مقالات

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت دندان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای زیبا کردن دندان‌ها است، اما لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ در این مقاله به بررسی این روش می‌پردازیم تا متوجه شوید که آیا کاندیدای مناسبی برای این روش هستید یا خیر؟!

لمینت دندان چیست؟

اگر شما متقاضی انجام لمینت دندان هستید، مسلما می‌دانید که لمینت چیست، اما در یک توضیح کلی باید گفت ونیر یا لمینت دندان یک روکش نازک سفید رنگ است که به مینای دندان شباهت دارد.

البته لمینت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول لمینت‌هایی به نام لمینت کامپوزیتی هستند که در همان جلسه مراجعه آماده می‌شوند و روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

نوع دوم از لمینت، مدل سرامیکی است. شرایط انجام لمینت سرامیکی با نوع کامپوزیتی تفاوت دارد، به‏ طوری‌که در ابتدا دندان‌پزشک دندان‌های شما را تراش می‌دهد تا دندان‌ها برای قالب‌گیری آماده شوند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره فرق لمینت سرامیکی و کامپوزیتی به دست آورید پیشنهاد میکنم مقاله تفاوت لمينت و كامپوزيت را مطالعه کنید.

پس از آنکه قالب‌گیری انجام شد، قالب را به لابراتوری می‌فرستند تا آماده شود. ساخت این لمینت می‌تواند بین 2 تا 4 هفته طول بکشد و زمانی که ساخت آن تمام شود، آن را به دندان‌پزشکی ارسال می‏کنند تا دندان‌پزشک مراحل نصب آن را انجام دهد.

ماندگاری و عمر مفید لمینت دندان چقدر است؟

در رابطه با ماندگاری و طول عمر لمینت‌ها باید گفت که این موضوع تا حد زیادی به بهداشت دهان و دندان شما بستگی دارد، یعنی هرچه شما بهتر به این موضوعات توجه داشته باشید، می‌توانید برای مدت‌زمان بیشتری از لمینت‌های خود استفاده کنید.

ماندگاری لمینت دندان چه قدر است

همچنین فراموش نکنید که به‌صورت دوره‌ای برای چکاپ‌های دندان‌هایتان به دندان‌پزشکی مراجعه کنید. مورد دیگری که در این بخش باید به آن‌ اشاره کنیم، این است که طول عمر لمینت‌های سرامیکی در مقایسه با طول عمر لمینت‌های کامپوزیتی بیشتر است؛

به‌طوری‌که اگر شما از لمینت‌های سرامیکی خود به‌خوبی نگهداری کنید، بین 10 تا 15 سال سالم خواهند ماند. این در حالی است که لمینت‌های کامپوزیتی طول عمری برابر با 7 تا 10 سال دارند.

همچنین باید اشاره کرد که جنس و کیفیت لمینت‌های سرامیکی نسبتا بهتر است و تحت هیچ شرایطی تغییر رنگ نمی‌دهند، این در حالی است که لمینت کامپوزیتی با مصرف خوراکی‌های رنگدانه‌دار مانند قهوه و چای تغییر رنگ می‌دهد.

لمینت دندان برای چه افرادی کاربرد دارد؟

حال به سوال اصلی یعنی لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است می‌رسیم. در رابطه با پاسخ این سوال باید گفت که لمینت دندان بیشتر به افرادی که تمایل به اصلاح طرح لبخند خود دارند پیشنهاد می‌شود.

حال در ادامه شرایطی که شما را به کاندیدای مناسب برای لمینت دندان تبدیل می‌کنند می‌پردازیم تا بتوانید براساس آن‌ها تشخیص دهید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر؟!

تغییر رنگ یا زرد شدن دندان‌ها

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که اکثر افراد با آن درگیر هستند، زرد بودن دندان‌ها است. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی چون جمع شدن پلاک و آلودگی روی مینای دندان‌ها، مصرف برخی از داروها، سیگار کشیدن و … باشد.

تغییر رنگ یا زرد شدن دندان ها از علت های انجام لمینت دندان

حال از آنجایی که این موضوع ناخوشایند است و می‌تواند از زیبایی دندان‌ها بکاهد، بسیاری از افراد به دنبال راهی برای سفید کردن دندان‌های خود هستند. از همین رو به این دست از افراد پیشنهاد می‌کنیم که از لمینت دندان برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده کنند و سالیان سال از زیبایی دندان‌های خود لذت ببرند.

تغییر شکل و سایز دندان‌ها

از دیگر مشکلاتی که برای برخی از افراد پیش می‌آید و باعث ظاهر زشت دندان‌ها می‌شود، بهم‌ریختگی دندان‌ها است. گاهی‌اوقات به‌دلایل مختلفی چون نبود فضای کافی برای رشد دندان‌ها، آن‌ها با فرم و ظاهر نامناسب شروع به رشد می‌کنند و از آنجایی که این مشکل می‌تواند در ظاهر تاثیر منفی داشته باشد، افراد به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل هستند.

لمینت دندان می‌تواند برای این افراد می‌تواند بهترین گزینه‌ باشد، زیرا لمینت دندان‌های شما را صاف و یکدست می‌کند.

رفع شکستگی و لب پر شدن دندان‌ها

دندان‌ها از حساسیت بسیار زیادی برخوردار هستند و امکان دارد در اثر تصادف و حوادث ورزشی دچار مشکلاتی چون لب پریدگی و شکستگی شوند.

این دست از مشکلات علاوه‌برآنکه ظاهر زشتی را به وجود می‌آورند، باعث مشکل در جویدن غذا و خوراکی نیز می‌شوند، بنابراین باید به دنبال راهی برای رفع این مشکلات بود. لمینت دندان از جمله روش‌هایی است که هم می‌تواند خاصیت زیبایی و هم خاصیت درمانی داشته باشد.

مهیا بودن شرایط دیگر

تابه‌اینجا در پاسخ به سوال لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است، سه مورد را موردبررسی قرار دادیم، اما باید بدانید که برای انجام شدن لمینت دندان، فراهم بودن شرایط دیگر نیز مهم است. در ادامه این شرایط را خواهیم گفت تا با آن‌ها آشنا شوید.

  • لمینت دندان برای افرادی که می‌توانند از دهان و دندان خود مراقبت کنند مناسب است.
  • سالم بودن لثه‌ها از دیگر شرایطی است که برای انجام لمینت دندان باید فراهم باشد.
  • شرایط مینای دندان باید مناسب باشد تا لمینت دندان انجام شود.
  • افرادی که دندان‌هایشان بیش‌ازحد حساس نیست. دقت داشته باشید تراشیدن مینای دندان با حساس شدن آن‌ها همراه است، حال اگر شما دندان‌های حساسی داشته باشید، این موضوع شما را بسیار آزار خواهد داد.

چه افرادی برای انجام لمینت دندان کاندیدای مناسبی نیستند؟

اگر شما دندان‌های سالم، مرتب و زیبا دارید، توصیه می‌شود از انجام لمینت دندان خودداری کنید، زیرا برای هربار انجام لمینت لایه‌ی نازکی از مینای دندان تراش داده می‏شود که این موضوع می‌تواند حساسیت بیشتر دندان‌ها را به همراه داشته باشد.

چه افرادی برای انجام لمینت دندان مناسب نیستند

برای افرادی که شرایط زیر را دارند نیز لمینت دندان را پیشنهاد نمی‌دهیم:

  • اگر دندان‌های شما ضعیف و شکننده هستند.
  • افرادی که در شب و موقع خواب عادت به دندان قروچه دارند.
  • افرادی که فک و دندان‌هایشان هم راستا نیستند، زیرا در این شرایط به دندان‌ها فشار زیادی وارد خواهد شد که این موضوع می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی لمینت‌ها شود.
  • افرادی که دندان‌های آن‌ها پرکردگی‌های بسیار زیاد و عمیقی دارد.
  • دندان‌هایی که لثه‌ی اطراف آن‌ها دچار عفونت شده است.

سن مناسب برای انجام لمینت دندان

از دیگر مواردی که باید در پاسخ به سوال لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است به آن اشاره کرد، سن مناسب برای انجام لمینت دندان است. توصیه ما به شما این است که تا قبل از 18 سالگی به‌سراغ این روش نروید، زیرا لمینت دندان تا حدودی از روش‌های تهاجمی محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله در راستای سوال لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است توضیحاتی را در اختیارتان قرار دادیم و شرایطی را بررسی کردیم تا متوجه شوید که آیا کاندیدای مناسبی برای این روش هستید یا خیر؛ البته مشورت با یک دندان‌پزشک نیز می‌تواند خیال شما را از این بابت راحت کند.

اگر در شهرهای تهران یا کرج زندگی میکنید و به دنبال انجام لمینت دندان در کرج هستید کلینیک دندان پزشکی دکتر عارف یکی از بهترین گزینه ها می باشد. اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان دهند.

سوالات متداول

لمینت سرامیکی بهتر است یا لمینت کامپوزیتی؟

هردو از روش‌های محبوب و مناسب هستند، اما درکل لمینت سرامیکی استحکام بالاتری دارد و ماندگاری آن نیز بیشتر است.

آیا لمینت دندان قابل ترمیم است؟

لمینت‌ها اگر دچار مشکل و شکستگی شوند، قابلیت ترمیم ندارند و باید حتما تعویض شوند.

آیا لمینت دندان جنبه‌ی درمانی دارد؟

گاهی‌اوقات برای رفع شکستگی و ترک‌های دندان از لمینت استفاده می‌شود، بنابراین می‌توان گفت این روش جنبه‌ی درمانی نیز دارد.

 

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *