مقالات

از بین بردن جرم دندان کودکان

از بین بردن جرم دندان کودکان

آیا دندان های کودکان به جرمگیری نیاز دارد؟ قطعا این سوال برای شما هم پیش آمده است. جرم دندان اصلی ترین عامل خرابی دندان ها می باشد که متاسفانه این حقیقت در کودکان به شدت مورد غفلت واقع می شود، درحالی که از بین بردن جرم دندان کودکان عمل حیاتی محسوب می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان را باید از همان ابتدا تولد جدی گرفت و آغاز نمود زیرا که تغذیه ی نوزاد در این برهه ی زمانی محدود به شیر می باشد (شیر مادر یا شیر خشک) و ذرات پاک نشده شیر از حفره ی دهان نوزاد، زمینه ساز ایجاد پوسیدگی دندانی ، جرم دندانی ، التهاب لثه ای و بیماری پریودنتال می شود.

پس اهمیت مراقبت و رعایت اصول بهداشتی در کودکان دقیقا مثل بالغین بسیار بالا می باشد و باید از همان بدو تولد شروع به انجام مراقبت های بهداشتی دهان و دندان کرد و از ایجاد جرم دندانی در دهان کودکان جلوگیری کرد و استفاده از جرمگیری در معاینات دنداني اطفال براي فراهم آوردن سلامت و بهداشت دهان، موثر و ضروري می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد از بین بردن جرم دندان کودکان و جرم گیری دندان در کودکان مطالبی را ارائه دهیم و اگاهی خود را در این زمینه افزایش دهیم ، پس با ما در این مقاله همراه باشید.

روند مراقبت های دهان و دندان در نوزادان

رعایت بهداشت در نوزادان از آنجایی که آنان هنوز در فعالیت های حرکتی مهارت لازم را کسب نکرده اند، کاملا بر عهده والدین می باشد و بی توجهی والدین به این موضوعات باعث ایجاد دردسر های جدی در آینده نزدیک برای نوزاد می شود، پس قطعا اولین قدم در ارتقاء مراقبت های دهان و دندان نوزادان ایجاد آگاهی و آموزش درست در والدین می باشد.

روند مراقبت های دهان و دندان در نوزادان

راهنمایی پیشگیرانه به والدین فرصتی می دهد که در مورد کودکشان صحبت کنند، اطلاعات مناسب با سن آن ها دریافت کنند و نگاهی رو به جلو داشته باشند که رشد و محیط اطراف, سلامت دهان کودکشان را در آینده چگونه تحت تاثیر قرار خواهد داد به همین دلیل به شدت به والدین توصیه می شود که از همان ابتدا برای اطمینان از سلامت نوزاد و کودک خود مراجعات منظم به دندانپزشک حرفه ای  را حتما انجام بدهند.

والدین باید بدانند که باید بعد از هر بار شیر خوردن نوزاد خود اقدام به تمیز کردن حفره ی دهان نوزاد با استفاده از یک پارچه ی نرم، نیمه خیس و تمیز بنمایند و  باید به آرامی روی لثه و زبان نوزاد را با استفاده از این پارچه تمیز بنمایند و بعد از آن با خوراندن کمی آب به نوزاد خود از تمیز شدن سطوح دندانی اطمینان حاصل نمایند.

این عمل به شدت در کنترل پلاک و جرم های دندانی در نوزادان موثر می باشد. در حقیقت این پارچه خیس نقش مسواک را دارد البته در بازار وسایل خاصی می باشند که برای این کار طراحی شده اند مثل پارچه های کوچک پنبه انگشتی که بر روی انگشت بالغین سوار می شوند و یک حلقه ی کوچک لاستیکی با تعداد کمی بریستل در یک انتها.

از هنگامی که اولین دندان شیری نوزاد در حفره دهان رویش می یابد (حدود 6 ماهگی)، امکان مسواک زدن با استفاده از مسواک های انگشتی و یا مسواک های ظریف و خیلی نرم فراهم می شود.

جالب است بدانید که با توجه به ادامه رویش دندان های شیری و همچنین خارش شدید لثه در کودکان نابالغ از سن 6 ماهگی به بعد استفاده از این نوع مسواک ها در کودکان تا حدی لذت بخش هم می باشد.

به خاطر داشته باشید که تحقیقات ارتباط بین پلاک قابل رویت روی دندان های شیری و ریسک پوسیدگی را گزارش و ثابت کرده اند و این اهیمت شدید مسواک زدن در این دوران را می رساند.

با توجه به اینکه والدین همچنان وظیفه حذف پلاک برای کودکان خردسال را برعهده دارند، مسواک هایی با دسته های بلندتر برای مسواک زدن آسانتر والدین تولید شده اند.

با بالا رفتن سن کودک، مسواک متناسب با سن کودک (از جهت سایز و اندازه ی موهای مسواک باید متناسب با سن کودک باشد) را انتخاب می کنیم. به یاد داشته باشید که کودکی، دوران فراگیری الگوهای زندگی است و ایجاد عادت به رعایت بهداشت دهان و دندان در سنین یادگیری میتواند نقش به سزایی در آینده سلامت دهان فرد داشته باشد.

جرمگیری دندان در کودکان به چه معناست؟

جرمگیری دندان در کودکان در حقیقت به فرایندی گفته می شود که در طی آن رسوبات موجود بر روی سطوح مختلف دندان ها کودکان و ریشه دندانها و تمام رنگدانه های موجود روی سطح دندان که موجب بدرنگی آن می شود برداشته می شود.

جرمگیری دندان در کودکان به چه معناست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله و مقالات قبلی گفته شد علت اینکه برداشت جرم های دندانی اینقدر برای ما با اهمیت است این است که جرم های دندانی می توانند باعث ایجاد پوسیدگی ها و بوی بد دهان و التهاب لثه ای و بیماری پریودنتال شوند، به همین دلیل جرم گیری یکی از ارکان مهم در حفظ بهداشت و سلامت دهان فرد می باشد.

در یک مثال موارد متعددی از خودداری کودکان از مسواک زدن و غذا خوردن گزارش شده است که کودک علت آن را درد کردن لثه در هنگام مسواک زدن و غذا خوردن ذکر می کند در حالی که عامل ایجاد کننده التهاب لثه چیزی جزء جرم های دندانی در دهان کودک نبوده است.

البته گاهی التهاب لثه خود می‌تواند باعث ایجاد خونریزی لثه شود به نحوی که با کمترین فشار روی لثه مثل گاز گرفتن میوه توسط فرد شاهد ایجاد خونریزی در لثه کودک می باشیم که عامل اصلی این خونریزی وجود التهاب و تورم در لثه‌ها می باشد.

گاهی پیش می آید که شاهد این ذهنیت اشتباه در بین والدین هستیم که فکر می کنند دندان های شیری چون پس از مدتی می افتند نیازی به جرمگیری ندارند و جرمگیری دندان در کوکان عملی بی معناست و صرفا جنبه ی زیبایی دارد !!!!!

در حالی که اصلا این طرز تفکر صحیح نمی باشد و جرمگیری دندان ها در کودکان حتی با دندان های شیری، یک امر کاملا ضروری و مهم می باشد.

از طرف دیگر وجود جرم های داخل دهانی سبب می شوند تا تعداد باکتری های داخل دهان به شدت افزایش یابد که خود این عمل باعث می شود تعداد باکتری هایی که همراه با فرایند خوردن و بلع غذا وارد روده و دستگاه گوارش می شوند افزایش یابد.

طبیعتا با افزایش تعداد باکتری ها در داخل بدن، تعداد آن ها در درون عروق و جریان خون هم افزایش می یابد و از آنجا این باکتری ها به قلب و مفاصل حرکتی راه می یابند و می توانند مشکلات شدیدی مثل بیماری های دستگاه گوارشی، روماتیسم قلبی و مفاصلی در آینده را برای فرد ایجاد کنند.

نکته دیگری که در مقالات قبلی هم به آن اشاره شد این است که بزاق برخی کودکان به دلیل داشتن املاح معدنی بیشتر باعث رسوب گذاری و ایجاد جرم بیشتر روی سطوح دندانی می شوند پس به خاطر داشته باشید نیاز کودکان مختلف به جرمگیری یکسان نیست و ممکن است کودکی تعداد دفعات بیشتری نسبت به یک همسن خود نیاز به مراجعه به دندانپزشک جهت جرمگیری داشته باشد.

با توجه به مطالب توضیح داده شده معاینات دوره ای 6 تا 12 ماه را حتما پیگیری کنید زیرا که موارد متعددی وجود داشته که باقی ماندن جرم در سطوح تمییز نشده مشکلات بزرگی را برای کودک ایجاد کرده است پس بهتر است به صورت دوره ای توسط متخصص دندانپزشک کودکان مورد معاینه و ارزیابی قرار گیرد.

روش های جرمگیری دندان های کودکان

از آنجایی که جرمگیری دندان در کودکان اهیمت فوق العاده ای دارد به خاطر همین برای انجام این درمان روش های مختلفی ارائه شده است که بر اساس برخی پارامتر ها مثل مقدار جرم های موجود در سطوح دندانی، ناحیه وجود جرم و رنگدانه ها، این روش های  متفاوت انتخاب و استفاده می شوند.

روش های جرمگیری دندان های کودکان

انجام جرمگیری به روش دستی

در این روش با استفاده از یکسری ابزارالات و وسایل مخصوص جرمگیری در دندانپزشکی، جرم های موجود در سطوح دندانی به صورت دستی برداشته می شوند.

انجام جرمگیری با استفاده از دستگاه ایرفلو (جریان هوا)

این روش جرمگیری روشی بسیار موثر و بدون خطر و ایمن و مطمئن می باشد که بیشتر برای برداشت رنگدانه های موجود بر روی سطوح دندانی استفاده می شود تا باعث دوباره سفید شدن و درخشان شدن دندان بشود.

انجام جرمگیری با استفاده از دستگاه ایرفلو (جریان هوا)

انجام جرمگیری دندان با استفاده از دستگاه اولتراسوند

یکی دیگر از روش های انجام درمان جرمگیری استفاده از دستگاه اولتراسونیک می باشد که در حقیقت با استفاده از حرکت لرزشی نوک دستگاه اولتراسونیک می توان به راحتی جرم را از سطوح دندانی جدا کرد. (این دستگاه توانایی برداشت جرم های فوق لثه ای و هم زیر لثه ای را دارا می باشد.)

انجام جرمگیری دندان با استفاده از دستگاه اولتراسوند

نکات پیشگیری و مراقبت های پس از جرمگیری در کودکان

نکته بسیار مهم در مراقبت و پیشگیری این می باشد که اگر احساس کردید تمیز کردن بعضی قسمت ها را در حین مسواک زدن فراموش کرده اید حتما سعی کنید در اسرع وقت آن قسمت را مسواک بزنید زیرا که اگر عمل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به درستی انجام شود می توان تا حد زیادی از ایجاد و تشکیل جرم جلوگیری نمود.

نکات پیشگیری و مراقبت های پس از جرمگیری در کودکان

سعی کنید تا جایی که امکانپذیر می باشد از مصرف مواد اسیدی همچون نوشابه گازدار، لیمو ترش و … بپرهیزید. با توجه به اینکه چای و قهوه حاوی رنگدانه ها و مواد رنگی می باشند سعی کنید تا جایی که امکان دارد مقادیر کمتری از این مواد را مصرف بنمایید.

تا جایی که امکانپذیر می باشد از خوردن غذاهای سرشار از نشاسته یا قندهای ساده پرهیز کنید به خاطر اینکه باکتری های موجود در حفره ی دهان به راحتی می توانند از این ذرات تغذیه کنند و عملا خوردن این مواد باعث رشد باکتری ها در دهان می‌شود.

سعی کنید تا بعد از هر وعده غذایی مقداری آب بنوشید تا باعث شسته شدن ذرات باقیمانده غذا در دهان بشود. سعی کنید تا آنجایی که امکانپذیر می باشد مقادیر زیادی از میوه های غنی از ویتامین C مصرف کنید تا باعث ارتقاء و بهبود سلامت دهان و جلوگیری از التهاب لثه بیماری اسکوروی ( بیماری التهاب مزمن لثه ناشی از کمبود ویتامین C در فرد) بشود.

حتما حتما مراجعه دوره ای و منظم به دندانپزشک را برای اطمینان حاصل کردن از سلامت لثه و عاری بودن محیط دهان از جرم را انجام بدهید.

خلاصه کلام

به خاطv داشته باشید رعایت اصول بهداشت و سلامت دهان و دندان از همان ابتدا دوران نوزادی حائز اهمیت می باشد و نباید آن را ساده انگاشت و کاملا به صورت علمی اثبات شده است که هر چقدر شما بهداشت دهانی خود را بیشتر رعایت کنید تشکیل جرم و پلاک کمتری در حفره دهان خود دارید و طبیعتا با مشکلات کمتری رو به رو خواهید شد.

در صورتی که احساس می کنید که دندان های کودک شما به جرم گیری نیاز دارند حتما به دندانپزشک خود مراجعه فرمایید تا دندان های کودک شما را جرم گیری نماید زیرا اگر هرچه زودتر به مشکلات دهان و دندان خود رسیدگی نمایید، درمان آسان‌تر و ارزان‌تری خواهید داشت.

به شدت توصیه می شود در فواصل زمانی معین برای ارزیابی وضعیت سلامت دهان و دندان کودک به دندانپزشک مراجعه فرمایید. لازم به ذکر است که مسئولیت حفظ وضعیت سلامت دهان و دندان کودک بر عهده والدین می باشد.

با توجه به مطالب ذکر شده برای اینکه یک جرمگیری درست و موفق برای کودک خود داشته باشید باید به یک دندانپزشک با مهارت و کاربلد مراجعه نمایید. عارف کلینیک یکی از مجهزترین کلینیک‌های درمانی می‌باشد که بهترین خدمات درمان جرمگیری را به مردم عزیز ارائه می کند.

چنانچه قصد انجام درمان جرم گیری دندان کودکان در کرج را دارید، ما در عارف کلینیک با بررسی دقیق و ارزیابی های از بیماران، در مورد نحوه ی درمان بیماران تصمیم می گیریم. پس با رزرو مشاوره رایگان از کلینیک دکتر عارف، ابتدا از وضعیت دندان های خود و بهترین روش درمان آگاه شوید و سپس بهترین خدمات را دریافت کنید.

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

 

دریافت مشاوره

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *