انواع ایمپلنت

در روش کاشت ایمپلنت، انواع ایمپلنت های دندانی مختلفی داریم. ایمپلنت ها، یکی از روش های شایع برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشند. بسیاری از افراد، دندان هایشان را در شرایط مختلف از دست می دهند.

این افراد برای جایگزینی این دندان ها، یا باید از دندان های مصنوعی استفاده کنند یا از بریج های دندانی، که در آن دندان های کناری تراش می خورد یا از ایمپلنت های دندانی که همانند یک پیچ داخل فک کاشته شده و پس از جوش خوردن، روی آن روکش قرار می گیرد.

در این مقاله می خواهیم اختصارا به انواع ایمپلنت ها و دسته بندی آنها بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

انواع ایمپلنت‌ بر اساس روش کاشت

بسیار پیش می آید بیمارانی تحت شرایط خاصی قرار می گیرند که دندانشان به ناگهان توسط ضربه یا حادثه ای از دست می رود و اینگونه دوست ندارند که دهانشان بدون دندان بمانند و نتوانند لبخند بزنند و یا در جامعه همانند قبل حضور یابند.

انواع ایمپلنت‌ بر اساس روش کاشت

برای این دسته از بیماران، ایمپلنت هایی تحت عنوان ایمپلنت های فوری وجود دارد که در همان جلسه که ایمپلنت کاشته می شود، می توانیم روی آن نیز دندان بگذاریم.

یعنی روکش آن را در همان جلسه به بیمار تحویل دهیم.  پس می توان ایمپلنت ها را بر اساس روش کاشت، به انواع مختلفی تقسیم نمود. بعضی از ایمپلنت ها، پس از آنکه کاشته می شوند، باید بیمار دو تا سه ماه صبر نماید و بعد روی آن می توان قالب گیری روکش را انجام دهیم.

چرا که این زمان مورد نیاز است تا استخوان بیمار با ایمپلنت جدید پیوند بخورد. البته اکثر ایمپلنت هایی که در دندانپزشکی استفاده می شود، از نوع همین ایمپلنت ها می باشد.

انواع دیگری از ایمپلنت نیز وجود دارد که تحت عنوان ایمپلنت فوری شناخته می شود اما این ایمپلنت ها به این جهت فوری نامیده می شوند که اگر بیمار جراحی خارج کردن ریشه دندان نیز داشته باشد، در همان جلسه که ریشه دندان خود را خارج می کند، ایمپلنت نیز کاشته می شود.

انواع ایمپلنت‌ بر اساس مراحل درمان

بر اساس نوع نیاز بیمار و همچنین شرایط دندان، ایمپلنت ها با انواع مختلفی کاشته می شوند. مثلاً اینکه در بعضی شرایط به علت عدم کفایت استخوان، ایمپلنت ها کاملاً زیر لثه کار گذاشته می شود و بعد از جراحی، چیزی از ایمپلنت مشخص نمی باشد.

انواع ایمپلنت‌ بر اساس مراحل درمان

در روش دیگری، بعد از کاشت ایمپلنت، روی آن پیچی بسته می شود که به آن هیلینگ گفته می شود. لذا، بیمار می تواند پس از انجام جراحی، وقتی دهان خود را نگاه می کند، این هیلینگ ها را خارج از لثه خود ببیند.

مراحل کاشت ایمپلنت به این صورت می باشد که بعد از مدتی از کاشت ایمپلنت، روی آن هیلینگ می بندند و بعد از آن قالب گیری انجام می شود تا روکش روی آن سوار شود. اما در بسیاری از ایمپلنت ها، جراح ترجیح می دهد تا در مرحله اول روی ایمپلنت‌ هیلینگ ببندد.

انواع ایمپلنت‌ بر اساس اتصال دهنده ها

همانطور که می دانید، ایمپلنت یک پیچ است که درون استخوان کاشته می شود. این پیچ از جنس تایتانیوم می باشد. روی این پیچ اتصالات مختلف دیگری وجود دارد تا ایمپلنت بتواند به شکل یک دندان درآید و فقط کاشتن ایمپلنت، به بیماران دندان نمی دهد.

انواع ایمپلنت‌ بر اساس اتصال دهنده ها

از انواع اتصال دهنده هایی که روی ایمپلنت سوار می شوند، به هیلینگ اباتمنت اشاره کرد. هیلینگ اباتمنت قطعه ای است که روی ایمپلنت ها گذاشته می شوند و مانند یک پیچ گرد می ماند و وظیفه اصلی آن، ترمیم لثه اطراف ایمپلنت می باشد.

قطعه دیگری که بعد از هیلینگ اباتمنت روی ایمپلنت گذاشته می شود، خود اباتمنت می باشد. اباتمنت قطعه نهایی است که پس از آنکه از ایمپلنت قالب گیری شد، روی ایمپلنت‌ بسته می شود تا روی آن روکش سوار شود.

همچنین این روکش ها، خود نیز می توانند به دو نوع تقسیم شوند. یا می توانند توسط چسب مخصوصی به اباتمنت متصل شده و یا می توانند توسط پیچ های مخصوص، بر روی اباتمنت ها پیچ شوند. پس اگر شما یک ایمپلنت کامل را نگاه کنید، در مرحله نهایی از سه قطعه متصل به هم تشکیل شده است.

قطعه اول فیکسچر، که داخل استخوان فک کار گذاشته شده، قطعه دوم اباتمنت، که روی فیکسچر بسته شده و قطعه سوم همان روکش، که روی اباتمنت چسبانده شده است.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره پیچ ایمپلنت و نحوه گذاشتن آن به دست آورید میتوانید مقاله گذاشتن پیچ ایمپلنت را مطالعه کنید.

اندازه انواع ایمپلنت ها

ایمپلنت ها اندازه های متفاوتی دارند. شاید فکر کنید که چرا ایمپلنت ها باید انداز های متفاوتی داشته باشند. همان طور که ابعاد فک انسان ها با یکدیگر تفاوت دارند، لذا جراحان نیز برای آن که بتوانند درون فک هر کسی ایمپلنت مناسب خودش را بگذارید، باید متناسب با استخوان بیمار باشد.

اندازه انواع ایمپلنت ها

به همین علت است که قالب دندانپزشکان قبل از جراحی بیماران، عکسی را تجویز می کنند به نام CBCD یا اسکن فکی. دندانپزشکان در این عکس، با دقت میلی متری ابعاد استخوان بیمار را بررسی کرده و متناسب با آن، سایز ایمپلنت را برای بیماران سفارش می دهند.

در بعضی مواقع نیاز است که متناسب با فک بیماران، از ایمپلنت های بلند استفاده کرد و در بعضی مواقع شاید نیاز باشد که از ایمپلنت های کوتاه اما قطور تر استفاده کرد. این که چه ایمپلنتی متناسب با فک شما باشد و یا چند ایمپلنت برای دندان های از دست رفته نیاز باشد، باید در معاینه کلینیکال مشخص گردد.

کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف (ایمپلنت و کلینیک دندانپزشکی مارلیک کرج)، در همه زمینه های تخصصی دندانپزشکی، خدمات عالی ارائه می دهد. در این کلینیک، دندانپزشک متخصص به شما کمک می کند تا بسته به نیازهای خاص خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.  اگر می خواهید در آینده با اعتماد به نفس لبخند بزنید، همین امروز با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول:

فیکسچر، اباتمنت، روکش

بله، با استفاده از یک نوع ایمپلنت که ایمپلنت فوری نامیده می شود، در همان روز می توان ایمپلنت و کار روکش را به پایان رساند.

اگر به درستی از این ایمپلنت های دندانی مراقبت شود، همه انواع ایمپلنت های دندانی ممکن است تا آخر عمر در جای خود باقی بمانند.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

Call Now Button