مراقبت های بعد از درمان کامپوزیت ونیر

اگر از دسته افرادی هستید که از کامپوزیت دندان استفاده می‌کنید یا تصمیم به استفاده از آن دارید، باید با تمام مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان آشنا شوید. دقت داشته باشید که کامپوزیت یک درمان با طول ماندگاری بالا است، اما این موضوع به نحوه‌ی نگهداری شما از دندان‌ها بستگی دارد.

از طرفی انجام این درمان با صرف زمان و هزینه‌ی نسبتا بالایی همراه است، بنابراین توصیه می‌شود که تلاش خود را در جهت سالم نگه داشتن دندان‌ها انجام دهید تا بتوانید برای طولانی‌مدت از کامپوزیت دندان‌های خود استفاده کنید.

باید متذکر شد که مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان معمولا به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند که شما باید به هر دو دسته عمل کنید

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 2 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان

اگر از دسته افرادی هستید که از کامپوزیت دندان استفاده می‌کنید یا تصمیم به استفاده از آن دارید، باید با تمام مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان آشنا شوید. دقت داشته باشید که کامپوزیت یک درمان با طول ماندگاری بالا است، اما این موضوع به نحوه‌ی نگهداری شما از دندان‌ها بستگی دارد.

از طرفی انجام این درمان با صرف زمان و هزینه‌ی نسبتا بالایی همراه است، بنابراین توصیه می‌شود که تلاش خود را در جهت سالم نگه داشتن دندان‌ها انجام دهید تا بتوانید برای طولانی‌مدت از کامپوزیت دندان‌های خود استفاده کنید.

باید متذکر شد که مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان معمولا به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند که شما باید به هر دو دسته عمل کنید.

مراقبت‌های کوتاه مدت بعد از انجام کامپوزیت دندان

توجه و رعایت مراقبت‌های کوتاه‌ مدت بسیار اهمیت دارد و اگر فرد به این دسته از مراقبت‌ها توجه نکند، کامپوزیت دندان از ابتدا کیفیت خود را از دست خواهد داد و شکل و ظاهر نامناسبی پیدا خواهد کرد. حال این مراقبت‌های کوتاه مدت عبارتند از:

 • انتخاب ونیر اولین موضوعی است که باید به آن اشاره کرد. همان‌طورکه می‌دانید، ونیر نوعی روکش است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا شکل دندان را عوض کند. بنابراین بسته به نوع ونیر، مراقبت‌های کوتاه مدت متفاوت خواهند بود.
 • احتیاط در به کار بردن کامپوزیت پیش از اتمام بی حسی موضوع دیگری است که باید موردتوجه قرار گیرد، از همین رو توصیه می‌شود تا پیش از تمام شدن بی‌ حسی، مراقب آنچه می‏جوید و گاز می‌زنید باشید، زیرا اگر شما هنگام بی حسی از خوراکی‌های سفت استفاده کنید، ممکن است کامپوزیت آسیب ببیند یا حتی در همان ابتدا بشکند.
 • در روزهای ابتدایی، به‌هیچ‌وجه دندان‌های خود را روی یکدیگر فشار ندهید و اصلا دندان قروچه نکنید.
 • احتمالا پزشک به شما خواهد گفت که برای یک الی دو روز از مسواک یا نخ‌دندان استفاده نکنید؛ نسبت به این توصیه بی‌تفاوت نباشید.
 • تا حد امکان از نوشیدن مایعات داغ یا ولرم خودداری کنید و انتخاب خود را بیشتر از میان نوشیدنی‌های سرد و خنک انجام دهید.
 • در روزهای ابتدایی اصلا از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید. البته مصرف این نوشیدنی برای افرادی که کامپوزیت دندان انجام می‌دهند، باید به حداقل‌ترین حالت ممکن برسد، اما در روزهای ابتدایی به‌هیچ‌عنوان سراغ نوشیدنی‌های الکلی نروید.
 • نسبت به معاینه‌های اولیه بی‌توجه نباشید. پس از انجام این درمان، پزشک تاریخ‌هایی را برای شما مشخص خواهد کرد که به کلینیک مراجعه کنید تا اصلاح نحوه قرارگیری کامپوزیت انجام شود.

مراقبت‌های بلند مدت بعد از انجام کامپوزیت دندان

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان تنها به روزهای ابتدایی اختصاص دارد و نیازی نیست در بلند مدت مراقبت خاصی را انجام داد. در رابطه با این موضوع باید گفت که مراقبت‌هایی که در ادامه نیز باید انجام دهید، بسیار اهمیت دارند و باعث می‌شوند کامپوزیت دندان برای مدت‌زمان بیشتری سالم باقی بماند.

 • حفظ بهداشت دهان و دندان از مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان است. بنابراین بعد از هربار غذا خوردن، دندان‌های خود را مسواک بزنید. در طول روز از نخ‌ دندان، محلول آب نمک یا دهانشویه‌های مناسب استفاده کنید.
 • سیگار کشیدن یا مصرف سایر دخانیات می‌تواند رنگ طبیعی کامپوزیت را تغییر دهد و باعث بد رنگی آن‌ها شود. بنابراین قبل و بعد از انجام کامپوزیت دندان به‌سراغ مصرف دخانیات نروید تا مشکلی برای کامپوزیت‌ها پیش نیاید.
 • رعایت رژیم غذایی مناسب دندان‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. شما می‌توانید با استفاده از کامپوزیت‌ها هرآنچه می‌خواهید بخورید و بنوشید؛ اما توصیه‌ی ما به شما این است که به رژیم غذایی خود نیز دقت داشته باشید و به سراغ خوراکی‌های سفت مانند تخمه، آجیل و همچنین خوراکی‌های چسبناک نروید.
 • نوشیدن نوشابه یا دیگر آب‌میوه‌های غیرطبیعی به کامپوزیت‌ها آسیب می‌رساند، زیرا این نوشیدنی‌ها حاوی نوعی اسید هستند، بنابراین تا جایی که امکان دارد از این نوشیدنی‌ها استفاده نکنید.

آیا مراقبت بعد از کامپوزیت دندان با ونیر سرامیکی متفاوت است؟

همان‌طورکه می‌دانید، ونیرهای سرامیکی دندان یا همان لمینت، یک جایگزین برای کامپوزیت دندان محسوب می‌شوند، اما سوالی که پیش می‌آید، این است که آیا مراقبت بعد از کامپوزیت دندان با ونیر سرامیکی متفاوت است یا خیر که در پاسخ باید گفت در این میان تفاوت‌هایی نیز وجود دارد.

دقت داشته باشید که ونیرهای سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت‌ها محکم‌تر هستند و همین ویژگی باعث می‌شود که نحوه مراقبت‌ از آن‌ها متفاوت باشد. از همین رو باید گفت شما می‌توانید به راحتی لمینت‌ها را مسواک بزنید یا از نخ دندان استفاده کنید.

البته اگر تصمیم به انجام این درمان دارید، توصیه می‌شود از مراقبت‌های مخصوص آن مطلع شوید تا بتوانید بهترین نگهداری را از آن انجام دهید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان پرداختیم و هر آنچه باید از مراقبت‌های کوتاه مدت یا بلند مدت می‌دانستید را در اختیارتان قرار دادیم. نکته مهمی دیگری که وجود دارد، انتخاب یک کلینیک دندانپزشکی حرفه‌ای است تا این درمان را در بهترین کیفیت و حالت برای شما انجام دهد.

عارف کلینیک مجموعه‌ای است که بهترین کادر و تجهیزات را در اختیار دارد و می‌تواند درمان کامپوزیت را به بهترین شکل انجام دهد. همچنین در نهایت پزشک متخصص توصیه و مراقبت‌های لازم را به شما می‌گوید تا بتوانید بهترین نگهداری را از کامپوزیت‌ها انجام دهید.

حال اگر شما سوالی در این باره دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

سوالات متداول

شما باید در ابتدا از خوراکی و غذاهای نرم مانند سوپ، تخم‌مرغ آب‌پز، خوراک و … استفاده کنید. سپس زمانی‌که مدتی از درمان گذشت، می‌توانید خوراکی‌های دیگر را نیز میل کنید؛ البته توصیه می‌شود غذاهای سفت و چسبنده مصرف نکنید.

شما می‌توانید از مسواک‌هایی که فرچه‌ی نرم دارند استفاده کنید تا کامپوزیت دندان ساییده نشود و رنگ آن تغییر نکند.

کامپوزیت‌ها به‌گونه‌ای هستند که اگر آسیب ببیند، باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید که این موضوع با هزینه‌ی اضافی همراه است؛ بنابراین مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان را به‌درستی انجام دهید تا ماندگاری این درمان افزایش پیدا کند.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره کامپوزیت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button