ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری، یکی از بهترین روش ها برای جایگزینی دندان های کشیده شده می باشد. شاید پیش آمده باشد که فردی دندان‌هایش را به علت های مختلفی از دست داده باشد.

مثلا بر اثر پوسیدگی بیش از اندازه، تاج دندان خراب شده باشد و ریشه آن داخل لثه و استخوان باقی مانده باشد. یا شاید برای فرد دیگری حادثه ای پیش آمده باشد که در آن تاج دندان ها شکسته شده و دیگر نمی توان از ریشه استفاده کرد و دندان را بازسازی نمود.

همچنین احتمال دارد افرادی باشند که در سنین دیگر دندان های خود را به هر دلیل دیگری کشیده اند. امروزه یکی از راه های بسیار خوب برای جایگزینی دندان های از دست رفته، درمان ایمپلنت می باشد.

ایمپلنت ها در واقع همان پیچ های تیتانیومی هستند که درون استخوان کار گذاشته می شوند و با استخوان پیوند برقرار می کنند. کلمه ایمپلنت به معنای کاشت می باشد.

ایمپلنت های دندانی نیز به معنای کاشت دندان می باشد. ایمپلنت های دندانی، انواع و اقسام مختلفی دارند. شرکت های مختلف از سراسر دنیا این ایمپلنت ها را تولید می کنند و دندان پزشکان، متناسب با شرایط بیمار و دندان های از دست رفته، از این ایمپلنت ها استفاده می کنند.

در این مقاله می خواهیم اطلاعات بیشتری در مورد  ایمپلنت های فوری کسب کنیم و به بررسی تفاوت ایمپلنت های فوری و ساده و همچنین مزیت های ایمپلنت های فوری و کاربرد آن ها بپردازیم.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 6 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

ایمپلنت فوری بیشتر به جا آن که یک ایمپلنت جدا گانه و یک محصول باشد، بلکه یک روش جایگزینی ایمپلنت می باشد. در بسیاری از افراد، برای قرار دهی ایمپلنت داخل استخوان، اگر ریشه ای وجود داشته باشد.

ایمپلنت فوری یک روش جایگزین برای ایمپلنت عادی است

یعنی ریشه دندان های قبلی وجود داشته باشد، کاری که پیش تر انجام می شد، خارج کردن ریشه های باقی مانده بود که پس از آن بیماران، مدتی در حدود دو ماه الی سه ماه صبر می کردند تا پس از تشکیل استخوان در آن ناحیه بتوانند ایمپلنت بکارند.

باید گفت که ایمپلنت فوری، به دلیل مزیت های فراوانی که دارد، بسیار فراگیر شده است اما باید بدانیم که چرا از کلمه «فوری» استفاده می شود.

در واقع، یک دسته ایمپلنت به نام immediate load وجود دارد که ایمپلنت فوری از آن گرفته شده و به محض اینکه ایمپلنت را می کاریم، میتوانیم روکش آن را نیز بگذاریم و بیمار بعد از یک روز می تواند با آن دندان دوباره غذا بخورد.

معنی دیگر «فوری» بودن ایمپلنت ممکن است این باشد که خود فیکسچر ایمپلنت را در همان روزی که ریشه های دندان را خارج می کنند، جای گذاری می کنند، اما در این دسته از ایمپلنت های فوری منظور این نیست که کار شما همان روز بطور کامل انجام می شود، منظور این است که شما سریع می توانید ایمپلنت را بکارید.

مراحل انجام ایمپلنت فوری

در ادامه می خواهیم بدانیم این نوع از ایمپلنت گذاری که به آن fresh socket (فرش ساکت) می گویند، چه مزایایی برای فرد دارد.

افراد بسیاری هستند که به قدری دندان هایشان خراب شده که قابل بازسازی نیستند یا اگر بازسازی شوند، طول عمر کمی دارند. کاری که چند سال پیش انجام می دادند، این بود که ریشه ها را خارج می کردند و بعد از مدتی که محل ریشه ها با استخوان پر شد، ایمپلنت را  داخل فک جای گذاری می کردند. اما امروزه دیگر این کار را انجام نمی دهند.

اقدامی که پزشک انجام می دهد این است که دقیقاً همان روزی که ریشه ها خارج می شوند، ایمپلنت نیز کاشته می شود.

این اقدام، مزایای زیادی به همراه دارد، از جمله اینکه فرد فقط یک بار جراحی ایمپلنت انجام می دهد و در همان جلسه کار شما انجام می شود.

اما اگر بخواهیم به این روش ایمپلنت کنیم، گاهی اوقات باید از آیتم هایی مثل پودر استخوان برای پر کردن اطراف ایمپلنت استفاده کنیم که اصطلاحاً به آن (GBR) Guided Bone Regeneration می گویند. پس اگر میخواهید fresh socket (فرش ساکت) انجام دهید، در اکثر مواقع احتمالاً باید GBR نیز انجام شود.

تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت های ساده چیست؟

بدنه ایمپلنت ها دارای سطوحی می باشد که آب دوست هستند و به محض اینکه درون استخوان کار گذاشته می شوند، سلول های خونی اطراف ایمپلنت ها تجمع کرده که به مرور زمان پیوند بین استخوان و ایمپلنت شکل می گیرد.

تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت های ساده چیست؟

در دسته ای از ایمپلنت های فوری، این سطوح بسیار تقویت شده می باشند و توانایی آن را دارند که با سرعت بسیار بیشتری با استخوان فک بیمار، جوش بخورند.

حتی بسیاری از ایمپلنت های فوری، به حدی سطح مرغوب و با کیفیتی دارند که از آنها با نام ایمپلنت های توریستی یاد می شود. چرا که حتی بیمارانی که به قصد مسافرت و کاشت ایمپلنت، سفر خود را انجام می دهند، می توانند در مدت کوتاهی، در خلال سفر خود، ایمپلنت را کاشته و روی آن ، روکش را در مدت کوتاهی بگذارند.

سوالی که پیش می آید این است که آیا درمان ایمپلنت های فوری، از نظر مراحل کار با ایمپلنت های دیگر فرق می کند؟ آیا به دلیل وجود کلمه «فوری»، در مدت زمان کمتری دوباره دندانی سالم خواهیم داشت؟

باید گفت بله، چون اگر شما دندانتان را خارج کنید و بخواهید به مدت سه ماه صبر کنید تا استخوان سازی صورت بگیرد و آن موقع بخواهید کاشت ایمپلنت انجام دهید، باید سه ماه دیگر نیز صبر کنید تا این ایمپلنت جوش بخورد که این پروسه در کل ۶ ماه طول می کشد.

اما اگر بخواهید در یک مرحله این کار را انجام دهید، بستگی به سطح ایمپلنت، ظرف سه الی چهار ماه این کار را انجام خواهید داد. این امر یکی از مزایای بزرگی است که ایمپلنت فوری دارد و دلیل محبوبیت آن می باشد.

هزینه ایمپلنت فوری

اگر بخواهیم قیمت انواع ایمپلنت را با یکدیگر مقایسه کنیم، مسلما ایمپلنت های توریستی که روی آن ها می توان در مدت کوتاهی پس از کاشت ایمپلنت، قالب گیری روکش انجام شود، هزینه بالاتری نسبت به ایمپلنت های ساده دارد.

چرا که سطح مرغوب تر این ایمپلنت ها باعث می شود تا هزینه تمام شده این ایمپلنت افزایش پیدا کند.

اما در تکنیک ایمپلنت فوری، هزینه تفاوت چندان زیادی با ایمپلنت های ساده و تکنیک جراحی دو مرحله ای ندارند و شاید در بعضی از موارد کاشت ایمپلنت فوری، به علت تحلیل استخوان و یا عدم کفایت استخوان فک بیمار ، نیاز به پیوند استخوان باشد و البته در صورت لزوم، پیوند استخوان نیز هزینه ای جداگانه بر حسب وسعت پیچند خواهد داشت.

مزیت های ایمپلنت فوری دندان

همان طور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد، از بزرگ ترین مزیت های ایمپلنت  فوری آن است که در یک جلسه جراحی، هم درمان خارج کردن ریشه های باقی مانده انجام می شود و هم درمان کاشت ایمپلنت، و بدین ترتیب بیماران نیاز به صرف مدت زمان زیاد برای جایگزینی دندان نخواهند داشت.

مزیت های ایمپلنت فوری دندان

علاوه بر صرفه جویی در زمان، بیماران در این نوع جراحی احساس راحت تری دارند، چرا که تمامی عوارض پس از جراحی به یکباره سپری می شود و در واقع دو مرحله جراحی تبدیل به یک مرحله می شود.

در این روش، اگر به درستی کیس مورد نظر توسط دندانپزشک تشخیص داده شود، کار کاشت ایمپلنت بسیار راحت تر خواهد بود و بیماران در آن احساس بهتری دارند.

البته باید این را نیز بگوییم که برای همه بیماران نمی توان از روش ایمپلنت های فوری استفاده نمود، چرا که در بسیاری از موارد پیش می آید تا محلی که می خواهیم در آن ایمپلنت انجام دهیم، توسط عفونت دندان قبلی، استخوان در آن ناحیه بسیار تحلیل رفته و قدرت خود را از دست داده است.

برای این گونه کیس ها، باید ابتدا  کمی صبر کنیم یا حتی بعد از خارج کردن دندان ها از پودر استخوان استفاده کنیم تا این که استخوان هایشان قوی شود.

 حال شما برای آن که متوجه شوید که آیا برایتان ایمپلنت فوری بهتر است یا کاشت ایمپلنت به روش ساده، می توانید به دندانپزشک معتمد خود مراجعه کرده و آن را بپرسید‌.

همچنین می تواند برای مشاوره رایگان، به کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف (ایمپلنت یک روزه در مارلیک کرج)، از طریق گرفتن یک نوبت مراجعه کرده تا متوجه شوید بهترین روش جایگزینی دندان برای شما کدام خواهد بود. برای رزرو نوبت کلیک کنید.

سوالات متداول:

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست