فرق کامپوزیت و ایمپلنت دندان

فرق کامپوزیت و ایمپلنت همیشه یکی از دغدغه‌های ذهنی افراد متقاضی بوده است و اکثرا گمان می‌کنند که این دو روش شبیه به یکدیگر هستند. در رابطه با این موضوع باید گفت که کامپوزیت و ایمپلنت هردو از روش‌هایی هستند که می‌توانند به زیبایی دندان‌ها و لبخند شما کمک کنند، اما با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند.

در ادامه با هریک از این روش‌ها به‌طورکامل آشنا خواهیم شد تا بتوانید بهترین تصمیم را درباره‌ی آن‌ها بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یکی از روش‌های مناسب برای اصلاح و رفع بدشکلی دندان‌ها، فاصله‌ی میان آن‌ها و رنگ بدی که دارند است. این روش نسبت به سایر روش‌های دیگر ساده‌تر و با هزینه‌ی کمتر انجام می‌شود و شما می‌توانید طی یک جلسه شاهد انجام فرایند نصب آن باشید. درواقع کامپوزیت روکشی محسوب می‌شود که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و باعث می‌شود شما دندان‌هایی سفید، زیبا و درنتیجه لبخندی دلنشین داشته باشید.

این روکش معمولا در آزمایشگاه‌ و در شرایطی کاملا بهداشتی ساخته می‌‌شود و به همین دلیل استفاده از آن به دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌کند. همچنین باید گفت این روش معمولا برای دندان‌های جلویی که بیشتر از دندان‌های عقب دیده‌ می‌شوند کاربرد دارد و افراد از آن برای زیبا کردن طرح لبخند خود استفاده می‌کنند. بنابراین اگر دندان‌های جلویی شما فرم، شکل و رنگ مناسبی ندارند، می‌توانید با این روش دندان‌های منظم و زیبا داشته باشید.

باید اضافه کرد که بزرگ‌ترین فرق کامپوزیت و ایمپلنت این است که کامپوزیت نمی‌تواند یک روش کارآمد برای دندان‌های کشیده شده و از دست رفته باشد و تنها می‌توان از آن برای زیبایی دندان‌ها استفاده کرد. البته کامپوزیت دندان مزیت‌های مختلفی نیز دارد که به بررسی آن‌ها نیز می‌پردازیم.

نمونه درمان های کامپوزیت دندان

مزیت‌های کامپوزیت کردن دندان‌ها

مهم‌ترین مزیتی که می‌توان برای کامپوزیت دندان درنظر گرفت، این است که شما مطمئن هستید هیچ آسیبی به دندان‌های شما وارد نمی‌شود و اگر به‌خوبی بهداشت دهان و دندان را نیز رعایت کنید، دندان‌های زیر روکش نیز پوسیده نخواهند شد و کاملا سالم باقی خواهند ماند.

مزیت دیگر راحتی انجام کامپوزیت است. برای انجام این کار نیازی به صرف زمان زیاد نیست و شما می‌توانید با یک بار مراجعه یا نهایت دوبار، این روش زیبایی را انجام دهید. دقت داشته باشید که مزیت اصلی کامپوزیت مربوط به هزینه‌ی آن است که در مقایسه با سایر روش‌ها قیمت بسیار کمی دارد.

ایمپلنت دندان چیست؟

برای آنکه از فرق کامپوزیت و ایمپلنت آگاه شوید، لازم است بدانید که هریک از این روش‌ها به چه شکل هستند و چگونه انجام می‌شوند.  در بخش قبل به بررسی کامپوزیت دندان پرداختیم و اکنون به معرفی ایمپلنت دندان می‌پردازیم تا با روند هریک به‌خوبی آشنا شوید و بهترین انتخاب را از میان آن‌ها داشته باشید.

در رابطه با ایمپلنت دندان باید گفت که این روش برای جبران‌ دندان‌های از دست رفته و کشیده مناسب است، زیرا ساختاری دارد که دقیقا جای دندان از دست رفته قرار می‌گیرد. برای ساخت ایمپلنت از تیتانیوم خالص استفاده می‌کنند، زیرا تیتانیوم با بدن انسان سازگار است و استفاده از آن مشکلی را برای شما ایجاد نخواهد کرد.

ایمپلنت دندان یک میله‌ی کوچک شبیه به پیچ است که دندان‌پزشک آن را طی یک عمل جراحی در استخوان فک قرار می‌دهد. سپس باید مدت‌زمانی بگذرد تا ایمپلنت قرار گرفته شده در استخوان فک با استخوان‌های اطراف جوش بخورد و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود.

با توجه به این توضیحات می‌توان گفت فرق کامپوزیت و ایمپلنت این است که ایمپلنت نقش ریشه دندان را دارد، درحالی‌که کامپوزیت یک روکش برای دندان‌ها محسوب می‌شود. البته مقاومت و استحکام نیز از دیگر مواردی است که می‌توان آن را فرق کامپوزیت و ایمپلنت درنظر گرفت. مسلما ایمپلنت باید ساختار خیلی محکم و قوی داشته باشد تا بتواند به‌عنوان ریشه‌ی دندان مورداستفاده قرار گیرد.

نمونه درمان های ایمپلنت دندان

مزیت‌های ایمپلنت دندان

مهم‌ترین مزیتی که می‌توان برای ایمپلنت دندان درنظر گرفت، این است که شما با انجام این روش می‌توانید 20 تا 25 سال دندان‌های سالمی داشته باشید. البته این موضوع تا حد زیادی به نحوه‌ی نگهداری شما از دندان‌ها بستگی دارد. نگران خراب شدن دیگر دندان‌ها نیز نباشید، زیرا ایمپلنت دندان باعث خراب شدن و پوسیدگی دیگر دندان‌ها نمی‌شود.

دیگر فرق کامپوزیت و ایمپلنت که می‌توان آن را از مزایای ایمپلنت نیز درنظر گرفت، این است که ایمپلنت هیچگاه  تغییر رنگ نمی‌دهد، اما کامپوزیت امکان دارد به‌دلیل مصرف برخی از خوراکی‌ها یا داروها با تغییر رنگ روبرو شود.

تفاوت‌های بین کامپوزیت و ایمپلنت دندان

تابه‌اینجا در رابطه با هریک از روش‌ها صحبت کردیم و به‌طور جزئی به فرق کامپوزیت و ایمپلنت نیز پرداختیم. حال در این بخش برخی دیگر از تفاوت‌های میان این دو روش را موردبررسی قرار خواهیم داد.

کاربرد کامپوزیت و ایمپلنت: کامپوزیت یک روش ترمیمی و زیبایی است که روی دندان‌های سالم شما نصب می‌شود، اما ایمپلنت زمانی انجام می‌شود که دندان‌ها کاملا آسیب دیده باشند یا از دست رفته باشند.

طول درمان: دیگر فرق کامپوزیت و ایمپلنت در طول درمان است. همان‌طورکه اشاره شد، کامپوزیت در طی یک یا نهایت دو جلسه قابل انجام است، درحالی‌که ایمپلنت به یک پروسه طولانی برای درمان نیاز دارد و امکان دارد چندین ماه زمان نیاز داشته باشد.

طول عمر و ماندگاری: نهایت طول عمر و ماندگاری که می‌توان برای کامپوزیت درنظر گرفت 10 سال است، اما ایمپلنت درصورتی که شما بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنید، بین 20 تا 25 سال در دهان باقی خواهد ماند که این موضوع از لحاظ اقتصادی نیز به‌صرفه است.

هزینه درمان: اصلی‌ترین فرق کامپوزیت و ایمپلنت در هزینه درمان است. البته باید گفت امکان اظهارنظر قطعی درباره‌ی هزینه‌ی هریک از این روش‌ها وجود ندارد، اما به‏طورکلی می‌توان گفت ایمپلنت هزینه‌ی درمان بالاتری دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله با دو روش درمانی و زیبایی مربوط به دندان، یعنی کامپوزیت و ایمپلنت آشنا شدیم و به بررسی هریک از این روش‌ها پرداختیم. همچنین فرق کامپوزیت و ایمپلنت را نیز موردبررسی قرار دادیم تا شما بتوانید بهترین تصمیم را در جهت انتخاب یکی از این روش‌ها بگیرید و دندان‌هایی زیبا و منظم داشته باشید.

سوالات متداول

ایمپلنت برای جبران دندان‌های از دست رفته مورداستفاده قرار می‌گیرد، درحالی که کامپوزیت به رفع عیوب ظاهری دندان‌ها می‌پردازد.

ایمپلنت معمولا بین 20 تا 30 سال ماندگاری دارد؛ این درحالی است که ماندگاری کامپوزیت به 5 تا 10 سال می‌رسد.

کامپوزیت از جمله روش‌های درمانی کم هزینه است و هرواحد ایمپلنت نسبت به هرواحد کامپوزیت گران‌تر است.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره کامپوزیت و ایملپنت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button