هزینه ایمپلنت دندان چقدر است

یکی از سوالات اساسی افرادی که قصد دارند درمان ایمپلنت انجام دهند این است که: هزینه ی ایمپلنت دندان چه قدر است؟

واقعیت این است که قیمت ایمپلنت دندان تنها تحت تاثیر یک عامل نمی باشد. هزینه ایمپلنت دندان به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که شما باید درباره تمامی آنها اطلاعات لازم را داشته باشید تا بتوانید درمانی با کیفیت را تجربه کنید.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 7 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

جدول قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401

در جدول زیر هزینه های ایمپلنت دندان در سال 1401 مشخص شده اند:

نام خدمتتعرفه نقد (تومان)شرایط اقساط
ایمپلنت آواتا (ایرانی)5/900/00050% نقد الباقی 6 ماهه (چک)
ایمپلنت مگاژن (اویدنس) کره ای7/900/00050% نقد الباقی 6 ماهه (چک)
ایمپلنت مگاژن (بایو) کره ای8/900/00050% نقد الباقی 6 ماهه (چک)
اباتمنت های UCLA1/000/00050% نقد الباقی 6 ماهه (چک)
ایمپلنت biodent آلمانی (pfm)12/000/00050% نقد الباقی 6 ماهه (چک)
ایمپلنت ICX آلمانی (PFM)12/000/00050% نقد الباقی 6 ماهه (چک)

چنانچه هر کدام از ایمپلنت ها روکش زیرکنیوم باشد هزینه 1 میلیون تومان اضافه خواهد شد.

چنانچه هر کدام از ایمپلنت ها اباتمنت UCLA نیاز داشته باشد هزینه 1 میلیون تومان اضافه خواهد شد.

نام خدمتتعرفه (تومان)
جراحی سینوس لیفت open5/500/000 الی 6/500/000
جراحی سینوس لیفت close3/500/000 الی 4/500/000
جراحی پیوند استخوان پودری (GBR)هر ناحیه 3/000/000

عوامل تاثیر گذار در هزینه کاشت دندان

در ادامه فاکتورهایی که بر روی قیمت دندان ایمپلنت تاثیر گذار هستند را بررسی میکنیم.

عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان

کشور سازنده ایمپلنت

ایمپلنت از قطعات مختلفی تشکیل شده است. هر کدام از این قطعات قیمت های مختلفی دارند. یکی از پارامتر ها در تعیین قیمت ایمپلنت، کشور سازنده آن ایمپلنت است.

در حال حاضر ایمپلنت هایی وجود دارند که کشور سازنده آنها: آمریکا، آلمان، فرانسه، کره، سوئیس و …. می باشند. نکته جالبی که خیلی از افراد نمیدانند این است که قیمت ایمپلنت ارتباطی به کشور سازنده آن ندارد.

ممکن است انتخاب شما ایمپلنت آمریکایی باشد اما برند های مختلفی از ایمپلنت آمریکایی وجود داشته باشد که هر کدام قیمت های کاملا متمایزی داشته باشند.

تاثیر نوع برند بر قیمت انواع ایمپلنت

همان طور که بررسی کردیم علاوه بر کشور سازنده ایمپلنت می بایست به برند سازنده آن هم توجه کنیم. در ادامه برندهای رایج ایمپلنت دندان کشور های مختلف را بررسی میکنیم:

ایران: ایران 3A

کره: snuc، sewon medix، biotem، cis، مگاژن، OSSTEM و …

سوئیس: اشترومن neodent، اشترومن iti (titanium)، اشترومن iti (SLActive)، IHDE، SIC، sgs، اشترومن نئودنت، iti (roxalid active)  اشترومن و…

فرانسه: MIB

آلمان: icx

آمریکا: zimmer

هر کدام از برندهایی که اسم برده شد، قیمت های مخصوص به خود را دارند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم، این است که در کشور ما نرخ ارز در اکثر اوقات در حال نوسان است. نوسان نرخ ارز بر روی قیمت های ایمپلنت های خارجی نیز تاثیر گذار است.

روکش ایمپلنت دندان

روکش و یا پروتزی که روی ایمپلنت قرار میگیرد و نقش دندان شما را دارد میتواند از جنس های مختلفی باشد. جنس روکش های رایجی که در ایمپلنت دندان استفاده میشود عبارتند از:

روکش PFM، روکش زیرکنیا، روکش Emax و یا روکش هایی از جنس سرامیک های دیگر

تمامی این روکش ها قیمت های مختلفی دارند که بیمار میتواند با توجه به نیاز خود، هر کدام از آنها را انتخاب کند.

هزینه لابراتوار

علاوه بر جنس روکش، عامل دیگری که بر هزینه روکش ایمپلنت تاثیر گذار است، هزینه لابراتور می باشد.

هزینه لابراتوار به دو عامل بستگی دارد: 1- تجهیزات  2- تجربه

اینکه یک لابراتوار از تجهیزات حرفه ای و بروز استفاده کند قطعا در هزینه ایمپلنت یک دندان شما تاثیر گذار خواهد بود.

گاهی اوقات ممکن است لابراتواری که با کلینیک دندانپزشکی همکاری میکند تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد و به اصطلاح در مرحله trying (آزمون و خطا) باشد.

اما اگر کلینیک دندانپزشکی مورد نظر شما با یک لابراتوار با تجربه و حرفه ای همکاری داشته باشد قطعا کیفیت درمان شما هم بالاتر خواهد بود و این موضوع روی هزینه های ایمپلنت دندان شما تاثیر خود را میگذارد.

دستمزد دندانپزشک

یکی از مهم ترین پارامتر ها در هزینه ایمپلنت کامل دندان، دستمزد دندان پزشک می باشد. کار دندانپزشکی ترکیبی از علم و هنر است.

شما ممکن است یک تابلو نقاشی را ببینید که اثری به شدت فاخر و ارزشمند باشد اما برای ترسیم آن اثر از تجهیزات خیلی حرفه ای استفاده نشده باشد. موضوعی که آن اثر هنری را ارزشمند میکند، خالق آن اثر است.

در کار دندانپزشکی تجهیزات و مواد به کار برده شده اهمیت دارند، اما موضوعی که اهمیت خیلی بیشتری دارد مهارت و تجربه دندانپزشک است.

قاعدتا هر چه قدر دندانپزشک شما تجربه بیشتری داشته باشد و در درمان ایمپلنت متخصص باشد، درمان شما با کیفیت تر و هزینه درمان بیشتر خواهد شد.

نحوه همکاری تیم درمان

جالبه بدونید که نحوه همکاری تیم درمان هم بر روی قیمت ایمپلنت کامل تاثیر گذار است. چطور؟ به دو مثال زیر دقت کنید:

مثال اول: در یک کلینیک دندانپزشکی روند درمان ایمپلنت به این صورت می باشد که متخصص جراح فک و صورت در ابتدا ایمپلنت میگذارد بعد از آن متخصص، پروتز، روکش های روی ایمپلنت را میگذارد و …

در این مدل متوجه میشویم که فرایند درمان به صورت کاملا تخصصی انجام میشود. یعنی هر مرحله از درمان ایمپلنت توسط متخصص مربوط به آن مرحله انجام میشود.

مثال دوم: در یک کلینیک یا مطب دندانپزشکی ممکن است یک دندانپزشک عمومی کل فرایند درمان شما را انجام دهد.

نکته مهم: اصلا این موضوع مطرح نیست که کدام روند درمان بهتر است. ممکن است یک دندانپزشک عمومی درمان شما را حتی از یک تیم هم بهتر انجام دهد. اما صحبت بر سر هزینه است.

قطعا اگر یک تیم تخصصی کار درمان شما را انجام دهند هزینه های شما هم به مراتب بیشتر خواهد بود.

 قیمت ایمپلنت دندان جلو

در بسیاری از موارد پیش می آید که دندان های جلویی، تحت شرایطی از دست می روند. مثلاً هنگام تصادف، در بسیاری از بیماران این اتفاق انکارناپذیر است.

برای جایگزینی این دندان های از بین رفته، یکی از بهترین روش ها، کاشت ایمپلنت می باشد. کاشت ایمپلنت در دندان جلو از حساسیت بیشتری برخوردار است، چرا که در نواحی قدامی، فاکتور بسیار مهم دیگری به نام زیبایی برای بیماران بسیار اهمیت خواهد داشت.

یعنی زیبایی در کاشت دندان و یا زیبایی در ایمپلنت ها، برای دندان های جلو، بسیار حائز اهمیت است. پس در این دسته از ایمپلنت ها، باید در انتخاب نوع ایمپلنت بسیار دقت کرد. ما در ایمپلنت هایی که در دندان های جلو کاشته می شود، از روکش هایی استفاده می کنیم که روکش های تمام سرامیک هستند و جلوه بسیار زیبایی را برای بیماران خلق می کنند.

این روکش ها، همانند دیگر دندان های بیماران هستند و رنگ مشابهی دارند، بطوری که اگر کسی لبخند بیمار را ببیند، نمی تواند متوجه شود کدام دندان او ایمپلنت و کدام دندان او طبیعی است.

خب مسلما، این ایمپلنت ها، هزینه بیشتری نسبت به ایمپلنت های خلفی خواهند داشت. همچنین در نواحی قدامی، اگر لثه بیمار ضعیف باشد و دندانپزشک به این نکته توجه نکند، شاید سایه ایمپلنت مشخص شود که باید برای این چالش نیز اقدامی انجام داد.

هزینه نهایی ایمپلنت چه قدر است؟

تا الان متوجه شدیم که قیمت ایمپلنت دندان به پارامتر های مختلفی بستگی دارد اما شما باید برای تصمیم گیری نهایی بررسی کنید که چه عواملی در درمان برای شما اهمیت بیشتری دارند.

مثلا شما فردی هستید که میخواهید برند ایمپلنتتان حتما آمریکایی باشد. اما ممکن است فرد دیگری این موضوع برایش اولیت داشته باشد که درمانش با هزینه مناسب اما کیفیت خوب انجام شود.

عوارض ناشی از ایمپلنت ارزان

شاید در دندانپزشکی، یکی از خطرناک ترین تصمیمات، این باشد که صرفاً به دنبال پیدا کردن راه کار ارزان تری برای ترمیم دندان بود. چون همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، اگر هر کدام از فاکتورهای بالا در فرآیند کاشت ایمپلنت را کاهش دهیم، قیمت تمام شده آن نیز کاهش پیدا می کند.

عوارض ناشی از ایمپلنت ارزان

در واقع ما با کاهش نامعقول هزینه ها، درمان نامناسبی را انتخاب می کنیم. نکته مهم آن است که ما معمولاً در دندانپزشکی فرصتی چند باره نخواهیم داشت.

به عنوان مثال، حتی در درمان های ساده تر نیز، اگر دندانی به نحوه احسن درمان نشود، شاید درست کردن مجدد آن شدنی نباشد و یا حداقل کار ساده ای نباشد.

در ایمپلنت ها نیز، اگر بخواهیم به سمت ایمپلنت های نا مرغوب با قیمت های پایین تر و یا استفاده از مواد و متریال نا مرغوب برویم، شاید عوارض ناشی از آن، جبران ناپذیر باشد.

به ترتیبی که با نازک شدن استخوان های بیمار، آن محل دیگر مناسب کاشت ایمپلنت نباشد و نتوانیم ایمپلنت دیگری برای آنجا  انتخاب کنیم. کما اینکه برای اصلاح اینگونه مشکلات، معمولا نیاز به هزینه های بیشتری خواهد بود تا با پیوند استخوان و استفاده از ایمپلنت های بسیار مرغوب، بتوان عارضه به وجود آمده را جبران نمود.

اما نکته جالب توجه آن است که امروزه، به علت فراگیر شدن ایمپلنت ها و پیشرفت تکنولوژی و صنعت ساخت و تولید ایمپلنت ها،  هزینه آنها بسیار اقتصادی شده و درمان ایمپلنت به درمانی روتین و فراگیر تبدیل شده است. درمانی که شاید در سال های پیش، آنقدر به آن نمی پرداختیم.

حال اگر دندان های شما آسیب دیده و از بین رفته اند و قصد دارید درمان ایمپلنت انجام دهید، می توانید برای مشاوره رایگان و اطلاع از طرح درمان خود به کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف مراجعه کنید. برای رزرو نوبت و  کسب اطلاعات بیشتر، فرم زیر را پر کنید.

مشاوران عارف کلینیک در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

سوالات متداول:

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد علاقه شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست