لمینت دندان بدون تراش

لمینت دندان بدون تراش (No Prep) یکی از بهترین و ایمن‌ترین روش‌ها برای داشتن لبخندی زیبا است و افرادی که تصمیم دارند نقص دندان‌های خود را اصلاح کنند، می‌توانند از این روش ساده برای رفع بد رنگی دندان‌های خود، فاصله بین دندان‌ها، عدم انطباق دندان‌ها و سایر مشکلات استفاده کنند.

لمینت بدون تراش در حقیقت نوعی ونیر بسیار نازک است که ضخامت آن به کمتر از سه دهم میلی‌متر می‌رسد و دندان‌پزشک بدون نیاز به تراشیدن دندان آن را روی دندان‌های جلو نصب می‌کند.

بنابراین می‌توان گفت لمینت دندان بدون تراش یکی از درمان‌های غیرتهاجمی است که به زیبایی، نظم و سفیدی دندان‌ها کمک می‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

لمینت بدون تراش برای چه افرادی مناسب است؟

لمینت‌ بدون تراش به‌عنوان یک راه‌حل ایده‌آل برای اصلاح بسیاری از مشکلات محسوب می‌شود، اما با این حال باید گفت که این درمان برای تمام افراد مناسب نیست؛

لمینت بدون تراش برای چه افرادی مناسب است

از همین رو شخص باید در ابتدا توسط متخصص معاینه شود تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و در نهایت مشخص شود که فرد کاندیدای مناسبی برای این درمان خواهد بود یا خیر! حال در ادامه به کاندیدای مناسب برای انجام این درمان اشاره خواهیم کرد.

 • ظاهر دندان‌های شما زیبا نیست.
 • دندان‌های کوچکی دارید.
 • دندان‌های شما هم تراز نیستند.
 • دندان‌های درهم رفته دارید.
 • به‌دلیل استعمال دخانیات و سیگار یا مصرف چای و قهوه دندان‌های شما تغییر رنگ داده‌اند.
 • به‌صورت ژنتیکی دندان‌های شما تغییر شکل و تغییر رنگ پیدا کرده‌اند.
 • دندان‌های شکسته یا کج دارید.
 • بین دندان‌ها فاصله وجود داشته باشد.
 • لثه‌ها در زمان لبخند زدن بیش‌ازحد معمول مشخص شوند.
 • به‌دلیل مصرف برخی از داروها مانند تتراسایکلین دندان‌ها لکه شوند.

لمینت دندان بدون تراش با لمینت سنتی چه تفاوتی دارد؟

روکش‌های سنتی و بدون تراش هردو از جمله روش‌های مناسب برای اصلاح نقص‌ها و زشتی‌های دندان هستند. روکش لمینت در حقیقت پوسته‌ای نازک است که در امتداد سطح دندان قرار می‌گیرد و کمک می‌کند که نقص و زشتی دندان‌ها پوشیده شود و شما لبخندی زیبا و سالم داشته باشید.

حال در ادامه به بررسی تفاوت لمینت دندان بدون تراش و سنتی می‌پردازیم تا با هرکدام از این شیوه‌ها آشنا شوید.

روکش‌های سنتی

این مدل‌ از روکش‌ها در ابتدا طی یک فرایند مخصوص آماده می‌شوند و سپس توسط متخصص روی دندان‌ها متصل خواهند شد. البته پیش از آنکه نصب این روکش انجام شود، دندان‌پزشک دندان‌ها را دو برابر ضخامت پوسته تخم‌مرغ که تقریبا 0.5 تا 0.7 میلی‌متر است تراش می‌دهد.

با توجه به اینکه در این روش مینای دندان تراشیده می‌شود، فرد باید مینای دندان سالمی داشته باشد، زیرا اگر مینای دندان کمتر از مقدار معمول باشد، روکش از روی دندان‌ها بلند خواهد شد.

از همین رو لازم است که در ابتدا متخصص بررسی‌های لازم را انجام دهد و مطمئن شود که دندان‌ها پذیرای روکش سنتی هستند.

لمینت بدون تراش

لمینت بدون تراش که نوع دیگری از روکش‌های دندان محسوب می‌شود، امروزه به محبوبیت بالایی رسیده است، زیرا برای انجام این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.

بنابراین می‌توان گفت لمینت دندان بدون تراش برای افرادی که نمی‌خواهند مینای دندان‌شان تراشیده شود مناسب خواهد بود.

برای نصب این روکش نیازی به هیچ‌گونه بی‌حسی نیست؛ البته اگر شما دندان‌های بسیار حساسی دارید، پزشک برای شما از مقداری بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا روند درمان برای شما به‌خوبی سپری شود.

نکته مثبت دیگری که در رابطه با لمینت بدون تراش می‌توان به آن اشاره کرد، این است که امکان برداشتن این روکش هرزمان که بخواهید وجود دارد و متخصص این کار را بدون هیچ سختی و مشکلی انجام می‌دهد.

کدام یک از روش‌های لمینت برای من مناسب‌تر است؟

حال شاید سوال پیش آید که از میان این دو روش، کدام یک برای شما مناسب‏تر است که در پاسخ به این سوال باید گفت زمانی‌که به متخصص مراجعه می‌کنید، متوجه می‌شوید که هردو روش می‌توانند دندان‌های زیبایی را برای شما به‌همراه داشته باشند.

کدام یک از روش های لمینت برای من مناسب تر است

اما به‌طورکلی، روکش‌های سنتی ماندگاری بیشتر و طولانی‌تری دارند، درحالی که لمینت‌های بدون تراش درصورت لزوم برداشته خواهند شد. همچنین هزینه این دو روش نیز با یکدیگر فرق دارد، بنابراین توصیه می‌شود پیش از انتخاب هریک از این روش‌ها، حتما با متخصص مشورت کنید تا در نهایت بهترین روش برگزیده شود.

مزایای لمینت دندان بدون تراش

بهبود ظاهر دندان‌ها:

این روکش می‌تواند مشکلاتی اعم از ترک‌خوردگی، لب‌پریدگی، بد رنگی و … دندان‌ها را به‌خوبی بپوشاند و فاصله میان دندان‌ها را نیز پر کند؛ از همین رو در زیبایی ظاهر دندان‌ها بسیار تاثیرگذار است.

مراحل نصب ساده:

دیگر مزیتی که این درمان دارد، نصب ساده روکش آن است؛ زیرا برای نصب این لمینت، نیازی به تراشیدن دندان‌ها نیست و متخصص می‌تواند با حفظ ساختار دندان‌ها این روکش را نصب کند.

ماندگاری مناسب:

اگر شما بعد از نصب لمینت‌ها از آن‌ها مراقبت کنید و به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید، این روکش برای مدت‌زمان 5 تا 7 سال ماندگار خواهد بود؛ البته این مدت زمان می‌تواند براساس شرایط کمتر یا بیشتر نیز شود.

عدم نیاز به بی‌حسی:

در این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، بنابراین متخصص معمولا از ماده بی‌حسی برای انجام این روش استفاده نخواهد کرد. از همین رو اگر شما از دسته افرادی هستید که به بی‌حسی حساسیت دارید، می‌توانید از لمینت دندان بدون تراش استفاده کنید.

معایب لمینت دندان بدون تراش

 • اگر میزان پوسیدگی و آسیب‌دیدگی دندان‌ها زیاد باشد، این لمینت مناسب نخواهد بود، زیرا بعد از گذشت مدت‌زمان کوتاهی لمینت از روی دندان‌های طبیعی خواهد افتاد.
 • اگر دندان‌پزشک تصمیم بگیرد که با این لمینت عیوب جدی دندان را بپوشاند، ممکن است ظاهر طبیعی دندان از بین برود، زیرا در این روش مینای دندان تراشیده نخواهد شد و قرار دادن ماده ضخیم، ضخامت دندان را افزایش می‌دهد.
 • نصب این لمینت روی دندان‌ها به تجربه و تخصص بالایی نیاز دارد، زیرا یک درمان چالش‌برانگیز است؛ بنابراین حتما درمان را به یک کلینیک و متخصص حرفه‌ای بسپارید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان بدون تراش

برای آنکه لمینت شما آسیب نبیند و بیشترین ماندگاری را داشته باشد، لازم است که به برخی از مراقبت‌ها توجه داشته باشید. حال در ادامه به مهم‌ترین مراقبت‌ها بعد از لمینت دندان بدون تراش می‌پردازیم تا بتوانید بعد از این درمان این مراقبت‌ها را درنظر بگیرید.

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان بدون تراش

 1. از خوردن خوراکی‌های سفت، مانند آجیل، مغز، میوه‌های سفت و … پرهیز کنید.
 2. عادت‌هایی چون دندان قروچه را کنار بگذارید.
 3. به‌هیچ‌وجه برای باز کردن درب قوطی، شکستن مغزها و موارد این چنینی از دندان‌های خود استفاده نکنید.
 4. مصرف سیگار و سایر دخانیات را ترک کنید.
 5. نوشابه‌های حاوی الکل، چای، قهوه و هر خوراکی رنگی دیگر باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود، در نتیجه مصرف این موارد را به حداقل برسانید.
 6. از خمیردندان‌های مناسب و مسواک‌های نرم استفاده کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای داشتن دندان‌هایی زیبا، یعنی لمینت دندان بدون تراش را موردبررسی قرار دادیم و هرآنچه را که باید از این درمان می‌دانستید در اختیارتان قرار دادیم. حال اگر شما تصمیم به انجام این درمان دارید، می‌توانید با یک متخصص مشورت کنید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف که در کادر خود بهترین دندان‌پزشک‌ها و متخصصان را در اختیار دارد، می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند؛ بنابراین اگر شما سوالی در رابطه با لمینت دندان بدون تراش دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به‌صورت رایگان به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

در تعیین هزینه این درمان فاکتورهای مختلفی مانند تعداد لمینت‌های موردنیاز، نوع مواد، دستمزد دندان‌پزشک و … تاثیرگذار هستند، بنابراین نمی‌توان قیمت دقیق و مشخصی را اعلام کرد.

خیر؛ نصب و حتی برداشتن لمینت بدون تراش بدون نیاز به تغییر ساختار دندان‌ها انجام می‌شود و همین موضوع احتمال آسیب‌دیدگی سطح دندان‌ها را به حداقل می‌رساند.

همان‌طورکه می‌دانید، این روکش باید در لابراتوار و براساس قالبی که دندان‌پزشک از دهان و دندان شخص گرفته است ساخته شود و این پروسه به زمانی حدودا 2 الی 3 هفته نیاز دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره لمینت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button