دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان

اگر تصمیم به استفاده از دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان دارید، باید به برخی از فاکتورها توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع از دهانشویه را برای جرم گیری دندان‌های خود استفاده کنید.

البته نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که بدانید دهانشویه یک محلول مکمل در کنار مسواک و نخ دندان است و نمی‌تواند به‌تنهایی باعث جرم گیری دندان‌های شما شود.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دهانشویه چگونه به جرم گیری دندان و حفظ بهداشت دهان کمک می‌کند؟

دهانشویه‌ها انواع متفاوتی دارند، اما معمولا ترکیبات همگی آن‌ها مشابه است. این ترکیب شامل ضدعفونی‌کننده‌هایی چون الکل، منتول و اکالیپتول است که می‌توانند به از بین بردن باکتری‌های دهان و دندان کمک کنند‌.

ترکیبات دهانشویه‌ همچنین به فضاهایی که مسواک یا نخ‌دندان به آن‌ها دسترسی ندارند نیز نفوذ می‌کنند و باکتری‌هایی که در این نواحی تجمع پیدا کرده‌اند را از بین می‌برند.

البته فواید دهانشویه تنها به از بین بردن جرم و باکتری‌ها ختم نمی‌شود و طبق بررسی‌هایی صورت گرفته باید گفت دهانشویه‌هایی که در ترکیبات خود فلوراید دارند می‌توانند باعث تقویت مینای دندان نیز شوند و احتمال پوسیدگی دندان را کاهش دهند.

انواع دهانشویه‌ها

اگر تصمیم به خرید و استفاده از دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان دارید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که دهانشویه‌ها انواع متفاوتی دارند و به‌طورکلی می‌توان آن‌ها را به دو دسته زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

دهانشویه‌های زیبایی به از بین بردن بوی بد دهان و ایجاد طعم خوشایند در دهان کمک می‌کنند، این در حالی است که دهانشویه‌های درمانی از ترکیبات متفاوتی برخوردارند و هدف از تولید آن‌ها کمک به جرم‌گیری و از بین بردن باکتری‌های دهان و دندان است.

فواید استفاده از دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان

کاهش احتمال پوسیدگی دندان و کرم‌خوردگی: ترکیبات دهانشویه به‌گونه‌ای است که می‌تواند باکتری‌های عامل پوسیدگی را از بین ببرد و آن‌ها را نابود کند.

فواید استفاده از دهانشویه برای از بین جرم دندان

دهانشویه‌ی حاوی فلوراید نیز از آنجایی که باعث تقویت مینای دندان می‌شود، می‌‌تواند احتمال کرم‌خوردگی دندان‌ها را کاهش دهد.

حفظ سلامت لثه‌ها:

دهانشویه‌ها تنها برای جرم گیری دندان مناسب نیستند، بلکه می‌توان از آن‌ها برای از بین بردن باکتری‌های لثه نیز استفاده کرد. در نتیجه می‌توان گفت با استفاده از دهانشویه می‌توان جلوی مشکلاتی چون التهاب لثه، عفونت، خونریزی و دیگر بیماری‌های لثه را گرفت.

سفید کردن دندان‌ها:

استفاده از دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان می‌تواند به سفید کردن دندان‌ها نیز کمک کند، زیرا پلاک‌های جمع شده روی دندان‌ها با استفاده از دهانشویه‌ها از بین خواهند رفت و این موضوع به سفید شدن دندان‌ها کمک خواهد کرد.

رفع بوی بد دهان:

بوی بد دهان یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد درگیر آن هستند و از آنجایی که آزاردهنده است، باید به دنبال راهی برای رفع آن بود. دهانشویه‌ها می‌توانند رایحه مطبوعی به دهان شما دهند و نفس شما را تازه کنند.

آیا استفاده از دهانشویه ضرر دارد؟

دهانشویه‌ها نیز مانند هر محصول دیگری، علاوه‌بر مزایا از یکسری معایب نیز برخوردار است. از همین رو لازم است شما با این معایب نیز آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را درباره‌ی استفاده از این محصول بگیرید.

خشکی دهان:

برخی از دهانشویه‌ها به‌دلیل داشتن الکل در ترکیبات خود باعث خشک شدن دهان می‌شوند. این موضوع می‌تواند حساسیت لثه و پوسیدگی دندان‌ها را نیز به همراه داشته باشد.

زخم شدن دهان و خارش و سوزش:

دهانشویه‌ها برای آنکه بتوانند جرم دندان‌ها را از بین ببرند، ترکیبات قوی دارند و همین موضوع باعث می‌شود که استفاده از آن‌ها دهان را زخم کند و باعث خارش و سوزش دهان شود.

عدم بلع دهانشویه:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که دهانشویه را هنگام استفاده قورت ندهید. از همین رو مصرف دهانشویه به کودکان زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود و بزرگسالان نیز باید به این موضوع دقت داشته باشند.

زمان و تعداد دفعات استفاده از دهانشویه به چه شکل است؟

زمان و تعداد دفعات استفاده از دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان به شرایط بستگی دارد، اما این نکته را درنظر داشته باشید که دهانشویه جایگزین مسواک و نخ‌ دندان نیست.

زمان و تعداد دفعات استفاده از دهانشویه به چه صورت است

بنابراین شما باید در ابتدا دندان‌های خود را به‌خوبی با نخ دندان و مسواک تمیز کنید و سپس با استفاده از دهانشویه باکتری‌های باقی‌مانده را از بین ببرید.

تعداد دفعات استاندارد استفاده از دهانشویه برای هر دهانشویه متفاوت خواهد بود، اما حالت استاندارد استفاده از محلول دهانشویه هر 12 ساعت یکبار یا دو بار در طول 24 ساعت خواهد بود.

البته حتما در انتخاب دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان با دندان‌پزشک خود مشورت کنید تا بهترین انتخاب براساس شرایط موجود به شما معرفی شود.

چه‌ افرادی نباید از دهانشویه استفاده کنند؟

اگر از دسته افرادی هستید که در دهانتان زخم‌های کوچکی دارید، به‌احتمال‌زیاد سیستم‌ایمنی بدنتان ضعیف است، از همین رو توصیه می‌شود از دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان استفاده نکنید. این محصول برای افرادی که در حال انجام شیمی‌درمانی هستند یا کودکان زیر 6 سال نیز مناسب نخواهد بود.

چه افرادی نباید از دهانشویه استفاده کنند

از طرفی برخی افراد به موادی چون فلومنتول و زایلتول حساسیت دارند و این مواد از جمله موادی هستند که در برخی از دهانشویه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند، بنابراین باید حتما ترکیبات دهانشویه را چک کنند و مطمئن شوند که این مواد در تهیه محصول موردنظرشان استفاده نشده است.

البته استفاده‌ی بیش‌ازحد از دهانشویه نیز می‌تواند برای هرکسی مضر باشد و باعث خونریزی لثه‌ها، آفت‌های دهانی ملتهب و حتی احساس درد و حساسیت در دندان‌ها شود.

جمع‌بندی

استفاده از دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان می‌تواند یک روش موثر باشد و حتی به سفیدی دندان‌ها کمک کند. البته انتخاب دهانشویه بسیار اهمیت دارد و اگر شما انتخاب درستی نداشته باشید، نه‌تنها نمی‌توانید از فواید دهانشویه بهره‌مند شوید، بلکه با مشکلات دیگری نیز روبرو خواهید شد.

چنانچه قصد انجام جرم گیری دندان در کرج را دارید پیشنهاد میکنیم اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و مشاوره رایگان دریافت کنید.

سوالات متداول

دهانشویه مناسب برای افرادی که دیابت دارند باید فاقد قند باشد، از همین رو توصیه می‌شود این افراد با دندان‌پزشک خود مشورت کنند و بهترین انتخاب را داشته باشند.

تا زمانی که شما دهانشویه را قورت ندهید، این محلول خطری را برای شما و کودکتان به همراه نخواهد داشت، اما از آنجایی که دهانشویه‌ها انواع متفاوتی دارند، توصیه می‌شود حتما درباره‌ی انتخاب آن با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

نحوه استفاده از دهانشویه‌ها متفاوت است و شما باید براساس بروشور محصول از آن استفاده کنید تا این محلول بهترین تاثیر را روی دندان‌های شما داشته باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره جرم گیری دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button