لق شدن فیکسچر ایمپلنت

لق شدن فیکسچر ایمپلنت‌ یکی از مشکلاتی است که برای بعضی از افراد که کاشت ایمپلنت انجام داده اند، به وجود می آید. فیکسچر قطعه ای است که در فرآیند کاشت ایمپلنت‌ به عنوان ریشه در لثه کاشته می شود و ممکن است برخی افراد که از سلامتی خوبی برخوردار نیستند، مدتی بعد از کاشت ایمپلنت دچار لقی فیکسچر شوند.

در این مقاله با ما همراه  باشید تا علت لق شدن فیکسچر ایمپلنت‌ و علائم آن را بررسی کنیم.

چرا فیکسچرها لق می‌شوند؟

ایمپلنت ها جزء درمان هایی می باشند که درصد موفقیت بسیار بالایی دارند. باید بگوییم که در عموم افراد که سلامتی نرمالی دارند، کاشت ایمپلنت ها با موفقیت همراه خواهد بود و اکثر دلایل شکست ایمپلنت مربوط به آن می شود که احتمال دارد بعضی بیماران، بیماری های سیستمیک پیچیده داشته باشند.

چرا فیکسچرها لق می‌شوند؟

مانند بیماری هایی که پس از سرطان، تحت شیمی درمانی یا پرتو تراپی در محلی از بدن به وجود می آیند. یا افرادی که بیماری های زمینه ای مانند بیماری دیابت بسیار شدید دارند.

یعنی عدد قند آن ها بسیار بالا است. در مورد سوم، افرادی که استخوان های نامناسبی دارند، یعنی به اندازه کافی استخوان برای کاشت ایمپلنت ندارند. مشکلات این سه دسته از افراد، عموما بیشترین عللی می باشد که احتمال دارد پیوند آنها با موفقیت همراه نباشد.

مورد چهارم، عدم رعایت بهداشت است. بهداشت در ایمپلنت های دندانپزشکی بسیار مهم می باشد. کما اینکه اگر شما بهداشت خود را به درستی رعایت نکنید، احتمال دارد ظرف یک ماه ایمپلنت شما لق شده و از دهانتان خارج گردد.

اگر به هر کدام از دلایل فوق دقت کنید، احتمال دارد شرایطی به وجود بیاید تا ریشه فلزی یا همان فیکسچر پیوند خود را با استخوان اطراف از دست داده و لق شود. بعد از این لق شدن، اتفاقی که می افتد این است که فیکسچر از دهان شما و از درون استخوان شما خارج می گردد. گویی که انگار یک دندان را کشیده اید.

احتمال لق شدن فیکسچر ایمپلنت در چه افرادی بیشتر است؟

همانطور که در ابتدا گفته شد، عمومأ لق شدن فیکسچر در افراد سالم اتفاق نمی افتاد. اگر ما عفونتی را اطراف ایمپلنت‌ داشته باشیم، این عفونت باعث می شود تا پیوند بین استخوان و ایمپلنت رفته رفته از بین برود و ایمپلنت لق شود.

احتمال لق شدن فیکسچر ایمپلنت در چه افرادی بیشتر است؟

در افرادی که بیماری های سیستمیک دارند، مانند بیماری های خود ایمنی، افرادی که کورتون مصرف می کنند یا کسانی که قند شدید دارند، ممکن است زخم آنها دیرتر خوب شود و بعضی مواقع نیز زخم آن ها خوب نشود.

اگر این اتفاق بیفتد، مسلما پیوند نیز برقرار نخواهد شد و فیکسچر لق می شود. در بیمارانی که دچار بیماری های ایمنی هستند و کورتون با دوز بالا مصرف می کنند نیز سطح ایمنی بدن پایین می‌ باشد.

احتمال دارد بدن آنها این قطعه فلزی را به عنوان یک شی بیگانه شناخته و به آنها واکنش نشان دهد که در نتیجه فیکسچر ها لق شده و از دهان می افتند.

در هر صورت بیشتر افرادی که دچار لق شدگی فیکسچر ها می باشند، دارای یکی از بیماری های فوق می باشند که استخوان آنها قدرت کافی برای نگهداری این فیکسچر را ندارد.

علائم لق شدن فیکسچر

اگر بخواهیم به علائم لق شدن فیکسچر بپردازیم، باید گفت که همانطور که از این آن مشخص است، این نوع از عوارض پس از درمان در آخرین مرحله خود برای بیماران کاملا واضح و مشخص است که قطعه ای که داخل دهان آنها کاشته شده است لق می باشد.

علائم لق شدن فیکسچر

چرا که ایمپلنت ها با استخوان به گونه ای محکم پیوند برقرار می کنند که هیچ گونه حرکتی از سمت آنها احساس نمی شود. البته در بسیاری از موارد بیماران به اشتباه فکر می کنند که ایمپلنت ریشه فلزی آنها لق شده است.

کما اینکه قطعه تاج مصنوعی که روی آن پیچ می شود، به علت شل شدن پیچ آن، لق می باشد و بیماران احساس می کنند کل فیکسچرشان لق شده است.

معمولاً لق شدگی فیکسچر به آسانی اتفاق نمی افتاد اما اگر بخواهیم به مواردی از عفونت اشاره کنیم که در آن فیکسچر ها احتمال دارند لق شوند، شما می توانید آن را خیلی زود در دهان خود تشخیص دهید.

عفونت معمولا علایمی از جمله خارش ، سوزش، خونریزی ، التهاب و قرمزی لثه و همچنین بوی بد دارد، به طوری که بیمار احساس ناراحتی در محل کاشت ایمپلنت می کند.

اگر یکی از این عوامل را احساس کردید، راه درست آن است که نزد دندانپزشک خود بروید و احتمالا دندانپزشک شما هم معاینه کلینیکال انجام می دهد و هم از آن ناحیه برای شما عکس رادیوگرافی تهیه می کند و سطح استخوان و لثه شما را می سنجد.

درمان لق شدن فیکسچرها

برای آنکه بخواهیم به درمان لق شدگی فیکسچر ها بپردازیم، باید گفت همانند یک دندان طبیعی، وقتی به صورت کامل لق می شود، دیگر احتمال آن وجود ندارد که بتوانیم آن را محکم همانند روز اول در محل خود نگه داریم و باید آن دندان را خارج کنیم.

درمان لق شدن فیکسچرها

در خصوص ریشه های فلزی یا همان فیکسچر ها نیز قضیه به همین قرار است. اگر فیکسچری لق شود دیگر نمی توان آن را محکم کرد و درمان اصولی آن است که آن فیکسچر خارج شود، محل استخوان با پودر استخوان پر شود، استخوان سازی مجدد صورت گیرد و بعد از گذشت چهار الی شش ماه ایمپلنت دیگری در این ناحیه کاشته شود.

گاهی اوقات نیز ممکن است فیکسچر شما لق نشده باشد. یعنی شما به موقع به پزشک خود مراجعه کرده باشید و او نیز به موقع متوجه مشکل شود و تنها مقداری از استخوان روی ایمپلنت شما تحلیل رود.

اگر چه انجام این نوع جراحی ریز کاری دارد و همواره با موفقیت همراه نیست، اما اگر ایمپلنت شما دچار عفونت اطراف ایمپلنت‌ یا پری ایمپلنتایتیس گردد، یکی از روش های مرسوم آن است که لثه اطراف ایمپلنت‌ شست و شو داده می شود، پودر استخوان کار گذاشته می شود و یک چکاپ یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه از آن ناحیه توسط دندانپزشک صورت می گیرد تا ببینیم آیا این پیوند با موفقیت همراه بوده یا خیر.

اگر موفقیت آمیز باشد که شما مجدد می توانید از ایمپلنت خود استفاده کنید، در غیر این صورت درمان همان خارج کردن ایمپلنت و کاشت مجدد باشد.

چنانچه شما می خواهید درمان ایمپلنت انجام بدهید یا اگر ایمپلنت را جای دیگری انجام داده اید و خاطر مطلوبی از آن ندارید و یا ایمپلنت شما دچار لق شدگی است.

شاید یکی از عوامل آن بوده باشد که محل استخوان شما به خوبی دارای آن قابلیت نبوده است که ایمپلنت را نگه دارد. کاری که ما در عارف کلینیک انجام می دهیم این است که:

پس از معاینه کلینیکال دقیق برای بیماران، عکس تجویز می شود که یکی از آن ها نمای کلی و یکی دیگر، مقطع های ۱ میلی متری از استخوان را نشان می دهد.

همچنین با بررسی سیستمیک بیمار و عدم وجود بیماری های سیستمیک، تصمیم می گیریم برای یک بیمار ایمپلنت انجام دهیم. همان طور که گفته شد، عموما ایمپلنت ها درصد موفقیت بالایی دارند و تنها درصد بسیار ناچیزی از آن ها که آن ها اغلب موارد به علت عدم بررسی اولیه صحیح است فرد می باشد، این اختلالات به وجود می آید.

شما می توانید با شماره های کلینیک تماس گرفته یا شماره خود را ثبت نمایید. جهت مشاوره رایگان به کلینیک تشریف بیاورید و در مورد چگونگی انجام ایمپلنت در دهان خود، مطلع شوید. عموم ایمپلنت هایی که در این مرکز انجام می گردد، در مدت ۳ ماه بیماران دندان خود را باز می یابند.

همچنین  در مواردی که بیماران خاطره پس زدن ایمپلنت ها را دارند، با بررسی و تعیین نقطه دقیق کاشت ایمپلنت و همچنین جراحی های تکمیلی کار آمد، مانند پیوند عمودی و افقی استخوان ، GBR ، بن و ریجنریشن، می توانیم مجدد برای بیماران ایمپلنت های بسیار مناسبی را قرار بدهیم.

افرادی که به دنبال ایمپلنت و کلینیک دندانپزشکی در کرج هستند میدانند که ما در عارف کلینیک با بررسی صحیح درمان و ایجاد ارزیابی های قبل از درمان از بیماران، تصمیم می گیریم که با رضایت بیمار، درمان ایمپلنت را برای بیماران انجام دهیم.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

سوالات متداول:

اگر با مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و پیروی از توصیه های دندانپزشک به درستی از آن ها مراقبت کنید، ایمپلنت های دندان می توانند مادام العمر دوام بیاورند.

خیر، شما نمی توانید ایمپلنت های دندانی را خارج کنید زیرا درست در استخوان فک شما ثابت شده اند.

برای اینکه  کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت باشید، باید از سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید. همچنین برای حمایت از ایمپلنت دندان، باید استخوان کافی در فک خود داشته باشید.

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button