما را اذیت می‌کند، می‌توانید از کمپرس آب یخ استفاده کنید. دقت داشته باشید که کمپرس را به‌صورت مستقیم روی دندان‌ها قرار ندهید.

همچنین باید متذکر شد که اگر دندان‌پزشک مهارت کافی نیز نداشته باشد، ممکن است به بافت لثه آسیب جدی وارد شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت را مطالعه کنید.

2.خونریزی

برای انجام کاشت ایمپلنت درون استخوان فک لازم است که برش‌ و حفره‌هایی در لثه ایجاد شود. از همین رو امکان دارد پس از انجام لمینت چند روزی خونریزی خفیفی از لثه را تجربه کنید.

این خونریزی با گذشت زمان کم می‌شود تا جایی که به تدریج تمام شود. این خونریزی اگر خفیف باشد جای نگرانی ندارد، اما حتما توصیه‌های مراقبتی دندان‌پزشک را رعایت کنید تا دهان و دندان شما عفونت نکند.

3.درد

یکی از عوارض ایمپلنت که می‌توان درنظر گرفت درد است. درد از دیگر عوارضی است که به‌صورت موقت حس خواهد شد و پس از کاشت ایمپلنت کاملا طبیعی است، زیرا پایه ایمپلنت باید در حفره‌ی ایجاد شده در لثه قرار گیرد و جوش بخورد.

از همین رو درد یکی از عوارض کاملا طبیعی است که شما می‌توانید با مصرف مسکن آن را تسکین دهید.

4.کبودی

کبودی از دیگر عوارض بعد از جراحی ایمپلنت است که هیچ جای نگرانی ندارد. این کبودی معمولا با رنگ آبی یا سیاه در ناحیه انجام جراحی ایمپلنت دیده می‌شود و به‌مرور زمان و ترمیم بافت لثه از بین خواهد رفت. گاهی‌اوقات محل کبودی با درد نیز همراه خواهد بود.

5.حساسیت یا آلرژی

تیتانیوم از اصلی‌ترین موادی است که در ساخت پایه ایمپلنت مورداستفاده قرار می‌گیرد و گاهی‌اوقات دیگر فلزات جایگزین آن می‌شوند. این مواد معمولا باعث حساسیت نمی‌شوند و باید گفت این مورد از مضرات ایمپلنت به‌ندرت رخ می‌دهد، اما برخی از افراد نسبت به آن‌ها دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شوند.

این حساسیت و آلرژی معمولا با نشانه‌هایی چون خارش، سوزش، تحلیل لثه‌ها و تب خود را نشان می‌دهد. در چنین موقعیتی توصیه می‌شود مشکل پیش آمده را با پزشک خود درمیان بگذارید تا هرچه سریع‌تر روند لازم برای حل این مشکل انجام شود.

6.آسیب‌های سینوسی

اگر این درمان به‌درستی انجام نشود، یکی از خطرات ایمپلنت که امکان دارد رخ دهد، آسیب‌های سینوسی است. همان‌طورکه می‌دانید، حفره‌های سینوسی و استخوان فک با یکدیگر در ارتباط هستند و اگر روند درمان به‌درستی صورت نگیرد، مشکلاتی چون التهاب و عفونت پیش خواهد آمد.

از همین رو توصیه می‌شود انجام ایمپلنت دندان را حتما به یک متخصص ایمپلنت بسپارید تا مطمئن شوید که احتمال رخ دادن عوارض خطرناک ایمپلنت کمتر خواهد شد.

عوارض بلندمدت ایمپلنت دندان

تابه‌اینجا با عوارض بعد از ایمپلنت دندان که معمولا کوتاه‌مدت و موقتی هستند آشنا شدیم، اما لازم است بدانید که برخی از این عوارض برای بلندمدت نیز باقی خواهند ماند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تا از آن‌ها مطلع شوید.

1.ایجاد عفونت

از دردناک‌ترین عوارض ایمپلنت های دندانی می‌توان به ایجاد عفونت اشاره کرد. این عارضه می‌تواند هم حین جراحی رخ دهد و هم بعد از انجام آن که اگر چنین اتفاقی بیفتد دندان‌های طبیعی نیز آسیب خواهند دید.

این عارضه بیشتر برای افرادی که دچار مشکلات سیستم ایمنی هستند، سیگار می‌کشند یا به بهداشت دهان و دندان خود توجه ندارند پیش خواهد آمد.

دقت داشته باشید که ایجاد عفونت می‌تواند عوارض دیگری را نیز به همراه داشته باشد که بوی بد دهان یکی از این عوارض است.

بنابراین اگر شما با نشانه‌هایی چون درد و تب، تورم و خونریزی، بوی بد دهان و مشکل در جویدن روبرو شدید، می‌توانید به ایجاد عفونت در دهان خود مشکوک شوید و به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله علائم عفونت ایمپلنت دندان را مطالعه کنید.

2.لق شدن دندان‌های کناری

از دیگر خطرات ایمپلنت دندان می‌توان به لق شدن دندان‌های کناری دندان ایمپلنت شده اشاره کرد. گاهی‌اوقات برخی از بیماران که ایمپلنت دندان را انجام داده‌اند، ادعا می‌کنند دندان‌های کناری ایمپلنتی که انجام داده‌اند لق شده‌اند.

در رابطه با این عوارض دندان ایمپلنت باید گفت که طبیعی است و جای نگرانی ندارد، زیرا پس از آنکه پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش خورد این عارضه برطرف خواهد شد.

3.لق شدن ایمپلنت دندان

سومین عوارض کاشت دندان ایمپلنت لق شدن خود ایمپلنت است. این عارضه معمولا مدتی پس از کاشت ایمپلنت رخ می‌دهد که در چنین حالتی باید مشکل را به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و درمان مناسب با مشکل انجام شود.

از جمله علائمی که به شما این مشکل را نشان می‌دهد، می‌توان به احساس درد و ناراحتی، حرکت ایمپلنت، خون‌ریزی و بی‌رنگی لثه اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله لق شدن فیکسچر ایمپلنت را مطالعه کنید.

عوارض کلی و نادر کاشت دندان به صورت ایمپلنت کدام است؟

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم برخی از عوارض ایمپلنت دندان به مدت کوتاهی از بین می‌روند و از عوارض شایع هستند که افراد زیادی با آن مواجه می‌شوند. این عوارض معمولا خیلی زود برطرف می‌شوند. توجه داشته باشید که برخی دیگر از عوارض ایمپلنت دندان دائمی هستند و تا سال‌ها باعث درد و مشکل می‌شوند. این عوارض تا چند سال با شما هستند و به راحتی از بین نمی‌روند. برخی از عوارض ایمپلنت دندان عبارتند از

1.عفونت

پس از اینکه جراحی ایمپلنت را انجام می‌دهید، ممکن است به عفونت مبتلا شوید. میزان این عفونت و شدت آن در هر فردی متفاوت است، اما می‌توان با استفاده از یکسری داروها و آنتی بیوتیک ها، این عفونت را تا حد زیادی برطرف کرد. در صورتی که این عفونت شدید بود و به بافت استخوان نفوذ کرد، باید پایه ایمپلنت را از استخوان خارج و پیوند استخوان را انجام داد.

2.کاهش حجم لثه

در برخی مواقع اتفاق می‌افتد که بعد از کاشت ایمپلنت، بافت لثه عقب نشینی می‌کند و حجم آن کم می‌شود. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا دندانپزشک بررسی‌های لازم را انجام دهد و در صورت نیاز ایمپلنت برداشته شود.

3.شل شدن ایمپلنت

پس از کاشت ایمپلنت معمولا یک بازه زمانی باید صبر کنید تا میله ایمپلنت درون بافت لثه کاملا محکم شود و استخوان‌های لثه با رشد خود، اطراف میله را بپوشانند. زمانی که استخوان‌های فک و میله ایمپلنت به خوبی ادغام شوند، عمل موفق‌تری را تجربه می‌کنید. اما در برخی مواقع اتفاق می‌افتد که میله و استخوان ادغام نمی‌شوند و ایمپلنت استحکام کافی را ندارد. در چنین شرایطی دندانپزشک ایمپلنت را برمی دارد و پس از بررسی‌های لازم و برطرف کردن مشکل، دوباره پایه را درون شکاف لثه جای می‌دهد.

4.آسیب عصبی یا بافتی

در صورتی که دندانپزشک شما مهارت و تخصص کافی نداشته باشد، ممکن است پایه را کنار عصب قرار دهد. این موضوع مشکلات متعددی نظیر درد، احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن فک را به همراه دارد. این موضوع گاهی خیلی زود برطرف می‌شود، اما گاهی تا مدت زیادی با شما می‌ماند؛ بنابراین مراجعه به متخصص ایمپلنت دندان در تهران و یا سایر شهرها، موضوعی بسیار حائز اهیمت است.

5.کاشت ایمپلنت نامناسب

برای کاشت ایمپلنت حتما به افراد متخصص مراجعه کنید. گاهی نداشتن تجربه کافی در این زمینه، مشکلات متعددی به بار می‌آورد. مثلا امکان دارد که دندانپزشک پایه ایمپلنت را در زاویه درست و سرجای خود قرار ندهد که این موضوع زیبایی و ظاهر دندان‌ها را خراب می‌کند.

6.پری ایمپلنت

پری ایمپلنت از مشکلاتی است که در طولانی مدت همراه با بیمار می‌ماند. این مشکل باعث می‌شود استخوان حمایت کننده فک به دلیل عفونت‌های مکرر تحلیل برود. پری ایمپلنت معمولا به مرور زمان اتفاق می‌افتد و با علائمی از جمله خونریزی، درد و تورم است.

7.مشکلات سینوسی

در برخی موارد اتفاق می‌افتد که با ایمپلنت دندان‌های بالایی، حفره‌های سینوسی حساس و ملتهب شوند. در چنین شرایطی سینوزیت اتفاق می‌افتد. علائمی که نشان دنده این مشکل هستند، شامل درد و تورم در پیشانی، اطراف چشم و اطرتف گونه ها، کاهش حس بویایی، کیپ شدن بینی، سردرد‌های سینوسی، بالا رفتن دمای بدن، بوی بد دهان و… می‌شوند.

8.آسیب ناشی از نیروی زیاد

دندان‌های ایمپلنت شده اگر در معرض فشار و و ضربه محکم قرار بگیرند، آسیب می‌بینند. اگرچه این موضوع در مورد دندان‌های طبیعی نیز صدق می‌کند، اما میزان آسیب‌پذیری دندان‌های ایمپلنت شده نسبت به دندان‌های طبیعی بیشتر است. به همین دلیل افرادی که در ورزش‌های خاصی فعالیت می‌کنند و ممکن است به طور مداوم در معرض آسیب باشند باید از محافظ دندان استفاده کنند.

9.سوراخ شدن بافت‌های اطراف ایمپلنت

در برخی موارد اتفاق می‌افتد که هنگام انجام عمل ایمپلنت، بافت‌های اطراف دچار آسیب شوند. به طور مثال سوراخ شدن صفحه زبان، لثه، بافت اطراف لثه، سینوس‌ها و… از جمله آسیب‌هایی هستند که ممکن است در طی ایمپلنت متوجه افراد شوند و عوارض متعددی از جمله عفونت را به بار بیاورند.

10.عوارض پیوند استخوان

همان طور که گفتیم برای کاشت ایمپلنت و افزایش استحکام و مقاومت آن باید استخوان‌های فک قابلیت پیوند خوردن با پایه ایمپلنت را داشته باشند. اگر استخوان‌های فک پتانسیل لازم را نداشته باشند، معمولاً عمل پیوند استخوان از سایر نقاط انجام می‌شود که این موضوع به تنهایی عوارض متعددی را برای افراد به همراه دارد. این عوارض شامل کبودی، درد، تورم، ورم فک به مدت ۲ هفته، عفونت پیوند استخوان و یا شکست پیوند در افراد سیگاری می‌شود.

در صورت بروز عوارض ایمپلنت باید چه کنیم؟

برخی از عوارض ایمپلنت دندان مانند تورم، درد و خونریزی در چند روز اول کاملا طبیعی بوده و هیچ مشکلی ندارد. اما در صورتی که این علائم تکرار شوند و با مشکلات دیگری از جمله تب، سردرد، سینوزیت شدید یا شل شدن ایمپلنت همراه باشند، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

به احتمال زیاد می‌دانید که عکس cbct چیست و هزینه عکس cbct دندان چقدر است. این مهم برای انجام ایمپلنت بدون عارضه می‌تواند تاثیر به‌سزایی داشته باشد. برای جلوگیری از بروز عوارض ایمپلنت باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

  • مصرف سیگار و تنباکو را به حداقل میزان ممکن برسانید.
  • به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهید و به طور مداوم دندان‌ها را مسواک کنید.
  • با مصرف میوه و سبزیجات سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.
  • گاهی بروز عفونت به موارد دیگری نظیر دیابت یا محل نامناسب ایمپلنت اتفاق می‌افتد که این موضوع باید به شکل تخصصی بررسی شود.

اگرچه کاشت دندان خطرات متعددی دارد و عوارض ایمپلنت بسیار است، اما این به این معنا نیست که هیچ وقت نمی‌توان از این روش درمانی استفاده کرد؛ چرا که هستند افرادی که ایمپلنت دندان انجام داده‌اند و نسبت به آن کاملاً راضی‌اند و حتی اگر باز هم به عقب برگردند روش ایمپلنت را برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته انتخاب می‌کنند.

اینکه شما به چه نوع مرکزی مراجعه می‌کنید و میزان سابقه مهارت و تخصص پزشک شما چقدر باشد در نتیجه نهایی کار تاثیر فوق العاده‌ای دارد. برخی افراد با توجه به هزینه بالای ایمپلنت، برای انجام این امور به سراغ افراد تازه کار می‌روند تا به این شکل روی هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده باشند. اما این کار بازی کردن با سلامت دهان و دندان است و گاهی ممکن است عوارضی به بار آورد که هیچ وقت قابل جبران نیستند.

بنابراین قدم اول برای انجام امور دندانپزشکی، مراجعه به کلینیک‌های تخصصی در زمینه امور دندانپزشکی و ایمپلنت است. عارف کلینیک یک مرکز کاشت ایمپلنت در غرب تهران با هزینه مناسب و بهترین نتیجه است و شما می‌توانید با مراجعه به این مرکز، بدون کمترین عارضه ای، دندان‌های از دست رفته خود را ایمپلنت کنید و نسبت به نتیجه کار آسوده خاطر باشید.

 

کاشت دندان به این روش عوارضی دارد که در این مقاله سعی کردیم به صورت جزئی به تمامی این عوارض بپردازیم. اما این موضوع به این معنا نیست که ایمپلنت دندان مناسب نیست و نباید از آن استفاده کرد، بلکه شما می‌توانید با مراجعه به افراد متخصص در این زمینه و کلینیک‌های معتبر، کاشت ایمپلنت دندان را با حداقل عوارض انجام دهید و نسبت به نتیجه نهایی کار آسوده خاطر باشید. برای اطلاع از هزینه ایمپلنت دندان می‌توانید با عارف کلینیک از طرق مختلف در ارتباط باشید.

ایمپلنت دندان از جمله روش‌های محبوبی است که به زیبایی دندان‌ها و لبخند شما کمک می‌کند، اما آیا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت انجام ایمپلنت درواقع یک عمل جراحی است و مسلما هر جراحی یکسری عوارض دارد.

از همین رو در ادامه مطلب عوارض ایمپلنت دندان را موردبررسی قرار می‌دهیم تا با آن‌ها آشنا شوید و تصمیم خود را در رابطه با انجام این درمان بگیرید.

برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان چه کاری باید انجام دهیم؟

تابه‌اینجا به سوال آیا ایمپلنت عوارض دارد یا خیر پاسخ دادیم. حال شاید برای بسیاری از افراد سوال پیش آید که چگونه می‌توانیم از بروز این عوارض جلوگیری کنیم که در ادامه به برخی از اقدامات مناسب برای این موضوع اشاره خواهیم کرد.

  • به توصیه‌های پزشک در رابطه با مراقبت‌های پس از ایمپلنت گوش دهید.
  • به بهداشت دهان و دندان خود توجه‌ی ویژه‌ای داشته باشید.
  • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.
  • انجام ایمپلنت دندان را به یک متخصص ایمپلنت واگذار کنید.

مورد آخر که به آن اشاره شد، از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید، زیرا اگر پزشک موردنظر شما مهارت کافی برای انجام این کار را نداشته باشد، نمی‌تواند کاشت ایمپلنت را به‌خوبی انجام دهد و نتیجه‌ی چنین موضوعی رخ دادن عوارض موقت و بلندمدت این درمان است.

چنانچه قصد انجام ایمپلنت دندان در کرج را دارید ما به شما مجموعه عارف کلینیک را پیشنهاد می‌دهیم. در این مجموعه بهترین دندان‌پزشک‌ها با بالاترین تجربه مشغول به فعالیت هستند و می‌توانند کاشت ایمپلنت را با بهترین کیفیت برای شما انجام دهند تا مشکل و عارضه‌ای برای شما پیش نیاید.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با ایمپلنت و عوارض آن صحبت کردیم و هرآنچه باید در رابطه با این موضوع می‌دانستید را در اختیارتان قرار دادیم. حال شما می‌توانید با توجه به فواید و مضرات ایمپلنت دندان در رابطه با انجام این روش تصمیم نهایی خود را بگیرید.

همچنین شما می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

سوالات متداول:

خیر، تابه‌حال گزارشی از این مشکل وجود نداشته است و اگر شما به بهداشت دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشید می‌توانید سالیان سال از دندان‌های ایمپلنت خود استفاده کنید.

این مشکل به‌ندرت پیش می‌آید، اما باید گفت احتمال رخ دادن آن در افرادی که عادت به دندان قروچه دارند وجود دارد.

بله. درمان ارتودنسی ممکن است برای افرادی که بیماری‌های خود ایمنی دارند و وضعیت سلامتی‌شان ضعیف است مناسب نباشد و این بیماری اصطلاحا پس زده شود.

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button