ایمپلنت دیجیتال دندان چیست و چه مزایا و هزینه‌ای دارد؟

به شیوه های نوین درمان ایمپلنت دندان، ایمپلنت دیجیتال می گویند. در واقعیت هر چه از تجهیزات پیشرفته تر و جدیدتر برای کاشت ایمپلنت استفاده شود، درمان برای بیمار آسان تر است. ما در ادامه قصد داریم به این نوع ایمپلنت بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال یک شیوه بی نظیر برای افرادی به شمار می رود که از جراحی و کاشت دندان واهمه و ترس دارند. این روزها دندانپزشکی توانسته پیشرفت نماید و روز به روز بر پیشرفت آن افزوده می شود. میزان اشخاصی که از این روش استفاده کرده اند به نسبت افرادی که از روش های سنتی استفاده می کنند بسیار بیشتر می باشد. بیشتر مردم فکر می کنند که ایمپلنت دندان امکان دارد به دندان های آن ها آسیب جدی وارد کند ولی با این نوع روش به هیچ عنوان بیمار درگیر درد و ناراحتی نخواهد شد. علاوه بر این با این نوع شیوه ایمپلنت درد و ناراحتی بیمار کمتر می شود و دیگر احتیاجی نیست لثه بریده شود. این روش به دندانپزشک این امکان را می دهد تا اختلال در لثه و فک به حداقل برسد.

روش های متداول فناوری های ایمپلنت دیجیتال به شرح زیر می باشد:

مدل سازی سه بعدی کامپیوتری

به یاد داشته باشید قبل از ایمپلنت دیجیتال برای عمل جراحی کاشت ایمپلنت، از راهنمای دیجیتالی استفاده می گردد. این راهنمای جراحی با استفاده از مدل سازی سه بعدی ایجاد می شود. پس از آن وضعیت عصب و استخوان در محل کاشت به صورت دقیق مشخص می گردد. با تمام این اطلاعات دندانپزشک می تواند برنامه ریزی منظمی برای جراحی در نظر داشته باشد و تمام مراحل را با کمترین میزان برش انجام دهد. توجه داشته باشید هر چقدر میزان برش کمتر باشد، طول دوره نقاهت بعد از عمل کاشت ایمپلنت کوتاه تر می باشد و بیمار درد خیلی کمی را تجربه می کند. پس از آن یک نوع راهنمای دقیق روی دندان ها قرار می گیرد تا دندانپزشک مطمئن شود هیچ نوع آسیبی به بافت های مجاور وارد نمی گردد و عصب به هیچ عنوان آسیب نمی بیند. راهنمای جراحی موجب می شود تا جراحی با دقت بسیار بالا انجام شود.

دوربین درون دهانی

دندانپزشک پیش از ایمپلنت دیجیتال، می تواند از دوربین های داخل دهانی استفاده نماید و وضعیت تمام دندان ها را به آسانی مشاهده نماید. ساختار درون دهان با نمای بزرگ به آسانی مورد تحلیل قرار می گیرد. خوب است بدانید دوربین درون دهانی دارای یک لامپ کوچک می باشد که می تواند فضای درونی دهان را به طور کامل روشن نماید و بدین صورت تصاویر شفاف تر و واضح تر روی نمایشگر قابل مشاهده می باشد. با این حال دندانپزشک قادر خواهد بود با این دوربین عکس یا فیلم نیز بگیرد و برای پرونده ذخیره نماید. این شیوه برای تشخیص پوسیدگی، بیماری لثه، پلاک های دندانی و مشکلات دهان قابل استفاده می باشد. قبل از کاشت ایمپلنت دندانپزشک باید از سلامت دندان های اطراف و لثه مطمئن شود تا در پروسه درمان خللی وارد نشود[/vc_column_text][vc_column_text]

عکس برداری دیجیتالی

یکی از اقداماتی که قبل از ایمپلنت دیجیتال به دست می آید عکس برداری دیجیتالی می باشد. در این شیوه احتیاجی نیست در درون دهان شما فیلم قرار بگیرد، بلکه با استفاده از دستگاه دیجیتالی به آسانی عکس دلخواه گرفته می شود. توجه داشته باشید ممکن است شیوه عکس برداری برای تمام موارد مناسب نباشد و شما به روش های دیگر نیز احتیاج پیدا کنید[/vc_column_text][vc_column_text]قالب گیری دیجیتالی با خمیر دندانپزشکی

شما می توانید پیش از ایمپلنت دیجیتال از قالب گیری دیجیتالی استفاده نمایید. بیشتر افراد تجربه قالب گیری از دندان ها با خمیر قالب گیری را دارند. برای برخی از مردم این تجربه بسیار تلخ و ناخوشایند می باشد، زیرا شما برای تایمی مجبور می شوید دهان خود را به صورت باز نگه دارید. پس از آن می بایست وجود خمیر حجیم را در دهان خود تحمل نمایید. امکان دارد طعم و بوی آن برای بعضی از افراد بسیار زننده باشد و حتی موجب ناراحتی آنان شود. این مشکل با با قالب گیری دیجیتالی به طور کامل حل شده است. در این روش شما دیگر به خمیر احتیاجی ندارید بلکه شما می توانید با دستگاه دیجیتالی به راحتی اسکن را انجام دهید. تصاویر به دست آمده بسیار سریع با سیستم کامپیوتری برای شما ارسال می شود. به همین خاطر فردی که روش پروتز را انجام می دهد می توانید بالافاصله کار ترمیم را آغاز نماید.

مقایسه دندانپزشکی سنتی و دندانپزشکی دیجیتال

مزیت های ایمپلنت دیجیتال بی شمار می باشد. برای کم شدن مشکلات احتمالی دندانپزشکی سنتی روش های نوین و دیجیتال ارائه شده است. دندانپزشکی با محوریت دیجیتال جایگزین بسیار خوبی برای شیوه های درمان سنتی می باشد. پس با اطمینان کامل می توان افزود در آینده ای نزدیک دندانپزشکی دیجیتال رایج می شود. دیجیتالی شدن پروسه های درمانی می تواند روی موارد زیر تاثیر فراوانی بگذارد:

 • کیفیت
 • دقت
 • سرعت
 • درمان ایمپلنت

با روش ایمپلنت دیجیتال زیبایی نهایی کار به شدت افزایش می یابد و درمان به صورت حرفه ای تر برای بیمار انجام می شود.[/vc_column_text][us_image image=”6891″ size=”full”][vc_column_text]ایمپلنت دیجیتال چه مزیت هایی دارد؟

همانطور که در این مقاله ذکر شد از یکی از مناسب ترین و بهترین شیوه های کاشت دندان، ایمپلنت دیجیتال می باشد. اصلی ترین مزیت این شیوه نداشتن تورم و درد می باشد. به همین خاطر به هیچ عنوان دوره نقاهت بیمار طولانی نیست. از دیگر مزیت های ایمپلنت دیجیتال عبارتند از:

 • تورم پس از کاشت دندان به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
 • زمان کاشت دندان بسیار کم می باشد.
 • بیمار در حین انجام این نوع ایمپلنت به هیچ عنوان درد نخواهد داشت.
 • تعداد جلسات ویزیت برای این نوع ایمپلنت دو یا سه جلسه خواهد بود.
 • بیمار به هیچ وجه به بخیه نیاز نخواهد داشت.
 • به علت عدم برش لثه عوارض به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
 • بیمار بعد از این نوع کاشت راحت خواهد بود.
 • با این روش لثه بین دندانی حفظ خواهد شد و در نتیجه دندان های جلو زیباتر می شود. علاوه بر این دیگر غذا بین دندان های عقب گیر نخواهند کرد.
 • بیمار می تواند بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت دیجیتال کارهای روزمره خود را انجام دهد.
 • بیمار می تواند پس از کاشت این نوع ایمپلنت غذاهای طبیعی مصرف نماید.
 • پس از کاشت این نوع روش بیمار خونریزی بسیار ناچیزی خواهد داشت.
 • با این روش پس از کاشت دندان از تحلیل استخوان جلوگیری خواهد شد.
 • طول عمر ایمپلنت از نوع دیجیتال بسیار بالا می باشد.
 • این نوع ایمپلنت در زمان سرفه و عطسه نمی افتد پس شما می توانید با استفاده از این نوع ایمپلنت کارهای روزانه خود را انجام دهید.
 • این روش برای افرادی که به روکش فوری احتیاج دارد بسیار مناسب می باشد.

آیا ایمپلنت دیجیتال به زمان زیادی نیاز دارد؟

یکی از مهم ترین فواید کاشت ایمپلنت دیجیتال، مربوط به این می شود که این نوع روش زمان زیادی طول نمی کشد. در حالی که کاشت دو واحد ایمپلنت به دو ساعت زمان احتیاج دارد. مرحله جراحی ساختگی در شیوه جراحی دیجیتال این امکان را می دهد تا تمام مراحل با موفقیت به اتمام برسد. خوب است بدانید در پایان مراحل ایمپلنت کمتر از 20 دقیقه به اتمام می رسد. علاوه بر این تایم بازیابی دندان بسیار کوتاه می باشد. جراحی کاشت ایمپلنت بدون بخیه نیز انجام می گردد. در نتیجه زمان نقاهت کمتر می باشد. کسانی که برای کاشت ایمپلنت دیجیتال متقاضی هستند کمتر از سایر افراد درگیر ناراحتی می شوند.

به یاد داشته باشید فرایند ایمپلنت دیجیتال با کمترین برش انجام می شود. در بررسی وضعیت عصب و استخوان از عکس های سه بعدی استفاده می گردد. در روش جراحی سنتی در امتداد لثه تا استخوان می بایست برشی به شدت عمیق ایجاد شود. اما همانطور که پیش از این ذکر شد در روش ایمپلنت دیجیتال دیگر بیمار به بخیه احتیاجی ندارد.[/vc_column_text][vc_column_text]

آیا برای کاشت ایمپلنت دیجیتال بیمار باید مرتب به دندانپزشک نماید؟

در این روش دیگر بیماری نیازی نیست به صورت مرتب به دندانپزشک مراجعه نماید. با این روش بیمار می تواند دو یا سه بار دندانپزشک را ملاقات نماید. توجه داشته باشید در روش های سنتی بیمار باید به صورت مرتب به دندانپزشک مراجعه کند به گونه ای که حداقل برای کاشت ایمپلنت باید هفت بار به کلینیک یا مطب دندانپزشکی مراجعه نماید. به یاد داشته باشید بیمار می تواند روکش موقت را در همان روز دریافت نماید. علاوه بر این شیوه بازسازی خیلی سریع انجام می گیرد.

ایمپلنت دیجیتال برای چه افرادی مناسب می باشد؟

لازم به ذکر است بدانید ایمپلنت دیجیتال کاربردهای فراوانی دارد. کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند نیز می تواند از این روش استفاده نمایند. اگر دارای یکی از شرایط زیر هستید می توانید از ایمپلنت دیجیتال استفاده نمایید:

 • افرادی که از جراحی کاشت دندان می ترسند گزینه مناسب برای کاشت ایمپلنت از نوع دیجیتال هستند.
 • افرادی که به روکش فوری احتیاج دارند می توانند ایمپلنت دیجیتال را انجام دهند.
 • افرادی که ارتفاع استخوان ناچیزی دارند و به آنها جراحی پیشرفته جابجایی عصب توصیه شده است می توانند از این نوع ایمپلنت استفاده نمایند.
 • افرادی که عرض استخوان اندکی دارند و به آنها جراحی وسیع پیوند استخوان توصیه شده است نیز می توانند از این نوع ایمپلنت استفاده نمایند.
 • همانطور که گفته شد بیماران دیابتی گزینه بسیار مناسبی برای این نوع ایمپلنت به شمار می روند.

افرادی که سیگار می کشند نیز گزینه مناسبی برای این روش محسوب می شوند.

از ویژگی های ایمپلنت ارزان قیمت چه می دانید؟

پیش از این به موضوع ایمپلنت دیجیتال پرداختیم، در این بخش به ویژگی های ایمپلنت ارزان قیمت می پردازیم. اگر در درمان ایمپلنت، بعد از تحمل مشکلات بی دندانی و جویدن غذا در پی ایمپلنت ارزان قیمت هستید ما به شما توصیه می کنیم انتخاب خود را تغییر دهید. به یاد داشته باشید حتما ایمپلنت های ارزان دارای عیب هستند. فرایند کاشت ایمپلنت دارای مراحل متنوعی می باشد و هزینه نیز دارد. هزینه آن بیشتر مربوط به نوع ایمپلنت و مراحل تولید لابراتواری ساخت روکش می باشد. اگر از ایمپلنت های نامناسب و نامرغوب استفاده نمایید، با مشکلات پس زدگی ایمپلنت درون استخوان فک و عدم جوش خوردن آن روبرو می شوید.

قیمت ایمپلنت دندان تهران و کرج (جدول قیمت سال 1403 + اقساط)

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد کلیک کنید

چه عواملی در تعیین قیمت ایمپلنت دیجیتال تاثیرگذار هستند؟

بهتر است بدانید کیفیت و جنس روکش ایمپلنت می تواند در کاشت ایمپلنت دیجیتال تاثیر زیادی بگذارد. بیماران می بایست از دندانپزشک تقاضا کنند که از با کیفیت ترین و بهترین ایمپلنت استفاده نماید. قیمت به هزینه ایمپلنت دیجیتال به طور معمول از تعرفه ایمپلنت عادی کمی بالاتر می باشد. از علل بالا بودن هزینه ایمپلنت از نوع دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • متریال و تجهیزات این نوع ایمپلنت از خارج از کشور وارد ایران می شود و به هیچ عنوان ارز دولتی به آن تعلق نمی گیرد.
 • طراحی این نوع ایمپلنت با خلاقیت بسیار خاصی انجام گرفته است و متریالی که در آن استفاده شده است گران می باشد.
 • به یاد داشته باشید این نوع کاشت ایمپلنت به تخصص و دانش بالایی احتیاج دارد.
 • این نوع ایمپلنت با دستگاه های کاملا پیشرفته طراحی و ساخته می گردد.

طراحی این نوع ایمپلنت باید توسط نیروهای ماهر و دقیق انجام شود.

ایمپلنت معمولی و ایمپلنت دیجیتال چه تفاوت هایی دارند؟

بین ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت های سنتی تفاوت های زیادی وجود دارد. از مهم ترین تفاوت های آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمام مراحل کاشت به شیوه ایمپلنت دیجیتال به زمان کمتری نیاز خواهد داشت. ایمپلنت های دندانی از نوع سنتی امکان دارد ماه ها طول بکشد.
 • ایمپلنت از نوع دیجیتال بعد از کشیدن دندان های آسیب دیده ممکن است در همان روز و با سرعت بسیار بالا انجام شود.
 • جراحی سنتی ایمپلنت شامل دو مرحله می باشد.
 • ایمپلنت دیجیتال به هیچ عنوان به جراحی دردناک و پیچیده احتیاجی ندارد. بیمار می تواند با خیال راحت و بدون هیچ گونه نگرانی و استرس از این نوع روش استفاده نماید.

ایمپلنت از نوع دیجیتال چه عوارضی دارد؟

به یاد داشته باشید معایب ایمپلنت دیجیتال به نسبت مزیت های آن بسیار اندک می باشد. از جمله معایب این روش می توان به هزینه بالای آن اشاره نمود. علت بالا بودن این شیوه مربوط به موارد زیر می شود:

 • طراحی خلاقانه و دقیق دندانپزشک
 • استفاده از تخصص فنی و دانش بالا
 • استفاده کردن از متریال درجه یک
 • استفاده کردن از دستگاه های بسیار پیشرفته
 • استفاده از نیروی حرفه ای و متخصص در تمام مراحل طراحی و ساخت این نوع ایمپلنت

سخن پایانی

ما در این مقاله به طور کامل ایمپلنت دیجیتال را مورد بررسی قرار دادیم. کلینیک تخصصی دندانپزشکی مرکز لبخند با ارائه بهترین خدمات تخصصی دندانپزشکی اعم از درمان های پایه و زیبایی پاسخگوی نیازهای مراجعین است. شما می توانید برای کاشت ایمپلنت دیجیتال و برخورداری از خدمات ویژه این کلینیک به آدرس زیر مراجعه نمایید:

 • آدرس : کرج – مارلیک – میدان گلها – ساختمان رضا – طبقه سوم
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *