بلیچینگ برای چه سنی مناسب است؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که بلیچینگ برای چه سنی مناسب است؟ قبل از اینکه این سوال را بررسی کنیم بیایید کمی در رباطه با بلیچینگ بیشتر بدانیم.

قطعا یکی از مسائلی که در زندگی هر فردی اهمیت دارد موضوع زیبایی و آراستگی آن فرد می باشد. بدون شک نمی توان نقش زیبایی دندان ها را در این موضوع انکار کرد.

از این رو تعداد زیادی از افراد برای دست یابی به زیبایی بیشتر به دنبال سفید تر کردن و زیبا تر کردن دندان های خود هستند و دندانپزشكي زيبايي در ميان دندانپزشكان و همچنين عامه مردم جايگاه ويژه اي پيدا كرده است.

از طرفی انواع بسیاری از مشکلات بدرنگی، ظاهر دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. علت این مشکلات متفاوت می باشد و سرعت یا کارایی روشی که ممکن است این بدرنگی را حذف نماید، نیز متفاوت است.

در حال حاضر روش های متعددی برای رفع این مشکل دندان ها وجود دارد. سفید شدن دندان ها یا بلیچینگ یکی از درمان های زیبایی است که به علت هزینه نسبتا کم، عدم وجود پروسه ی تراش و امکان تکرار کردن این درمان تقاضا برای آن توسط مردم بسیار بالا می باشد.

سفید شدن دندان ها یا بلیچینگ یکی از درمان های زیبایی است

براي انجام بليچينگ روش هاي متعددي وجود دارد. مواد مورد استفاده در سفید کردن دندانها شامل انواعی از پراکسایدها به فرم ژل یا مایع هستند. مکانیسم عملکرد این مواد به طور کلی بر اساس آزادسازی رادیکالهای آزاد است.

به این ترتیب که رادیکالهای آزاد نا پایدار با مولکولهای پیگمانته وارد واکنش شیمیایی شده و آنها را کوچکتر و کمرنگ تر می سازند. بیماران باید بدانند که این روش نتیجه دائمی ندارد و رعایت نکات مراقبتی پس از بلیچینگ، در میزان ماندگاری نتیجه حاصل از آن موثر است.

از برتری های این درمان این است که اثر بخشی خوبی دارد  و با دوام می باشد و موفقیتی که در سفید کردن دندان با استفاده از بلیچینگ دریافت می شود خیلی بیشتر از روش های دیگر است.

چنانچه قصد دارید درباره دوام این درمان زیبایی اطلاعات بیشتری به دست آورید میتوانید مقاله بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد را مطالعه کنید.

به طور معمول این روش بین چند ماه تا نهایتاً ٣ الی ۴ سال ماندگاری دارد و رعایت یا عدم رعایت نکات مراقبتی می تواند مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان را کاهش یا افزایش دهد.

پس به طور خلاصه بلیچینگ روشی می باشد که به افراد کمک می کند تا تغییر رنگ های دندان هایشان را برطرف کنند و دندان هایی نمای طبیعی سفید و درخشان خود را بیابند.

با ما همراه باشید تا با پاسخ دادن به یکسری سوالات متداول درباره ی بلیچینگ به آگاهی خود در مورد این موضوع بیافزاییم.

بلیچینگ دندان برای چه سنی مناسب است؟

همه افراد در تمام رده های سنی می توانند از درمان بلیچینگ استفاده کنند هر چند توصیه می شود سن فرد بیشتر از 18سال باشد که مربوط به 2 دلیل می شود:

الف) عدم رسیدن به بلوغ عاج و مینا تا سن 18 سالگی

 ب) چون هنوز فضاهای بین دندانی باز می باشند, استفاده از بلیچینگ باعث بروز حساسیت بیشتری می شود.

در صورت بروز حساسیت، بلیچینگ برای چه کسانی مناسب تر است؟

ایتدا در مورد تغییر رنگ خارجی باید بدانیم که به آسانی با یک پروفیلاکسی ساده (خمیر + بروساژ) برطرف می شوند و نیازی به بلیچینگ ندارند. این نوع تغییر رنگ هم در جوانان و هم افراد مسن دیده می شود.

هم در افراد جوان و هم مسن بهداشت دهانی ضعیف از علل تغییر رنگ خارجی است. در افراد مسن خوردن دارو و نوشیدن قهوه و چای و مواد رنگ زا به مدت طولانی نیز از علل این نوع تغییر رنگ است.

اما تغییر رنگ داخلی با پروفیلاکسی از بین نمی رود و این تغییر رنگ در عمق مینا و عاج است. در این نوع، بلیچینگ به ما کمک می کند. از دلایل این نوع تغییر رنگ:

مسأله ارثی

مثل دنتینوژنز ایمپرفکتا، آملوژنز ایمپرفکتا

داروها

مثل استفاده از آنالوگ های تتراسایکلین در هنگام شکل گیری دندان که البته این مسئله در حال حاضر شناخته شده است و شاید این نوع از تغییر رنگ در افراد میانسال که قبلا از این داروها استفاده کرده اند دیده شود.

فلوراید زیاد آب

تروما

 تب شدید در کودکی که باعث هایپوپلازی در مینا شده و مینا شکل و رنگ طبیعی خود را ندارد.

این موارد می تواند جنرالیزه یا لوکالیزه باشد. مثلا تروما و تب مسائل لوکالیزه هستند. (تب به خاطر اینکه در زمان مشخصی وارد شده و مداوم نبوده و در واقع به یک مرحله از تشکیل دندان صدمه زده است). تتراسایکلین و فلوراید ژنرالیزه هستند.

تغییر رنگهایی که سخت به درمان بلیچینگ جواب می دهند

تغییر رنگ های آبی خاکستری در تتراسایکلین

white spot در فلوروزیس

کلسیفیکاسیون متامورفوزیس

کنترااندیکاسیون های بلیچینگ شامل  بیماران باردار و شیرده – افراد زیر 18 سال – بیماران تحت درمان رادیوتراپی و کموتراپی یا بیماری های صعب العلاج (در مورد بیماران صعب العلاج چون هیدروژن پراکسید ممکن است جهشی در سیستم ایمنی این افراد ایجاد کند، کنترااندیکاسیون نسبی دارد) می شود.

تغییر رنگ هایی که سخت به درمان بلیچینگ جواب می دهند

از انجایی که مواد بلیچینگ می توانند موجب تغییر رنگ و ترنسلوسنسی کامپوزیت ها گردند کنتراندیکاسیون نسبی تلقی می شوند پس مثلا در کسانی که در دندان های جلویی خود پرکردگی همرنگ دندان دارند و یا دندان های فوق العاده حساس دارند تا حد امکان نباید از بلیچینگ استفاده کنند چرا که با سفید کردن دندان هایشان، دو رنگی بین مواد ترمیمی و دندان های طبیعی شان ایجاد خواهد شد. البته به شکلی نیست که مطلقاً نشود استفاده کرد.

پس به طور کلی بلیچینگ دندان می تواند بدرنگی های ناشی از مصرف سیگار، الکل، قهوه، داروها یا ضربه به دندان را برطرف کند. بعضی افراد هم به طور طبیعی دندان های تیره تری دارند و مایلند که دندانهایشان روشن تر باشد. چرا که مینا نازک تر شده و عاج بیشتری ساخته می شود.

در نتیجه گفته می شود که افرادی که دندان هایی سالم با مینای قوی و ضخامت بالا دارند، بهترین کاندیدها برای سفید کردن دندان با بلیچینگ می باشند.

آیا سفید کردن دندان ها محدودیت سنی دارد؟

همانطور که توضیح داده شد سفید کردن برای همه افراد و در هر سنی می تواند استفاده شود ولی بنا به دلایل عنوان شده بهتر است در سن کمتر از 18 سال استفاده نشود.

جمع بندی:

طبیعتا زیبا به نظر رسیدن نیاز همه افراد است و به افراد کمک میکند تا اعتماد به نفس بالاتر و کیفیت زندگی بهتری داشته باشند و سفیدی دندان همواره یکی از نکات بسیار مهم در زیبایی لبخند محسوب می شود چرا که سفیدی دندان زیبایی را دو چندان و موجب افزایش اعتماد به نفس فرد را افزایش خواهد داد به همین دلیل درمان بلیچینگ واقعا می تواند در کیفیت زندگی افراد تاثیر بگذارد و درمان به شدت مهمی تلقی می شود.

قطعا بلیجینگ همانند هر روش درمانی دیگری اگر به درستی تجویز و استفاده نشود نه تنها مشکل بیمار را حل نمی کند بلکه علاوه بر اینکه باعث هدر رفتن هزینه و وقت بیماران می شود می تواند به سلامتی دندان ها هم آسیب بزند و خطر آفرین باشد لذا قطعا توصیه می شود در انتخاب کلینیک و دندانپزشک خود کمال دقت را داشته باشید و صرفا بر اساس توصیه اقوام یا آشنایان یا پایین بودن تعرفه درمانی تصمیم نگیریم.

عارف کلینیک یکی از بهترین  کلینیک‌های بلیچینگ دندان در کرج می‌باشد که شما می توانید با خیالی راحت از کیفیت بالای خدمات ارائه شده به آن مراجعه کنید و از داشتن دندان های بسیار درخشان و زیبا لذت ببرید.

در صورتی که همچنان برای بلیچینگ دندان های خود شک دارید یا احساس می کنید نیاز به مشاوره دارید می توانید از ویزیت و مشاوره رایگان مرکز که توسط کادر حرفه ای ارائه می شود بهره مند شوید پس با رزرو مشاوره رایگان از کلینیک دکتر عارف، ابتدا از وضعیت دندان های خود و بهترین روش درمان آگاه شوید و سپس بهترین خدمات را دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره بلیچینگ دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button