عمر لمینت دندان

ماندگاری و طول عمر لمینت دندان از مهم‏ترین موضوعاتی است که باید پیش از انجام این درمان موردتوجه قرار گیرد. همان‌طورکه می‌دانید، این درمان دائمی نیست و باید بعد از گذشت مدت‌زمانی تعویض شود، اما ماندگاری این روش چقدر است و آیا راهی برای افزایش طول عمر این درمان وجود دارد؟

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

طول عمر لمینت دندان

در پاسخ به این سوال که طول عمر لمینت دندان چقدر است باید گفت که این موضوع تا حد زیادی به نحوه‌ی نگهداری شما از روکش‌های لمینت بستگی دارد و هرچه شما به نکات مراقبتی توجه بیشتری داشته باشید، می‌توانید برای مدت‌زمان بیشتری از دندان‌های لمینت شده خود استفاده کنید.

طول عمر لمینت دندان چه قدر است

البته به‏طورکلی باید گفت که لمینت یک درمان با استحکام و مقاومت بالا است، از همین رو معمولا بین 10 الی 15 سال ماندگاری دارد. البته شرایط مختلف و نحوه نگهداری شما می‌تواند این زمان را کاهش یا افزایش دهد.

حال سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان طول عمر لمینت دندان را افزایش داد که در ادامه به برخی از راهکارها اشاره خواهیم کرد.

راهکارهای افزایش طول عمر لمینت دندان

لمینت از جمله درمان‌هایی است که دوام بسیار بالایی دارد و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای داشتن لبخندی زیبا است. حال در ادامه به بررسی راهکارهایی که می‌توانید از طریق آن‌ها ماندگاری لمینت را افزایش دهید می‌پردازیم که این راهکارها عبارتند از:

به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید

اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، توجه به بهداشت دهان و دندان است، زیرا اگر دندان‌های اصلی که لمینت روی آن‌ها قرار می‌گیرد و همچنین لثه به‌اندازه کافی قوی و سالم نباشند، از لمینت به‌خوبی پشتیبانی نخواهند کرد.

از همین رو پیشنهاد ما به شما این است که با رعایت بهداشت دهان و دندان خود، جلوی رخ دادن چنین مشکلی را بگیرید. با توجه به اهمیت این موضوع، متخصصان هم‌نظر هستند که بعد از انجام درمان لمینت، بعد از هروعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید، البته نحوه مسواک زدن و نوع مسواکی که استفاده می‌کنید نیز اهمیت دارد.

علاوه‌بر مسواک، استفاده از نخ‌دندان نیز اهمیت دارد، زیرا ممکن است که بقایای خوراکی‌های مصرفی و همچنین باکتری بین دندان‌های شما بماند و با مسواک از بین نرود؛ حال از آنجایی که این موضوع ریسک مشکلات مربوط به دندان و لثه را افزایش می‌دهد، توصیه می‌شود طی روز حداقل یکبار از نخ‌دندان استفاده کنید.

توجه به مواد غذایی مصرفی

لمینت دندان از جمله درمان‌هایی است که علاوه‌بر ماندگاری بالا از نظر ظاهر و عملکرد نیز شبیه به دندان‌های طبیعی است؛ اما از آنجایی که دندان‌های لمینت شده آسیب‌پذیر هستند، توصیه می‌شود به مواد غذایی مصرفی توجه داشته باشید.

توجه به مواد غذایی مصرفی از راه های افزایش طول عمر لمینت دندان

مسلما می‌دانید که خوردن و جویدن خوراکی‌های سفت مانند آجیل، یخ و … با دندان‌های لمینت کار توصیه‌‌شده‏ای نیست، زیرا این خوراکی‌ها می‌توانند به لمینت‌ها فشار وارد کنند و این فشار باعث لب‌پر یا شکسته شدن لمینت خواهد شد.

علاوه‌بر این موضوع، باید به کاهش مصرف مواد غذایی رنگدانه‌دار نیز اشاره کرد. لمینت‌ها قابلیت رنگ‌پذیری کمی دارند، اما اگر شما دائما از خوراکی و نوشیدنی‌های رنگدانه‌دار استفاده کنید، ممکن است دندان‌های شما تغییر رنگ دهند.

چای و قهوه از جمله نوشیدنی‌های رنگدانه‌دار هستند که می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند، از همین رو توصیه می‌شود پس از مصرف این دست از خوراکی‌ها، دندان‌ها را مسواک بزنید تا لمینت‌ها تغییر رنگ ندهند.

ترک عادت‌های مضر

برخی از افراد عادت‌هایی دارند که می‌توانند طول عمر لمینت دندان را کاهش دهند که برای مثال می‌توان به عادت‌هایی چون دندان قروچه، مصرف سیگار و قلیان اشاره کرد.

منظور از دندان قروچه در حقیقت فشار دادن دندان‌ها به‌روی یکدیگر است؛ مسلما چنین کاری به روکش‌های لمینت فشار وارد می‌کند و این فشار باعث آسیب دیدن لمینت دندان خواهد شد.

مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات نیز برای لمینت بسیار مضر خواهد بود، زیرا هم باعث تغییر رنگ لمینت می‌شود و هم طول عمر آن را کاهش می‌دهد؛

بنابراین اگر تصمیم به انجام لمینت دندان دارید، حتما قبل از انجام درمان این دست از عادت‌ها را ترک کنید تا مشکلی برای دندان‌های شما پیش نیاید.

استفاده از محافظ‌های دندان

اگر شما در رشته‌ ورزش‌های تماسی مشغول به فعالیت هستید و دندان‌های خود را لمینت کرده‌اید، باید از محافظ‌های مخصوص دهان یا نایت گارد استفاده کنید. این محافظ از یک ماده به‌نام ترموپلاستیک ساخته می‌شود که با دندان‌ها و لثه‌ی شما سازگار است.

این محافظ به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند از دندان‌های لمینت شده‌ی شما و همچنین لثه‌ها مراقبت کند و مانع از شکستن یا ترک خوردن لمینت‌ها شود.

از همین رو اگر شما مشغول به فعالیت در رشته‌هایی چون فوتبال، بیس‌بال، هاکی، ورزش‌های رزمی، کیک بوکسینگ و … هستید، باید حتما از این محافظ استفاده کنید.

انجام چکاپ‌های دوره‌ای

همان‌طورکه گفته شد، لمینت دندان یک درمان دائمی نیست و طول عمر محدودی دارد؛ از همین رو دندانپزشک بعد از انجام این درمان، چند جلسه ملاقات را برای بررسی مجدد دندان‌ها تنظیم می‌کند.

انجام چکاپ های دوره ای از راهکارهای افزایش طول عمر لمینت دندان

توصیه می‌شود نسبت به این قرارهای ملاقات بی‌توجه نباشید، زیرا این جلسات چکاپ برای مطمئن شدن از سلامت لمینت‌ها و لثه‌های شما هستند.

البته باید گفت کلینیک و دندانپزشکی که برای این درمان انتخاب می‌کنید نیز در طول عمر لمینت دندان تاثیر دارد؛ زیرا مهارت دندانپزشک و موادی که برای انجام لمینت مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توانند در کیفیت و ماندگاری لمینت نقش داشته باشند.

با توجه به اهمیت این موضوع، ما به شما کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف را پیشنهاد می‌دهیم. این مجموعه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای انجام لمینت دندان است، زیرا دندانپزشک‌های مشغول به فعالیت در این کلینیک تجربه و مهارت بالایی دارند و از بهترین متریال و برندها برای انجام این درمان استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

لمینت‌ها از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند، اما با این حال باید گفت عمر لمینت دندان دائمی نیست و شما باید پس از گذشت چند سال نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

حال اگر شما سوال دیگری در رابطه با این موضوع دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به سوالات شما به‌طور رایگان پاسخ دهند.

سوالات متداول

لمینت سرامیکی بین 10 تا 15 سال و لمینت کامپوزیتی بین 5 تا 7 سال ماندگاری دارد، البته این مدت‌زمان می‌تواند براساس نحوه نگهداری و مراقبت شما از دندان‌ها تغییر کند.

بله؛ با افزایش سن لثه‌ها ضعیف خواهند شد و عقب‌نشینی خواهند کرد، در نتیجه بین لمینت و لثه فاصله به‌وجود خواهد آمد که این فاصله هم ظاهر نامناسبی به دندان‌ها خواهد داد و هم از عمر مفید لمینت کم خواهد کرد.

بله، اگر دندان‌های طبیعی شما جنس و کیفیت خوبی داشته باشند، لمینت به‌خوبی روی دندان‌ها می‌ماند و احتمال شکستگی و جدا شدن آن از روی دندان کمتر خواهد شد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره لمینت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button