دندان مصنوعی ثابت چیست؟

دندان مصنوعی ثابت یک جایگزین مناسب برای دندان‌های از دست رفته است و در مقایسه با دندان مصنوعی سنتی و معمولی بهتر به‌نظر می‌رسد، زیرا مانند دندان‌های مصنوعی قدیمی متحرک نیست و روی فک قرار می‌گیرد و عملکردی مشابه دندان‌های طبیعی دارد.

دندان مصنوعی ثابت که با نام دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت نیز شناخته می‌شود، به‌گونه‌ای است که دندان مصنوعی به‌طورکامل با بافت لثه جوش می‌خورد. در نتیجه دیگر نیازی به خارج کردن دندان‌ها از دهان نیست و شما می‌توانید با دندان‌های مصنوعی خود مانند دندان‌های طبیعی رفتار کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

اهمیت استفاده از دندان مصنوعی

دندان مصنوعی یک درمان مناسب برای زمانی است که بیمار تعداد نسبتا زیادی از دندان‌های خود را از دست داده باشد. در چنین موقعیتی بهترین روش برای جبران دندان‌های از دست رفته، دندان مصنوعی است.

اهمیت استفاده از دندان مصنوعی

دقت داشته باشید خالی بودن فک از دندان مشکلات مختلفی را به همراه خواهد داشت، از همین رو شما باید سریعا نسبت به پر کردن جای دندان‌های از دست رفته اقدام کنید، زیرا:

 • احتمال تحلیل رفتن استخوان فک در نبود دندان افزایش پیدا می‌کند و فرم چهره نیز تغییر خواهد کرد.
 • هرچه مدت‏زمان خالی بودن فک از دندان بیشتر شود، محدودیت درمان‌هایی چون دندان مصنوعی و کاشت دندان نیز بیشتر می‌شود.
 • در صحبت کردن، غذا خوردن و زیبایی لبخند مشکل ایجاد می‌شود و اعتماد به نفس فرد نیز کم خواهد شد.

مراحل انجام دندان مصنوعی ثابت چیست؟

برای آنکه درمان دندان مصنوعی ثابت انجام شود، به دو مورد جراحی نیاز است. در جراحی اول، دندانپزشک لثه فرد را با استفاده از ابزارهای مخصوص برش می‌دهد و در سوراخ‌هایی که به‌وجود می‌آورد ایمپلنت را می‌کارد.

پس از آنکه کاشت ایمپلنت انجام شد، به چند ماه زمان احتیاج است تا ایمپلنت کاشته شده با استخوان فک جوش بخورد.

در ادامه جراحی دوم انجام خواهد شد؛ طی انجام این جراحی دندانپزشک یک برش کوچک روی لثه‌ی بیمار ایجاد می‌کند و این برش به مقداری است که از طریق آن بتوان ایمپلنت را مشاهده کرد.

در ادامه یک درپوش مخصوص روی برش ایجاد شده قرار می‌گیرد تا لثه امکان رشد داشته باشد. با بهبود محل زخم در لثه نیز شرایط برای تهیه قالب و ساخت دندان مصنوعی فراهم می‌شود.

انواع دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت انواع متفاوتی دارد و می‌توان مدل‌های مختلف آن را در دو دسته تقسیم کرد. دندان مصنوعی ثابت توپی و دندان مصنوعی میله‌ای هردو از انواع دندان مصنوعی‌ ثابت بر پایه ایمپلنت هستند که می‌توان آن‌ها را مشابه دندان‌‌های مصنوعی آکریلیک درنظر گرفت.

چنانچه قصد دارید با دندان مصنوعی تکی ثابت نیز آشنا شوید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت تکی را نیز مطالعه کنید.

انواع دندان مصنوعی ثابت

دندان‌های آکریلیک شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی دارند و به ایمپلنت‌ها وصل می‌شوند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت را مطالعه کنید.

دندان مصنوعی ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

اگر از دسته افرادی هستید که تعداد نسبتا زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اید یا تعداد دندان‌های به‌شدت پوسیده شما زیاد است، ما به شما انجام این نوع از دندان مصنوعی را پیشنهاد می‌دهیم.

همچنین اگر نگران مشکلاتی چون اختلال در تکلم، جویدن و … که به‌واسطه‌ی استفاده از دندان مصنوعی متحرک پیش می‌آیند هستید، می‌توانید این درمان را انجام دهید، زیرا دندان‌ها در این روش ثابت هستند و هیچ‌کدام از این مشکلات را برای شما به‌وجود نمی‌آورند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره نحوه استفاده از دندان مصنوعی به دست آورید میتوانید مقاله روش صحیح استفاده از دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

مزایای دندان مصنوعی ثابت

با توجه به مطالبی که به آن‌ها اشاره شد، دندان‌های مصنوعی ثابت در مقایسه با دندان‌های مصنوعی متحرک از مزایای بیشتری برخوردار هستند.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست آورید میتوانید مقاله دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک را نیز مطالعه کنید.

اصلی‌ترین مزیتی که برای دندان مصنوعی ثابت می‌توان درنظر گرفت، همین قابلیت ثابت بودن آن است. البته این درمان مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • شباهت زیاد دندان مصنوعی ثابت به دندان‌های طبیعی
 • عملکرد خوب و طبیعی دندان مصنوعی ثابت
 • عدم نیاز به پیوند استخوان
 • دوره درمان و بهبود کوتاه‌تر
 • هزینه‌ی بهتر و کمتر دندان‌های مصنوعی ثابت نسبت به ایمپلنت‌های دندانی
 • راحتی بیشتر نوع ثابت دندان مصنوعی نسبت به نوع متحرک
 • بازیابی زیبایی لبخند شما در زمان کوتاه
 • استحکام نسبتا بالای دندان مصنوعی ثابت در مقایسه با نوع متحرک

چنانچه علاقه مند هستید میتوانید مقاله عوارض دندان مصنوعی ثابت را نیز مطالعه کنید.

نکات مهمی که باید پس از جایگذاری دندان مصنوعی رعایت شوند

معمولا دندان‌پزشک پس از آنکه دندان مصنوعی ثابت را جایگذاری کرد، توصیه‌هایی را به شما می‌کند که اگر شما آن‌ها را رعایت کنید، می‌توانید برای مدت‌زمان بیشتری از دندان‌های خود استفاده کنید.

نکات مهمی که در هنگام گذاشتن دندان مصنوعی باید رعایت شوند

حال در ادامه ما نیز نکات مهمی که باید پس از جایگذاری دندان مصنوعی ثابت رعایت شوند را بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

 • رعایت بهداشت دندان‌ها و دهان (استفاده از محلول آب و نمک و شستشوی روزانه دهان و دندان)
 • مسواک زدن دندان‌ها پس از هربار خوردن غذا و خوراکی؛ به‌خصوص خوراکی‌های شیرین
 • استفاده از نخ دندان و دهانشویه‌های مناسب
 • توجه به چکاپ و بررسی‌های دوره‌ای

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره تجربه گذاشتن دندان مصنوعی به دست آورید میتوانید مقاله مشکلات بعد از گذاشتن دندان مصنوعی را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

هرآنچه باید در رابطه با درمان دندان مصنوعی ثابت می‌دانستید، در این مقاله گفته شد. البته باید متذکر شد که انتخاب یک کلینیک خوب دندانپزشکی نیز در احتمال موفقیت این درمان نقش تاثیرگذاری دارد و باعث می‌شود که دندانپزشک تمام نکات لازم را به شما گوشزد کند.

عارف کلینیک مجموعه‌ای است که شما می‌توانید برای انجام این درمان آن را انتخاب کنید. در این مجموعه تمام پزشک‌ها از تجربه بالایی برخوردار هستند و می‌توانند درمان را در بالاترین سطح کیفیت انجام دهند و تمام نکاتی که باید پس از درمان به آن‌ها دقت داشته باشید را به شما بگویند.

بنابراین اگر شما در رابطه با قیمت دندان مصنوعی در کرج سوالی دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

سوالات متداول:

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره دندان مصنوعی افزایش دهید

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست