جرمگیری دندان بعد از ارتودنسی

آیا تا به حال دندان های خود را ارتودنسی کرده اید؟ آیا دندانپزشکتان به شما گفته است که به انجام جرمگیری دندان بعد از ارتودنسی  نیاز خواهید داشت؟ یکی از مهمترین زمان هایی که باید جرمگیری  دندان انجام شود، بعد از پایان درمان ارتودنسی می باشد.

قطعا یکی از مشکلات اصلی که هر فردی در طی درمان ارتودنسی با آن رو به رو می شود ایجاد جرم در سطوح دندانی و بین براکت های ارتودنسی می باشد و راه حل این مشکل انجام درمان جرمگیری دندان ها بعد از ارتودنسی می باشد.

جرم و پلاک ایجاد شده می توانند زیبایی دندان ها را تحت شعاع قرار دهند باعث شوند که دندان ها زشت و نازیبا به نظر برسند و در حقیقت انجام درمان جرمگیری برای به چشم آمدن زیبایی حاصل از  منظم و ردیف شدن دندان ها بعد از ارتودنسی تقریبا الزامی می باشد.

با ما در این مقاله همراه باشید تا موضوع انجام درمان جرمگیری دندان ها بعد از ارتودنسی را به طور دقیق بررسی کنیم.

علت ایجاد جرم در طول ارتودنسی

در طول انجام درمان ارتودنسی لایه هایی از مواد غذایی و بقیه محتویات حفره دهان بر روی دندان های شما ایجاد می شود که در واقع بیوفیلیمی از باکتری های میکروسکوپی و نرمال دهان هم می باشد و به آن پلاک گفته می شود.

علت ایجاد جرم در طول ارتودنسی

(در واقع به طور نرمال بزاق دهان حاوی مواد معدنی فراوانی می باشد و این مواد معدنی می توانند در قسمت های مختلفی از دندان ها رسوب می کنند و سپس مواد غذایی و باکتری ها به مرور زمان به این رسوبات اضافه شده و سبب تشکیل پلاک های دندان می شوند).

هرچند که ایجاد این پلاک ها اتفاقی نامطلوب می باشد اما در هر لحظه ای از شبانه روز در محیط دهان ما رخ می دهد و همه ما آن را تجربه کرده ایم.

اگر پلاک های دندانی در مراحل اولیه باشند، به کمک مسواک و نخ دندان به راحتی تمیز خواهند شد اما با طی زمان در صورتی که پلاک های دندانی با روش های عادی رعایت بهداشت از بین نروند، باکتری های موجود در پلاک شروع به رسوب گذاری می کنند و باعث سخت شدن پلاک در طول 2 یا 3 روز آینده میکنند که این فرایند باعث تبدیل پلاک به جرم دندانی می‌شود.

در حقیقت این فرایند تشکیل پلاک و جرم، در دهان همه ی افراد رخ می دهد اما وجود سیم ها و براکت های ارتودنسی عملا باعث تشدید و تسریع  این فرآیند ها می شوند.

هدف درمان ارتودنسی، ایجاد اکلوژن قابل قبول از نظر عملکرد و زیبایی توسط حرکت دندان ها می باشد. اما این حرکت فرآیندی زمانبر می باشد و در طول این زمان اگر فرد بهداشت دهانی خود را به خوبی رعایت نکند این فرآیند تبدیل شدن پلاک به جرم می تواند برای فرد دردسر ساز باشد.

چنانچه قصد دارید درباره مضرات ارتودنسی بیشتر بدانید پیشنهاد میکنیم مقاله عوارض ارتودنسی دندان را از دست ندهید.

در حقیقت در طول درمان ارتودنسی گاهی مناطقی بین دندان ها ایجاد می گردند که دسترسی به آن ها برای رعایت بهداشت بسیار سخت می باشد و نکته حائز اهمیت این می باشد که فرد علاوه بر اینکه حتما بعد از هر وعده غذایی باید مسواک بزند و نخ دندان بکشد این است که باید به صورت دوره ای برای چکآپ به دندانپزشک خود مراجعه نماید و در اینجا اهمیت جرمگیری  روشن می شود.

پس با توجه به مطالب گفته شده به صورت نرمال بعد از اتمام ارتودنسی و برداشتن دستگاه های ارتودنسی از روی دندان ها، چون احتمال دارد که دندان ها مقداری تغییر رنگ داده باشند و جرم تشکیل شده باشد به خاطر اینکه نتیجه ی مناسب تری از درمان ارتودنسی به دست آورید، متخصص ارتودنسی توصیه به انجام جرمگیری  می کند.

تبعات عدم انجام جرمگیری

جرم های دندانی مشکلات بسیار متعددی مانند پوسیدگی های دندان، بیماری های لثه و بوی بد حفره دهان (هالیتوزیس) و در موارد شدید تر تحلیل استخوان را به وجود می آورند.

تبعات عدم انجام جرمگیری

پس وجود جرم دندانی می تواند باعث ایجاد پوسیدگی های شدید دندانی و بیماری های لثه ای شدید شود که عوارض آن ها می تواند بسیار مخرب تر باشد، در عین حال که درمان آن هم مشکل تر و پر هزینه تر می شود.

این نکته اساسی را به یاد داشته باشید که جرم و پلاک میکروبی مهم ترین عامل اتیولوژیک بیماری های پریودنتال می باشند و اگر بیمار و دندانپزشک بتوانند آن را به خوبی کنترل کنند، پیش آگهی به سمت خوب متمایل می شود.

تحلیل استخوان می تواند به نوبه خود مشکلات متعددی مانند تخریب شدن بافت لثه و لق شدن و از دست رفتن دندان را به دنبال داشته باشد. به عبارت دیگر جرم دندان می تواند به محلی برای تکثیر باکتری ها در ناحیه دندان و لثه تبدیل شود.

همین موضوع منجر به تحلیل رفتن لثه ها و پوسیدگی دندان ها و در پی آن منجر به سست شدن و لق شدن پایه دندان ها می شود.

این روند تحلیل لثه و جایگزینی آن با جرم و پلاک های دندانی با گذشت زمان رخ می دهد و بیشتر بیماران متوجه تحلیل ساختار های لثه های خود نمی شوند به همین خاطر است که بعضی بیماران بعد از درمان جرمگیری دندان فکر می کنند که انجام درمان جرمگیری منجر به از بین رفتن بافت لثه شده است.

در حقیقت بافت لثه ای که به خاطر وجود جرم دندانی تخریب شده بود بعد از انجام درمان جرمگیری ناگهان آشکار می شود.

نحوه ی فرآیند جرمگیری دندان

روش های مختلفی برای انجام این درمان وجود دارد و با توجه به پارامتر ها مثل مقدار جرم های موجود در سطوح دندانی، ناحیه وجود جرم، رنگدانه ها و….  با یکی از این شیوه های مختلف می توان درمان جرمگیری را انجام داد. حال به شرح 2 روش رایج جرمگیری می پردازیم:

انجام جرمگیری به روش دستی:

در این روش با استفاده از یکسری ابزارالات و وسایل مخصوص جرمگیری در دندانپزشکی، جرم های موجود در سطوح دندانی به صورت دستی برداشته می شوند.

انجام جرمگیری دندان با استفاده از دستگاه اولتراسوند

یکی دیگر از روش های انجام درمان جرمگیری استفاده از دستگاه اولتراسونیک می باشد که در حقیقت با استفاده از حرکت لرزشی نوک دستگاه اولتراسونیک می توان به راحتی جرم را از سطوح دندانی جدا کرد. (این دستگاه توانایی برداشت جرم های فوق لثه ای و زیر لثه ای را دارا می باشد)

انجام جرمگیری دندان با استفاده از دستگاه اولتراسوند

برای انجام درمان جرمگیری دندان اگر جرم موجود خیلی زیاد نباشد دندانپزشک با استفاده از ابزار جرمگیری دستی به راحتی می تواند درمان را انجام بدهد در غیر این صورت از ابزارهای تخصصی در این زمینه استفاده می شود.

دستگاه جرمگیری دندان در دندانپزشکی دارای نوک فلزی خاصی است که با حرکت چرخشی و ضربه بر روی جرم به راحتی منجر به از بین رفتن جرم دندان می شود. این ابزار همزمان با حرکت چرخشی از پاشیدن آب بر روی نوک فلزی برای جلوگیری از گرم شدن نوک فلزی و تمیز  کردن ناحیه استفاده می کند.

نکات پیشگیری و مراقبت های جرمگیری دندان بعد از ارتودنسی

اغلب در لحظات و ساعات اولیه جرمگیری، ممکن است در دندان ها احساس درد نمایید و دندان ها نسبت به گرم و سرد شدن کاملا حساس باشند. توصیه می شود در چند روز اول از خوردن غذاهای سفت دوری نمایید و بهداشت دهان و دندان را به طور دقیق رعایت نمایید.

نکات پیشگیری و مراقبت های جرمگیری دندان بعد از ارتودنسی

مسواک زدن منظم و دقیق و صحیح، استفاده مرتب از نخ دندان و استفاده از دهان شویه می تواند در جلوگیری از تشکیل جرم ها نقش زیادی داشته باشد. نکته مهم این می باشد که در طول درمان ارتودنسی به خاطر اینکه به خوبی نمی توان به تمام مناطق دسترسی پیدا کرد لازم می باشد تا تعداد دفعات بیشتری مسواک بزنید و از مسواک خاص بین دندانی و نخ دندان مخصوص استفاده کنید.

مسواک خاص بین دندانی یک سری فرچه مانند قابل تعویض دارند که به آن ها اجازه دسترسی به نقاط بین دندان ها و زیر براکت را می دهد. این نقاط با مسواک زدن عادی از بین نمی روند ولی با استفاده از این مسواک به خوبی تمیز  می شوند.

توجه داشته باشید که بعضی از غذاهای چسبنده می توانند باعث تشدید تشکیل جرم بر روی دندان ها شوند، به ویژه در حالتی  که این غذاها بر روی دستگاه های ارتودنسی بچسبند و حذف نشوند.

رعایت کردن توصیه دندانپزشک در مورد نحوه ی تغذیه بعد از جرمگیری دندان ها به بیمار کمک می کند تا از جرم گرفتن مجدد دندان ها جلوگیری نمایید.

خطر جرمگیری دندان

اولین نکته مهمی که باید بر آن تاکید کرد این است که قطعا جرمگیری دندان خطرناک نیست و با توجه به مطالب گفته شده آنچه که باید به عنوان خطر در نظر گرفته شود جرم می باشد.

خطر جرمگیری دندان

به ندرت پیش می آید که شما در طی درمان جرمگیری احساساتی غیرمعمولی را در دهان خود تجربه کنید. این حالت ها معمولا ناشی از ازدیاد حساسیت موضعی می باشند و جای نگرانی وجود ندارد اما در شرایط خاص اگر این حس دردناک شد شما می توانید از مواد ضد حساسیت و ژل های بی حس کننده استفاده کنید.

پیشنهاد می شود که اگر نمی توانید نگرانی خود را کنترل نمایید حتما در هنگام معاینه شدن، این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. برخی افراد اعتقاد دارند که بعد از جرمگیری دندان هنگام نوشیدن نوشیدنی های سرد و گرم دندان آنها تیره می کشد این امر در همه ی افراد دیده نمی شود و همچنین  ممکن است ریشه در برخی بیماری های دهانی داشته باشد.

بنابراین اگر بعد از جرمگیری دندان دچار درد و یا هرگونه عارضه دیگری شدید آن را به جرمگیری دندان نسبت ندهید و برای بررسی مشکلات دندانی خود اقدامات جدی تری انجام دهید.

چکیده کلام

باید گفت جرمگیری دندان بعد از ارتودنسی یک راه حل درمانی مطمئن و به صرفه می باشد که با انجام آن می توان از ایجاد هزینه های بالای ترمیم دندان و درمان لثه جلوگیری نمود.

همانطور که گفته شد ایجاد جرم بیش از حالت نرمال ناشی از طبیعت ابزار های درمان ارتودنسی می باشد و کاملا طبیعی است و اگر بهداشت دهانی در طول ارتودنسی به خوبی رعایت شود به راحتی میتوان با انجام درمان جرمگیری تمام جرم ها و رنگدانه ها را برداشت و از ایجاد هر گونه آسیبی جلوگیری کرد. انجام جرمگیری بعد درمان ارتودنسی باعث می شود زیبایی حاصل از درمان ارتودنسی کاملا مشهود شود و به چشم بیاید.

کادر حرفه ای ما در عارف کلینیک که یکی از مجهزترین کلینیک‌های درمانی کشور می باشد آماده ارائه بهترین خدمات و اصولی ترین درمان ها به شما مردم عزیز می باشد.

چنانچه قصد انجام جرم گیری دندان در کرج را دارید، پزشکان ما در عارف کلینیک بعد از بررسی دقیق، تمام راه های درمانی موجود را با شما در میان میگذارند تا با خیالی راحت تصمیم گیری بفرمایید. پس با رزرو مشاوره رایگان از کلینیک دکتر عارف، ابتدا از وضعیت دندان های خود و بهترین روش درمان آگاه شوید و سپس بهترین خدمات را دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره جرم گیری دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button