1. کلینیک عارف
  2. مقالات
  3. عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از جمله روش‌های محبوبی است که به زیبایی دندان‌ها و لبخند شما کمک می‌کند، اما آیا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت انجام ایمپلنت درواقع یک عمل جراحی است و مسلما هر جراحی یکسری عوارض دارد.

از همین رو در ادامه مطلب عوارض ایمپلنت دندان را موردبررسی قرار می‌دهیم تا با آن‌ها آشنا شوید و تصمیم خود را در رابطه با انجام این درمان بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

پیش از آنکه در رابطه با عوارض ایمپلنت دندانی صحبت کنیم، لازم است بدانید که مزیت‌ها و فواید این روش درمانی نسبت به عوارضی که دارد دو چندان است، اما آشنایی با مضرات ایمپلنت دندان نیز اهمیت دارد، زیرا باعث می‌شود شما بتوانید عملکرد بهتری در برابر آن‌ها داشته باشید.

عوارض ایمپلنت دندان چیست

البته پیش از آنکه عوارض کاشت دندان ایمپلنت را موردبررسی قرار دهیم، لازم است بدانید که عوارض بعد از ایمپلنت به‌طورکلی به دو دسته تقسیم می‌شوند که این دو دسته عبارتند از عوارض چند روز ابتدایی و عوارض بلندمدت که در ادامه به‌ترتیب به هریک اشاره خواهیم کرد.

عوارض چند روز ابتدایی ایمپلنت دندان

آسیب به بافت لثه

از اولین ضررهای ایمپلنت می‌توان به آسیب بافت لثه اشاره کرد. این عارضه خود را به شکل ورم و خارش نشان می‌دهد و معمولا پس از گذشت مدت‏ زمانی چون یک الی دو روز خوب می‌شود.

البته اگر خارش و ورم لثه شما را اذیت می‌کند، می‌توانید از کمپرس آب یخ استفاده کنید. دقت داشته باشید که کمپرس را به‌صورت مستقیم روی دندان‌ها قرار ندهید.

همچنین باید متذکر شد که اگر دندان‌پزشک مهارت کافی نیز نداشته باشد، ممکن است به بافت لثه آسیب جدی وارد شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله سفید شدن لثه بعد از ایمپلنت را مطالعه کنید.

خونریزی

برای انجام کاشت ایمپلنت درون استخوان فک لازم است که برش‌ و حفره‌هایی در لثه ایجاد شود. از همین رو امکان دارد پس از انجام لمینت چند روزی خونریزی خفیفی از لثه را تجربه کنید.

این خونریزی با گذشت زمان کم می‌شود تا جایی که به تدریج تمام شود. این خونریزی اگر خفیف باشد جای نگرانی ندارد، اما حتما توصیه‌های مراقبتی دندان‌پزشک را رعایت کنید تا دهان و دندان شما عفونت نکند.

درد

یکی از عوارض ایمپلنت که می‌توان درنظر گرفت درد است. درد از دیگر عوارضی است که به‌صورت موقت حس خواهد شد و پس از کاشت ایمپلنت کاملا طبیعی است، زیرا پایه ایمپلنت باید در حفره‌ی ایجاد شده در لثه قرار گیرد و جوش بخورد.

از همین رو درد یکی از عوارض کاملا طبیعی است که شما می‌توانید با مصرف مسکن آن را تسکین دهید.

کبودی

کبودی از دیگر عوارض بعد از جراحی ایمپلنت است که هیچ جای نگرانی ندارد. این کبودی معمولا با رنگ آبی یا سیاه در ناحیه انجام جراحی ایمپلنت دیده می‌شود و به‌مرور زمان و ترمیم بافت لثه از بین خواهد رفت. گاهی‌اوقات محل کبودی با درد نیز همراه خواهد بود.

حساسیت یا آلرژی

تیتانیوم از اصلی‌ترین موادی است که در ساخت پایه ایمپلنت مورداستفاده قرار می‌گیرد و گاهی‌اوقات دیگر فلزات جایگزین آن می‌شوند. این مواد معمولا باعث حساسیت نمی‌شوند و باید گفت این مورد از مضرات ایمپلنت به‌ندرت رخ می‌دهد، اما برخی از افراد نسبت به آن‌ها دچار واکنش‌های آلرژیک می‌شوند.

این حساسیت و آلرژی معمولا با نشانه‌هایی چون خارش، سوزش، تحلیل لثه‌ها و تب خود را نشان می‌دهد. در چنین موقعیتی توصیه می‌شود مشکل پیش آمده را با پزشک خود درمیان بگذارید تا هرچه سریع‌تر روند لازم برای حل این مشکل انجام شود.

آسیب‌های سینوسی

اگر این درمان به‌درستی انجام نشود، یکی از خطرات ایمپلنت که امکان دارد رخ دهد، آسیب‌های سینوسی است. همان‌طورکه می‌دانید، حفره‌های سینوسی و استخوان فک با یکدیگر در ارتباط هستند و اگر روند درمان به‌درستی صورت نگیرد، مشکلاتی چون التهاب و عفونت پیش خواهد آمد.

از همین رو توصیه می‌شود انجام ایمپلنت دندان را حتما به یک متخصص ایمپلنت بسپارید تا مطمئن شوید که احتمال رخ دادن عوارض خطرناک ایمپلنت کمتر خواهد شد.

عوارض بلندمدت ایمپلنت دندان

تابه‌اینجا با عوارض بعد از ایمپلنت دندان که معمولا کوتاه‌مدت و موقتی هستند آشنا شدیم، اما لازم است بدانید که برخی از این عوارض برای بلندمدت نیز باقی خواهند ماند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تا از آن‌ها مطلع شوید.

عوارض بلند مدت ایمپلنت دندان

ایجاد عفونت

از دردناک‌ترین عوارض ایمپلنت های دندانی می‌توان به ایجاد عفونت اشاره کرد. این عارضه می‌تواند هم حین جراحی رخ دهد و هم بعد از انجام آن که اگر چنین اتفاقی بیفتد دندان‌های طبیعی نیز آسیب خواهند دید.

این عارضه بیشتر برای افرادی که دچار مشکلات سیستم ایمنی هستند، سیگار می‌کشند یا به بهداشت دهان و دندان خود توجه ندارند پیش خواهد آمد.

دقت داشته باشید که ایجاد عفونت می‌تواند عوارض دیگری را نیز به همراه داشته باشد که بوی بد دهان یکی از این عوارض است.

بنابراین اگر شما با نشانه‌هایی چون درد و تب، تورم و خونریزی، بوی بد دهان و مشکل در جویدن روبرو شدید، می‌توانید به ایجاد عفونت در دهان خود مشکوک شوید و به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله علائم عفونت ایمپلنت دندان را مطالعه کنید.

لق شدن دندان‌های کناری

از دیگر خطرات ایمپلنت دندان می‌توان به لق شدن دندان‌های کناری دندان ایمپلنت شده اشاره کرد. گاهی‌اوقات برخی از بیماران که ایمپلنت دندان را انجام داده‌اند، ادعا می‌کنند دندان‌های کناری ایمپلنتی که انجام داده‌اند لق شده‌اند.

در رابطه با این عوارض دندان ایمپلنت باید گفت که طبیعی است و جای نگرانی ندارد، زیرا پس از آنکه پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش خورد این عارضه برطرف خواهد شد.

لق شدن ایمپلنت دندان

سومین عوارض کاشت دندان ایمپلنت لق شدن خود ایمپلنت است. این عارضه معمولا مدتی پس از کاشت ایمپلنت رخ می‌دهد که در چنین حالتی باید مشکل را به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و درمان مناسب با مشکل انجام شود.

از جمله علائمی که به شما این مشکل را نشان می‌دهد، می‌توان به احساس درد و ناراحتی، حرکت ایمپلنت، خون‌ریزی و بی‌رنگی لثه اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله لق شدن فیکسچر ایمپلنت را مطالعه کنید.

برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان چه کاری باید انجام دهیم؟

تابه‌اینجا به سوال آیا ایمپلنت عوارض دارد یا خیر پاسخ دادیم. حال شاید برای بسیاری از افراد سوال پیش آید که چگونه می‌توانیم از بروز این عوارض جلوگیری کنیم که در ادامه به برخی از اقدامات مناسب برای این موضوع اشاره خواهیم کرد.

برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان چه کار کنیم

  • به توصیه‌های پزشک در رابطه با مراقبت‌های پس از ایمپلنت گوش دهید.
  • به بهداشت دهان و دندان خود توجه‌ی ویژه‌ای داشته باشید.
  • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.
  • انجام ایمپلنت دندان را به یک متخصص ایمپلنت واگذار کنید.

مورد آخر که به آن اشاره شد، از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید، زیرا اگر پزشک موردنظر شما مهارت کافی برای انجام این کار را نداشته باشد، نمی‌تواند کاشت ایمپلنت را به‌خوبی انجام دهد و نتیجه‌ی چنین موضوعی رخ دادن عوارض موقت و بلندمدت این درمان است.

چنانچه قصد انجام ایمپلنت دندان در کرج را دارید ما به شما مجموعه عارف کلینیک را پیشنهاد می‌دهیم. در این مجموعه بهترین دندان‌پزشک‌ها با بالاترین تجربه مشغول به فعالیت هستند و می‌توانند کاشت ایمپلنت را با بهترین کیفیت برای شما انجام دهند تا مشکل و عارضه‌ای برای شما پیش نیاید.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله در رابطه با ایمپلنت و عوارض آن صحبت کردیم و هرآنچه باید در رابطه با این موضوع می‌دانستید را در اختیارتان قرار دادیم. حال شما می‌توانید با توجه به فواید و مضرات ایمپلنت دندان در رابطه با انجام این روش تصمیم نهایی خود را بگیرید.

همچنین شما می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

سوالات متداول:

خیر، تابه‌حال گزارشی از این مشکل وجود نداشته است و اگر شما به بهداشت دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشید می‌توانید سالیان سال از دندان‌های ایمپلنت خود استفاده کنید.

این مشکل به‌ندرت پیش می‌آید، اما باید گفت احتمال رخ دادن آن در افرادی که عادت به دندان قروچه دارند وجود دارد.

بله. درمان ارتودنسی ممکن است برای افرادی که بیماری‌های خود ایمنی دارند و وضعیت سلامتی‌شان ضعیف است مناسب نباشد و این بیماری اصطلاحا پس زده شود.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button