فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

بیشتر افراد در مورد فرق لمینت و کامپوزیت اطلاعات زیادی ندارند. کامپوزیت و لمینت از جمله اقداماتی هستند که، به منظور زیباسازی دندان ها و رفع مشکلات آنها انجام می شوند. با استفاده از لمینت و کامپوزیت، افراد می توانند به راحتی تمام مشکلات موجود در دندانهایشان را برطرف کنند. در ادامه مطلب به معرفی کامل این دو روش و فرق لمینت و کامپوزیت خواهیم پرداخت.

کامپوزیت چیست؟

برای آنکه به تفاوت لمینت و کامپوزیت پی ببرید، باید بدانید که هریک از این روش‌ها به چه شکل انجام می‌شوند. کامپوزیت درحقیقت نوعی ماده است که حالت خمیری دارد و از آن برای تغییر رنگ دندان‌ها، تغییر فرم دندان‌ها و تغییر ارتفاع دندان‌ها استفاده می‌کنند.

همچنین این روش یکی از روش‌های نسبتا کم هزینه است که در مدت‌زمان کوتاهی انجام می‌شود و از آنجایی که به دندان‌ها فرم و ظاهر طبیعی می‌دهد، بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

نمونه کارهای کامپوزیت

لمینت چیست؟

لمینت یا لمینت سرامیکی، درحقیقت روکشی است که به صورت سفارشی و با توجه به قالب دهان و دندان‌های فرد ساخته می‌شود. این روکش پس از ساخته شدن روی دندان‌های فرد متقاضی وصل می‌شود و دندان‌ها را از نظر شکل، اندازه، رنگ و ظاهر کلی زیباتر می‌کند.

دندان‌های لمینت شده مدت‌زمان طولانی زیبا و سفید باقی می‌مانند و اگر شما از آن‌ها به‌درستی مراقبت کنید، براق بودن خود را حفظ می‌کنند. برای اجرای لمینت لایه‌ی نازکی از مینای دندان تراشیده می‌شود، اما پس از آنکه لمینت روی دندان‌های قرار گرفت دیگر نیازی به پالیش دندان نیست.

مورد دیگر که باید به آن اشاره کرد، این است که برای اجرای لمینت دندان به تعداد جلسات بیشتری نیاز است، زیرا در ابتدا باید از دندان‌های شما قالب‌گیری کنند و سپس قالب آماده شده را به لابراتوری بفرستند تا لمینت برای نصب و اجرا آماده شود.

این درحالی است که مراحل انجام کامپوزیت در یک جلسه یا نهایت دو جلسه تمام می‌شود و نیازی نیست که شما مدت‌زمانی را منتظر آماده شدن قالب کامپوزیت باشید.

نمونه کارهای لمینت

Who can get veneers
Dental veneers can cover up tooth imperfections and give you an even, bright smile.Imperfections can include teeth that are crooked or misshapen, chipped, stained, or discolored, or maybe the enamel on your teeth has eroded.Veneers cover part of your teeth but they’re actually different from crowns, which are thicker and cover an entire tooth — back and front. Crowns also tend to require more trimming of the tooth, which you may or may not need with veneers.

تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر هزینه

اولین فرق لمینت و کامپوزیت که می توان به آن اشاره کرد، تفاوت این دو روش از نظر هزینه است. عوامل مختلفی مانند پیچیدگی مراحل درمان، تعداد دندان هایی که باید نواقص آنها برطرف شود، هزینه ویزیت دندانپزشک، پوشش بیمه و … عوامل تاثیرگذار در محاسبه قیمت نهایی لمینت و کامپوزیت هستند. به طور کلی  مراحل کامپوزیت چون ساده تر هستند معمولا در یک جلسه انجام می شوند، در صورتی که مراحل انجام لمینت دندان در چندین جلسه انجام می شوند. با توجه به این امر، درباره فرق لمینت و کامپوزیت در هزینه، باید گفت قیمت انجام کامپوزیت در مقایسه با لمینت کمتر است.

مراحل کار لمینت و کامپوزیت

مورد دیگری که در آن فرق لمینت و کامپوزیت دیده می شود همانطور که اشاره شد، مدت زمان و مراحل انجام این دو روش است. مراحل انجام کامپوزیت به این صورت است. ابتدا دندانهای بیمار با رزین پوشیده می شوند و بعد قسمتهای اضافه رزین روی دندان تراش داده می شود. بعد از مرحله تراش دادن رزین اضافه، رزینی که روی دندان قرار دارد از طریق یک نور شدید روی دندان فیکس می شود. بعد از اتمام این مرحله به منظور طبیعی دیده شدن دندانهای کامپوزیت شده، رزین فیکس شده صیقل داده می شود و در نهایت کار کامپوزیت به اتمام می رسد. همانطور که مشخص است کار کامپوزیت پیچیدگی خاصی ندارد.

