در حقیقت جرم گیری دندان: عملیات تمیز کردن دندان‌ها با وسایل دندانپزشکی یا به کار بردن یک دستگاه فراصوت می‌باشد.

جرم گیری دندان اغلب همراه با عملیات صیقلی کردن ریشه دندان که هر نوع زبری را در سطح دندان صاف خواهد کرد، شکل می‌گیرد. بعد از جرم گیری و تمیز کردن ریشه دندان، دندان‌ها در مقابل پلاک مقاوم‌تر می‌شوند و لثه‌ها قادر خواهند بود به شرایط سالم و صورتی رنگ معمولی خود برگردند.

جرم گیری اغلب پلاک‌های چسبنده بالای خط لثه را نابود می‌کند، همچنین نابود کردن جرم دندان موجب نابودی پلاک‌های سخت یا جرم در بالا یا پایین خط لثه و سفید شدن دندان خواهد شد.

بهتر است آگاه باشید چیزی که برای شما خطرناک می‌باشد، پروسه جرم گیری دندان نخواهد بود، بلکه خود جرم می‌باشد. وجود داشتن جرم قادر است موجب رخ دادن پوسیدگی‌های دندانی و مشکلات لثه شود و در صورتی که به آن رسیدگی نشود، در پایان باعث از بین رفتن دندان خواهد شد.

اگر شما هم جزء آن گروه از اشخاص می‌باشید که همچنان فکر می‌کنید که جرم گیری قادر است به دندان‌هایتان صدمه بزند، باید این فکر نادرست را از ذهن خود دور نمایید. در حالی که اگر در تایم مناسب برای معالجه، کاری صورت نگیرد، به جز معالجات سخت‌تر باید قیمت بیشتری را هم صرف درمان کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

علت به وجود آمدن جرم دندان

جرم دندان، یک لایه میکروب و چسبناک و بدون رنگ از باکتری‌ها می‌باشد که‌ به شکل یک‌ رسوب نرم بر روی سطح دندان‌ها جمع می‌شود و در حقیقت جرم همان پلاک میکروبی می‌باشد.

اگر بین 24 الی 48 ساعت کاملا بر روی دندان باقی بماند و برطرف نشود، قادر است با‌ ماده‌های معدنی در بزاق دهان مخلوط شود که‌ با گذشت زمان مواد معدنی در آن رخنه کرده و سفت شده و مستحکم به سطح دندان‌ها چسبیده و با شستن و مسواک زدن هم پاک نخواهد شد.

جرم پایین لثه مستحکم روی سطح ریشه باقی می‌ماند و رنگ آن قهوه‌ای‌ تا سیاه یا سبز متمایل به سیاه است، جرم دندان زیر لثه موجب بیماری لثه، از بین رفتن استخوان اطراف ریشه و لقی دندان خواهد شد.

جرم بالای لثه اغلب سفید متمایل به کرم تا زرد رنگ و گاهی‌اوقات خاکستری می‌باشد و موجب جمع شدن لایه باکتریال خواهد شد. در صورتی‌که جرم دندان از بین نرود، با گذشت زمان با رخنه به‌ عمق لثه باعث تحلیل لثه خواهد شد.

اگر چند روز مسواک نزنید و لایه‌های غذایی روی دندان قرار بگیرد، با مسواک زدن تمام آن‌ها نابود خواهد شد، ولی اگر  زمان و عمر این لایه‌ها به چند ماه و یا چند سال برسد، دیگر به آسانی نمی‌شود آنها را نابود کرد.

به‌ صورتی‌ که رنگ زرد آن‌ها برروی دندان باقی می‌ماند و شکلی زشت ایجاد می‌کند. اشخاص سیگاری و افرادی‌ که مواد مخدر استفاده می‌کنند، خیلی بیشتر از دیگر اشخاص به جرم گیری دندان محتاج هستند.

به جزء اشخاص سیگاری و استفاده‌کنندگان مواد مخدر، افرادی‌ که بیش‌ از حد چای می‌خورند هم به جرم دندان مبتلا خواهند شد. یک نکته‌ی جالب این است که‌ به جزء مواد خوراکی، حتی خود بزاق دهان هم موجب زیاد شدن جرم برروی دندان‌ها خواهد شد. پس اگر حتی یک مدت غذا هم‌ میل نکنیم باز هم جرم‌ها برروی دندان‌ها ایجاد خواهند شد.

مزایا و معایب جرم گیری دندان

جرم گیری دندان حاوی نقاط قوت بسیاری می‌باشد که در زیر آن‌ها را بیان خواهیم کرد :

پیشگیری از پوسیده شدن دندان‌ها

پوسیده شدن دندان، یکی از رایج‌ترین علت‌های رفتن بیماران به کلینیک‌های دندانپزشکی است.پوسیدگی دندان، موجب به وجود آمدن سوراخ‌هایی در قسمت بیرونی مینای دندان خواهد شد.

این سوراخ‌ها قادر هستند موجب به وجود آمدن پلاک‌های دندانی شوند که به صورت یک رسوب  به رنگ سفید و سفت روی سطح دندان‌ها می‌باشند. با وجود استفاده از مسواک و نخ دندان کشیدن به شکل روزانه تا میزان زیادی مانع از به وجود آمدن این پلاک‌ها خواهد شد ولی مسواک و نخ دندان همواره قادر نیستند همه‌ی جرم‌ها و پلاک‌های میان دندان را برطرف کنند.

اگر به شکل منظم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید امکان رخ دادن پوسیده شدن دندان به میزان زیادی کم می‌شود.

پیشگیری از رخ دادن بیماری‌های لثه

باید آگاه باشید که جرم و پلاک دندان، فقط برای دندان موجب بروز مشکل نمی‌شود. این مواد قادر هستند در زیر خط لثه جمع شوند و موجب صدمه به لثه‌ها خواهند شد.

رشد بیماری‌های لثه در آخر می‌توانند باعث نابودی کامل دندان شوند. بنابراین یکی دیگر از مزایای جرم گیری دندان این است که با نابودی پلاک‌ها و جرم‌های دندانی، به میزان خیلی زیادی در از بین رفتن دندان جلوگیری می‌کند.

برطرف کردن بوی بد دهان

بهترین روش برای پیشگیری از بوی بد دهان، رعایت کردن بهداشت دهان و دندان و به کار بردن مسواک، نخ دندان و دهانشویه است. با اینکه این راه‌ها، نقش موثری دارند، ولی به تنهایی توانایی برطرف کردن بوی بد دهان را ندارند، به خصوص هنگامی که پلاک و جرم‌های دندانی روی دندان‌های شما جمع شوند. پس جرم گیری تا میزان زیادی موجب برطرف شدن بوی بد دهان خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع میتوانید مقاله دهانشویه برای از بین بردن جرم دندان را مطالعه کنید.

باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود

هنگامی که جرم‌ها روی دندان ها می‌نشینند، روی رنگ دندان هم اثر می‌گذارد و شکل دندان‌ها را زردتر نشان خواهد داد. به همین علت یکی دیگر از مزایای جرم گیری دندان، این می‌باشد که در سفیدتر شدن دندان‌ها نقش مهمی دارد.

با اینکه جرم گیری دندان نقاط ضعف مداومی ندارد ولی در کنار نقاط قوتی که دارد می‌توان چند نقطه ضعف هم برای آن بیان کرد:

جرم گیری تقریبا چند ساعت موجب حساسیت دندان‌ها می‌شود که به تدریج برطرف می‌شود.

اگر در دفعات زمانی خیلی طولانی مدت، به مطب دندانپزشکی می‌روید، ممکن است در هنگام جرم گیری به خونریزی لثه دچار شوید که جای نگرانی نیست. در این موقعیت دندانپزشک پیشنهادهایی را به شما می‌دهد.

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، امکان رخ دادن عفونت وجود خواهد داشت.

هزینه جرم گیری

هزینه جرم گیری دندان با توجه به موارد بسیاری مثل مهارت دندانپزشک، شرایط جغرافیایی مطب دندانپزشکی و غیره متغیر می‌باشد. همچنین اینکه بیمار احتیاج به چند جلسه جرم گیری خواهد داشت هم در قیمت نهایی نقش خواهد داشت.

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره قیمت جرم گیری دندان به دست آورید پیشنهاد میکنیم مقاله هزینه جرم گیری دندان را مطالعه کنید.

سخن آخر

 جرم گیری در کرج این کار را با رعایت نکات بهداشتی وایمنی انجام می‌دهد. کلینیک دندانپزشکی عارف بدون اینکه مشکلی در این پروسه درمانی برای بیماران به وجود آورد، جرم گیری دندان را به نحو احسنت انجام خواهد داد.

هر آنچه لازم است درباره جرم گیری دندان بدانید…

نتیجه‌ای پیدا نشد.

سوالات متداول:

شما میتوانید از شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 الی 21 از طریق شماره تماس 33 83 00 91 – 021 با مشاوران عارف کلینیک در تماس باشید و زمان مراجعه خود را رزرو کنید.

و یا میتوانید به صورت آنلاین نوبت مراجعه خود را رزرو کنید. برای رزرو وقت آنلاین (کلیک کنید)

کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف در شهر کرج به نشانی زیر می باشد:

کرج – مارلیک – میدان گلها – ساختمان رضا – طبقه سوم

اولین و مهمترین ویژگی کلینیک دندان پزشکی دکتر عارف، پزشکان حاذق و با تجربه آن هستند. شما میتونید با خیالی راحت درمانی عالی و تضمینی را در عارف کلینیک تجربه کنید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر عارف دارای محیطی آرام و مدرن و پرسنلی دلسوز می باشد. بنابراین میتوانید درمانی بدون استرس را در این کلینیک داشته باشید.

بعد از درمان و ترک کلینیک هم تنها نیستید. مشاوران درمانی و متخصص عارف کلینیک با شما در تماس هستند.

YouTube
Instagram
WhatsApp
Telegram
نوشتهٔ پیشین
بلیچینگ دندان
نوشتهٔ بعدی
ارتودنسی دندان

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.
Call Now Button