مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان امروزه یکی از محبوب‌ترین انواع جراحی محسوب می‌شود و مانند هر عمل جراحی دیگری به یکسری مراقبت نیاز دارد؛ از همین رو توجه به مراقبت های بعد از ایمپلنت بسیار اهمیت دارد.

این موضوع به‌قدری مهم است که دندان‌پزشک‌ها آن را یکی از عوامل موفقیت این درمان درنظر می‌گیرند. درواقع باید گفت اگر مراقبتهای بعد از ایمپلنت به‌درستی انجام نشوند مشکلاتی چون عفونت لثه، مشکلات استخوان فک و دندان‌ها پیش خواهند آمد.

از همین رو ما در ادامه مطلب به بررسی این مراقبت‌ها می‌پردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید. البته معمولا دندان‌پزشک‌ها در رابطه با مراقبت بعد از ایمپلنت توضیحاتی را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما با این حال در ادامه با مهم‌ترین این مراقبت‌ها آشنا خواهیم شد.

پزشک
پزشک

دکتر مصطفی عارف

null
مدت زمان

حدود 2 دقیقه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

استراحت کنید

استراحت یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید، بنابراین از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید و زیاد خم و راست نشوید، زیرا ممکن است محل انجام جراحی دچار خونریزی شود.

استراحت کنید

هنگام خواب نیز از بالش‌های بلند استفاده کنید تا سر شما به سمت بالا قرار گیرد. توصیه می‌شود تا 48 ساعت از رانندگی نیز خودداری کنید.

از داروهای ضددرد استفاده کنید

مسلما بعد از جراحی ایمپلنت نیز مانند هرجراحی دیگری احساس درد خواهید داشت و این یک موضوع کاملا طبیعی است. بنابراین توصیه می‌شود برای کنترل درد از مسکن و داروهای ضددرد استفاده کنید.

از جمله مسکن‌هایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند و می‌توانند درد شما را تسکین دهند، باید به استامینوفن و ایبوپروفن اشاره کرد. البته گاهی‌اوقات خود پزشک برخی از داروهای مسکن که قوی‌تر هستند را تجویز می‌کند.

به دستورالعمل‌های پزشک عمل کنید

معمولا پس از انجام ایمپلنت، یکسری توصیه توسط دندان‌پزشک به بیمار گفته می‌شود. برای مثال گاهی‌اوقات گفته می‌شود که فرد تا چند روز دندان‌های خود را مسواک نزند یا از دهان‌شویه استفاده نکند، زیرا ممکن است دهان و دندان‌ها حساس شده باشند و دچار مشکل شوند.

به دستورالعمل های پزشک عمل کنید

البته دستورالعمل‌های مختلفی وجود دارد، بنابراین با دقت به آن‌ها گوش دهید و سپس آن‌ها را به‌صورت دقیق انجام دهید.

آب نمک غرغره کنید

از دیگر مراقبت های بعد ایمپلنت می‌توان به غرغره کردن آب نمک اشاره کرد. توصیه ما به شما این است که پس از 24 ساعت روزانه 3 الی 4 بار دهان و دندان‌های خود را با آب نمک بشویید.

انجام مرتب این کار باعث می‌شود که لثه‌ها عفونت نکنند و درد و تورم حاصل از جراحی نیز کاهش پیدا کند.

به تغذیه خود دقت داشته باشید

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن توجه شود، تغذیه شما بعد از انجام ایمپلنت است. درواقع باید گفت رژیم غذایی و نوع غذایی که شما انتخاب می‌کنید، در موفقیت این درمان نقش تاثیرگذاری دارند.

در رابطه با این موضوع باید گفت شما باید تا چند روز غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید، البته نگران نباشید، زیرا به‌زودی می‌توانید رژیم غذایی همیشگی خود را داشته باشید. حال در ادامه به مواردی که باید به آن‌ها دقت داشته باشید اشاره خواهیم کرد.

  • تا 48 ساعت از نوشیدن مایعات داغ و نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنید.
  • غذاهای نرم مانند سیب، ماست، سوپ ولرم و بلغور جو دوسر را در برنامه‌غذایی خود قرار دهید.
  • از خوردن غذاهای سفت، سرد و پرادویه نیز پرهیز کنید.
  • سیگار و مصرف الکل را تا مدتی ترک کنید تا پروسه بهبود به‌خوبی انجام شود.

استفاده از یخ

تورم و کبودی از طبیعی‌ترین عوارضی است که پس از جراحی ایمپلنت دندان برای شما پیش می‌آید. حال شما می‌توانید برای بهبود این شرایط و برطرف کردن این مشکلات به‌مدت 30 دقیقه یخ را روی فک خود قرار دهید و سپس آن را 20 دقیقه بردارید و این کار را چندبار تکرار کنید.

انجام این کار تا 24 ساعت پس از انجام ایمپلنت معمولا یک کار ضروری است. البته شما می‌توانید در رابطه با این مراقبت بعد از ایمپلنت با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین اگر تورم صورت تا چند روز برطرف نشد و شما متوجه چرک در این ناحیه شدید، توصیه می‌شود با پزشک خود این مورد را درمیان بگذارید.

انجام چکاپ‌های دوره‌ای

پس از آنکه شما درمان ایمپلنت دندان را انجام دادید، دندان‌پزشک برای شما چند قرار ملاقات دیگر را نیز برنامه‌ریزی می‌کند. توصیه می‌شود نسبت به این جلسات که برای انجام بررسی‌های تکمیلی هستند بی‌توجه نباشید، زیرا در این جلسات روند بهبودی شما موردبررسی قرار می‌گیرد و پزشک با توجه به شرایطی که وجود دارد، بهترین توصیه‌ها را به شما می‌کند.

انجام چکاپ های دوره ای

همچنین باید اشاره کرد که 48 ساعت بعد از عمل جراحی مهم‌ترین زمان مربوط به این جراحی است. شما باید به تمام علائم و نشانه‌های این بازه‌ی زمانی توجه داشته باشید و اگر مشکلی وجود داشت آن را سریعا به پزشک اطلاع دهید.

تمیز کردن ایمپلنت‌ها

از مهم‌ترین مراقبت های بعد ایمپلنت که همیشه باید به آن توجه داشته باشید، می‌توان به تمیز کردن ایمپلنت‌ها اشاره کرد. درواقع انجام درست این کار باعث می‌شود که ایمپلنت‌ها ماندگاری بیشتری داشته باشند و سالم‌تر و قوی‌تر بمانند.

از همین رو شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا از بهترین روش‌های تمیز کردن ایمپلنت دندان مطلع شوید.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله با مراقبت‌ های بعد ایمپلنت آشنا شدیم. حال شما باید کلینیک و دندان‌پزشکی را برای انجام این جراحی انتخاب کنید که مطمئن هستید تمام مراقبتهای بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت را به شما توضیح می‌دهد.

با توجه به این موضوع ما به شما عارف کلینیک را معرفی می‌کنیم. در این مجموعه بهترین دندان‌پزشک‌ها مشغول به فعالیت هستند و علاوه‌برآنکه بهترین خدمات را به شما ارائه می‌دهند، شما را با صفر تا صد مراقبت‌های لازم نیز آشنا می‌کنند.

بنابراین اگر شما در رابطه با این درمان سوالی دارید، می‌توانید اطلاعات خودتان را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران عارف کلینیک با شما تماس بگیرند و به شما مشاوره رایگان بدهند.

سوالات متداول

همان‌طورکه می‌دانید دهانشویه یک روش مراقبتی تکمیلی محسوب می‌شود که می‌تواند به تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها کمک کند و معمولا ضرری ندارد؛ اما توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد.

مصرف دخانیات و سیگار پروسه‌ی درمان ایمپلنت را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، از همین رو توصیه می‌شود چند ماه قبل و بعد از انجام این درمان از سیگار کشیدن اجتناب کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

گاهی‌اوقات دندان‌پزشک‌ برای آنکه از ایجاد عفونت جلوگیری کند، آنتی‌بیوتیک تجویز می‏کند. از طرفی معمولا دوره‌ی مصرف نیز توسط خود پزشک مشخص می‌شود و شما باید طبق همان دستورالعمل مصرف را انجام دهید.

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد کنید

درمان مورد نیاز شما چیست؟(ضروری)

اطلاعات خود را درباره ایمپلنت دندان افزایش دهید

نتیجه‌ای پیدا نشد.

این محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود”

Call Now Button