بر خلاف کامپوزیت، انجام لمینت دندان زمان بیشتری نیاز دارد. در مرحله اول از این روش زیباسازی دندان، دندانپزشک مینای دندان بیمار را می تراشد و بعد کار قالب گیری دندانها را انجام می دهد. در واقع کار قالب گیری، به منظور ساخت روکش دندانها انجام می شود. قالبی که از دندانها گرفته می شود به آزمایشگاه و نزد لابراتوار فرستاده می شود و روکش لمینت طبق قالب آماده می شود. آخرین مرحله لمینت نیز چسباندن روکش روی دندانهای بیمار است. آماده شدن روکش طبق قالب در آزمایشگاه معمولا چند روزی طول می کشد به همین دلیل، مراحل انجام لمینت بیشتر از کامپوزیت است. با توجه به مطالب گفته شده و فرق لمینت و کامپوزیت، انتخاب هر کدام از این دو روش به نظر دندانپزشک و شرایط دندانهای بیمار بستگی دارد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر برگشت پذیر بودن

در ادامه بحث فرق لمینت و کامپوزیت به تفاوت این دو روش از نظر برگشت پذیری آنها خواهیم پرداخت. در روش کامپوزیت همانطور که اشاره شد هیچگونه تراشی صورت نمی گیرد، در صورتی که برای انجام لمینت باید دندانها تراش داده شوند. در روش کامپوزیت در صورت تمایل، بیمار می تواند جهت برداشتن روکش، به دندانپزشک مراجعه کند و روکش کامپوزیت را از روی دندانهای خود بردارد. برخلاف کامپوزیت، این امکان (برداشتن روکش لمینت از روی دندان) برای کسی که کار لمینت را روی دندانهای خود انجام داده است، وجود ندارد. دلیل این امر نیز تراش داده شدن دندانها در لمینت است.

میزان ماندگاری لمینت و کامپوزیت

یکی دیگر از موارد فرق لمینت و کامپوزیت میزان ماندگاری این دو روش است. میزان ماندگاری لمینت قابل مقایسه با روش کامپوزیت نیست. البته ذکر این نکته لازم است که میزان ماندگاری این دو روش به مراقبت فرد، کیفیت انجام کار دندانپزشک، کیفیت رزین در کامپوزیت و کیفیت موادی که در ساخت قالب لمینت استفاده می شود، بستگی دارد. به طور معمول میزان ماندگاری لمینت حداکثر 15 سال و میزان ماندگاری کامپوزیت نیز حداکثر 7 سال است.

آیا لمینت و کامپوزیت دندان عوارضی دارند؟

معمولا افرادی که از روش زیبا سازی لمینت و کامپوزیت برای رفع عیوب دندان های خود استفاده می کنند، مایلند در مورد عوارض احتمالی این دو روش بیشتر بدانند. در این مورد باید گفت استحکام روش لمینت در برابر خراشیدگی و لکه دار شدن بیشتر از کامپوزیت است. به همین دلیل کسی که از روش کامپوزیت جهت رفع مشکلات دندانهای خود استفاده می کند، جهت حفظ زیبایی دندانهای کامپوزیت شده، باید در مصرف مواد غذایی که سبب ایجاد لکه روی دندان می شوند، احتیاط کند.

در نتیجه راجع به عوارض احتمالی این دو روش باید گفت، روشهای لمینت و کامپوزیت عوارضی ندارند. تنها موردی که باید در این دو روش زیبایی در نظر گرفت این است که، بعد از انجام کامپوزیت و لمینت جهت حفظ زیبایی دندانها، مراقبت بیشتری صورت بگیرد. در ادامه بحث فرق لمینت و کامپوزیت به معرفی بیشتر انواع کامپوزیت و لمینت خواهیم پرداخت.

برتری‌های کامپوزیت دندان

به احتمال زیاد در راستای بررسی فرق لمینت و کامپوزیت برایتان سوال پیش می‌آید که برتری‌های کامپوزیت دندان چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که کامپوزیت یک ماده محکم است که روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد.

این روش مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • شما می‌توانید با کمترین هزینه، نقص‌های مربوط به دندان‌های خود، یعنی کج بودن آن‌ها، شکستگی‌ها، ترک‌های ایجاد شده روی دندان‌ها و … را رفع کنید. برای مقایسه قیمت های لمینت و کامپوزیت دندان میتوانید مقالات قیمت لمینت دندان و قیمت کامپوزیت دندان را مطالعه کنید.
 • شما می‌توانید پس از یک جلسه مراجعه یا نهایتا دو جلسه، دندان‌های زیبا، صاف و درخشانی داشته باشید. این روش را اگر با روش دیگری چون ارتودنسی که دوره‌ی درمان آن چند ماه یا چند سال است مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که کامپوزیت یکی از روش‌های خوب و قابل قبول برای زیبایی دندان‌ها است.
 • اگر تصمیم به اصطلاح طرح لبخند دارید، کامپوزیت یکی از روش‌های مناسب محسوب می‌شود.
 • طول عمر و ماندگاری کامپوزیت بالا است و اگر از آن به‌درستی مراقبت کنید، می‌توانید سالیان سال دندان‌های زیبا و سفیدی داشته باشید.
 • ماده کامپوزیت در رنگ‌های مختلفی موجود است و شما می‌توانید انتخاب‌های متنوعی از سفید طبیعی تا سفید یخچالی داشته باشید.

برتری‌های لمینت

آشنا شدن با برتری‌های لمینت باعث می‌شود که شما فرق لمینت و کامپوزیت را بهتر متوجه شوید. همان‌طورکه گفته شد، لمینت سرامیکی دندان توسط تکنسین‌ها در لابراتور ساخته می‌شود و برای ساخته شدن آن از یک کوره با دمای 700 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌کنند.

همین موضوع باعث می‌شود که ذرات چینی مربوط به روکش لمینت بایکدیگر تشکیل یک ساختمان محکم و مقاوم را بدهند و باعث استحکام این روکش و دندان‌ها شوند.

علاوه‌بر استحکام و مقاومت، لمینت سرامیکی ظاهر زیباتر و درخشان‌تری به دندان‌ها می‌دهد و بسیاری از دندان‌پزشک‌ها معتقد هستند که این موضوع اصلی‌ترین فرق لمینت و کامپوزیت محسوب می‏شود.

دلیل درخشان‌تر و زیباتر بودن لمینت این است که عبور و شکست نور از ذرات سرامیک نسبت به کامپوزیت بهتر انجام می‌شود و اینکه لمینت را در کوره می‌پزند و آماده می‌کنند؛ تمام این موارد باعث می‌شوند که لمینت ظاهری بهتر داشته باشد.

از دیگر مواردی که می‌توان آن را به‏عنوان فرق لمینت و کامپوزیت درنظر گرفت، تعداد جلسات انجام لمینت است. 2 تا 4 هفته طول می‌کشد که لمینت قالب‌گیری شده به دست دندان‌پزشک برسد تا او لمینت را روی دندان‌های شما قرار دهد؛ این درحالی است که کامپوزیت در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.

دقت داشته باشید که لمینت درصورت آسیب دیدن یا خراب شدن، قابل ترمیم نیست و شما باید حتما آن را تعویض کنید، این درحالی است که کامپوزیت ترمیم می‌شود.

برای اطلاع از هزینه های ترمیم کامپوزیت دندان میتوانید مقاله هزینه ی ترمیم کامپوزیت دندان را مطالعه کنید.

البته باید گفت لمینت به‌ندرت تغییر رنگ می‌دهد و اگر شما به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید و با دندان‌هایتان چیزهای سفت نخورید و نجوید، تا سالیان سال می‌توانید از لمینت‌های خود استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی فرق لمینت و کامپوزیت پرداختیم و برتری‌های هریک را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون شاید برای شما سوال پیش آید که کدام یک از این روش‌ها برایتان مناسب‌تر است که در جواب باید گفت پاسخ این سوال به شرایط دندان‌های شما و خواسته‌ای که دارید بستگی دارد.

بنابراین می‌توانید با مراجعه به یک کلینیک و انجام معاینه‌های لازم پاسخ این سوال را پیدا کنید.

Ayoub SG. (2019). Porcelain veneers – Procedure costs and recovery.
https://www.yourdentistryguide.com/veneer-procedure/

Gargari M, et al. (2013). Restoration of anterior teeth using an indirect composite technique. Case report.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4051270/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3713859/

Korkut B. (2018). Smile makeover with direct composite veneers: A two-year follow-up report. DOI:
https://dx.doi.org/10.15171%2Fjoddd.2018.023

Misener S. (2015). Exquisite esthetics with no-preparation veneers.
https://aacd.com/express/newsviewpost&id=8009

Narula H, et al. (2019). A comparative evaluation of fractural strength and marginal discrepancy of direct composite veneers using four different tooth preparation techniques: An in vitro study.
http://www.jisppd.com/text.asp?2019/37/1/55/252858

Tomer AK, et al. (2017). Fracture strength of composite veneers using different restorative materials: A comparative in vitro study.
http://www.oraljournal.com/pdf/2017/vol3issue4/PartG/3-4-67-140.pdf

Veneers. (n.d.).
http://www.americancosmeticdentistry.org/veneers/

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

آنچه در این مطلب خواهیم خواند

 • کامپوزیت چیست؟
 • لمینت چیست؟
 • تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر هزینه
 • مراحل کار لمینت و کامپوزیت
 • تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر برگشت پذیر بودن
 • میزان ماندگاری لمینت و کامپوزیت
 • آیا لمینت و کامپوزیت دندان عوارضی دارند؟
 • برتری‌های کامپوزیت دندان
 • برتری‌های لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button