کامپوزیت دندان فاصله دار

کامپوزیت دندان فاصله دار یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای بستن فاصله بین دندانی است. دیاستم یا فاصله بین دندانی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به‌خصوص در میان کودکان دیده می‌شود.

این مشکل می‌تواند یک موضوع طبیعی در زمان رشد کودک باشد و با گذشت زمان اصلاح شود، اما گاهی‌اوقات فاصله‌ی بین دندان‌ها بسته نمی‌شود و نیاز است برای اصلاح آن از سایر روش‌های درمانی کمک گرفت.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

علت ایجاد فاصله میان دندان‌ها چیست؟

همان‌طورکه گفته شد، بسیاری از کودکان مشکل فاصله‌دار شدن دندان‌ها را در سن رشد تجربه می‌کنند؛ اما گاهی‌اوقات بنا به دلایلی دندان‌ها دچار چنین مشکلی می‌شوند که در ادامه به این دلایل اشاره خواهیم کرد.

بهم فشردگی دندان‌ها:

گاهی‌اوقات دندان‌هایی که در می‌آیند برای فضای فک بزرگ هستند و به همین دلیل به‌طور مرتب در فک جای نخواهند گرفت. این بی‌نظمی و فشار می‌تواند منجر به ایجاد فاصله میان دندان‌ها شود.

بزرگی فرنوم لبی:

فرنوم لب درحقیقت بافتی است که لب‌ها و لثه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. حال اگر از ابتدا این بافت اندازه‌ی بزرگی داشته باشد، باعث فاصله‌دار شدن دندان‌ها خواهد شد.

فشار آوردن به دندان با زبان:

بسیاری از افراد عادت دارند که به دندان‌های پیشین فک بالایی خود با زبان فشار وارد کنند که باید گفت این مورد یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد فاصله بین دندان‌ها است.

میکدن انگشت شست:

معمولا مکیدن انگشت شست منجر به بروز مشکلی چون اوربایت می‌شود، اما باید گفت تکرار این کار با ایجاد فاصله بین دندان‌ها نیز همراه خواهد بود.

آیا می‌توان دندان‌های فاصله‌دار را کامپوزیت کرد؟

ایجاد فاصله بین دندان‌ها علاوه‌برآنکه می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات شود، در چهره و زیبایی لبخند نیز تاثیر دارد، از همین رو بسیاری از افراد به‌دنبال روش‌هایی برای برطرف کردن این مشکل هستند.

در رابطه با این موضوع باید گفت که برای درمان این فاصله‌ی ایجاد شده روش‌های بسیاری وجود دارد که برای مثال می‌توان به ارتودنسی، بریج، کامپوزیت و … اشاره کرد.

البته از میان این روش‌ها، کامپوزیت دندان فاصله دار  بهترین روش خواهد بود؛ اما آیا برای فاصله دندان ها کامپوزیت درمان مناسبی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، بله. کامپوزیت یکی از بهترین و موفق‌ترین خدمات دندانپزشکی زیبایی است که هم ماندگاری بالایی دارد و هم از قیمت مناسبی برخوردار است؛ بنابراین می‌توان از آن به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های درمان برای فاصله‌ی میان دندان‌ها اشاره کرد.

اما نحوه کامپوزیت دندان های فاصله دار به چه شکل است؟ در پاسخ باید گفت که شما باید در ابتدا به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا معاینه و بررسی‌های لازم صورت گیرد؛ سپس اگر شرایط برای انجام کامپوزیت فراهم بود، شما باید رنگ کامپوزیت را انتخاب کنید.

در ادامه دندانپزشک با ابزار و تجهیزاتی که دارد، سطح دندان شما را به‌طورکامل تمیز می‌کند و روی سطح دندان شما عامل پیوند دهنده کامپوزیت را قرار می‌دهد. پس از این کار، مواد کامپوزیت روی دندان قرار می‌گیرد و با نور لیزر خشک می‌شود. سپس دندانپزشک با ابزارهای مخصوص فرم نهایی دندان را ثابت می‌کند.

چرا باید فاصله‌ی ایجاد شده میان دندان‌ها را بست؟

بستن فاصله‌ی ایجاد شده یک موضوع حائز اهمیت است، زیرا بر زیبایی لبخند و حفظ سلامتی دندان‌ها تاثیر دارد. همچنین اگر شما نسبت به درمان این مشکل اقدام نکنید دچار مشکلاتی می‌شوید که این مشکلات عبارتند از:

 • سایر دندان‌ها در معرض آسیب دیدن قرار می‌گیرند.
 • احتمال ساییدگی دندان‌ها افزایش پیدا می‌کند.
 • به دلیل تجمع غذا، پلاک و باکتری در فضای خالی بین دندان‌ها، دهان بوی بد خواهد گرفت.
 • ممکن است در جویدن شما اختلال ایجاد شود.
 • احتمال عفونت لثه افزایش پیدا می‌کند.

آیا کامپوزیت دندان فاصله دار برای تمام افراد مناسب است؟

تشخیص مناسب یا نامناسب بودن این درمان برعهده‌ی دندانپزشک است؛ بنابراین اگر تصمیم به انجام این درمان دارید باید به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و مشخص شود که آیا شما فرد مناسبی برای انجام این درمان هستید یا خیر.

معمولا متخصص کامپوزیت در چنین شرایطی از شما درخواست می‌کند که تصویربرداری‌هایی چون رادیوگرافی را انجام دهید. البته معاینه دندان‌ها و لثه‌ی بیمار نیز اهمیت دارد؛ اما به‌طورکلی چند دسته از افراد را می‌توان برای انجام کامپوزیت دندان فاصله دار مناسب دانست:

 • افرادی که میان دندان‌های آن‌ها فاصله‌ای جزئی وجود دارد.
 • افرادی که به بهداشت دهان و دندان‌های خود توجه می‌کنند.
 • افرادی که دخانیاتی چون سیگار و قلیان مصرف نمی‌کنند.
 • افرادی که عادت‌هایی چون دندان قروچه و دیگر عادات دهانی بد ندارند.

مزیت کامپوزیت دندان فاصله دار نسبت به سایر روش‌های درمانی

 1. زمان لازم برای انجام این درمان بسیار کوتاه است، به‌طوری‌که طی یک الی دو جلسه انجام می‌شود؛ این در حالی است که درمان‌های دیگر چون ارتودنسی به چند ماه زمان نیاز دارند تا نتیجه لازم ظاهر شود.
 2. کامپوزیت علاوه‌برآنکه فاصله‌ی ایجاد شده میان دندان‌ها را از بین می‌برد، به زیبایی و برطرف کردن سایر ایرادات ظاهری دندان نیز کمک خواهد کرد.
 3. کامپوزیت یک روش بدون درد است و دندانپزشک برای انجام آن از بی‏حسی و هیچ چیز دیگر استفاده نمی‌کند و فرد پس از انجام درمان نیز احساس ناخوشایندی نخواهد داشت.
 4. هزینه کامپوزیت دندان های فاصله دار نسبت به سایر روش‌ها کمتر است؛ البته موارد متعددی روی هزینه‌ی این درمان اثر دارند، اما با این وجود نیز هزینه‌ی درمان مناسب خواهد بود.

جمع‏ بندی

در این مقاله اطلاعاتی را درباره‌ی درمان کامپوزیت دندان فاصله دار در اختیارتان قرار دادیم؛ حال اگر شما تصمیم به انجام این درمان دارید، می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف مراجعه کنید تا توسط بهترین متخصصان معاینه شوید. سپس اگر کاندیدای مناسبی برای این درمان بودید، می‌توانید با خیال راحت این درمان را در این کلینیک انجام دهید.

همچنین اگر شما سوال دیگری در رابطه با نحوه کامپوزیت دندان های فاصله دار دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در اولین فرصت با شما تماس بگیرند و به‌صورت رایگان به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

بله؛ اگر این مشکل برطرف نشود می‌تواند با مشکلاتی چون بوی بد دهان، فشار به دیگر دندان‌ها، ساییدگی دندان‌ها و … همراه باشد.

بله، اگر فاصله‌ی به وجود آمده جزئی باشد امکان کامپوزیت دندان وجود دارد. البته شرایط دهان و دندان‌های فرد نیز مهم است.

کامپوزیت یکی از سریع‌تر و بهترین روش‌های درمان است که به زیبایی دندان‌ها و لبخند شما کمک می‌کند. البته تشخیص اینکه کدام روش برای شما مناسب‌تر است برعهده‌ی پزشک خواهد بود.

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button