عکس cbct چیست و هزینه عکس cbct دندان

سی بی سی تی در فرایندهای درمانی و عکس‌های رادیوگرافی که نسل جدید این عکس هاست نقش مهمی دارد. معمولاً دندانپزشکان از این نوع تصویربرداری زمانی که نیاز به تصاویر سه بعدی دندان‌ها نسج سخت و نرم بدون اینکه تغییری در اندازه اجزا دندان ،فک و لثه ایجاد کند استفاده میکنند. تصاویر نهایی این عکس‌ها در حالت سه بعدی و مطابق با ساخت فک و دندان های فرد تهیه می‌شود cbct این اطلاعات کامل و دقیق را در  دسترس متخصص قرار می‌دهد.

این تکنولوژی نیازمند تجهیزات خاص است و هزینه بالاتری نسبت به سایر رادیوگرافی معمولی دارد به همین خاطر در موارد پیچیده و درمان‌های خاص از گرافی cbct استفاده میشود.

عکس سی بی سی تی زمانی انجام می‌شود که متخصص تشخیص دهد عکس‌های رادیوگرافی به صورت معمولی یا CT جوابگو نباشد،چون میزان اشعه‌های تابیده شده در سی بی سی تی(cbct) خیلی بیشتر از سی تی (CT)است به همین دلیل زیاد انجام نمی‌گیرد و باید با تشخیص و تایید پزشک متخصص تهیه شود.

در سی بی سی تی خروجی ارائه دهنده کامل و دقیق،سطحی و سه بعدی است که به متخصص کمک می‌کند تصویر کلی از وضعیت بیمار داشته باشد و با توجه به تشخیص دقیق مشکل و بیماری فرد مورد نظر بهترین روش ممکن را برای درمان فرد به کار ببرد. در واقع با عکس سی بی سی تی متخصصان می‌توانند تصاویر سه بعدی دندان،مسیرهای عصبی، بافت‌های نرم و بافت استخوانی را مورد بررسی و تشخیص دقیق قرار دهند.

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

مراحل آماده شدن برای تهیه عکس سی بی سی تی

روش انجام cbct به این صورت است که اشعه ایکس به سر بیمار که درون دستگاه قرار گرفته به صورت چرخش ۳۶۰ درجه‌ای می‌تابد که تصاویر زیادی حدود ۲۰۰ نما تهیه می‌کند این نماهای مختلف توسط دستگاه‌ها ترکیب و عکس سه بعدی ارائه می‌شود.

نیازی نیست برای انجام رادیوگرافی cbct کار خاصی انجام دهیم اما بهتر است هنگام انجام این رادیوگرافی،هیچگونه اشیا فلزی مثل گوشواره طلا و جواهرات همراه بیمار نباشد. بیمار هنگام مشاوره باید اطلاعات مربوط به شرایط جسمی و روحی خود را در اختیار مشاور بگذارد. مخصوصاً خانم‌های باردار حتماً باید این مورد را قبل از رادیوگرافی سی بی سی تی ذکر کنند زیرا ممکن است تصویربرداری برای خانم باردار یا جنین خطرساز باشد.

سی بی سی تی و کاربردهای آن

 • ارتودنسی :ارزیابی و تحلیل سفالومتری و آنالیزهای سه بعدی درمان ارتودنسی
 • ایمپلنت: تشخیص و اندازه‌گیری وضعیت استخوان برای قرار دادن دقیق ایمپلنت‌های دندانی
 • بررسی سینوس‌ها: ارزیابی وضعیت فک و بیماری‌های کانال‌های عصبی و حفره بینی
 • تعیین ساختار استخوان و اصلاح ارزیابی موقعیت جهت‌گیری دندان‌ها
 • تشخیص نقطه مرکزی ایجاد درد

مشاهده و برنامه‌ریزی برای جراحی دندان‌های نهفته و دندان عقل

نگاهی به opg و تفاوت‌های آن با cbct

عکسبرداری با اشعه ایکس در دنیای پزشکی کاربردهای فراوانی دارد اما در فهرست مورد علاقه‌های  شما احتمالاً جز گزینه‌های انتهایی خواهد بود. در دندانپزشکی اشعه ایکس (رادیولوژی) به روش‌های مختلفی گرفته می‌شود. نگه داشتن یک ابزار ناخوشایند بین دندان‌هایتان حتی برای چند ثانیه جالب به نظر نمی‌رسد اما تصویربرداری با اشعه ایکس چیزهای زیادی را به دندانپزشکتان می‌دهد.همچنین عکس او پی جی(opg) دندان کاربردهای زیادی در خدمات دندانپزشکی دارد. ئاو پی جی مخفف عبارت ارتوپانتومونوگرام(Orthopantomogram) است.

اسکن پانورامیک دندانی است گاهی اوقات با نام اختصاصی پانورکس نامیده می‌شود که نگاهی پانورامیک و دوبعدی از یک نیم دایره بین دو گوش را نشان می‌دهد.

‏opg جزئیات کمتری را مشخص می‌کند این عکس می‌تواند برای بررسی موقعیت کلی دندان‌ها و ارتباط آنها با یکدیگر نیز استفاده شود.

موارد استفاده از opg

 • پوسیدگی یا بیماری پالپ
 • تشخیص بیماری لثه
 • دندان عقل نهفته
 • شکستگی ترک دندان و در رفتگی فک
 • درمان ارتودنسی
 • کانین‌های نهفته

تفاوت سی بی سی تی (cbct) و او پی جی (opg)

 • در او پی جی اطلاعات دقیق ارائه نمی‌شود ولی با تهیه سی بی سی تی تصاویر مقطعی به صورت سه بعدی از فک و دندان‌ها می‌توان به دست آورد.
 • سی بی سیتی به دندانپزشک اجازه می‌دهد تا ارزیابی دقیق‌تری نسبت به محل قرارگیری ایمپلنت را به دست آورد. همچنین بررسی شکل و تراکم مناسب استخوان فک برای رشد مجدد استخوان و مستحکم‌تر شدن اطراف ایمپلنت کمک می‌کند.
 • عکس سی بی سی تی خطرات ناشی از آسیب عصبی را به حداقل میرساند و با افزایش ایمنی در طی درمان احتمال موفقیت را بیشتر می‌کند.
 • از دیگر تفاوت‌های opg و cbct اختلاف سایه‌های خاکستری که تا ۱۰ برابر بیشتر از تصویربرداری‌های ساده و دوبعدی است و قابلیت فوق العاده‌ای در تشخیص درمان دارد.
 • opg یک تصویربرداری دو بعدی که برای به دست آوردن نمای کلی و کامل از فک و دندان استفاده می‌شود و از cbct به عنوان یک فناوری پیشرفته برای به دست آوردن تصاویر سه بعدی از استخوان‌های فک و صورت،کانال‌های عصبی، سینوس‌های اطراف بینی و بافت‌های نرم پوشاننده استخوان‌ها استفاده می‌شود.

این روش مزایا و معایبی دارد که توصیه می‌شود بیمار پیش از انجام اطلاعات کافی داشته باشد.

مزایا و ویژگی‌های cbct

یک روش غیر تهاجمی با میزان نویز بسیار پایین است زیرا اشعه ایکس به صورت متمرکز ایجاد می‌شود و باعث کیفیت بهتر تصویر و وضوح بالای آن می‌باشد. فرایند سی بی سی تی هیچگونه دردی را ایجاد نمی‌کند و زمان انجام تصویربرداری بسیار کوتاه می‌باشد فقط با یک بار چرخش حدود ۳۰ ثانیه انجام می‌شود که افراد با یکبار انجام cbct تصاویر بسیار گسترده از نماهای مختلف با جزئیات بالا از استخوان و بافت نرم در اختیار متخصص قرار می‌دهد. این جزئیات به تشخیص درمان بهتر کمک می‌کند.

معایب و ناگفته‌هایcbct

پس از بررسی مزایا به محدودیت‌ها و معایب سی بی سیتی می‌پردازیم

احتمال بسیار جزئی ابتلا به سرطان برای تکرار بیش از اندازه در این روش تصویربرداری وجود دارد همچنین به دلیل حساس بودن کودکان و جوانان از این روش باید در موارد ضروری استفاده شود و فقط تحت شرایط اضطراری متخصص می‌تواند درخواست cbct برای کودک دهد.

اهمیت استفاده از سی بی سی تی در ایمپلنت دندان

یکی از مراحل مهم آماده شدن برای ایمپلنت دندان که ضرورت دارد تهیه عکس cbct دندان محسوب می‌شود.

از نظر متخصصان یک گام مهم در فرایند ایمپلنت کمک گرفتن و بررسی بافت‌های نرم، استخوان‌ها و عصب‌های فک توسط عکس cbct می‌باشد.

برای ایجاد پایه‌های ایمپلنت نیاز به اطلاعات دقیقی از فک بیمار نیاز است که در نتیجه دندانپزشک می‌تواند بایت بهتری را طراحی کند وناهماهنگی‌های بین ایمپلنت‌ها را کاهش دهد. پایه‌های ایمپلنت باید در فاصله و اندازه مناسبی از فک قرار داده شود عکس سی بی سی تی کمک زیادی برای تشخیص دقیق سینوس‌های ماگزیلاری و عصب‌های حسی و تشخیص دقیق محل نصب پایه ایمپلنت می‌کند بعد از پیدا کردن محل دقیق این موارد حالا متخصص می‌تواند با خیال راحت و صرفه‌جویی در زمان فرایند درمان را با احتمال موفقیت بیشتر انجام دهد.

هزینه عکس cbct

معمولا عوامل مختلفی در تعیین هزینه و قیمت نهایی عکس اثر می‌گذارد از جمله عوامل می‌توان به کیفیت تصویربرداری،لوکیشن مرکز عکس برداریم، سطح تجهیزات و تخصص اشاره کرد. هیچ یک از بیمه‌های تکمیلی هزینه‌های عکس cbct را پشتیبانی نمی‌کند. به این محور هزینه‌ها به صورت یک فک بیان می‌شود و تعداد دندان‌های هر فک در تعیین هزینه موثر است.

جمع بندی

یکی از روش‌های عکسبرداری از دهان و دندان و فک cbct است که به عنوان عکس ایمپلنت شناخته می‌شود. با توجه به بررسی همه جانبه و کاربردهای این روش در این مقاله در صورت نیاز به تهیه عکس با پزشک متخصص خود مشورت کنید. آیا شما تجربه این شیوه عکسبرداری را داشتید؟لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید!

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

آنچه در این مطلب خواهیم خواند

 • عکس cbct چیست و هزینه عکس cbct دندان
 • مراحل آماده شدن برای تهیه عکس سی بی سی تی
 • سی بی سی تی و کاربردهای آن
 • نگاهی به opg و تفاوت‌های آن با cbct
 • مزایا و ویژگی‌های cbct
 • اهمیت استفاده از سی بی سی تی در ایمپلنت دندان
Call Now Button