ارتودنسی نامرئی چیست؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با ارتودنسی نامرئی چیست؟ و قیمت ارتودنسی شفاف صحبت کنیم. میدانیم که ارتودنسی یکی از محبوب‌ترین درمان‌های حوزه دندان‌پزشکی محسوب می‌شود، زیرا باعث چیدمان و تراز شدن دندان‌ها است و فک‌ها را با یکدیگر هماهنگ می‌کند.

حال از آنجایی که اکثر افراد دندان‌های صاف و مرتبی ندارند، به سراغ این درمان می‌روند تا بتوانند ظاهر دندان‌های خود را بهبود بخشند. از طرفی ارتودنسی انواع مختلفی دارد و شما می‌توانید براساس وضعیت و سلیقه‌ی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

ارتودنسی شفاف (ارتودنسی نامرئی) یکی از جدیدترین تکنیک‌های ابداع شده برای این درمان است که در ادامه به‌طورکامل در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

ارتودنسی شفاف یا invisible orthodontics

همان‌طورکه گفته شد، بسیاری از افراد نیازمند انجام ارتودنسی هستند، اما به‌دلیل اینکه سیم‌کشی ارتودنسی بیرون می‌ماند و زمانی که آن‌ها لبخند می‌زنند یا صحبت می‌کنند این سیم مشخص می‌شود، از انجام این درمان خودداری می‌کنند.

ارتودنسی شفاف یا invisible orthodonticsارتودنسی نامرئی یا شفاف تمام این مشکلات را برطرف کرده است، زیرا در این نوع درمان از براکت فلزی استفاده نمی‌شود و دیگر نباید نگران چسبیدن براکت فلزی به دندان‌ها بود.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که این انواع را می‌توان در سه دسته مختلف درنظر گرفت. این سه دسته عبارتند از:

  • براکت‌های سرامیکی
  • الاینرهای شفاف
  • بریس‌های درونی

براکت‌های سرامیکی

براکت‌های سرامیکی از کامپوزیت ساخته می‌شوند و طراحی شفافی دارند و در مقایسه با بریس‌های فلزی از استحکام کمتری برخوردارند و شکننده هستند. همچنین باید گفت که از نظر اندازه نیز از براکت های فلزی بزرگ‌تر ساخته می‌شوند و آن‌ها را روی سیم‌هایی که پلاستیکی هستند وصل می‌کنند.

این نکته را درنظر داشته باشید که براکت‌های سیمی باید برای مدت‌زمان طولانی‌تری روی دندان‌های شما بمانند، زیرا استحکام کافی ندارند. این نوع ارتودنسی شفاف گران‌قیمت و شکننده است و باید از آن به‌خوبی مراقبت کنید.

چنانچه قصد دارید اطلاعاتی درباره شکسته شدن براکت ارتودنسی به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله شکستن براکت ارتودنسی را از دست ندهید.

الاینرهای شفاف

در این نوع از ارتودنسی نامرئی از یک قالب همترازکننده که شفاف و بی‌رنگ است استفاده می‌شود. این قالب‌ها که استفاده از آن‌ها هیچ دردی ندارد، به‌راحتی با دندان‌ها انطباق پیدا می‌کنند و هیچ‌گاه دچار شکستگی و ضرب‌دیدگی نمی‌شوند.

البته شما باید آن‌ها را هنگام انجام کارهایی چون مسواک زدن، غذا خوردن، نوشیدن مایعات گرم و سرم و … از دهان خود خارج کنید.

بریس‌های درونی

زمانی که فرد از میان انواع ارتودنسی شفاف، بریس‌های درونی را انتخاب می‌کند، دندان‌پزشک براکت‌ها را به پشت دندان می‌چسباند تا هنگام صحبت و خندیدن مشخص نشوند.

دقت داشته باشید که این نوع از براکت‌ها قابلیت حرکت و جابه‌جایی ندارند و ممکن است بهداشت دندان‌ها را به چالش کشانند. این نوع ارتودنسی، از جدیدترین روش‌های مورداستفاده محسوب می‌شود و نسبت به انواع دیگر از قیمت بالایی برخوردار است.

مزایای ارتودنسی شفاف

ارتودنسی نامرئی علاوه‌بر نامرئی بودن، مزایای دیگری را نیز برای بیمارانی که این روش درمانی را انتخاب می‌کنند دارد. برای مثال یکی از مزیت‌هایی که می‌توان برای ارتودنسی شفاف درنظر گرفت، این است که هیچ تماسی با غذا ندارد.

ارتودنسی نامرئی هیچ تماسی با غذا ندارد.

بنابراین مشکلی در عادت غذایی شما ایجاد نمی‌کند. همچنین شما می‌توانید برخی از مدل‌های این ارتودنسی را به‌راحتی در زمان‌هایی چون غذا خوردن یا مسواک زدن از روی دندان‌ها جدا کنید و فعالیت موردنظر خود را به راحتی و با لذت انجام دهید.

بنابراین به‏ طورکلی می‌توان گفت ارتودنسی نامرئی مزایای ویژه‌ای دارد و می‌تواند آزادی عمل بیشتری به شما بدهد. در ادامه به دیگر مزایای این ارتودنسی اشاره خواهیم کرد.

  • استفاده آسان و تاثیر کمتر بر فعالیت‌های روزانه
  • تحریک کمتر برای دندان‌ها، لثه‌ها، مخاط دهان و گونه‌ها
  • راحت‌تر انجام شدن کارهایی چون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن معمولی (مسواک زدن در ارتودنسی معمولی با براکت‌های فلزی دشوارتر است).

معایب ارتودنسی نامرئی

مراجعه به دندان‌پزشک در فواصل زمانی کوتاه یکی از مشکلات ارتودنسی شفاف است، زیرا می‌تواند برای افرادی که مشغله‌ی زیادی دارند، زمان‌بر باشد.

البته این مشکل نیز با راهنمایی‌های دندان‌پزشک قابل حل است، زیرا توصیه‌هایی به شما می‌شود که می‌توانید با رعایت آن‌ها از ارتودنسی خود به‌خوبی مراقبت کنید و در زمان‌های نسبتا طولانی‌تری برای معاینه به دندان‌پزشکی مراجعه کنید. دیگر معایب این نوع ارتودنسی عبارتند از:

  • از آنجایی که ارتودنسی نامرئی قابل جابه‌جایی است، نیاز به همکاری بیمار دارد و احتمال از بین رفتن پلاک وجود دارد.
  • برخی از ناهنجاری‌های شدید دندان‌ها و فک‌ها را نمی‌توان با این روش اصلاح کرد.
  • ارتودنسی نامرئی نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی گران‌تر است.

ارتودنسی شفاف و بازگشت‌پذیری آن

یکی از دغدغه‌های افراد متقاضی ارتودنسی نامرئی این است که آیا درمان با این نوع ارتودنسی، بازگشت دارد یا خیر که در پاسخ باید گفت این مورد به شیوه‌ی درمان بستگی دارد، به‌طوری‌که اگر درمان درست باشد و دوره‌ی درمان کامل سپری شود، استخوان‌های اطراف دندان ثابت می‌شوند و دیگر احتمال بازگشت شرایط قبل وجود نخواهد داشت.

بنابراین می‌توان گفت انتخاب مرکزی که این کار را انجام می‌دهد از مهم‌ترین کارها است، زیرا کیفیت مرکز انتخابی شما، تاثیر مستقیمی بر کیفیت ارتودنسی دارد.

همچنین نکته‌ی مثبت دیگر این نوع ارتودنسی، کاهش احتمال پوسیدگی دندان‌ها است، زیرا دستگاه‌های مربوط به این ارتودنسی از روی دندان‌ها جدا می‌شوند و فرد می‌تواند به‌خوبی دندان‌های خود را تمیز کند، از همین رو مشکلاتی چون پلاک‌های دندانی و جرم دندان برای فرد پیش نمی‌آید.

آیا ارتودنسی نامرئی با درد همراه است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر؛ البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که کمی احساس ناراحتی در روزهای اول طبیعی است و امکان دارد به دندان‌های شما کمی فشار نیز وارد شود.

ارتودنسی نامرئی درد دارد

این فشار تا حدی طبیعی است، اما اگر از حالت استاندارد خارج شود، ممکن است باعث آسیب دیدن دندان‌ها شود. در نتیجه اگر حس کردید که درد و ناراحتی ارتودنسی طبیعی است و می‌توانید آن را تحمل کنید نگران نباشید، اما اگر شدت درد رفته رفته بیشتر شد، توصیه می‌شود به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا شرایط تحت بررسی و کنترل قرار گیرد.

قیمت ارتودنسی شفاف

ارتودنسی نامرئی قیمت بیشتری نسبت به ارتودنسی معمولی خواهد داشت، اما برای تعیین این هزینه نیز باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشت. برای مثال تعداد طلق‌های نامرئی مورد استفاده در این درمان، برای هر بیمار متفاوت خواهد بود که این موضوع یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت است.

مورد دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که گاهی‌اوقات بیمار به جراحی فک یا درآوردن دندان نیاز دارد که تمام این شرایط می‌توانند باعث تغییر هزینه درمان ارتودنسی شفاف یا نامرئی شوند.

از همین رو پیشنهاد می‌کنیم که از یک دندان‌پزشک حرفه‌ای و مجرب وقت معاینه بگیرید تا اطلاعات کاملی از این مسائل به دست آورید.

جمع‌بندی

در این مقاله به یکی از سوالات رایج یعنی ارتودنسی نامرئی چیست پاسخ دادیم. همچنین درباره قیمت ارتودنسی شفاف، معایب و مزایا آن نیز صحبت کردیم.

حال اگر شما علاقه‌ای به دیده شدن سیم ارتودنسی معمولی ندارید، می‌توانید با انتخاب این ارتودنسی به هدف خود که زیبایی دندان‌هایتان است برسید.

شما میتونید با ثبت اطلاعات خودتون در فرم زیر مشاوره رایگان در رابطه با درمان ارتودنسی دندان دریافت کنید. بعد از اینکه اطلاعاتتون رو ثبت کنید مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس میگیرند.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مزیت ها و ویژگی های منحصر به فردی که عارف کلینیک در رابطه با درمان ارتودنسی برای شما در نظر گرفته است می توانید مقاله دکتر ارتودنسی در کرج را مطالعه کنید.

سوالات متداول

ارتودنسی شفاف برای افرادی که تمایل دارند نامرتبی دندان‌های خود را بدون آنکه سیم ارتودنسی مشخص شود درمان کنند مناسب است، اما برخی از ناهنجاری‌ها با این نوع ارتودنسی قابل درمان نیستند.

مدت زمانی که شما باید از الاینرهای متحرک نامرئی استفاده کنید به میزان ناهنجاری‌ها بستگی دارد، اما معمولا دوره‌ی درمان آن یک الی یک و نیم سال است.

توصیه می‌شود این الاینرها را تنها زمان خوردن و نوشیدن بردارید و در دیگر ساعات روز روی دندان‌های خود قرار دهید.

اطلاعات خود را درباره ارتودنسی دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button