لمینت دندان خراب

لمینت دندان خراب یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد درخشندگی و زیبایی در دندان‌ها است، بنابراین شما می‌توانید پس از انجام این درمان مقابله آینه بایستید و از زیبایی، صافی و درخشندگی دندان‌های خود لذت ببرید.

همان‌طورکه می‌دانید، امروزه لمینت دندان به یکی از محبوب‌ترین و موثرترین روش‌ها برای داشتن دندان‌هایی زیبا تبدیل شده است. لمینت درحقیقت پوسته‌ای بسیار نازک است که برای هرشخص براساس دندان‌ها و دهانی که دارد به‌صورت پلاک ساخته و نصب می‌شود.

البته ساخت و نصب لمینت نیازمند وجود یکسری شرایط است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

شرایط لازم برای انجام لمینت دندان

شرایط لازم برای انجام لمینت دندان

نداشتن بیماری‌های دهان و دندان

یکی از شایع‌ترین دلایلی که باعث می‌شود شخص فرد مناسبی برای انجام لمینت دندان نباشد، وجود بیماری‌های دهان و دندان است، زیرا وجود چنین مشکلاتی باعث می‌شود که لمینت روی دندان‌ها به‌خوبی حفظ نشود.

از همین رو متخصص در ابتدا دندان‌ها و لثه را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که مشکلی در سلامتی آن‌ها وجود ندارد. بنابراین اگر دندان‌ها دچار پوسیدگی باشند یا لثه عفونت و التهاب داشته باشد، دندان‌پزشک انجام درمان لمینت را به بعد موکول می‌کند تا بتواند در ابتدا این مشکلات را برطرف کند.

ضخامت مینای دندان مناسب باشد

مورد دیگری که برای انجام لمینت اهمیت دارد، ضخامت مینای دندان است. باید بدانید که برای اجرای لمینت، نیاز است لایه‌ای نازک از مینای دندان تراشیده شود تا لمینت به‌خوبی روی دندان‌ها قرار گیرد.

دقت داشته باشید که تراشیدن مینای دندان علاوه‌برآنکه باعث چسبندگی بهتر لمینت به دندان ‌می‌شود، دلیلی بر طبیعی به‌نظر رسیدن این درمان نیز خواهد بود، زیرا مانع از افزایش حجم دندان به‌دلیل قرارگیری روکش روی آن می‌شود.

حال اگر ضخامت مینای دندان شخص کافی نباشد، امکان انجام لمینت وجود نخواهد داشت، زیرا اگر مینای دندان کم باشد و پزشک برای انجام درمان مقداری از آن را نیز بتراشد، با این کار احتمال پوسیدن دندان‌ها را افزایش می‌دهد و باعث ضعیف شدن ساختار دندان نیز می‌شود.

در نتیجه اگر تصمیم به انجام این درمان دارید، لازم است که در ابتدا وضعیت مینای دندان شما مشخص شود.

نداشتن عادت‌هایی چون دندان قروچه، فشار دادن فک‌ها و …

برخی افراد مبتلا به انجام برخی از عادت‌های بد دهانی مانند دندان قروچه، فشار دادن فک‌ها به یکدیگر، جویدن ناخن و … هستند که باید گفت درمان لمینت برای این دست از افراد نیز مناسب نخواهد بود، زیرا این عادت‌ها باعث صدمه دیدن لمینت‌ها می‌شوند.

برای مثال اگر شما لمینت دندان انجام دهید، اما عادت به دندان قروچه نیز داشته باشید، پس از مدت‌زمانی ترک خوردن یا لب پر شدن لمینت‌های خود را مشاهده خواهید کرد.

یا به‌عنوان مثال دیگر می‌توان به جویدن ناخن با دندان‌های لمینت شده اشاره کرد که این کار نیز باعث جدا شدن لمینت‌ها از روی دندان‌ها خواهد شد.

آیا لمینت دندان خراب و پوسیده امکان‌پذیر است؟

همان‌طورکه اشاره شد، یکی از شرایط لازم برای انجام درمان لمینت نداشتن بیماری‌های دهان و دندان است؛ از همین رو باید گفت لمینت یک انتخاب مناسب برای درمان پوسیدگی‌های دندان نیست، بلکه می‌توان از طریق آن تنها ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشید.

آیا لمینت دندان خراب و پوسیده امکان پذیر است

حال اگر شما تصمیم به انجام لمینت دندان خراب خود دارید، باید در ابتدا نسبت به برطرف کردن پوسیدگی‌های دندان خود اقدام کنید. البته باید متذکر شد که شدت و میزان پوسیدگی دندان نیز اهمیت دارد.

در نتیجه بهترین کار این است که توسط یک متخصص معاینه شوید تا مشخص شود که آیا کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان خراب هستید یا خیر!

مراحل لمینت دندان خراب

زمانی‌که شما به یک کلینیک دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنید، در ابتدا توسط یک دندان‌پزشک متخصص معاینه خواهید شد. سپس بررسی‌های لازم صورت می‏گیرد تا مشخص شود که آیا شما کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان خراب هستید یا خیر.

در ادامه اگر دندان‌های شما به درمان خاصی نیاز نداشتند، پزشک تراشیدگی مینای دندان را انجام می‌دهد و بعد از آن از دندان‌های شما با دقت و ظرافت قالب‌گیری می‌کند. این قالب در نهایت به لابراتوارهای مخصوص فرستاده می‏شود تا روکش مناسب با دندان‌های شما ساخته شود.

در مدت‌زمانی که ساخت روکش لمینت طول می‌کشد، پزشک برای شما استفاده از محافظ‌های مخصوص را تجویز خواهد کرد، زیرا مینای دندان‌های شما تراشیده شده‌اند و نسبت به هر عاملی حساس هستند.

دقت داشته باشید که دندان‌های پوسیده و با میزان خرابی کم بسیار در معرض خطر هستند، بنابراین ساخت و نصب لمینت آن‌ها باید با دقت بالایی انجام شود تا بتواند حمایت خوبی از دندان‌های پوسیده انجام دهد.

مزایای لمینت دندان خراب

  • امکان اصلاح رنگ دندان‌ها وجود دارد.
  • با لمینت دندان خراب می‌توان نقص‌هایی چون شکستگی و ساییدگی دندان‌ها را پوشاند.
  • فاصله میان دندان‌ها با لمینت قابل پوشاندن است.
  • می‌توان با لمینت اندازه دندان‌ها را تغییر داد و آن‌ها را بایکدیگر همسطح کرد.

آیا بعد از لمینت دندان خراب به مراقبت خاصی نیاز است؟

مهم‏ترین کاری که شما باید بعد از لمینت دندان خراب انجام دهید، رعایت بهداشت دهان و دندان است؛ از این رو توصیه می‌شود بعد از هربار غذا خوردن دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ‌دندان و دهان‌شویه‌های مناسب نیز استفاده کنید.

آیا بعد از لمینت دندان خراب به مراقبت خاصی نیاز است

مصرف خوراکی‌های رنگ‌دار مانند قهوه، چای، نوشابه و هرخوراکی دیگری که میزان رنگدانه زیادی دارد را به حداقل برسانید، زیرا اگر شما به‌طور مرتب از این خوراکی‌ها استفاده کنید، هم رنگ روکش دندان‌تان تغییر پیدا خواهد کرد و هم احتمال پوسیدگی دندان زیاد می‌شود.

از استعمال دخانیات، به‌ویژه سیگار پرهیز کنید، زیرا می‌توانند برای لمینت‌های شما مشکل ایجاد کنند و از طول ماندگاری آن‌ها بکاهند. بنابراین به‌طورکلی می‌توان گفت که عادت‌های بد دهانی و دندانی باید ترک و بهداشت دهان و دندان به‌خوبی رعایت شوند تا میزان پوسیدگی و خرابی دندان‌ها شدیدتر نشود.

جمع ‏بندی

لمینت دندان خراب یکی از موضوعاتی محسوب می‌شود که بسیاری از افراد در رابطه با آن سوال دارند، از همین رو ما در این مقاله در رابطه با این موضوع صحبت کردیم و هرآنچه باید در این باره می‌دانستید را در اختیارتان قرار دادیم.

حال برای آنکه متوجه شوید آیا کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان خراب هستید یا خیر، می‌توانید به کلینیک دندان‌پزشکی دکتر عارف مراجعه کنید تا توسط بهترین و باتجربه‌ترین متخصصان معاینه شوید. سپس در ادامه اگر مشکلی وجود نداشت، می‌توانید این درمان را انجام دهید.

از طرفی اگر سوال دیگری در رابطه با این نوع لمینت دارید، می‌توانید اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به‌صورت رایگان به سوالات شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

در رابطه با هزینه لمینت دندان خراب نمی‌توان نظر قطعی داد، زیرا این موضوع با توجه به فاکتورهای مختلف تعیین می‌شود. برای مثال اگر درمان خاصی پیش از لمینت انجام شود، هزینه این درمان مسلما افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر شما بتوانید به‌خوبی از لمینت دندان مراقبت کنید و به بهداشت آن‌ها توجه داشته باشید، این درمان بین 5 تا 10 سال ماندگار خواهد بود.

مسلما خیر؛ زیرا لمینت جنبه درمانی ندارد و تنها می‌توان از آن به‌‌عنوان یک روش برای زیبایی دندان‌ها استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره لمینت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Button