هرآنچه درباره مراقبت از دندان مصنوعی باید بدانیم

مراقبت از دندان مصنوعی مانند مراقبت از دندان طبیعی بسیار مهم است. زمانی که بنا به هر دلیلی از دندان مصنوعی استفاده می کنید، باید این پروتز را مانند دندان های طبیعی خود بدانید تا به سلامت دهان، دندان و لثه شما آسیبی وارد نشود. این نحوه مراقبت به شما کمک می کند تا از بسیاری از مشکلات رایج دهان و دندان مانند پوسیدگی ها، عفونت ها، بوی بد دهان و… جلوگیری کنید.

در این بخش تصمیم داریم جامع ترین و کامل ترین نکاتی که در خصوص مراقبت و نگهداری از دندان مصنوعی باید بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. با ما تا پایان این بخش همراه باشید.

اقداماتی که باید بعد از گذاشتن دندان مصنوعی انجام دهید

مراقبت از دندان مصنوعی باید اولویت اول افرادی باشد که آن را تجربه می کنند. شاید گمان کنید پروتزها مقاوم هستند و دچار پوسیدگی و خرابی نمی شوند؛ پس مراقبت برای چیست؟! باید بدانید که  این تصور کاملا اشتباه است و باید مراقبت های لازم از دندان های مصنوعی را انجام دهید.

آیا می دانید به چه علت؟ پس از اینکه دندان مصنوعی در دهان شما قرار بگیرد، چرخش بزاق دهان به طور طبیعی کاهش می یابد. در نتیجه دهان و لثه ها محل مناسبی برای رشد عفونت ها و باکتری ها می شوند. بنابراین لازم است تا برای جلوگیری از این موضوع و مراقبت از سلامت دهان و دندان، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حداقل سالی یک بار برای معاینه و بررسی وضعیت دندان مصنوعی، به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورتی که تغییرات و برجستگی هایی روی لثه مشاهده کردید، حتما پیگیری کنید. سازگاری بین لثه و پروتز با مرور زمان کاهش می یابد. در نتیجه احتمال بروز بیماری و مشکلات لثه افزایش پیدا می کند.
 • معاینات منظم دندانپزشکی را هرگز فراموش نکنید و به توصیه های دندانپزشک در خصوص مراقبت و نگهداری از دندان مصنوعی عمل کنید.

چرا مراقبت از دندان مصنوعی اهمیت زیادی دارد؟

شاید بپرسید چرا مراقبت از دندان مصنوعی تا به این اندازه مهم است؟ پاسخ به این سوال کاملا واضح است. همانطور که مراقبت از دندان های طبیعی مهم است، مراقبت از دندان های مصنوعی نیز اهمیت دارد. با وجود اینکه دندان های طبیعی و مصنوعی با یکدیگر تفاوت هایی دارند اما باید بگوییم این موضوع تاثیری در مراقبت ندارد.

البته نحوه مراقبت از دندان مصنوعی با نحوه مراقبت دندان طبیعی تفاوت هایی دارد. به عنوان مثال زمانی که شما دندان مصنوعی دارید، باید از مسواک هایی که برس نرم تر دارند و خمیر دندان هایی که ملایم تر هستند، استفاده کنید. البته در ادامه کاملا دقیق تر به بررسی نحوه مراقبت از دندان های مصنوعی می پردازیم.

علت قرار دادن دندان مصنوعی در آب چیست؟

همانطور که می دانید یکی از روش های مراقبت از دندان مصنوعی، قرار دادن دندان در آب است. آیا می دانید به چه علت؟ دندان های مصنوعی به دلیل جنس و بافتی که دارند، باید دائما مرطوب باشند. در غیر این صورت شکل و فرم خودشان را از دست می دهند.

در نتیجه زمانی که از پروتز دندان استفاده نمی کنید، باید آن را داخل محلول و یا آب نگهداری کنید. در صورتی که در دندان های مصنوعی شما، قطعات فلزی به کار رفته باشد، باید در خصوص نحوه مراقبت آن، با پزشک مشورت کنید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که در آوردن دندان مصنوعی قبل از خواب، ضرورت دارد. این کار برای جلوگیری از تحریکات فیزیکی و یا تماس بزاق با مخاط دهان انجام می شود. همچنین به یاد داشته باشید که قبل از قرار دادن دندان در دهان، باید آن را به خوبی بشویید

خشک شدن دندان مصنوعی چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

پروتزهای مصنوعی نمونه شبیه سازی شده دندان های طبیعی هستند. این پروتزها در برابر ترک خوردگی، شکستگی، ساییدگی، تغییرات دما و… مقاومت لازم را دارند. با این وجود نمی توان ادعا کرد که پروتزها هیچ آسیبی نمی بینند. خشک شدن دندان مصنوعی یکی از اصلی ترین عواملی است که به آن آسیب می رساند.

بنابراین برای مراقبت از دندان مصنوعی، لازم است تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید. زمانی که اجازه خشک شدن را به دندان های مصنوعی ندهید، آنها را در برابر شکستگی، ترک خوردگی و سایر عوامل آسیب زا محافظت کرده اید. در غیر این صورت باید بگوییم دندان مصنوعی کیفیت و مقاومت خودش را از دست می دهد و مشکلات متعددی را برای دهان ایجاد می کند.

چگونه دندان مصنوعی را تمیز کنیم؟

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از اصلی ترین نکاتی که در خصوص نگهداری از دندان مصنوعی باید بدانید، نحوه تمیز کردن آن است. در اینجا به نکاتی در جهت تمیز کردن و از بین بردن لکه های روی دندان مصنوعی اشاره می کنیم.

یکی از مهمترین اصول مراقبت از دندان مصنوعی، برداشتن دندان از داخل دهان و تمیز کردن آن است. شما باید در طول روز حداقل یک بار پروتز را از داخل دهانتان در بیاورید و داخل لیوان آب گرم قرار دهید. سپس قرص پاک کننده دندان مصنوعی را داخل لیوان بیندازید و اجازه دهید تا پروتز چند دقیقه داخل لیوان بماند.

حتما برای تمیز کردن دندان مصنوعی از یک مسواک با برس نرم استفاده کنید. همچنین استفاده از خمیردندان هایی که فرمولاسیون قوی دارند، باعث ایجاد خراش روی پروتزهای مصنوعی می شوند. بنابراین از خمیردندان هایی که فرمولاسیون ساده تری دارند، استفاده کنید.

برای شستشوی دندان مصنوعی هرگز از آب خیلی داغ استفاده نکنید. این کار باعث آسیب رساندن به شکل و حالت پروتز می شود. بهتر است تا از آب ولرم برای شستشوی دندان مصنوعی استفاده کنید.

حتما موقع تمیز کردن و مراقبت از دندان مصنوعی در نظر داشته باشید که قطعات نگهدارنده و پلاستیکی پروتز حساس هستند. بنابراین مراقب این قطعات باشید تا آسیبی نبینند.

پس از برداشتن دندان مصنوعی می توانید داخل دهانتان را نیز با استفاده از یک مسواک با برس نرم تمیز کنید.

قرص های تمیز کننده ای که برای دندان مصنوعی استفاده می کنید، حاوی پراکسید قلیایی هستند. زمانی که این قرص ها در آب حل می شوند، حباب هایی روی سطح آب تشکیل می شوند که این حباب ها به پاکسازی باقی مانده غذا از روی دندان ها کمک می کنند.

بهترین راه برای نگهداری از دندان مصنوعی براساس منبع Healthline چیست؟
با مراقبت صحیح از دندان مصنوعی می تواند به طور متوسط بین 7 تا 10 سال دوام بیاورد. در اینجا چند نکته برای افزایش طول عمر پروتزهای مصنوعی آورده شده است.
از خمیر دندان یا محصولات سفید کننده دندان روی دندان مصنوعی خود استفاده نکنید. خمیر دندان ساینده می تواند باعث ایجاد خراش شود و محصولات سفید کننده می توانند رنگ دندان مصنوعی شما را تغییر دهند.
اگر دندان مصنوعی شما شکست، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 

چند نکته مهم  برای مراقبت از دندان مصنوعی

برای افزایش طول عمر دندان مصنوعی و برای اینکه از دندان هایتان به خوبی مراقبت کنید، لازم است تا به چند نکته مهم و اصلی توجه داشته باشید. قطعا رعایت این نکات به نوعی جزو روش های مراقبت از دندان مصنوعی به حساب می آیند.

اگر سیگار می کشید، بهتر است تا آن را ترک کنید. سیگار نه تنها به سلامت دندان های طبیعی، بلکه به سلامت دندان مصنوعی نیز آسیب زیادی می رساند. نیکوتین موجود در سیگار، توتون و تنباکو به مرور زمان باعث زرد شدن و تغییر رنگ پروتز مصنوعی می شود. در صورتی که امکان ترک وجود ندارد، بهتر است تا مصرف آن را کاهش دهید.

یک سری از قرص های پاک کننده دندان مصنوعی حاوی هیپوکلریت هستند. بهتر است تا از این قرص ها برای مراقبت از دندان مصنوعی استفاده نکنید. ترکیبات موجود در این قرص ها باعث تغییر رنگ و کیفیت پروتز می شوند.

در صورتی که دندان مصنوعی با سایز دهان و فک شما ناسازگار بود، بهتر است تا سریعا برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که پروتز مصنوعی داخل دهان لق بزند، قطعا مشکلاتی از جمله زخم شدن فک و دهان و همچنین عفونت به وجود می آورد برای جلوگیری از لغزش پروتز و سایر مشکلات دیگر بهتر است تا معاینات پزشکی را به موقع انجام دهید.

چسب دندان مصنوعی رابطی است بین پروتز و فک شما. این چسب باعث اتصال پروتز و فک است. این چسب عملکرد مطلوبی دارد و از سر خوردن و یا لق شدن پروتز مصنوعی در دهان شما جلوگیری می کند.

چه کارهایی به دندان مصنوعی آسیب می رساند؟

شاید گمان کنید مراقبت از دندان مصنوعی کار ساده ای است؛ زیرا مقاومت پروتزهای مصنوعی بالا است. در حقیقت این باور اساسا غلط است. روی سطح پروتزهای مصنوعی تعداد زیادی حفره های میکروسکوپی وجود دارد که قادر به دیدن آنها نیستید.

علاوه بر روش های مراقبت از دندان مصنوعی که در بالا به آنها اشاره کردیم، لازم است تا به یک سری نبایدها نیز اشاره داشته باشیم. این کارها بدترین آسیب را به دندان مصنوعی وارد می کنند. بنابراین از انجام آنها خودداری کنید.

آب داغ، دشمن پروتز مصنوعی

بدترین دشمن پروتز مصنوعی، آب داغ است. هرگز برای نگهداری یا شستشوی دندان مصنوعی از آب داغ استفاده نکنید. این کار می تواند باعث تغییر شکل دندان مصنوعی شود و به فک و لثه شما آسیب وارد کند. برای شستشوی پروتز مصنوعی، حتما از آب ولرم استفاده کنید.

وسایل بهداشتی که حالت سایشی دارند

یکی دیگر از بدترین دشمنان پروتز مصنوعی، وسایل بهداشتی هستند که حالت سایندگی دارند. مسواک هایی که برس سفت، زبر و خشنی دارند و همچنین خمیردندان های بسیار قوی، بدترین وسایل بهداشتی برای دندان مصنوعی به حساب می آیند.

نحوه غذا خوردن

یکی دیگر از عواملی که به پروتز مصنوعی آسیب وارد می کند، نحوه غذا خوردن است. در صورتی که در حین غذا خوردن حرکات کششی انجام دهید، به بافت و سلامت پروتز آسیب وارد می شود. به عنوان مثال گاز زدن سیب با دندان های جلو می تواند بدترین آسیب ها را به دندان مصنوعی وارد کند.

برای مراقبت از دندان مصنوعی باید استفاده از وسایل تیز مثل خلال دندان را فراموش کنید. این وسایل تیز می توانند به بافت پروتز آسیب های جدی وارد کنند.

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی تکه ای

در صورتی که دندان مصنوعی شما به صورت تکه ای یا پارسیل است، می توانید آن را در طول روز در بیاورید و با استفاده از یک مسواک نرم تمیز کنید. به خاطر داشته باشید همیشه باید انواع پروتزهای مصنوعی را در طول شب از دهانتان خارج کنید و داخل لیوان آب قرار دهید. البته لازم به ذکر است تا بگوییم نیازی نیست تا در طول شب، داخل لیوان آب پروتز، پاک کننده بریزید. در این صورت ممکن است به پروتز آسیب وارد شود و کیفیتش را از دست بدهد.

پروتز متحرک با پروتز ثابت تفاوت های زیادی دارد. مراقبت از دندان مصنوعی تکه ای باید همان گونه انجام شود که مراقبت از دندان طبیعی انجام می شود. بهتر است تا دندان مصنوعی تکه ای را بعد از هر وعده غذایی در بیاورید و به خوبی تمیز کنید. بدین ترتیب هم طول عمر پروتز بالا می رود و هم از پوسیدگی یا آسیب به دندان های طبیعی تان جلوگیری می شود.

نحوه مراقبت از دندان مصنوعی ژله ای

مراقبت از دندان مصنوعی ژله ای کمی ساده تر از دندان مصنوعی های متحرک و ثابت است. این نوع پروتزها، به دلیل حالت ژله ای و انعطاف پذیری که دارند، راحت تر شسته می شوند و به سرعت نیز تمیز می شوند. همچنین باید بگوییم بوی کمتری را داخل دهان ایجاد می کنند. برای مراقبت از دندان مصنوعی ژله ای لازم است تا اقدامات زیر را انجام دهید:

دندان مصنوعی ژله ای را به طور مرتب و پس از هر بار غذا خوردن تمیز کنید.

بهتر است تا پس از صرف وعده غذایی، دندان مصنوعی را زیر آب جاری بگیرید تا باقی مانده غذا به راحتی از لا به لای دندان شسته شود.

نه همیشه اما بهتر است تا گاهی اوقات از پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده کنید.

هرگز برای شستشوی دندان مصنوعی ژله ای از پاک کننده هایی که حالت سایندگی دارند و یا الکلی هستند، استفاده نکنید.

چگونه از دندان مصنوعی ثابت مراقبت کنیم؟

مراقبت از دندان مصنوعی ثابت ملزم رعایت یک سری نکات و موارد مهم است. در اینجا به اصول مراقبت از دندان مصنوعی ثابت اشاره می کنیم.

 • حتما برای تمیز کردن دندان مصنوعی ثابت از نخ دندان استفاده کنید.
 • هرگز از محصولاتی که باعث سایش و خوردگی می شوند، برای تمیز کردن دندان استفاده نکنید.
 • مواد شوینده و یا مواد سفید کننده گزینه مناسبی برای تمیز کردن دندان مصنوعی ثابت نیستند.
 • مسواک مخصوص پروتز ثابت را تهیه کنید و از آن برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید.
 • هر 6 ماه یک بار نزد پزشک بروید و معاینات لازم را انجام دهید.

هرگز دندان مصنوعی را با وایتکس نشویید!

همانطور که می دانید وایتکس یک محلول ضد باکتری فوق العاده قوی است. هرگز از این محلول برای شستشوی دندان مصنوعی استفاده نکنید. وایتکس برای دندان مصنوعی حالت سایش و خورندگی دارد. علاوه بر آن باید بگوییم این کار عوارضی همچون تغییر رنگ پروتز، نازک شدن و تغییر شکل پروتز و احتمال مسمومیت شما را به همراه دارد. بنابراین برای سلامت خودتان و پروتز مصنوعی، هرگز به فکر شستشوی پروتز با وایتکس نباشید.

آیا شستشو و مراقبت از دندان مصنوعی با مایع ظرفشویی درست است؟

در روتین مراقبت از دندان مصنوعی، می توانید از مایع ظرفشویی رقیق شده برای شستشوی دندان مصنوعی استفاده کنید. باید دقت داشته باشید که در این کار افراط نکنید. همچنین هرگز برای چند ساعت، دندان مصنوعی را داخل محلول حاوی مایع ظرفشویی قرار ندهید. پس از شستشوی دندان مصنوعی با مایع ظرفشویی، حتما آن را با آب ولرم و فراوان به خوبی بشویید.

چند روش کاربردی برای سفید کردن دندان مصنوعی

علاوه بر تمامی اقداماتی که برای مراقبت از دندان مصنوعی انجام می دهید، می توانید برای سفیدتر شدن رنگ دندان مصنوعی از یک سری راهکارهای مفید و موثر استفاده کنید.

 • حتما روزانه و به طور مرتب دندان مصنوعی را بشویید و تمیز کنید.
 • از محلول های جوشانی برای از بین بردن جرم و لکه های روی دندان مصنوعی استفاده کنید.
 • در صورتی که لکه های سخت و پایدار روی دندان مصنوعی به وجود آمد، از محلول پراکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده کنید.

دکتر مصطفی عارف

دکتر مصطفی عارف هستم، فارغ التحصیل دکترای حرفه ای دندانپزشکی از دانشگاه تهران و مدیر کلینیک دندانپزشکی عارف. “همیشه هدفم این بوده که درمان را برای بیمارانم طوری انجام دهم که تا مدت های طولانی برایشان مشکلی پیش نیاید و این یک اصل مهم برای من محسوب میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *